tisk-hlavicka

Jako voda a oheň? V přátelství to funguje!

13.11.2013 Psychologie Dnes

Také si je pamatujete ze školních let? Nerozlučná dvojice kamarádů, kteří k sobě na první pohled vůbec nepasují.

Jeden je divoký a hlučný, ten druhý ostýchavý a přizpůsobivý. Jak si mohou rozumět, říkáte si. Zajímalo to i americké psychology, kteří si právě takové dvojice přátel vybrali pro svůj výzkum. A zjistili, že přesně tahle přátelství jsou nejlepší školou osobnosti.

V rámci své studie zkoumali Paul Nelson, Afrik Thorne a Lauren Shapiro z University of California v Santa Cruz páry přátel, kteří měli opačnou extrémní hodnotu na škále extraverze-introverze. Nalezli jich 25, srovnávací skupinu tvořilo 19 dvojic introvertních přátel a 22 dvojic extravertů. Základní otázkou výzkumu bylo, jak jsou u nerovných přátelství rozdělené role obou kamarádů, zda se aktivní stávají ještě živějšími a tišší ještě klidnějšími, nebo jestli se vzájemně přibližují.

Ukázalo se, že v některých oblastech se protiklady přátel opravdu vzájemně doplňovaly. Introverti byli ve vztahu k extravertovi častěji stabilizátorem a posluchačem. Zajímavé ovšem byly jiné rozdíly v komunikaci. Ve skupinách, kde se přátelil introvert s introvertem, se hovořilo častěji k věci, pokud ale hovořili introverti s extraverty, častěji došlo na emocionální témata a tiší jedinci se nechali svými přáteli dovést k výraznějšímu projevu, k vyšší úrovni extraverze. A naopak veselí a hluční kamarádi se, přes svoji zdánlivou dominanci, přizpůsobili zvyklostem introvertů. Více než polovina z nich uvedla, že se svým kamarádem klidně mohou být celé odpoledne doma nebo jsou venku jen spolu, což je pro etravertní typ člověka značně neobvyklé.

Zkrátka, když se člověk přátelí s někým zcela odlišným, víc se mu přibližuje a zkouší nové způsoby chování.

Zdroj: Psychologie Heute

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Wellness Víkend   |   Jsme.cz - nový magazín o rodině, přátelství a vztazích.   |   Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.