| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Otázka Odpověď

Motivace ke správné mluvě

30.7.2009 9:28:20   Slávka+3
Dobrý den, dcerka má 5 let, začala mluvit poměrně pozdě (3 roky) a artikulovala velmi špatně. Výchozí stav: žádné sykavky, neuměla r, ř, nebyla schopna vyslovit kombinaci "kd" (kde, kdy), "chci". Při mluvení strašně "prská".

Z rodinných důvodu (zdravotní stav jiného člena rodiny) bohužel nejsem a nebudu v dohledné době schopna docházet na logopedii, kam jsem docházela se starší dcerou a synem (těm jenom nenaskočilo r a ř, po půl roce naskočilo).

Sehnala jsem si literaturu a poctivě jsme cvičili. Podařilo se mi dcerku naučit sykavky (s, š, c, č, ž, z). Nicméně je nechce používat.

Prosím nepište, že mám docházet na logopedii, nejde to.

Zkuste mi poradit, jak ji mám motivovat. Během cvičení hezky vyslovuje, ale v řeči opět šišlá. Po napomenutí vysloví pěkně, ale tváří se uraženě. Správnou výslovnost vyžaduji samozřejmě jenom o hlásek, které umí. Slova jako "plosím" neopravuji, protože "r" ještě neumí. Ale místo "čo" chci, ať řekne "co".

Děkuji za případné rady i ostatním maminkám.

Názory k dotazu (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!

(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.