tisk-hlavicka

Víte, co se skrývá v kosmetice?

Podívejme se tedy na působení látek, které se vyskytují v běžně prodávaných kosmetických přípravcích, bez nichž se dnes téměř nikdo neobejde.

Všude možně se píše, že bychom se měli snažit vyhýbat krémům s parafínem, protože nesvědčí kůži. Avšak v kosmetice můžeme nalézt na tisíce umělých sloučenin, o jejichž nepříznivém vlivu se lze dovědět z různých zdrojů.

Podívejme se tedy na působení látek, které se vyskytují v běžně prodávaných kosmetických přípravcích, bez nichž se dnes téměř nikdo neobejde. Leč mnohé prostředky se užívají zbytečně a v nadbytečné míře.

Rozhlédneme-li se v některých koupelnách, můžeme tam vidět desítky různobarevných prostředků, které rozhodně nejsou nepostradatelné. Leckdy se prostě koupí jen proto, že jsou levné, nebo že je na ně lákavá reklamní kampaň. A když už se pořídí, musí se přeci spotřebovat! Vždyť co s nimi? Je jasné, že nezamyslíme-li se včas, tzn. dříve, než daný výrobek koupíme, dostáváme se do začarovaného kruhu, kdy jen stále řešíme následky předchozích nesprávných rozhodnutí.

Chceme-li tomuto zamezit, je třeba předem zvážit, zda daný produkt koupit či nikoli. Nejen u potravin, ale i u všech ostatních výrobků je třeba zaměřit se spíše na kvalitu než na kvantitu či televizní reklamu. Abychom dokázali odhalit, co jsou jen triky prodejců, a co naopak může sloužit jako užitečný zdroj informací, zaměříme se nyní na to, jaká kritéria je třeba posuzovat u kosmetických přípravků.

Obdobně, jako se vyplatí sledovat složení potravin a nekupovat výrobky, které obsahují škodlivá éčka (viz čl. "Éčka, v tom je ta léčka"), je dobré nahlédnout i do složení, které má být povinně uvedeno i na obalech či přelepkách krémů, zubních past, šamponů a dalších kosmetických preparátů. U těchto výrobků je ovšem o mnoho složitější určit, o jaké látky jde, neboť jejich názvy jsou leckdy uváděny v cizím jazyce nebo jinak "maskovány".

Kdo má k dispozici příručku "Tajemství výrobců potravin", může k dešifrování těchto názvů nahlédnout do v ní uvedených tabulek. Jestliže ve složení kosmetiky nalezne např. methylparaben, ethylparaben či propylparaben, může zjistit, že jde o běžně užívané konzervanty. Je naprosto logické, že pokud jsou tyto látky v potravinářství hodnoceny jako sloučeniny s výrazně nepříznivým účinkem, nebudou o nic lépe působit ani v zubní pastě, sprchovacím gelu, nebo dalším z přípravků, které se aplikují na kůži, vlasy či jinam.

Měli bychom si uvědomit, že nejen u vnitřně užívaných preparátů (např. zubních past), ale i u ostatních prostředků, jež aplikujeme z vnějšku, dochází k jejich vstřebávání či dalším možným nežádoucím účinkům. Někteří se sice mohou uklidňovat tím, že vstřebaná množství budou nižší, než při jejich přímé konzumaci v potravinách. To je sice fakt, ale vzhledem k četnosti užívání různorodých kosmetických přípravků nebudou též zanedbatelná.

Kromě toho je známo, že kůže je největším jednotlivým orgánem těla. U dospělého člověka měří povrch kůže od 1,6 do 2 m2. Jelikož kůže tvoří hranici mezi vnitřním a vnějším prostředím, hraje důležitou úlohu nejen při přestupu látek z těla ven, ale i naopak - z vnějšího prostředí do organismu. Nejvíce se vstřebávají látky, jež jsou rozpustné v tucích, čehož se využívá i při podávání některých léků kůží (např. u různých mastí).

Pokud tedy kosmetický prostředek aplikujete na celé tělo, jak je tomu třeba u tělového mléka či opalovacího krému, dochází zákonitě ke vstřebávání látek v něm obsažených. Vzhledem k výše uvedenému nemalému povrchu těla bude toto množství nemalé; samozřejmě, že vstřebané množství je též závislé na koncentraci dané látky v užívaném prostředku a dalších faktorech. Přesto však může aplikace nevhodné kosmetiky u citlivějších jedinců leckdy způsobit nemalé zdravotní problémy.

Tyto skutečnosti byly v některých případech i prokázány. Třeba v běžných opalovacích prostředcích bývají mnohé rizikové látky, např. syntetické UV filtry. To potvrdily i oficiální studie, které byly provedeny na universitě v Zürichu. U všech pěti testovaných UV-B-filtrů, jimiž byly: Benzophenone-3, Homosalate, 4-Methyl-benzilidine camphor (4-MBC), Ethylhexyl Methoxycinnamate a Ethylhexyl Dimethyl PABA vědci zjistili, že mohou urychlovat růst rakovinných buněk, tzn. při přehnaném slunění zvyšují rizika rozvoje rakoviny kůže!

Mnohem příznivěji působí minerální filtry, které se užívají v přírodní kosmetice. Mezi ně patří např. oxidy zinku a titanu, které bývají značeny jako Zinc Dioxide a Titanium Dioxide.

Velmi dobrým znamením je, pokud do těchto produktů výrobce přidává některé přírodní vitaminy. Kromě tokoferolu jsou důležité hlavně karotenoidy, u nichž byl prokázán ochranný účinek kůže. Proto je též prospěšné zajistit dostatek karotenoidů i v potravě, neboť z toho vyplývající změna pigmentace kůže snižuje propustnost slunečních paprsků.

Zatímco v potravinářství se užívá několik set přídatných látek, tak počet látek povolených v kosmetice jde do tisíců - uvádí se přes 10 000!

Co můžeme nalézt v kosmetice

Podobně jako u potravin, můžeme rovněž mezi kosmetickými prostředky nalézt produkty, jež jsou vyrobeny z přírodních surovin, ale i takové, které se skládají převážně z umělých chemikálií. Záruku neposkytuje ani ujištění, že jde o tzv. "přírodní" kosmetiku, neboť toto tvrzení není v mnoha zemích vymezeno zákonem. Proto nezbývá nic jiného, než nahlédnout do složení a zjistit, zda jsou tam uvedeny jen látky přirozené, nebo též umělé sloučeniny. Pokud ve složení naleznete syntetické umělé chemikálie, nejde zjevně o čistě "přírodní" kosmetiku, ale o jakýsi falzifikát.

Nejpřesnější informaci o tom, co produkt obsahuje, získáme ze složení, které se u kosmetiky značí jako INCI (tj. International Nomenclature of Cosmetic Ingredients). Tato deklarace je povinná a řídí se přesně danými pravidly.

Všechny složky (nad 1 %) se řadí sestupně podle množství jednotlivých složek. Na konci přehledu se uvádí ingredience s obsahem menším než 1 %, a to již v libovolném pořadí.

Pokud se však běžný člověk podívá do INCI a zjistí, kolik spletitých chemických názvů je uvedeno na většině kosmetických výrobků, může se ho zmocnit až malomyslnost. Abychom totiž spolehlivě rozpoznali, co se skrývá za uvedenými názvy, museli bychom být buď geniálními chemiky, nebo mít k dispozici odpovídající podrobné tabulky, které prozatím nejsou v českém jazyce k dispozici.

Dodejme, že zatímco v potravinářství se užívá několik set přídatných látek, tak počet látek povolených v kosmetice jde do tisíců -uvádí se přes 10 000! Některé látky se ovšem užívají v obou těchto průmyslových odvětvích (např. BHT, BHA, formaldehyd a další). Jejich hodnocení můžete v těchto případech nalézt v tabulkách publikace "Tajemství výrobců potravin" (viz www.vitsyrovy.cz). V závěru této příručky jsou též doplňky ke kosmetice, v nichž jsou uvedeny i další možné škodliviny, jež se přidávají do běžné kosmetiky. Ačkoliv INCI názvosloví může na někoho zpočátku působit hrozivě, získáme z něj přesto alespoň základní informace o složení daného kosmetického prostředku. Mnohem lépe si poté může odpovědět i na otázku, zda je výrobek skutečně "přírodní", nebo jde-li o pouhý reklamní trik. Přírodní jsou totiž pouze ty prostředky, které splňují všechny předepsané parametry a kromě toho obsahují jen suroviny, jež jsou zjevně přírodního původu!

Kterou kosmetiku nakupovat

Obdobně jako u potravinářských výrobků nám ke správnému rozhodnutí může napomoci pečlivé prostudování údajů uvedených na obalech kosmetických prostředků. Určitý přehled si můžeme udělat už jen z celkového množství látek uvedených ve složení. Nalezneme-li v něm desítky různorodých chemikálií, bude většinou bezpečnější takovýto výrobek vrátit nazpět do regálu.

Nechcete-li se prokousávat soupisy chemických látek, které bývají uvedeny u běžné kosmetiky v INCI, nejjednodušší je orientovat se na výrobce a prodejce certifi kované přírodní kosmetiky. Jako u potravin máme největší záruku u BIO produktů (na obalu kosmetiky by mělo být rovněž uvedeno jejich logo), na něž jsou kladeny přísnější požadavky nejen z hlediska ekologického, ale i možného zdravotního dopadu.

Jde pouze o naší volbu - buď budeme lhostejně ničit své tělo, nebo přijmeme zodpovědnost jak za své zdraví, tak za působení na své děti. Pokud nakupujete po všech stránkách prospěšné výrobky, uděláte tím něco dobrého nejen pro sebe, ale i pro další generace!

Moudrý člověk si zřejmě bude vybírat jen takovou potravu, jež mu prospívá a dělá dobře; rovněž bude zvažovat i koupi dalších prostředků, které slouží k očistě, ochraně organismu nebo udržování zevního vzhledu. Vše by mělo být v souladu se skutečnými potřebami těla i duše. Užíváme-li jen produkty, které pochází z přírody, můžeme očekávat, že náš organismus na rozdíl od umělých látek nerozladí, ale naopak ho zharmonizují a posílí!

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!




Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.