tisk-hlavicka

Co dělat když: pošlete omylem peníze na cizí účet?

23.9.2011 Poradna věřitele 12 názorů

Využíváte-li elektronické bankovnictví, sami víte jak je snadné se "uklepnout" v čísle účtu a peníze tak poslat někomu jinému.

"Nezáleží na tom, zda platíte ze soukromého nebo firemního účtu, pokud se Vám podobná věc přihodí, rozhodně jednejte, a to co nejdříve. Na svoje peníze máte právní nárok! Příjemce této pomýlené platby si je nesmí ponechat ani utratit." Radí Mgr. Rostislav Kovář z bezplatného internetového portálu www.poradnaveritele.cz

Je potřeba začít jednat hned, jak zjistíte svůj omyl

Na Poradnu věřitele se stále častěji obracejí zoufalí lidé, kteří omylem poslali platbu na jiný účet, než původně chtěli a nyní nevědí, jak mají dál postupovat. V době elektronického bankovnictví, kdy můžeme denně zadat několik desítek příkazů k úhradě, není překlep v čísle účtu nebo zadání jiného kódu banky vůbec nic zvláštního.

Informujte banku

Paní Marie poslala omylem peníze na cizí účet vloni v prosinci. "Ihned jsem informovala banku, ale bylo mi řečeno, že banka nemůže platbu vrátit zpět, ale můžu podat žádost o vrácení platby jejím prostřednictvím. Žádost jsem podávala 3x, ale bohužel bez odezvy. Po třech měsících a po zaplacení příslušného poplatku mi banka předala jméno majitelky účtu, adresu jejího bydliště a zasílací adresu s tím, že na výzvy nereagovala. Jedná se o 17.000,-Kč, což jsou peníze, které můžu využít jinak. Prosím o radu jak dále postupovat."

Cizí peníze si nelze ponechat

V takovýchto případech je postup následující: využijte adresu majitelky účtu a zašlete jí výzvu k vrácení příslušné částky spolu s číslem svého účtu a konkrétním datem, ke kterému chcete peníze vrátit, obvyklá lhůta je zhruba do 14ti dnů.

"Výzvu rozhodně zašlete doporučeným dopisem s dodejkou. Jestliže majitelka účtu ve vámi stanovené lhůtě nezareaguje, doporučuji dále nečekat a využít k získání těchto peněz soudní cestu. Každý, kdo si ponechá peníze, které mu nepatří, se vystavuje riziku žaloby pro takzvané bezdůvodné obohacení." Upozorňuje Kovář.

Nevrácení peněz se prodraží

V praxi nejsou ojedinělé případy kdy člověk, který získal peníze omylem, si je ponechal nebo je utratil. Banka sice nemá žádnou pravomoc stáhnout peníze z účtu dotyčného, poskytuje však plnou součinnost s orgány činnými v trestném řízení a pokud od ní nezískáte adresu příjemce dříve, stejně jako paní Marie, pak předá údaje o příjemci na základě výzvy žalující strany.

Podobné případy se pak řeší podáním žaloby pro bezdůvodné obohacení a příslušné soudy rozhodnou o povinnosti vrátit neprávem získanou částku. Ale pozor! "Ve chvíli, kdy se do případu zapojí právní zástupce a soud, začíná dlužná částka narůstat o náklady řízení. V případě, že se tyto peníze budou vymáhat i za pomocí exekuce, dlužník rázem zaplatí i o desítky tisíc víc." Varuje Kovář.

Názory k článku (12 názorů)
konečně praktický článek Helena 23.9.2011 17:19
*Re: konečně praktický článek Jaana2 23.9.2011 20:4
Uklepnuti v zadani cisla uctu neni nic z... milo 25.9.2011 1:6
*Re: Uklepnuti v zadani cisla uctu neni... pasivní 25.9.2011 1:31
**Re: Uklepnuti v zadani cisla uctu ne... Ivulle 25.9.2011 7:38
***Re: Uklepnuti v zadani cisla uctu ... Eva ŠM 30.9.2011 23:14
**Re: Uklepnuti v zadani cisla uctu ne... Jája 25.9.2011 19:23
*Re: Uklepnuti v zadani cisla uctu neni... beny 25.9.2011 22:34
**Re: Uklepnuti v zadani cisla uctu ne... Dana+Anet 3r 26.9.2011 8:32
***Re: Uklepnuti v zadani cisla uctu ... Abatula + 2 26.9.2011 8:44
****Re: Uklepnuti v zadani cisla uct... Eva ŠM 30.9.2011 23:16
*Re: Uklepnuti v zadani cisla uctu neni... Anýlka, 29.9.2011 17:43




Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.