tisk-hlavicka

Lékem na cukrovku není jen inzulin, ale i pevná vůle

Za posledních dvacet let se počet diabetiků v České republice zdvojnásobil.

Poslední dostupné statistiky uvádějí přibližně 760 tisíc lidí s cukrovkou. A toto číslo není konečné - počet diabetiků stoupá a navíc je v populaci mnoho lidí se zatím nepoznanou cukrovkou.

Diabetiků 1. typu (jejich onemocnění je dědičné a spočívá v autoimunitním zánětu, který napadá buňky Langerhansových ostrůvků slinivky břišní) je v České republice asi 7,5 %, kdežto téměř 92 % tvoří diabetici s cukrovkou 2. typu. I u ní lékaři mluví o dědičných vlivech, které se ale spojí s nesprávnou výživou, neustálými stresy v zaměstnání či v rodině, nadváhou a sedavým způsobem života. Diabetes 2. typu je civilizační choroba. Dobrá zpráva je, že rizikové faktory můžeme ovlivnit sami. Diabetoložka MUDr. Jana Psottová uvádí kromě zmíněných nepříznivých okolností i kouření.

Jak se diabetes pozná?

Lidé, kteří chodí pravidelně, tedy jednou za dva roky na preventivní prohlídku ke svému praktickému lékaři, mají svým způsobem „vystaráno“. Podle vyhlášky ministerstva zdravotnictví je totiž součástí preventivní prohlídky vyšetření glykemie, které se provádí každé dva roky, a to od pětačtyřiceti let věku. V případě, že máme cukrovku „v rodině“, může lékař toto vyšetření provádět i dříve, případně mimo vyhláškou stanovený interval. MUDr. Psottová uvádí i další příznaky, které by nás měly motivovat k návštěvě lékaře. „Mezi nejčastější klinické příznaky patří zvýšená žízeň, a tudíž zvýšený příjem tekutin a časté močení ve dne i v noci. Dalším příznakem je hmotnostní úbytek bez omezení příjmu potravy a při nezměněné chuti k jídlu, únava, malátnost a nechutenství. Setkáváme se i s přechodnými poruchami zrakové ostrosti a opakujícími se infekcemi se svěděním - jedná se o močové a kožní infekce a infekce v pohlavních orgánech, a to jak u mužů, tak u žen,“ vysvětluje. Seznam příznaků doplňují problémy s dolními končetinami, například brnění v nohou. „Je nutno zdůraznit, že to jsou příznaky necharakteristické a mohou se vyskytovat i z jiných důvodů, než je onemocnění cukrovkou,“ dodává diabetoložka. Nejjednodušším vyšetřením, které vede ke stanovení diagnózy, je změření hladiny krevního cukru, a to nejlépe opakované.

Nejen léky, ale i nový životní styl

„Základem léčby každého typu cukrovky je diabetická dieta a s ní spojená režimová opatření. Bez jejího co nejdůslednějšího dodržování nelze cukrovku nikdy správně léčit. Jestliže nemocný diabetickou dietu nedodržuje, není úspěšná ani léčba léky, ani léčba inzulinem,“ říká MUDr. Mgr. Sylvie Špitálníková. Tablety nebo injekce tedy samy o sobě nic nevyřeší. Aby léčba byla úspěšná, musí člověk s diabetem trvale dodržovat dietní a režimová opatření. K nim podle MUDr. Psottové patří samozřejmě pravidelná pohybová aktivita, diabetik by také neměl kouřit a je potřeba, aby spolupracoval se svým ošetřujícím lékařem.

Jak by měl vypadat jídelníček diabetika?

Podle diabetoložky Psottové je diabetická dieta v podstatě racionální strava, kterou by měli konzumovat všichni, nejen lidé s cukrovkou. „V prvé řadě je nutné omezit všechny přímé cukry, tedy nesladit cukrem ani medem, nekonzumovat sladké potraviny, jako jsou dorty, zákusky, zmrzliny a sladká jídla, dále pak sušenky, bonbony, buchty, cukroví, čokoládu, sladké nápoje, všechny džusy…,“ vypočítává lékařka. „Doporučuji nekonzumovat tučná a smažená jídla, tučná masa a uzeniny, pivo a další alkoholické nápoje. Také doporučuji nekonzumovat bílé pečivo (housky, rohlíky, veky) ani černé pečivo (většinou se do něj přidává karamel) a jakékoli výrobky z bílé mouky. Diabetik by také neměl jíst sušené ovoce. Měl by se vyhýbat hroznovému vínu, švestkám a hruškám.“

Toho, co člověk s cukrovkou nemůže, je poměrně dost. Jaké potraviny mu diabetoložka naopak doporučuje?

„Měl by konzumovat celozrnné pečivo nebo obyčejný chléb. Maso by měl jíst pouze libové,“ zdůrazňuje. „S přílohami by měl být opatrný; když si chce dát knedlíky, tak nejvýše dva. Vhodnější přílohou jsou rýže, těstoviny nebo brambory. Zelenina je velmi vhodná, protože obsahuje vitaminy, stopové prvky, vlákninu a většinou žádné nebo minimální množství cukru. Je ale vhodné omezit mrkev, hrášek a kukuřici. Ovoce by měl diabetik jíst pouze jednou denně, a to k dopolední svačině. Jídlo by se mělo rozdělit do 4-6 malých porcí denně s tím, že večer bychom měli konzumovat opravdu jen malou porci,“ říká lékařka.

S cukrovkou je spojen jeden mýtus - tou správnou léčbou je konzumace potravin označených jako „dia“.

MUDr. Mgr. Sylvie Špitálníková tento mýtus vyvrací. „Konzumace speciálních potravin určených pro diabetiky není nutná. Každý potravinářský výrobek prodávaný na našem trhu by měl být správně označen. Na obalu nebo kartičce přiložené k výrobku by mělo být uvedeno množství sacharidů, tuků, bílkovin a energie obsažené ve sto gramech výrobku a případně název použitého umělého sladidla.“

Ke změnám ve stravování patří také úprava pohybového režimu, jež svědčí i nám, kteří diabetes nemáme.

„Pro všechny pacienty s cukrovkou je vhodný a doporučovaný pohyb alespoň půl hodiny denně, tak aby se zpotili. Může to být jakýkoli pohyb, který je člověku příjemný - svižná chůze, běh, plavání, jízda na kole… Denně by každý člověk měl ujít deset tisíc kroků,“ doporučuje MUDr. Psottová. Změny, které jsou potřebné pro nastolení zdravějšího životního stylu, se nedají udělat ze dne na den. Možná i proto by bylo dobré na nich pracovat i v případě, že nás cukrovka netrápí. Pravidelný pohyb a střídmá strava prospějí všem, nejen diabetikům.

Nepříjemné komplikace

Cukrovku mohou provázet nepříjemné komplikace. Asi nejčastěji se můžeme setkat s hypoglykemií, což je stav projevující se snížením hladiny krevního cukru. „Nízká hladina krevního cukru je nebezpečná zejména pro náš mozek, který není schopen využívat jiný zdroj energie než krevní cukr neboli glukózu,“ vysvětluje Jana Psottová. Jak hypoglykemii poznáme? „Příznaky glykemie jsou třes, pocení, zvýšení pulzu, nervozita, hlad, závrať, únava, úzkost, bledost, nesoustředěnost, snížení psychické výkonnosti, až zmatenost či agresivita, nevolnost, bolest hlavy, poruchy zraku, například zamlžené nebo dvojité vidění, porucha jemných pohybů nebo řeči, celková slabost, křeče i bezvědomí. Člověk s hypoglykemií vypadá jako opilý a nejen laik, ale také odborník se může při odhadu situace splést,“ zdůrazňuje diabetoložka. Rychlou a účinnou první pomocí je podání jednoduchého cukru. Může to být sladký nápoj nebo kostka cukru. Pokud ale člověk s hypoglykemií upadá do bezvědomí, neměli bychom mu podávat cukr v podobě sladkého nápoje, protože by mohl tekutinu vdechnout. Pokud se hypoglykemie opakuje, je vhodné navštívit lékaře. S největší pravděpodobností je potřeba upravit léčbu.

V souvislosti s cukrovkou se mluví i o metabolickém syndromu a o nebezpečí srdečně cévních onemocnění. Metabolický syndrom zahrnuje zejména hypertenzi, cukrovku, obezitu a poruchu metabolismu tuků. Každý, koho trápí jedna z uvedených chorob, by měl pravidelně navštěvovat specialistu a také by se měl soustředit na zdravý životní styl obsahující pravidelný pohyb a racionální stravu. Protože cukrovka nepříznivě ovlivňuje metabolismus tuků, je úprava stravovacích návyků namístě.

Další komplikací, která je spojena s cukrovkou, je syndrom diabetické nohy. „Tímto syndromem je ohroženo 5-10 % diabetiků. Příčinou je dlouhodobá vysoká hladina cukru v krvi, která zapříčiní poškození cév v organismu. V případě, že jsou poškozeny malé, drobné cévy, dochází k poškození očí, ledvin a nohou. Postižení velkých cév má na svědomí aterosklerózu,“ vysvětluje diabetoložka Psottová. Jaké jsou příznaky syndromu diabetické nohy? „Je to bolestivost, necitlivost a svědění nohou, dále pak nehojící se vředy či jiné defekty na nohou. Také to bývá změna barvy kůže na nohou, například zarudnutí nebo zčernání. Můžeme se setkat též s prasklinkami, oděrkami, puchýři, otlaky nebo jinými poraněními kůže na nohou,“ říká lékařka. I diabetik, který ještě tyto příznaky nepociťuje, by svým nohám měl věnovat zvýšenou pozornost. Měl by například volit obuv odpovídající velikosti a nosit ponožky bez gumiček. Také by si měl po koupeli důsledně vysušovat mezery mezi prsty. Syndrom diabetické nohy není jen kosmetická záležitost, ale právě naopak. Neléčené otlaky nohou vést k odumírání jednotlivých prstů i části nohy, takže je pak nutná amputace. Protože k syndromu diabetické nohy patří též snížená citlivost, může se stát, že člověk sám nezaznamená, že se s nohou „něco děje“. Proto je dobré, pokud mu s kontrolou pomůže někdy z rodiny.

Důslednost především

Cukrovka je zákeřný nepřítel. Dlouho nás nic nebolí, nic nás nevaruje. Dobrou zprávou je, že proti diabetu 2. typu můžeme „bojovat“ pomocí prevence. A když nás přece jenom postihne, neměli bychom propadnout zoufalství, ale spoluprací s lékařem a vhodným stravováním a pohybem udržet nemoc co nejvíce pod kontrolou. Možná to nebude snadné. MUDr. Psottová říká, že je pochopitelné, že někdy to bude až k nevydržení. „Pokud si někdy budete muset dát něco ,zakázaného‘, dovolte si to maximálně jednou za měsíc, a to například jenom jeden díleček hořké čokolády. Vhodná je čokoláda na vaření nebo tmavá čokoláda s nejméně 60 % kakaového prášku,“ doporučuje. Zní to možná tvrdě, ale když bych byla v pozici pacienta, kterému tohle radí, představila bych si na jedné straně komplikace v podobě aterosklerózy nebo diabetické nohy a na druhé straně svou oblíbenou čokoládu. Myslím, že na čokoládu by mě přešla chuť.

Knižní tipy

Nakladatelství Maxdorf vydalo pacientskou příručku Praktický průvodce cukrovkou. Lékařka Jana Psottová v ní provází vším, co se tohoto onemocnění týká. Uvádí příklady ze své internetové poradny a lidským a přístupným způsobem vysvětluje, co člověka, který onemocněl cukrovkou, může potkat. Kniha bude užitečná nejen pro lidi s diabetem, ale i pro jejich rodinné příslušníky. Nakladatelství Computer Press nabízí průvodce pro ty, kteří potřebují nebo musí žít bez cukru. Kuchařka Zdravá strava pro diabetiky a nejen pro ně provádí čtenáře problematikou racionální výživy a nabízí praktické rady ke změně životosprávy. Čtenáři v ní najdou přes 120 receptů na chutné pokrmy téměř bez cukru. Knihu napsala Blanka Neoralová.

Článek vyšel v tištěné verzi časopisu Informatorium 3-8, který vydává Portál.

INFORMATORIUM 3-8 je časopis pro výchovu a vzdělávání dětí od 3 do 8 let v mateřských školách a školních družinách.
Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!





Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.