tisk-hlavicka

Diagnóza - rozštěpová vada obličeje

30.12.2013 Kolísková Martina 2 názory

Zacelit ji bude muset až zkušený plastický chirurg. Na rtíku zůstane jizvička.

Umíte si představit chvilku, kdy při ultrazvukovém vyšetření lékař prohlíží vaše miminko, pak se sonda zastaví v jednom místě… několik okamžiků nekonečného ticha, pevnější přitisknutí sondy - snímek, o pár centimetrů dál - snímek, ještě trochu gelu a kroužení v místě, kde má vaše děťátko hlavičku. Pak se lékař otočí, podívá se vám krátce do očí a oznámí, tak jak mnoha jiným před vámi, že vaše miminko má v obličeji patrný rozštěp… Díváte se na monitor a máte pocit, že přišel konec světa.

Asi takto prožila oznámení této diagnózy většina z nás, rodičů dětí s rozštěpovou vadou obličeje. Obdobný pocit prožili i rodiče, kteří uviděli poznamenaný obličej svého dítěte v porodnici, aniž by tušili, že vývoj miminka v těhotenství neproběhl tak jak měl. Stala se chyba. Chyba hned v prvních týdnech, kdy žena možná měla jen podezření, že je těhotná nebo ji to ještě ani nenapadlo. Ve chvíli, kdy děťátku srůstal obličejík, se něco přihodilo. Tkáně se nespojily a zůstala mezírka. Mezírka, která už sama nesroste.

Zacelit ji bude muset až zkušený plastický chirurg. Na rtíku zůstane jizvička. Těžké to bude se zuby, s čelistí, která může být rozštěpem zasažena také. I ta se musí spravit a léčba bude trvat až do dospělosti. Někdy je zasaženo i patro. Bez patra se nedá mluvit, sát ani sfouknout svíčku. Naštěstí i mezírku v patře lze zacelit tak, že se děti naučí mluvit stejně, jako ostatní. Snad to trvá déle a vyžaduje více úsilí, ale divíte se?

Jak to všechno prožívají děti? Jsou to chudáčci, jak se na mnohých diskusních fórech dočítáme, jejichž život je trápení plné operací a pobytů v nemocnici? Jak rozštěp vnímají? Co trápí rodiče těchto dětí, čeho se nejvíce obávají? Je potrat při této diagnóze ospravedlnitelný?

Všechny tyto otázky vám zodpoví kratičký filmový dokument, který teprve včera dostal svůj název: "Od rozštěpu obličeje ke šťastnému úsměvu".

Právě pro vás, vaše přátele i známé ho natočil Šťastný úsměv. Neziskovka, která dětem s rozštěpem pomáhá. Pokud se vám dokument, natočený s nesmírným citem a zároveň vtipem jeho autora - Jakuba Michálka, bude líbit stejně jako nám, budeme vám vděčni za jeho sdílení. Pokud vás zaujme natolik, že se budete chtít o rozštěpech dozvědět více, nahlédněte se na náš web http://stastny-usmev.cz/

POMÁHÁME DĚTEM S ROZŠTĚPEM OBLIČEJE PROJÍT LÉČBOU S ÚSMĚVEM

Názory k článku (2 názorů)
Velké díky! caira (Vojta1/03,Mates11/04) 31.12.2013 10:50
*Re: Velké díky! Marama 2.1.2014 20:12
Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.