tisk-hlavicka

Před 25 lety stávkovaly na Staroměstském náměstí, dnes úspěšně kandidují v komunálních volbách

28.11.2014 Rut Kolínská 1 názor

Letos kandidovalo 129 matek z mateřských center a ze 41 řad zvolených zastupitelek 8 žen docílilo také vyšší pozice.

Dotazníkové šetření Sítě mateřských center přináší výsledky letošních komunálních voleb. Kandidovalo 129 matek z mateřských center a ze 41 řad zvolených zastupitelek 8 žen docílilo také vyšší pozice: 4 radní, 2 místostarostky a 2 starostky.

Výsledky dotazníkového šetření vydává Síť mateřských center právě v den 25. výročí generální stávky 27. 11. 1989. Té se kromě zaměstnanců tehdy zúčastnily na výzvu Pražských matek také matky v domácnosti - stávkovaly i se svými dětmi na Staroměstském náměstí.

Díky obdobnému šetření v roce 2010 je možné letošní výsledky dotazníkového šetření porovnávat. Oproti minulým komunálním volbám se letos počet kandidátek téměř zdvojnásobil - z 68 na 129 kandidátek. Počet center, která vyslala své zástupkyně do volebního klání, narostl téměř třikrát - z 25 na 71 MC. Zvýšila se i úspěšnost, bylo zvoleno 41 osob, což představuje 31,78% oproti 26,86% v roce 2010. Významný počet zastupují i ty, které kandidovaly už podruhé - 56 osob.

Přiložené shrnutí výsledků dotazníkového šetření přináší i politické spektrum, v kterém se kandidátky z mateřských center pohybovaly. Za pozornost stojí také postřehy z volení kampaně, z výsledků a povolebních vyjednávání. Ty naznačují, že ženy vedle mužů nemají zatím ani v komunální politice rovné podmínky.

"Účastnila jsem se generální stávky matek a považuji za jeden z největších přínosů mateřských center v demokratickém státě ´školu občanského života´, která se v centrech odehrává spontánní a přirozenou cestou. S nadšením pozoruji neúnavný a zvyšující se zájem matek o věci veřejné. Trápí mne však, že nakonec často narážejí na nepochopení a dokonce bojkot poražených stran. Nejsou to jen ženy, ale obecně ti, kteří stejně jako ony získali kredit poctivou občanskou prací ve prospěch místní komunity. Poražení vracejí do lokální politiky trapné politikaření, které nemůže přinést nic dobrého. Pevně věřím, že se matky z mateřských center nenechají odradit," shrnuje volební zkušenosti Rut Kolínská, prezidentka Sítě mateřských center.

Názory k článku (1 názorů)
Bez mateřských center Hanča 2.12.2014 15:33
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Wellness Víkend   |   Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.