tisk-hlavicka

Čím sladit, nechceme-li užívat cukr

27.1.2014 Ing. Syrový Vít Děti a my 5 názorů

Je nemálo důvodů, proč lidé zanevřou na cukr.

Je nemálo důvodů, proč lidé zanevřou na cukr. Mnozí se hlavně v létě (když se uvidí v plavkách) rozhodnou, že budou hubnout – a první na ráně je většinou cukr. Někteří se zase všude možně dočtou, jak je bílý cukr nezdravý a chtějí ho nahradit něčím vhodnějším.

Chcete-li jen snížit příjem běžného cukru, můžete místo něj užívat různé přirozeně sladké suroviny. Smysluplné se jeví sladit domácím medem a mimo to si připomeňme zpracované ovoce – výbornou sladivost mají třeba sušené rozemleté hrušky. V době jejich sklizně je můžete užívat ke slazení přímo: nastrouháte-li hrušky, lze je pak přidávat do kaší, pečených zákusků i jinam.

Striktním odpůrcům všech cukrů to však nestačí, a proto se leckdy orientují na umělá sladidla, která ovšem vykazují četné nepříznivé vedlejší účinky. O mnoha umělých sladidlech byly už dávno zveřejněny odborné studie, které dokazují, že poškozují zdraví.

Například cyklamáty (E 952) byly spojovány s rakovinou močového měchýře. O škodlivých účincích aspartamu byla už napsána celá pojednání, a přesto se stále užívá.

Avšak přísní odpůrci cukrů ani diabetici nejsou odkázáni pouze na syntetickou chemii! Mohou je nahradit zcela nekalorickými přirozenými sladidly, vyráběnými z bylinky stevia rebaudiana, která se označuje též jako sladká tráva či podobnými názvy, vyjadřujícími tuto její výraznou chuť. Jde o nenápadnou rostlinku, původem z jižní Ameriky, kterou znali už tamější indiáni a po staletí ji užívají ke slazení. Obdobně jako jiné bylinky byla posléze dovezena do Evropy a dnes ji u nás mnozí pěstují třeba na zahrádce.

Navzdory svým přednostem bylo z ní vyráběné přírodní sladidlo v EU po dlouhou dobu ofi ciálně zakázáno. Údajně kvůli „nedostatečnosti vědeckých argumentů o způsobilosti užití“, avšak ve skutečnosti šlo o bojkotování a lobbistické zájmy výrobců umělých sladidel. Je totiž zjevné, že pokud se toto přírodní sladidlo rozšíří a začne ve větší míře užívat, sníží to gigantické zisky chemických koncernů, vyrábějících umělá sladidla.

Přírodní sladidlo ze stévie se u nás v předchozích letech přesto prodávalo pod různými krycími názvy (např. „Sladký polibek“) a mnozí lidé si tuto bylinku také po léta pěstovali, přičemž její listy pak užívali ke slazení nápojů či dalším účelům. Avšak koncem minulého roku Evropská komise pro bezpečnost potravin toto přírodní sladidlo v EU konečně ofi ciálně povolila, a proto ho lze už běžně sehnat i v různých formách (jako tekuté, práškové apod.).

Takže chcete-li nahrazovat cukr, můžete začít v kuchyni experimentovat se sladidlem ze stévie. Avšak připravte se na to, že to bude vyžadovat úpravu běžných receptů.

Stevia je díky své vyšší sladivosti v receptech zastoupena v mnohem nižším množství než cukr. Steviolglycosoid obsažený v listech je přibližně 30x sladší než cukr a čistý extrahovaný steviosid prý dokonce 300x.

U krémů, koktejlů nebo zmrzlin by to nemělo dělat problémy, ale u přípravy těsta na pečení může hmota cukru chybět, a proto je vhodné nahradit ho nějakou jinou surovinou. Chceme-li ozdravět jídelníček, proč místo cukru nevyzkoušet třeba najemno rozmixované ovesné vločky nebo mleté oříšky? Přeji všem úspěšné zvládnutí nových postupů!

http://www.vitsyrovy.cz

Názory k článku (5 názorů)
Mutagen? Hilly. 27.1.2014 11:15
*Re: Mutagen? věra 29.1.2014 14:20
obliný slad el + 2 27.1.2014 17:43
*Re: obliný slad Molly. 27.1.2014 21:37
*Re: obliný slad Hilly. 28.1.2014 8:43




Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.