tisk-hlavicka

Amniocentéza - popis (ne)jednoho dne v jednom těhotenství

11.8.2010 Dlahour 94 názorů

Loni jsem se o amniocentéze dočetla spoustu věcí, včetně individuálních zážitků, ale nic podrobného.

Na základě jedné z červencových diskusí, vyštrachala jsem dopis z loňského roku. Dopis, který byl určen mé kamarádce a já se po drobných úpravách rozhodla ho zveřejnit.

Loni jsem se o amniocentéze dočetla spoustu věcí, včetně individuálních zážitků, ale nic podrobného. Důkazem je - viz níže, jak strašně nepoučená a nevědomá jsem do toho šla, a jak o něco málo poučenější a zkušenější do toho půjdu zřejmě zas, pokud se zadaří druhé těhotenství…

Upozornění:

  • Text byl a je psán s nadsázkou
  • Na nic si nestěžuju, vše bylo a je v pořádku, nežádám politování, rozhřešení, ale ani 100% souhlas či odsouzení.
  • Chápu, že některých se text může dotknout a předem se omlouvám, jedná se o subjektivní popis mé zkušenosti.

Během psaní tohoto dopisu bylo nutno poněkud pozměnit styl, protože popsat zcela reálně své pocity bych asi nedokázala. Je jich moc…

Dopis začíná:

Mám to za sebou (což ale neznamená, že mám vyhráno).

A pokračuje:

Rozmazlená z reprodukční kliniky, kde jsme individuální zákazníci, zklamalo mě, že je to na genetice jaksi "hromadné."

Kam se poděly sliby o konzultaci s genetikem? Jak to s ním můžu všechno probrat a podle toho se rozhodnout? Nač jsme tam měli být oba i s přítelem? (Později jsem pochopila, že kdybych jela taxíkem, je to fuk - ženská potřebuje jen odvoz, když se to vezme z čistě genetického hlediska)

Představa byla taková, na jakou jsme oba zvyklí - přijdeme do hezké ordinace, která spíš připomíná obývák, tam sedí příjemný lékař(ka), který již pochopil, že i medicína je jen byznys a pacient není debil, nýbrž zákazník, což se sice vzájemně nevylučuje, ale nechováme se k pacientovi apriori jako k idiotovi bez zdravotního vzdělání, nýbrž si odhadneme jeho znalostní i mozkovou kapacitu a podle toho se k němu přistupujeme. Lékař s dvojicí partnerů probere všechny dosavadní výsledky, rodinu, genetická zatížení, rizika, alternativy a něco doporučí - pokud možno více věcí, aby měl debil (pardon, zákazník:o)) možnost volby.

Tak to alespoň chodí na soukromých klinikách. Vzhledem k pověsti této genetiky, měla jsem podobnou představu. Jak se ukázalo, až na pár drobností dost mylnou a na závažnost rozhodnutí dost nedostačující, co se individuálního přístupu k pacientům týče.

Jedno jim ale nelze upřít - všichni jsou nesmírně milí a uklidňující (v té souvislosti mě napadlo, jak jsem vždycky omlouvala porodní asistentky a sestry na šestinedělí - z 80% tak protivné - poněvadž koho by bavilo léta opakovat vyděšeným matkám pořád totéž… Ale na genetice se musí odborníci setkávat s ještě vyděšenějšími a šílenějšími matkami, též po léta a nechali si upřímný úsměv…žasla jsem :o)))

Přijeli jsme pochopitelně o 10 min. pozdě, protože otec dítěte nepočítal s pondělní zácpou ve velkoměstě, ač tam jezdívá léta a s tím, že před poliklinikou nelze zaparkovat, což by mohl jako domorodec taky vědět. Jestli mi do té doby bylo jen blbě z hladu a klepaly se mi ruce, teď jsem se rozvibrovala celá, zapíjela pytlík cukru minerálkou a přemýšlela, jakou barvu mám pod makeupem, kterým jsem se z velmi zvláštních důvodů namatlala:

Poučena zážitkem své přítelkyně, která uprchla z čekárny na amnio ve svých 18ti letech (doporučena jen kvůli věku), jelikož ji rozplakal pohled na umaštěné, prošedivělé, obstarožní matky, zjevně geneticky vadné na první pohled :o), namalovala jsem si na zanedbaný, obstarožní, bledý, uhrovatý, opuchlý a obrovský ksicht s ekzémem, jakýs takýs obličej, který mi z ksichtu udělal zdravě vypadající, obstarožní, opuchlý, obrovský ksicht. Oblékla jsem si jediné kalhoty, do nichž bylo možné se nasoukat, učesala natočené vlasy, na nichž naštěstí není vidět prošedivělost díky jejich barvě a sladila se výraznou zelenou. (Na to, že jsem spala cca 4h, protože jsem do dvou plakala, to byl dost nadlidský výkon a má originalita v čekárně zřejmě spočívala hlavně v tom, že jsem vypadala jako statná pětačtyřicítka, zoufale se snažící vypadat na 44).

Poliklinika se vyznačuje tím, že je to obchodní centrum, kde uprostřed přízemí stojí prosklená kukaň s nápisem INFORMACE, v níž nepřetržitě telefonuje slečna, které by se bál i tyranosaurus rex. Naštěstí je alespoň natolik bystrá, že veškeré sklo oblepila nápisy typu TRAFIKA ROVNĚ A DOLEVA, GENETIKA PRO TLUSTÉ, STARÉ, ŠEREDNÉ MATKY - VPRAVO VEDLE BUTIKU PRO MLADÉ, KRÁSNÉ ANOREKTIČKY atd.

Přítelkyně nelhala. Po vlezu do čekárny se můj partner viditelně zapotácel a mně začal stékat makeup při pohledu na osazenstvo, nicméně nebyl čas prohlížet dům hrůzy, neb vedoucí lékař zrovna začínal další téma přednášky. Usadil mě, přítele oslovil "tatínku", takže se muž mého života strašlivě zježil v bezmocném protestu (trvalo dlouho, než se smířil s těhotenstvím, které sice chtěl, avšak které ho v jeho 42 letech nečekaně přeneslo do dospělosti a odpovědnosti) a mudr se rozhovořil k cca 12ti maminkám i s tatínky, povykládal o tom, co se bude dít, pohovořil o statistikách, aby se dámy nebály (např.že u nich na klinice je procento potratovosti méně než 0,5% - koukala jsem na net, mají tam statistiku a 17. týdne se týká riziko cca 0,24-0,35%., přičemž většina z těchto chuděr by o mimi prý stejně přišla, jelikož riziko ve II. trimestru - i bez amnia - je 1.5 - 2%) a oháněl se koláčema a grafama, jako kdysi Železný na Nově :o)

Styl mluvy tohoto předního odborníka mi připomněl Cimrmanův Záskok: "To není možný - každý má talent - pojďte, zkusíme si to……..Nóóóó, nemá! Nemá talent!": Jako přednášejícího ve škole bych ho teda nafásla jen dost nerada. Nicméně má monolog nacvičený a člověk, který se 10 dní pečlivě nervuje sběrem veškerých informací, včetně přečtení jejich webovek, kam pán napsal výborný brožury (psaní mu jde líp než mluvení), vychytá si z mudrova mluveného projevu doplňující info, které ještě potřeboval. Možná bych vychytala i víc, ale zápasila jsem s plným močákem a prázdným žaludkem a z toho plynoucí nevolností. Rozhodně jsem pochytila, když říkal, že má být dáma najedená a vyčůraná!!!

Chtěla bych poznamenat, že o tom, jak se dostavit k odběru plodové vody, mě nikdo nepoučil a na netu se v mnoha případech píše "nalačno a s plným močovým měchýřem…"

O možnosti odmítnout se pán také zmínil. Jenže v tom fofru se těžko rozhoduje. Polovině těch podivných figur to bylo úplně egál - prostě je tam poslal doktor a teď jen tupě čekaly jako na každé jiné vyšetření (to je ta nejšťastnější skupina - nevědí ani, kde mají dělohu a důvěřivě spoléhají na mudry), část na tom byla s poučením asi tak jako já (jak se dalo odhadnout) a opačný extrém představovala vrásčitá, vyzáblá, stará právnička, která měla příliš mnoho dotazů (zřejmě jí taky někdo slíbil konzultaci :o))) - také dotazy pro vedoucího hrdé krajské genetiky dost hulvátské - typu, kolik odběrů končí potratem kvůli infekci (jako by se ptala, jestli má v tom bordelu a špíně nějakou šanci) atp. Za odměnu šla jako první a celá akce se tím pozdržela, protože jim tam patrně napřed hysterčila a nevěděli, co s ní a pak zřejmě zkolabovala (čímž se sice nechlubili, ale mé cvičené zdravotnické ucho, oko, nadměrné poletování pracovníků, hovory za dveřmi, shánění volného lůžka na 2h odpočinku atp. vykreslí událost dost jasně).

Napřed si nás - matky - volaly jednotlivě sestřičky do sesterny, kde se tázaly na rodinu až po prarodiče, na naše sourozence, jejich děti, co dělají, co zdraví, co dědečkové, pořád mrtví atd. (já vůl v té panice zapomněla na půlročního synovce a nahlásila ho, až když mi to došlo - sestřička se děsně smála a taky mě chválila, že si přesně pamatuju datum, kdy mi brali vajíčka a vraceli je zpátky - což mi přišlo divné, ale prý bych se divila :o)

Pak mě nechala podepsat, že se vším souhlasím, zeptala se, zda chceme vědět pohlaví, až se to zjistí, poslala mě do čekárny, prý napřed na ultrazvuk a pak teprve na odběr.

V té chvíli jsem pochopila, že je tam přítel úplně zbytečný, nicméně jsem tam nechtěla zůstat sama (jel by totiž s úlevou na tu chvíli do práce, neb ho podobné akce uvádějí do zbytečných rozpaků), úspěšně mu to zatajila a poštvala nic netušícího chudáka na ultrazvuk.

Nešťastník tedy šel doplatit parkování, já si dolezla pro snídani a odskotačila na WC, které mi předtím musel přítel najít. Nacházelo se úplně mimo to oddělení, uprostřed nákupního centra, JEDNA ušmudlaná kabinka na celé patro a fronta ženských - strašnější záchodový zážitek a nával byly snad jen v Písku v letním kině na Třech Sestrách dva roky předtím!

Amnio neodmítl nikdo, ale já tam byla zjevně za výjimku - nejmladší a s výbornými výsledky. Mého porodníka tam skloňovali v několika variantách, většinou (mezi řádky, jak mi připadalo) v souvislosti "Vy nás ale zásobujete, pane Karfík!" z kliniky docenta Chocholouška, z čehož jsem usoudila, že tam můj mudr posílá patrně úplně každého.

I přes tyto skutečnosti mi to spíš doporučili. S mladým doktorem na ultrazvuku byla konečně řeč i trochu času, vlezla jsem tam ochotná bojovat za své dítě jako lev a zkoušela vyjednávat (že napřed genetický ultrazvuk a až pak kdyžtak plodovka) - s čímž souhlasil, že by to taky šlo, že je mimi s největší pravděpodobností ok, ale uzemnilo mě to, že většina downů je i na genetickém ultrazvuku bez příznaků. Myslela jsem, že i když down není poznat vizuelně, má většina srdeční a jiné vady… jenže to není ani třetina…bývají zdraví…

Zkrátka - nalomili mě už předtím, teď se zhroutil i můj vychytralý plán, dodělaly to celkem příznivé okolnosti a špičkové pracoviště…

Neměli mi to dělat - brát mi jistotu a klid, jak s přehledem a radostně amnion odmítnu a pořád to považuji trochu za křivdu, byť dobře míněnou. 99% ženských v mé situaci tohle prostě vůbec nepodstupuje - ani to po nich nikdo nechce - a já to udělala fakt jen pod tlakem okolí - už bych neměla do konce těhu klid. Až mnohem později mi došlo, že pokud se povede druhé těhu, absolvuju toto vyšetření zas… Příteli se to taky nelíbilo, ale říkal, že když "mi to můj mudr zkazil", ví, že tam musím, protože mě zná. Měl pravdu a podržel mě víc, než jsem čekala.

To jsou však duševní bolístky, které mě v té chvíli ani na okamžik nenapadly.

Dokonce musím přiznat, že jsem se ani nebála - tedy ne moc - a určitě se to nedá srovnat s čekárnou u zubaře.

Na tom ultrazvuku byl drahoušek rozpačitý, ale přece jenom ho počítač zaujal, takže jsem občas přes břicho (seděl mi v nohách na židli) viděla opravdový zájem (sledoval outěžka na velké obrazovce na zdi). Mudr shledal vše v pořádku - jen byl outěžek nějak mrňavej - celková délka a hlava o den menší, stehenní kost dokonce o 6 dní menší!, celkově o 3 dny menší. Na to, jak já byla čím dál větší, to teda není nic moc výkon :o)

Přítel nafásl i fotku, kterou dvěma prsty, s odtaženým malíčkem, jakoby šlo o pavouka, zasunul do mé kabelky (později přiznal, že naprosto nechápe, co tam ten doktor vidí:o)) - na odběr jsem ho tedy už nenutila - úplně stačilo, není typ pro podobné kratochvíle a jasně jsem se přesvědčila, že k porodu to taky nebude, ale o tom mě v podstatě vůbec nenapadlo uvažovat - pořád si myslím, že teorie, že doktor u porodu úplně stačí a jakýkoli chlap navíc je jen pro nervy, je velmi trefná :o)

Záleží pochopitelně na názoru a typu chlapa i rodičky. Osobně chci radši "zemřít" sama, když je mi zle a čím bližší člověk, tím víc mě štve a navíc mě ještě nikdo nepřesvědčil, že chlapům do toho v podstatě nic není :o))) Výjimku tvoří chlap u porodu, který hlídá zdravotníky a pochopitelně oboustranný souhlas a touha být u toho spolu :o)

Po chvíli čekání mě zavolali už přímo na sálek. Všude mají polotmu, v níž se člověk i převléká. Nechali mi jen podprsenku a ponožtičky s kočičkami a navlíkli mě do anděla. "Lidový vypravěč" - vedoucí lékař mě přivítal, podal ruku a uložil na lehátko. Sám na výkon jen dozíral. Paní mudryně se sestřičkou mi přesně vysvětlily, co mě čeká, a co přibližně budu pociťovat, jak dlouho to bude trvat…zkrátka jako u mé zubařky - tak se totiž má s "pacošem" jednat. Díky tomuto přístupu mi má zubařka snížila hrůzu z ní cca o 30% a díky amniomudryni ze mě spadly i ty náznaky obav a strachu. Šikovně odvedla pozornost na miminko, jak je v pohodě, na několikrát si podle ultrazvuku vybírala místo vpichu, pak mě upozornila na píchnutí…a já zaťala nehty do dlaní a zavřela oči, ač jsem chtěla kontrolovat obrazovku, jestli miminu nevypíchnou oko. Dámy a pánové, nějak to nešlo. Snesu kdeco, ale pozorovat, jak kvedlaj jehlou kolem outěžka…to ne. Ovšem nebyl důvod očekávat zaťatě bolest - je to srovnatelné s odběrem krve. Píchne to a pak je to divná věc - takový malý tlak, z něhož se mi trochu zamotala hlava (vleže to nevadí), jako by mi někdo něco vytahoval z břicha - logicky :o) Pak už jen - "Máte to za sebou", chvíli si držet tampón na ráně, přelepit, ukázat, jak je plodová voda nádherně průzračná (ten doktor tvrdil, že voda této barvy na 99% znamená, že je vše v pořádku) a nazdar.

Trvá to pár minut - samotný odběr pár vteřin. Vše pořád pod ultrazvukem a pak mě ještě nechali kouknout, že se nic nestalo a prohlédli outěžka.

Ihned zkontrolují, jestli sebou člověk nešvihne (k čemuž jsem měla tendence, protože jsem toho ani v čekárně moc nepojedla, málo spánku, 10dní nervů…), nicméně protože se mi nikdy v životě nepodařilo opravdu omdlít, 2x jsem se nadechla a odkráčela se obléct, pak do čekárny vyzvednout, podepřít a odnést přítele, který měl barvu jako já - přišla jsem za ty 2h téměř o veškeré barvičky na obličeji - a říkal, že jsem hrdina, na sesternu pro zprávu, za 90 minut poté už jsem ležela v postýlce a za 120minut spala jako dřevo až skoro do tmy.

Cumlala jsem Magnesii, válela se a podbřišek cítila až druhý den. Cítila - nebolelo to. Řekli mi, že mám být v klidu, ležet alespoň den, dva, 14 dní klidový režim. Nic nezvedat, netahat a prý se zrovna já nemusím ničeho bát… Přítel řekl jinými slovy totéž, když mě večer uklidňoval - na "průsery" tam byly podle něj jiné adeptky a jestli jsem si prý všimla toho panoptika…"No a podívej se na nás, na krasavce!" dodal povzbudivě (viděla jsem se předtím v zrcadle a chtělo se mi plakat).

Pak také ocenil, jak si pěkně našel geneticky nezatížené děvče, neb Jihočeši mají opravdu dle statistik největší počet dětí s genetickými vadami (zřejmě proto, jak se množili - a množí - v rodinách mezi sebou). Já však věděla, že outěžek sice možná nebude mentálně zaostalý a s genetickou vadou, pokud mi ho nepřidusí, nenarodí se předčasně a nestane se ještě 300 dalších možných hrůz, ale přinejmenším s alergiemi je dobré počítat…a proč má, sakra, tak krátkou nohu?!?!?!

Za měsíc jsem byla objednaná na kontrolu a genetický utz. Týden před tím mi přišly výsledky AMC a outěžek se změnil ve zdravého kluka :o).

(mimochodem - potěšilo mě, že je ve zprávě pro mého porodníka genetici napsali "Pacientka je střední výživy a postavy" Zajímalo by mě, jak vypadá pacientka postavy a výživy nadměrné :o)))

Dodatek:

Outěžkovi je nyní rok a má se k světu.

Ta krátká noha v 17tt je nevysvětlitelná záhada. Můj 12timěsíční syn měří jako 15měsíční, je dlouhán a doposud necape a pořádně nesedí - narostl moc rychle.

Na AMC nemám ucelený názor - chápu zastánce i odpůrce, sama se kloním k AMC, ovšem pouze za určitých podmínek…

Názory k článku (94 názorů)
jeden názor Qwena 11.8.2010 8:27
*Re: jeden názor juli 11.8.2010 9:43
*Re: jeden názor Gora 11.8.2010 10:38
**Re: jeden názor Insula 11.8.2010 13:41
***Re: jeden názor ...j.a.s... 11.8.2010 13:51
****Re: jeden názor Binturongg 11.8.2010 14:25
*****Re: jeden názor Insula 14.8.2010 17:47
***Re: jeden názor Olga 12.8.2010 12:12
****Re: jeden názor Binturongg 12.8.2010 12:34
*Re: jeden názor Jitulda1 14.8.2010 22:10
**Re: jeden názor Insula 15.8.2010 3:6
**Re: jeden názor Lionka 16.8.2010 15:20
Není v tom někdy záměr? Hilly. 11.8.2010 9:22
*Hrátky s matematikou Iris2020 11.8.2010 14:9
**Re: Hrátky s matematikou Kimina111 14.8.2010 20:41
***Re: Hrátky s matematikou Dita Krhovská 17.9.2010 10:57
:-D Dagmar Bartůšková 11.8.2010 9:43
*Re: :-D Hilly. 11.8.2010 9:54
**Re: :-D connie3 11.8.2010 10:27
***Re: :-D kili 11.8.2010 11:56
****Re: :-D bono 11.8.2010 12:3
****Kili, Dana 11.8.2010 14:22
*****Re: Kili, Cimbur 11.8.2010 14:48
******Re: Kili, Zufi Jana. a děti 11.8.2010 15:1
*******Re: Kili, kili 11.8.2010 15:55
********Re: Kili, Zufi Jana. a děti 11.8.2010 16:1
*********Re: Kili, kili 11.8.2010 16:10
*******Re: Kili, Mlada 11.8.2010 16:24
********Re: Kili, Cimbur 11.8.2010 16:46
*********Re: Kili, Mlada 11.8.2010 16:57
**********Re: Kili, Cimbur 11.8.2010 17:3
***********Re: Kili, Mlada 11.8.2010 17:23
************Re: Kili, Cimbur 11.8.2010 18:20
**********Re: Kili, Zufi Jana. a děti 11.8.2010 20:8
***********Re: Kili, Mlada 11.8.2010 20:22
************Re: Kili, myš 11.8.2010 22:18
*************Re: Kili, . 11.8.2010 22:29
*******Re: Kili, zuzini 11.8.2010 20:40
*****Re: Kili, kili 11.8.2010 15:51
*****Re: Dano, držím palečky Iris2020 11.8.2010 16:19
***Re: :-D DENISA 11.8.2010 19:58
Článek o amniocentéze Limai 11.8.2010 9:44
*Re: Článek o amniocentéze Binturongg 11.8.2010 15:3
K té statistice Cimbur 11.8.2010 10:0
AMC a pár rad Panímáma 11.8.2010 10:17
*Re: AMC a pár rad MarkétaP + 4 dcerky 11.8.2010 10:35
*Re: AMC a pár rad DENISA 11.8.2010 18:36
*Re: AMC a pár rad Sova a dvě sůvata 12.8.2010 10:26
Budejice Janule_aerg 11.8.2010 10:53
*Re: Budejice metty, 3 kluci 11.8.2010 14:9
**Re: Budejice Binturongg 11.8.2010 14:41
*Re: Budejice Binturongg 11.8.2010 14:57
*Re: Budejice Šešule 11.8.2010 15:31
Outěžek? ...j.a.s... 11.8.2010 13:39
*Re: Outěžek? Dalila 11.8.2010 13:58
**Re: Outěžek? ...j.a.s... 11.8.2010 14:1
**Re: Outěžek? metty, 3 kluci 11.8.2010 14:11
*Re: Outěžek? Panímáma 11.8.2010 14:2
**Re: Outěžek? Jája 11.8.2010 14:27
*Re: Outěžek? Binturongg 11.8.2010 14:46
*Re: Outěžek? Binturongg 11.8.2010 14:53
*Re: Outěžek? Cimbur 11.8.2010 16:9
**Re: Outěžek? kili 11.8.2010 16:14
***Re: Outěžek? Binturongg 11.8.2010 19:17
****Re: Outěžek? kili 12.8.2010 10:21
*****Re: Outěžek? Binturongg 12.8.2010 12:33
*****Re: Outěžek? Binturongg 12.8.2010 12:36
******Re: Outěžek? kili 12.8.2010 13:17
proč amnio? binaryy szuká ovci 11.8.2010 13:55
*Re: proč amnio? malostranska 11.8.2010 14:4
*Re: proč amnio? Binturongg 11.8.2010 14:35
*Re: proč amnio? Evka 14.8.2010 0:32
**Re: proč amnio? jana 24.8.2010 0:47
Na roce nesedí? Lenka 11.8.2010 14:29
*Re: Na roce nesedí? Binturongg 11.8.2010 14:39
Dobrá četba Eleonor 11.8.2010 15:49
Nejak mi to nesedlo DENISA 11.8.2010 19:2
*Re: Nejak mi to nesedlo Binturongg 11.8.2010 19:30
*Re: Nejak mi to nesedlo jana 24.8.2010 0:54
**Re: Nejak mi to nesedlo kili 24.8.2010 2:43
Kritika Lioness 12.8.2010 0:22
Souhlas s autorkou Lucka 345 12.8.2010 18:36
*Re: Souhlas s autorkou Binturongg 12.8.2010 19:6
Má amnio smysl? Veveruše 13.8.2010 1:32
*Re: Má amnio smysl? Eva 14.8.2010 12:40
**Re: Má amnio smysl? Veveruše 14.8.2010 22:44
*Re: Má amnio smysl? Insula 15.8.2010 3:5
K rozměrům nožiček Veveruše 13.8.2010 1:48
*Re: K rozměrům nožiček Veveruše 13.8.2010 2:2
Amniocentéza není bez rizika Adalbert 16.8.2010 12:21
*Re: Amniocentéza není bez rizika organza 6.10.2010 14:40
zkušenost ze zlína 2vivi 17.8.2010 12:26
Pod článek se klidně taky podepíšu... maminka Karličky 17.8.2010 13:2
*Re: Pod článek se klidně taky podepíšu... Binturongg 6.9.2010 0:18
Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.