| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Diskuze : Hlavní : Mezi námi maminkami

6.11.2000 15:18:56 Stáňa(40)+Ondra(6,5)

Re: Poraďte

Ahoj Kláro,
k tomu, co Ti napsala Eva ještě něco doplním, resp. zpřesním.
O prodloužení mateřské dovolené (resp. od ledna to bude o poskytnutí rodičovské dovolené) se žádá zaměstnavatel (z toho Evina dopisu to nebylo zcela jasné) a zaměstnavatel je povinen Ti ji poskytnout, a to až do zmiňovaných 3 let věku dítěte.
Po narození miminka budeš mít nárok na porodné (u jednoho dítěte je to v souč. době 6400 Kč). Je to dávka státní sociální podpory, poskytuje se bez ohledu na výši příjmu (jedinou podmínkou pro ni je v podstatě narození dítěte), nárok na ni se musí uplatnit do roka od narození dítěte.
O přídavky na dítě si můžeš zažádat hned po narození miminka, pro nárok na ně je rozhodující příjem za uplynulý rok (teď až do září se budou přídavky vyplácet v závislosti na příjmu rodiny v r. 1999, v září 2001 budeš muset doložit příjmy rodiny za r. 2000 a v závislosti na nich Vám stanoví výši přídavků na další rok). Přídavky se poskytují odstupňovaně v závislosti na příjmu rodiny (hranice je příjem rodiny ve výši trojnásobku životního minima).
Na rodičovský příspěvek budeš mít nárok poté, co Ti přestanou vyplácet peněžitou pomoc v mateřství (tj. „mateřskou“), a to až do 4 let věku dítěte.
O všechny dávky státní sociální podpory se žádá na kontaktním místě, které zřizuje příslušný okresní (obvodní) úřad. Na porodné a rodičovský příspěvek postačí vyplněný formulář žádosti, Tvůj doklad totožnosti (občanský průkaz) a doklad o narození dítěte (rodný list), k žádosti o přídavky na děti je třeba doložit i příjmy za uplynulý rok (posuzuje se příjem rodiny). Shodně s Evou Ti doporučuji vyzvednou si potřebné formuláře a sehnat si příslušná potvrzení předem.
O dalších dávkách státní sociální podpory jsem v této rubrice už před časem psala (byla to odpověď na dotaz Radky a Kláry, což jsi byla možná Ty), psala jsem podrobněji i o mateřské a rodičovské dovolené a rodičovském příspěvku (v rubrice „Jak uživit rodinu“), nechci to tu znovu opisovat, zkus v obou rubrikách zalistovat zpátky (je to oboje asi tak měsíc, možná dva), pokud se Ti to nepovede najít, ozvi se na můj mail (nahoře) – mohu Ti to zkopírovat (mám ty odpovědi uložené ve Wordu).
A abych nezapomněla - je třeba oznámit narození dítěte zdravotní pojišťovně, a to té, u které jsi pojištěna i Ty, ve lhůtě osmi dnů od narození dítěte.
Odpovědět
Průběh diskuze (4 názorů)
Poraďte Klára 1.11.2000 13:38
*Re: Poraďte Eva ( syn 2,5 měsíce) 5.11.2000 17:16
*Re: Poraďte Stáňa(40)+Ondra(6,5) 6.11.2000 15:18
**Re: Poraďte Eva (syn 2,5 měsíce) 10.11.2000 19:49

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.