| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Diskuze : Hlavní : Svatba

9.3.2001 11:44:00 Fany

Re: tak jaký je v tom vlastně rozdíl??

Ahoj Michalo,
pokus o odpovědi na tvé otázky...zvažuju, jestli je vůbec rozumné říkat to tu nahlas, ale udělám to.
1) Mě kdysi do svatby hnal především tebou zmiňovaný pocit, že rodiče a děti se musí jmenovat stejně a můj muž samozřejmě trval na tom, že to bude jeho jméno.
Nejsem si moc jistá, jak to vlastně právně je, myslím ale, že v našich zákonech je to tak, že pokud uznáváš otcovství nějakého konkrétního muže (není tvým manželem), děti se musí jmenovat po něm, což je silně diskriminující. Ve Skandinávii, kde si i sezdaní lidé nechávají svá příjmení, se pak děti jmenují po obou rodičích (dvě příjmení). Jen nevím, jak to pak řeší v následujících generacích.:-) Dnes mi otázka toho, jestli všichni v rodině mají stejné příjmení, připadá podružná. Svého dívčího příjmení opožděně želím, ale už se s tím nedá nic dělat. Zkus schválně svému nastávajícímu nabídnout, aby on si vzal tvé příjmení.......to jde i u nás.
2)Finanční opora: z celého srdce upřímně ti radím, neměj dítě dřív, než budeš mít svou vlastní materiální existenci. Měla by ses pokusit o to, aby se alespoň přibližně výdělkem rovnala příjmu tvého muže. Pak se budete během mateřské u dětí moci vystřídat a být tebou, domluvím se na tomhle s mužem dopředu. Asi mi to nevěříš, ale mateřská není žádná idyla a je velmi, velmi dlouhá. Také jsem tomu nevěřila, dokavad jsem byla svobodná a vytížená prací.... Tohle ale platí jen za předpokladu, že manželství a založení rodiny není tvůj jediný životní cíl.
Děti nás samozřejmě silně limtují a taky, pokud je všechno alespoň zhruba v pořádku, jsou pro své rodiče silným poutem, které jim pomáhá překonat lecjaký problém.
Ale i pro ženu vdanou a děti mající existují ještě v životě oblasti, které s dětmi nesouvisí, s vazbou na partnera však ano.
Manželství, řekla bych, by mělo být především aliancí, partnerstvím muže a ženy, jehož hlavním cílem je vytvářet zázemí dětem, vychovávat je...je to nepopsatelně náročné... Ale přesto, mám dojem, většina lidí vnímá manželství jako patent na city a soukromí toho druhého a často ke všemu ještě jen jednostranně, mám na mysli předvším muže. Důvěra, otevřenost a upřímná náklonnost, což jsou podle mě hodnoty, které mohou přetrvávat v celoživotním svazku, jsou často zaměňovány za slídění, majetnické žárlení a všelijaké manipulace a citové vydírání...na obou stranách. To se daří mnohem snáz, máme-li pocit, že ten druhý je prostě náš..náš ..náš a ne někdo, kdo s námi zůstává o své vůli.
Možná, že po pěti letech, kdy se svým přítelem žiješ, už cítíš, že se váš vztah vyvíjí a že teď vás spojuje něco jiného, než když jste se rozhodovali pro společnou domácnost. Jestli ne, garantuju ti, že to přijde.
Ve skutečnosti zamilovanost a erotické pouto není to, co drží manželství pohromadě. To jsou věci strašně nestabilní a krátkodobé. A přesto se lidem dějí. I ženatým a vdaným. A není to nedostatek jejich charakteru, nebo něco potenciálně hnusného a ani dokonce nic, co by ohrožovalo rodinné pouto a výchovu dětí...to musí stát na mnohem pevnějším základu, aby mohlo přetrvat. Co je tím základem? Podle mého je to především upřímnost. K sobě samému i k partnerovi. Vnitřní souznění a pochopení, přijetí celé partnerovy osobnosti bez předsudků a všelijakých klišé, kterých jsme, bohužel plní. Tolerance, bezvýhradný respekt k soukromí toho druhého. Prostě respekt k jeho vlastní svobodě. Tu samozřejmě svatbou ztratit nemusíš.
Ale nejspíš se to stane, protože v našich končinách se má za to, že ženy se manželstvím a mateřstvím plně realizují, že pohled na děti je oprošťuje od všeho pozemského.
Ženám, vdaným zvláště, většinou bývá odpírána potřeba přijímat. Má se za to, že ženy jsou od toho, aby dávaly, to, že je samo o sobě naplňuje a žene dál.... A muži, aby přijímali. Pokud budou ke své ženě alespoň rámcově slušní a hodní, lze přimhouřit oko nad ledasčím. Je to dvojí metr. Žena, která nechá malé dítě přes den s chůvou, a jde do práce? Hyena... Muž, který vidí rodinu jednou týdně, a na služební cestě relaxuje v masážních salonech? Normálka....hlavně když tak pěkně pracuje. A manželka, ať si nestěžuje, vždyť si ho přece jednou vzala a hotovo. Muž na mateřské, žena v práci? Chudák chlap utiskovaný pod pantoflem...
A pak je tu ještě to, o čem už jsem psala, svatbou přijímáš za svou i manželovu rodinu, teď se ti to možná jeví jako detail, ale ve skutečnosti to je věc, která právě hodně manželství nepopsatelně ztrpčuje a někdy i zničí.
Možná by stálo za to zjistit, pokud tvůj partner o svatbu stojí, jak si život po ní představuje..doopravdy. A pokud o ní nestojí, je to situace, která do budoucna dává výhodu jedině tobě. Je ale pravda, že svoboda je těžká věc, namáhavá a plná zodpovědnosti. Někomu se žije lépe, je-li ujařmen. Muka svobodného, samostatného rozhodování a nesení z něho plynoucích následků, by asi každý někdy rád vyměnil za ono okřídlené "to on....nikdy jsem si ho neměla brát".....

Odpovědět
Průběh diskuze (39 názorů)
Hodí se, aby požádala žena o ruku muže? Dana 24 (bezdetna,svobodna) 8.3.2001 13:36
*Re: Hodí se, aby požádala žena o ruku ... Fany 8.3.2001 19:12
**Re: Hodí se, aby požádala žena o ruk... Marcela 9.3.2001 7:40
**tak jaký je v tom vlastně rozdíl?? Michala, svobodná, bezdětná 9.3.2001 10:19
***Re: tak jaký je v tom vlastně rozd... Fany 9.3.2001 11:44
****Re: tak jaký je v tom vlastně ro... Michala, svobodná, bezdětná 9.3.2001 12:33
*****Re: tak jaký je v tom vlastně ... Fany 9.3.2001 12:42
******díky Michala, svobodná, bezdětná 9.3.2001 13:5
*******Muze bych "o ruku" nezadal... Julie, vdana / bezdetna 9.3.2001 19:29
********Re: Muze bych Eva T. 9.3.2001 20:14
*********Re: Muze bych Julie, vdana / bezdetna 9.3.2001 22:25
**********Re: Muze bych Eva T., těhotná před svatbou.. 9.3.2001 23:3
***********Re: Muze bych Julie 10.3.2001 0:35
************Re: Muze bych Eva T., těhotná před svatbou.. 10.3.2001 0:59
*************Re: Muze bych Julie 10.3.2001 1:20
*************Re: Muze bych Julie 10.3.2001 1:23
**************Re: Muze byc... Eva T., těhotná před svatbou.. 10.3.2001 1:45
***************Re: Muze b... Dana 24 (bezdetna,svobodna) 13.3.2001 15:49
****************Re: Muze... Eva Taussigová, 29.týden 14.3.2001 11:5
*************Re: Muze bych Dana, dvojčata 10.3.2001 12:20
**************Re: Muze byc... Eva T., čekatelka 10.3.2001 14:7
***************Re: Muze b... Dana,dvojčata 10.3.2001 15:26
****************Re: Muze... Eva T., velký břicho:-) 10.3.2001 20:26
*****************Re: Mu... Dana, dvojčata 10.3.2001 20:47
******************Re: M... Eva T., velké břicho:-) 10.3.2001 20:55
*******************Re: M... Dana, dvojčata 10.3.2001 21:9
************Re: Muze bych Eva T., těhotná před svatbou.. 10.3.2001 1:14
*****Re: tak jaký je v tom vlastně ... Dana,dvojčata 9.3.2001 20:39
******Re: tak jaký je v tom vlastn... Michala, svobodná, bezdětná 12.3.2001 14:48
****Re: tak jaký je v tom vlastně ro... Stáňa(40)+Ondra(7) 9.3.2001 12:33
*****Re: tak jaký je v tom vlastně ... Fany 9.3.2001 12:48
*****Re: tak jaký je v tom vlastně ... Míša, syn 4 roky 9.3.2001 13:52
*****Re: tak jaký je v tom vlastně ... Eva Taussigová, těhotná v 28. týdnu 9.3.2001 14:24
**Re: Hodí se, aby požádala žena o ruk... Dana 24 (bezdetna,svobodna) 9.3.2001 11:38
***Re: Hodí se, aby požádala žena o r... sally 9.3.2001 19:48
****Re: Hodí se, aby požádala žena o... Dana 24 (bezdetna,svobodna) 13.3.2001 14:51
*Re: Hodí se, aby požádala žena o ruku ... sally, vdaná, bezdětná 8.3.2001 21:14
*Re: Hodí se, aby požádala žena o ruku ... Lenka,27 r.,vydata 9.3.2001 11:59
*Re: Hodí se, aby požádala žena o ruku ... Jana, skoro rok vdaná, teď těhotná 9.3.2001 16:25

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.