tisk-hlavicka

Farmářem nebo mořským vlkem?

4.8.2010 Eva Jedelská Děti a my 9 názorů

Dopřejte dětem neobvyklé prázdniny.

Švédský stůl - opalování - koupání - opalování - fakultativní výlet - opalování… Pokud vás tenhle tradiční model dovolené moc nebere, čtěte dál, máme pro vás pár nápadů.

Ať už máte dvouleté batole, neposedného předškoláčka nebo čtrnáctiletého puberťáka, následující způsoby trávení léta můžete vyzkoušet se všemi. Zážitek to bude pro každého z nich - jen možná pro každého úplně jiný.

Prázdniny na farmě

Ovečky, kozy, kočky, koně. A taky domácí jídlo, zavařenina, sýr, med a mléko… Kouzlo agroturistiky už začali - po Holanďanech a Němcích - objevovat i Češi. A naopak, mnozí farmáři zjistili, že městské rodinky můžou být výhodnou součástí nesnadného a nejistého zemědělského podnikání. Babičku na venkově (myslíme tím „opravdovou“ babičku s králíky a bublaninou z vlastních višní) má totiž už dneska málokdo. Babičky nemají na hospodářství sílu ani chuť - stěhují se do paneláků a místo žnutí kopřiv slepicím vozí vnoučata k Rudému moři. Nevěříte cestovkám? Drtí vás krize? Nebo je vám jen líto, že vaše děti bezpečně poznají mořskou ježovku nebo murénu, nikdy v životě ale neviděly, jak tele pije od krávy? Dovolená na českém či moravském statku může být variantou, která nezruinuje váš bankovní účet a děti naplní naprostým nadšením. Takové zážitky jako spaní na seníku nebo sbírání vajíček se nedají koupit u žádné cestovky…

Podoba a podmínky agroturistiky mohou být pochopitelně různé. Někteří farmáři nabízejí komfortní ubytování ve stylově zařízených venkovských usedlostech, které si vybavením ani cenami nezadají se slušným hotelem. Je to skutečná dovolená, na které si budete užívat veškerých letních radovánek - jen s tím rozdílem, že ráno vstanete a jste takříkajíc na dvorku. Podle vaší chuti a hlavně provozních možností se můžete účastnit různých zemědělských prací, pro některé z nás tak exotických: dojení, krmení…

Děti si pohladí zvířata a podrobně se seznámí s jejich přirozeným životem. Na některých farmách je možné třeba půjčit si kolo, domluvit vyjížďku na koni nebo přímo jezdecký výcvik, návštěvu hrnčířské dílny či kovárny. Vařit si můžete sami z čerstvých domácích potravin (kuchyňka bývá k dispozici), případně přijmout pozvání „k rodinnému stolu“ - tedy stát se po dobu pobytu součástí hostitelské rodiny a jíst přímo s ní. Kterou variantu zvolíte, záleží na míře vaší touhy po soukromí…

Na druhém konci agroturistického spektra jsou „pracovní dobrovolnické pobyty“, organizované různými ekologickými organizacemi. Za jednoduché ubytování ani za stravu neplatí dobrovolníci nic, na oplátku ale pomáhají hostitelům se sezónními pracemi. A jde tu o opravdovou práci, ne o nakukování přes rameno a „mohla bych si to taky zkusit?“ Taková zkušenost jistě není pro každého; splynutí s venkovským prostředím i s přírodou je tady ovšem takřka dokonalé. Hodí se pro nekonzumně, alternativně zaměřené rodiny, které v pohodě přežijí i kadibudku.

Kde hledat další tipy a informace:

www.pro-bio.cz/cms/adresar/ - na stránkách Svazu ekozemědělců a prodejců biopotravin PRO-BIO najdete seznam ekologicky hospodařících farem, z nichž některé provozují i agroturistiku.

www.wwoof.cz - organizace WWOF (World Wide Opportunity on Organic Farm, tedy něco jako Celosvětové příležitosti na ekologických farmách) zajišťuje výměnnou síť, kde dobrovolník za pomoc ekologickým farmářům výměnou dostane ubytování a stravu. Databáze farem, podmínky a kontakty.

www.nafarmu.cz - vyhledávání agroturistického ubytování (statků a ekofarem) nejen v ČR, ale i v dalších zemích, např. Rakousku, Itálii či Slovinsku.

Dům na kolečkách

Pohyblivost a nezávislost - to jsou hlavní výhody karavanů a obytných vozů. S pojízdným šnečím domečkem můžete postupně procestovat velký kus České republiky, ale i Evropy. Kde se vám zalíbí, zastavíte a zdržíte se, jak dlouho budete chtít. Síť dobře vybavených kempů se neustále rozšiřuje a dočkáte se v nich slušného zázemí, tedy nejen sprchy, ale i lednice, pračky a kuchyně. Pokud se chystáte do atraktivních přímořských oblastí, vyplatí se místo v kempu si předem rezervovat. Obliba „mobilních dovolených“ totiž v posledních letech stoupá, v kurzu je především Itálie a Francie. Chorvatsko bývá občas kritizováno kvůli nižšímu komfortu v kempech, od Rakouska zase cestovatele odrazují vysoké poplatky za průjezd četnými tunely. Při volbě pohyblivého obydlí se budete rozhodovat mezi karavanem (tedy samostatným „domečkem“, který se připojuje za auto pomocí tažného zařízení) a obytným autem. Mezi výhody karavanu jednoznačně patří nižší cena; karavan je také možné po utáboření v kempu snadno odpojit a samotné auto používat pro výlety, nákupy apod. Na celou dobu pobytu pak můžete karavan napevno připojit k elektřině i vodě, a s pomocí předsazeného stanu, zástěn a rozkládacího campingového nábytku okolo vybudovat útulný, dočasný byteček. Naproti tomu je nevýhodou fakt, že během jízdy nesmí nikdo v karavanu zůstávat. Při dlouhých cestách s dětmi to znamená, že jsou tak jako tak odkázané na stísněný prostor osobního auta.

Naproti tomu se v obytném automobilu dá během jízdy dělat skoro cokoliv - spát, jíst, hrát si nebo třeba „pařit“ na počítači - a v mnohem větším pohodlí. Ocení to především rodiče dětí mezi jedním až třetím rokem, tedy v tom kritickém období, kdy človíček neposedí, má obrovskou touhu objevovat a je obtížné ho delší dobu zabavit. Také vlastní jízda a manévrování je s kompaktním obytným autem o něco snazší než s masivním „ocáskem“.

Ceny pojízdných domečků jsou poměrně vysoké - spodní hranice se pohybuje okolo milionu korun, u karavanů je to asi polovina. Ušetřit můžeme nákupem ojetého vozidla, případně společnou investicí například v rámci širší rodiny (jako u každého společného majetku je tu ale riziko budoucích sporů). Další možností je vozidlo si vypůjčit pouze na dobu dovolené. Půjčovné obytného vozu se pohybuje od 2 do 4 tisíc korun na den, podle velikosti a vybavení. U karavanů opět vydělte tyto počty dvěma, počítejte ale s tím, že na vlečení karavanu potřebujete auto o obsahu aspoň 1800 ccm, vybavené tažným zařízením.

Kde se dozvíte víc:

www.caravan24.cz - články, tipy, diskuse, odkazy na půjčovny a servisy. Jako každá „menšina“, i karavanisté mají tendenci se sdružovat a vyměňovat si zkušenosti. Na tomto webu se domlouvají rodiny s podobně starými dětmi na společných dovolených a srazech, upozorňují se navzájem na dobré kempy, pěkné trasy apod.

www.dokempu.cz - vyhledávač autokempů a tábořišť po celé ČR i na Slovensku.

Ze suchozemské krysy mořským vlkem

Jachtaření přichází do módy. Pořád víc lidí zjišťuje, že nejde o snobskou zábavu pro milionáře - týden strávený na lodi dnes vyjde přibližně na stejné peníze jako běžný zájezd do hotelu. Pravda, komfort je o něco menší. Prostor na lodi je přece jen stísněný a zásoba sladké vody omezená, na půlhodinové sprchování zapomeňte. Drobná omezení jsou ale vyvážená zážitky, o jakých si na přecpané pláži můžete nechat jenom zdát. Co třeba nocování „na kotvě“ v opuštěné zátoce, kde kromě vás není živá duše? Skákání z lodi přímo do průzračné vody? Dovolená na jachtě má jednu velkou výhodu - budou z ní nadšení i kluci, kteří, jak známo, vylehávání na pláži nijak zvlášť nemilují. Stát se ale na týden námořníkem? Tomu neodolá žádný kluk, ať už je mu pět nebo čtyřicet…

Typická menší jachta měří okolo 12 - 15 metrů a skrývá tři až čtyři dvoumístné kajuty, kuchyňku s jídelnou, lednici a spíž, umývárničku a toalety. Na všechno jsou šikovné úchyty a držáčky, i sporák je zavěšený na čepu, takže se přizpůsobuje pohybům lodi. Na palubě je k dispozici i elektrické osvětlení a zásuvka.

Jak už vyplývá z velikosti lodi, plavba na jachtě je ideální pro menší uzavřenou skupinku, například jednu až dvě rodiny. Máteli v posádce někoho, kdo vlastní kapitánský průkaz (a je skutečně schopný loď ovládat, což nemusí být totéž), je po starostech.

V opačném případě si musíte s lodí „pronajmout“ i kapitána (skipera) - to sice dovolenou prodražuje, na druhou stranu máte jistotu, že za kormidlem sedí někdo opravdu zkušený, který navíc zná místní poměry, poplatky a předpisy.

Týdenní pronájem lodi se pohybuje (podle termínu, lokality a velkosti lodi) mezi 4 a 12 tisíci korunami. Honorář kapitána vás kupříkladu v Chorvatsku, nejčastějším jachtařském cíli, přijde přibližně na dalších 15 tisíc. Platí nepsané, ale vždy dodržované pravidlo, že posádka živí kapitána, a to i když jdete společně do restaurace. Je to ale dobrá investice - kapitáni bývají rázovití a oplývají hrůzostrašnými námořnickými historkami, kterými děsí děti, když nechtějí večer zalézt do kajuty a spát.

Společností, které se zabývají pronájmem lodí, je v současnosti na trhu celá řada, např. www.yachting4u.cz; www.nika-yacht.cz; www.yachttravel.cz.

Týden dovolené strávený na lodi dnes vyjde přibližně na stejné peníze jako běžný zájezd do hotelu.

Názory k článku (9 názorů)
Dům na kolečkách Věra 4.8.2010 9:7
cena JanaJana 4.8.2010 10:50
Obytňák Bela a smečka 4.8.2010 14:23
*Re: Obytňák Jana, 2/07+10/08+5/11 4.8.2010 18:35
Levná dovolená? Červánek 4.8.2010 14:35
Špatné informace Červánek 4.8.2010 14:36
chata v Krkonoších na týden za 5tis. Myss 5.8.2010 7:33
*..jde to i jinak Eržika. 6.8.2010 10:36
Zajímavý článek Oluše+Neli05+Linda08 8.8.2010 4:59




Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.