tisk-hlavicka

Jak se vyhnout trápení s výtoky?

21.8.2013 MUDr. Eva Kettmannová, Bc. Romana Gogelová 8 názorů

Výtok – nevítaný průvodce žen, nebezpečí pro pohlavní zdraví, plodnost i těhotenství.

Otázky, na které často odpovídá každá porodní asistentka a odpovědi, které by měla slyšet každá žena, aby mohla těmto potížím předejít.

Je každý výtok známkou zánětu?

Ne, všechny výtoky nejsou projevem nemoci ženy - v reprodukčním věku je sekrece z pochvy zcela fyziologická. Množství sekretu v pochvě se mění v závislosti na věku, fázi menstruačního cyklu, na hladině hormonů v těle. Například i v těhotenství a jeho průběhu je běžná silnější sekrece zejména v závěru gravidity, kdy se tělo nastávající maminky chystá na porod dítka a hojný sekret má při porodu dítěti pomoci snadněji procházet jeho porodní cestou.

Kdy je třeba zbystřit?

Každá žena by měla vnímat své tělo a všechny odchylky od normálu by ji měly vždy zbystřit. Zvláštní pozornost je třeba věnovat sekreci dráždivé a svědivé, páchnoucí či netradičně zbarvené, bolestem v podbříšku, pálení při močení nebo dokonce častému močení - v těhotenství dvojnásobně!

K čemu vlastně dojde při zánětlivém výtoku?

Patologický poševní výtok je výsledkem narušení rovnováhy poševního ekosystému. Je reakcí organismu na zánět. Zánět vzniká přemnožením bakterií či jiných patogenních organismů v pochvě (bakterie, kvasinky, prvoci, viry). Hlavní "obrannou hradbou" pochvy je fyziologicky nízké poševní pH 3,5 – 4,0. Osobními strážci kyselého prostředí jsou hlavně laktobacily (Lactobacilus Döderleini). Laktobacily jsou zodpovědnými obránci poševní sliznice, produkují kyselinu mléčnou a peroxid vodíku, tím způsobují poševní kyselost. Poševní kyselost má největší podíl na tom, že poševní sekret má v podstatě desinfekční účinek. Když se pH (vnitřní prostředí) pochvy změní v zásadité, přichází výtok...

Existuje ještě jiný důvod, proč výtoky vznikají?

Výtok nemusí být způsoben pouze bakteriemi, kvasinkami, viry nebo prvoky, ale může vzniknout i cestou neinfekční – chemickou a alergickou cestou (používání nevhodných prostředků na intimní hygienu) či mechanickým drážděním (těsné oblečení, kalhotky tanga) či jako výsledek hormonálních změn (např. u ženy v posledním trimestru gravidity).

Co je možné udělat pro prevenci výtoků?

 • SEX - věnujte pozornost výběru sexuálních partnerů, některé záněty jsou výhradně dílem pohlavního styku (trichomonádový výtok, herpes) – nový partner může být zdrojem sexuálně přenosných patogenů, použijte proto kondom
 • HYGIENA - dodržujte hygienu před a po pohlavním styku
 • HYGIENICKÉ PŘÍPRAVKY - používejte pro mytí intimních partií speciální přípravky pro intimní hygienu (bez parfemace, se správným pH) např. hydrofilní olej Femma – Nobilis Thilia, HY – Intima mycí olej pro intimní hygienu Karel Hadek, Deo Intim – JUST, ATW gely – dubová kůra, měsíček.
 • VAGINÁLNÍ VÝPLACHY - pokud trpíte častými záněty sliznice poševní a tedy i výtoky, je vhodné používat speciální intimní hygienu – vaginální výplachy pomocí vlastního irigátoru (odvar z levandule, Rosalgin)
 • VLOŽKY - nepoužívejte parfemované vložky a vložky se syntetickým povrchem
 • TAMPONY - pokud trpíte na záněty, vyhněte se užívání vag. tamponů, zejména na noc. Je-li to nutné, použijte probiotické tampony (Ellen). Tyto tampony jsou vhodné i pro případ plánovaného pobytu ve veřejných bazénech.
 • HYGIENA PO STOLICI - původcem potíží mohou být i bakterie z konečníku – základem je proto správný směr utírání řitního otvoru po stolici (vždy směrem od pochvy).
 • SPODNÍ PRÁDLO - používejte prodyšné, nejlépe bavlněné spodní prádlo, umělá vlákna zvyšují vlhkost intimních partií a to velmi prospívá nechtěným mikroorganismům, nepoužívejte oblečení příliš těsné a kalhotky typu tanga, zvláště pokud na záněty trpíte.
 • ANTIBIOTIKA - užíváte-li antibiotika, počítejte s tím, že mění ekosystém ve vaší pochvě a rovnou jí poskytněte pomoc ve formě vaginálních čípků s probiotiky (lokálně působí pohotověji) nebo užívejte laktobacily celkově.
 • PITNÝ REŽIM - dbejte na dostatečný pitný režim – pohlavní a močový systém jsou provázány –vypijte alespoň 2-3 litry tekutin denně – dolní trakt močových cest se před infekcí dá ochránit právě pitným režimem.
 • LÉČBA - pokud Vám lékař stanoví léčbu výtoku, dokončete ji i přes její nepříjemnost – nepodceňujte doléčení!!!
 • TĚHOTENSTVÍ - v těhotenství je třeba zvýšené opatrnosti zejména při plavání, v začátku se vyhněte raději veřejným bazénům - přeplněné veřejné bazény obsahují patogeny, které mohou vést k zánětu - neléčený zánět následně v krajním případě k předčasnému porodu, v posledním trimestru je plavání již bezpečné a velmi užitečné pro polohu děťátka a relaxaci - použijte probiotický tampon.
 • STRAVOVÁNÍ - vyvarujte se nadměrnému pojídání sladkostí a laskominek, sladkých nápojů někdy i přemíra sladkého ovoce může škodit – kvasinky žijí ve střevech a tam se mohou díky nesprávné stravě přemnožit – zvláště v těhotenství jsou mykozy (kvasinkové výtoky) časté. Pokud se potíže často vracejí, zamyslete se nad celkovou skladbou jídelníčku a zařaďte potraviny snižující kyselost. Více rad najdete v článku "Jsem překyselená! Co mám jíst?!".
 • KOUPELE - nekoupejte se v horké vodě a nepoužíjejte koupelové soli, pokud použijete lázeň dejte si do vany levandulový nebo tea tree olej s hydrofilním nosičem
 • IMUNITA - vždy se vyplatí posílit imunitu – nezapomínejte na staré známé Oscillococcinum – 1 tuba 1x týdně. Z fytoterapie můžete zvolit tinkturu z Echinacei.
 • HOMEOPATIE - u léčby vaginálního výtoku se vždy poraďte s odborníkem v homeopatii, který zvolí léčbu podle konkrétních symptomů, například u mladých dívek je často indikovaná Pulsatilla, u páchnoucích výtoků se silnou bolestivostí a otokem Kreosotum, u svědivých výtoků například Monilia albicans a Calcarea carbonica a u žen, které mívají výtoky pravidelně před menstruací - Sepie.

MUDr. Eva Kettmannová je alergolog a klinický imunolog, odborník v homeopatii, Bc. Romana Gogelová je registrovaná porodní asistentka s dlouholetou praxí na porodním sále a oddělení šestinedělí.

Názory k článku (8 názorů)
Tampony a kondom luthienka 21.8.2013 9:7
*Re: Tampony a kondom Dana 21.8.2013 10:56
*Re: Tampony a kondom Naja Hálík 30.8.2013 15:47
Kalíšek Marita, dvě děti 26.8.2013 0:34
*Re: Kalíšek Insula 28.8.2013 10:56
**Re: Kalíšek katka+synek2007 30.8.2013 10:52
***Re: Kalíšek Marita, dvě děti 30.8.2013 23:12
**Re: Kalíšek Marita, dvě děti 30.8.2013 23:14
Vyhledávání článků podle věku


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.