Kojení dvojčat

Když se dozvíte, že čekáte dvojčata, je to pro vás nejprve šok. Je to tak, ať tuto skutečnost zjistíte během porodu, nebo na počátku těhotenství. Řadu svých očekávání, plánů a původních rozhodnutí náhle musíte změnit. Rozhodnutí, které měnit nemusíte, se týká kojení.
Mnoho matek svá dvojčátka kojilo s vynikajícími výsledky. I vy můžete poznat radost z tohoto jedinečného způsobu, jak děti živit a jak k nim přistupovat.
 

Výhody kojení dvojčat

Kojení má mnoho předností. Některé z nich jsou pro maminky dvojčat obzvlášť důležité.

Základy kojení

Jako matka dvojčat možná máte starost, zda budete mít dostatek mléka pro víc než jedno dítě. Vysvětlení procesu tvorby mléka vás může uklidnit.
Množství mléka, které se v prsech vytváří, závisí na frekvenci a účinnosti sání. Jakmile jedno nebo obě děti začnou sát, hypofýza matky uvolní dva hormony, oxytocin a prolaktin.
Prolaktin je hormon tvorby mléka. Je uvolňován jako reakce na sání dětí. Když umožníte dětem, aby sály častěji, vaše tvorba mléka se zvýší. Pokud je krmení vynecháváno, postupně se mléka začne tvořit méně. Zdá se, že prolaktin má navíc na většinu matek uklidňující účinek.
Působením druhého hormonu, oxytocinu, dochází v prsou ke stahům, jež mléko mlékovody vytlačují k bradavkám, odkud ho děti získávají. Oxytocin je rovněž spojován s pocity radosti a tepla.
Pokud každý den oběma dětem měníte šest až osm pomočených plen (pět až šest na jedno použití) a děti sají často (8 až 12krát během 24hodin), dostávají mléka dostatek. Mají-li obě děti denně 2 až 5krát stoličku, je to  v prvních týdnech další známkou toho, že je tvorba mléka dostatečná. U novorozenců můžete očekávat, že za měsíc přiberou asi půl kilogramu.
 

Dobrý začátek

Nejlepší způsob, jak zabezpečit dobrý počátek kojení, je přikládat děti brzy po porodu a často. Jste-li v porodnici, požadujte rooming-in nebo aby vám na každé kojení byly přinášeny obě dvě děti. V prvních týdnech by se neměly vůbec používat lahvičky a dudlíky, neboť mohou nepříznivě ovlivnit tvorbu mléka a poplést děti v době, kdy se učí sát.
To, že zdravotní stav váš či vašich dětí vyžaduje přikrmování, ještě neznamená, že nebude možné, abyste kojila. Budete jen muset být trochu vytrvalejší. I po dlouze odkládaném počátku byly mnohé matky schopny kojit.
Pokud hned po porodu děti kojit nemůžete, měla byste co nejdříve začít odsávat z obou prsů. Během dne odsávejte každé dvě nebo tři hodiny a v případě, že se vzbudíte s nepříjemně nalitými prsy, také v noci. Dokud nebudete děti moci kojit přímo, je možné jim vaše mléko podávat jiným způsobem. Díky odsávání se můžete svým dětem cítit bližší i přes dočasné odloučení. Poslední výzkumy ukazují, že se nedonošeným novorozencům daří lépe, jsou-li krmeni mlékem vlastní matky,  a ne mlékem umělým či mateřským mlékem cizí matky. Měla byste jíst zdravou, dobře vyváženou stravu a pít hodně vody a šťáv z jiného než citrusového ovoce. Pokud budete mít tmavou nebo velmi koncentrovanou moč, musíte pít více, abyste nebyla dehydratovaná. Pokuste se předejít přepracování tím, že budete kojit vleže, spát vždy, když spí děti, a je-li to možné také tím, že veškeré domácí práce přenecháte ostatním členům rodiny.
 

Simultánní kojení

Brzy zjistíte, že kojení obou dětí současně vám ušetří hodně času. Většina matek svá dvojčata kojí někdy individuálně a někdy simultánně. Nejobvyklejší polohy simultánního kojení jsou popsány níže, ale sama si jistě najdete řadu dalších variant, které vám budou vyhovovat.
Správná poloha dětí u prsu je velice důležitá. Je třeba, abyste si dobře podložila paže polštáři nebo stočenými ručníky. To dětem umožní dostat se do úrovně vašich bradavek, takže se k nim nebudete muset sklánět a ani ony se k prsu nebudou muset nikterak natahovat.
Přiložte první dítě a zkontrolujte, zda správně uchopilo nejen bradavku, ale též větší část dvorce. Je-li vše v pořádku, přiložte i druhé. Zpočátku budete potřebovat, aby vám někdo pomohl, avšak brzy se naučíte děti dobře přikládat jen sama.
Nechte je sát tak dlouho, jak potřebují. Doba třiceti i více minut není nijak neobvyklá. V novorozeneckém stadiu mohou děti pít i každé dvě hodiny. Případné rozbolavění bradavek není zapříčiněno dlouhým kojením, ale špatnou pozicí.
Maminky dvojčat většinou nepřikládají obě děti při každém krmení k oběma stranám, ale vždy po určitou dobu jedno dítě k jednomu prsu a v následující době strany vystřídají. Například:
 7 až 14 hodin - dítě A levý prs, dítě B pravý prs
 14 až 19 hodin - dítě A pravý prs, dítě B levý prs
 19 až 7 hodin - dítě A levý prs, dítě B pravý prs
Některé matky strany mění po 24 hodinách. Pokud však vaše dvojčata mají velmi odlišné rytmy kojení, bude vhodnější, abyste prsy střídala častěji. Předejdete tak zatuhnutí jedné strany. Při střídání prsů se obě miminka mohou na vás střídavě dívat z obou stran, což je důležitý stimul pro jejich vývoj.
 

Polohy při simultánním kojení
 
 
Dvojí boční „fotbalové“ držení
Obě děti leží tak, že jejich hlavy spočívají ve vašich dlaních a nohy pod vašimi pažemi. Děti dobře podložte polštáři, aby se dostaly do výšky vašich prsou. Když k sobě dítě při přikládání přitahujete, ujistěte se, že se nožičkama neodstrkuje od židle. Pokud to dělá, ohněte mu nohy nahoru, za svou paží, tak aby se o opěradlo opíralo zadečkem.
Poloha do kříže
Děti leží každé na své straně celým tělem otočené k vám s nohama přes vaše břicho. Hlavičkami mají spočívat v ohybu (nebo na ohybu) vašich loktů. Předloktím jim podepíráte záda a dlaní je můžete přidržovat za zadeček nebo stehno. Ucho, rameno a bok každého dítěte mají být v přímce. Hlavy obou dětí leží v rovném prodloužení jejich těl, nemají je zaklánět dozadu ani otáčet na stranu. Jejich nožičky se vepředu kříží.
Kombinace polohy „madona“ a bočního držení
První miminko leží v poloze ,,madona", hlavou spočívá v ohybu matčina loktu. Druhé má hlavu položenou na klíně prvního a nohy pod matčinou paží.
Kojení vleže
Matka leží na zádech lehce nakloněná na jednu stranu. Hlavu má podloženou dvěma polštáři. Hlavičky dětí jsou na matčiných prsou, koleny se dotýkají jejího klína.

 

Jak překonávat obtíže

Maminky dvojčat se někdy setkávají s poměrně běžnými těžkostmi. O takových situacích je užitečné vědět předem. Pokud pak ženy podobné obtíže potkají, včasné informace jim mohou pomoci snadněji se s nimi vyrovnat.

Rizikové těhotenství, císařský řez
Je-li přítomnost dvojčat zjištěna během těhotenství, bývá zpravidla označeno za rizikové. Přes tuto klasifikaci je možné děti přivést na svět přirozeným porodem bez použití léků. Měla byste brzy začít chodit na kurz přípravy k porodu pro případ, že byste na konci těhotenství byla upoutána na lůžko. Je také důležité předem zjistit, jaké má váš lékař či porodní asistentka s rozením dvojčat zkušenosti. O tom, zda se děti narodí vaginálně nebo císařským řezem, mnohdy (kromě komplikovaných případů) rozhodne už předem výběr lékaře, který bude při porodu asistovat. Pravděpodobnost, že porod proběhne podle vašich představ, můžete zvýšit tím, že se budete snažit získat co nejvíc informací a nebudete se zdráhat klást lékaři či asistentce veškeré otázky, které vás napadnou. Svá dvojčata byste mohla kojit, i kdyby byl císařský řez nutný. V takovém případě zkuste kojit vleže a jizvu si chraňte pomocí polštáře.

Jak předejít nízké porodní váze
Pro správný vývoj dvojčat má klíčový význam kvalitní výživa matky v době těhotenství. Mnozí lékařští odborníci na mnohočetná těhotenství doporučují, aby žena očekávající dvojčata denně přijímala alespoň 130 gramů bílkovin a 3100 kalorií.

Smíšené pocity
Maminky někdy prožívají smíšené pocity nad svým "dvojnásobným požehnáním“ jak před narozením, tak během porodu a po něm. Kvůli únavě či upoutání na lůžko bývají bohužel často izolovány od ostatních, anebo v okolí pro své negativní pocity nenacházejí pochopení. Takové pocity jsou přitom normální reakcí na velice stresovou situaci, proto bychom je neměli ignorovat nebo zlehčovat. Bývá užitečné popovídat si s jinou matkou dvojčat.

Větší náklonnost k jednomu z dvojčat
Většina matek si ke svým dvojčatům nejprve utvoří vztah jako ke spjaté dvojici a teprve později začne děťátka individualizovat. Může se však také stát, že se matka velmi silně citově připoutá jen k jednomu z dětí. Někdy tomu tak bývá, když je druhé dítě z dvojice překvapením, když je jedno z dětí kvůli nemoci od matky odloučené, anebo je jedno menší a potřebuje více speciální péče. Kojení může přispět k tomu, aby přese všechno i to druhé mělo s matkou dostatečný kontakt a dostalo se mu potřebných dotyků a mazlení. Ukazuje se navíc, že kojení proces vytváření pevných vzájemných citových vazeb urychluje. Matka se možná bude muset vědomě snažit, aby se k oběma dětem chovala rovnocenně, ale neměla by být překvapená, když jí to bude chvíli trvat.
 

Originál: Breastfeeding Twins, Mary Fleming
Ilustrace: P.Torgus
Fotgrafie: LLL CH
Copyright
© 1991 La Leche League International
Přeložila Vlasta Jirásková, 2000
 

Čtěte také Dopis pomocníkům maminky dvojčat .

Liga La Leche
informace o kojení
vzájemná pomoc a podpora mezi matkami
www.rodina.cz/LLL