tisk-hlavicka

Noví otcové, staré manýry

23.2.2009 Scarlett Wilková Děti a my 245 názorů

Dnešní muži se věnují dětem, o domácnost se nestarají. Když před rokem 1989 žena požádala manžela, aby vzal jejich miminko na procházku, plížil se s kočárkem temnými uličkami. Co kdyby potkal někoho z kamarádů? Taková ostuda.

Dnes to žádný hřích není. Muži se učí milovat svoje děti, péči o domácnost ale stále nechávají na svých emancipovaných partnerkách.

Nyní se tátové se svými malými potomky hrdě ukazují. Fotky dětí si vystavují v práci na stolech a porady manažerů mnohdy připomínají dámské dýchánky: „Tak si představ, že Majda včera udělala pět kroků!“ Neříkejte, že ve svém okolí muže, kteří se rádi chlubí svými ratolestmi, nemáte. Dříve to opravdu nebylo tak časté, i když výjimky samozřejmě existovaly.

Stačí se zeptat pánů, kterým je dnes kolem padesáti. Když bývali čerstvými táty, ukazovat se s dětmi nebylo moderní. A povídat si o miminu třeba s kolegy v dílně? To ne. Řeči o dětech se považovaly za výhradně ženskou záležitost a u mužů vyvolávaly spíše posměšky typu: Bačkora. Nebo: Ten je tedy pod pantoflem. Což samozřejmě neznamená, že by tehdejší tátové měli své potomky méně rádi než ti dnešní. Jen nebylo běžné dávat otcovskou lásku veřejně na odiv. Sociologové však začali od devadesátých let dvacátého století používat pro generaci mladých tatínků výraz „noví otcové“.

Jsme šťastnější ženy?

Mluví dokonce v této souvislosti o fenoménu. Zatímco dříve bylo normou, že žena se doma starala o dítě a muž pracoval, aby je oba uživil, v druhé polovině dvacátého století se začalo ukazovat, že rodina může fungovat i naopak. Může, ale nemusí. Začalo být jen a jen na rozhodnutí obou rodičů, jak jim to vyhovuje. „Ve světě se na otce začala zaměřovat pozornost až v průběhu sedmdesátých let minulého století,“ vysvětluje Hana Maříková se Sociologického ústavu Akademie věd ČR, která fenomén nových otců sleduje.

Různí sociologové, lékaři a psychologové tak došli k závěru, že muži i ženy jsou naprosto stejně schopni postarat se o malé dítě. Jen to muži nikdy dříve nedělali, protože k tomu neměli důvod. Neměli příklady, ženy to po nich nevyžadovaly, zkrátka to nebylo společenskou normou. Ostatně, uznávaný dětský lékař Zdeněk Matějček už dávno říkával: „Aby měl člověk své dítě rád, není nutné, aby je porodil. Také otcové instinktivně vědí, jak s dítětem mateřsky zacházet.“

Zdá se tedy, že maminky žijící na přelomu dvacátého a jednadvacátého století musí být mnohonásobně šťastnější, než byly jejich mámy, babičky a prababičky. Co by za to dala v roce 1930 mladá žena, kdyby její muž naložil dítě do kočárku, vyrazil s ním na odpoledne pryč, ona si mezitím s přítelkyní zašla ke kadeřníkovi či do kavárny, zatímco doma by jí vrněla myčka a pračka. Tehdy nebyly ani myčky, pračky, ani takoví muži. Kdyby však toto dnešní muž odmítl, byl by nazván nemožným a nepoužitelným sobcem.

Podívejme se ale na tuto zdánlivě idylickou dobu, ve které žijeme, z druhé stránky. Když se nám muži tolik změnili k lepšímu, proč stále více manželství končí rozvodem? Proč je stále obtížnější najít si partnera a přibývá žen, které, svobodné ve věku kolem třicítky, zoufale touží po dítěti, ale nemají si ho s kým pořídit? To přece se zprávami o proměně mužů na úžasné nové otce vůbec nesedí.

Chlap domácí

Psycholog Jeroným Klimeš nazývá proměnu, kterou muži prošli, domestikací chlapa. Dříve přece muži museli sekat dříví, umět stavět či opravovat domy. „Nyní od nich ženy očekávají, že jim pomohou s dětmi, že s nimi budou dělat úkoly, pomohou doma při úklidu. Je to přesun mužů z exteriéru do interiéru a to pro ně není typická role,“ míní psycholog. Ano, teď můžeme namítnout, že ženy přece také prošly proměnou. Přesně opačnou proměnou, z interiéru do exteriéru. Z hospodyněk čekajících doma, až muž přinese výplatu, se staly samostatné osobnosti s vlastní prací a výdělky. Problém je v tom, že ženy si tou proměnou pomohly. Život je pro ně zajímavější, protože mají své peníze, koníčky, přátele. Muži přesně o toto už zmíněnou domestikací přicházejí. Jsou na tom hůř a cítí to. „Někdy mám pocit, že vlastně nevíme, co od mužů chceme,“ říká třiatřicetiletá Alena, matka pětiletého syna a čtyřleté dcery. „Můj otec by se mnou sám nikdy nejel na víkend a myslím, že ani nebyl schopen mi připravit večeři, když jsem byla malá. Tedy, nikdy to nedělal. Můj manžel naopak dětem bez problémů uvaří jednoduchá jídla a je s nimi v létě týden sám na chatě. Přesto se stále hádáme, protože mám pocit, že mi málo pomáhá. Srovnávám ho s mužem mé kamarádky, který doma klidně vezme vysavač a zapne pračku, což ten můj neudělá, i kdyby doma nebyly jediné čisté ponožky. Má pocit, že když se věnuje dětem, je to až až a domácí práce zůstávají jen na mně. Já bych se ale také raději věnovala dětem, než umývala nádobí a utírala prach,“ vypráví.

Podobně mluví i pětatřicetiletá Jarmila, novinářka, která tráví v práci hodně času, protože po večerech slouží jako editorka regionálního deníku. „Můžu svou práci dělat jen díky tomu, že muž je třikrát do týdne večer doma sám s naší šestiletou dcerou. Přesto mám pocit, že v domácnosti pomáhá málo. On má zase dojem, že už jen to, že je s dcerou doma, je zásluha, a proto v jiné dny může jen ležet a já ho mám za to obskakovat,“ vysvětluje. Navíc přiznává, že se setkává s nedůvěrou okolí. Slýchává: Co bys ještě chtěla, vždyť je skvělý, že malou hlídá.

Obě mámy přiznávají, že v nich hlodá stejná pochybnost: Nechceme od těch našich mužských vlastně příliš? A co vlastně od nich máme chtít? V čem nám pomáhají rádi a v čem jen proto, že je k tomu nutíme?

Češky jsou vytížené. A spokojené

Podobné problémy řeší většina partnerských párů a v poslední době se na ně zaměřují různé výzkumy. Tak například vědci z Michiganské státní univerzity prováděli rozsáhlý průzkum v amerických domácnostech, který měl zjistit, jak se změnil podíl mužů na domácích pracích a péči o děti. Výsledek? Za posledních čtyřicet let se třikrát zvýšila doba, kterou američtí otcové věnují svým dětem. „Problém je však v tom, že ženy zastávají takzvaně neviditelnou práci: plánování návštěv lékařů, nákupy, organizaci chodu domácnosti, úklid, zatímco muži vezmou dítě na hřiště či do kina a jsou kvůli tomu považováni za úžasné,“ uvedla v závěru svého výzkumu, který citovala ČTK, socioložka Pamela Smocková.

A teď pozor, podobný výzkum proběhl i v Evropě. Češky z něho vyšly jako ženy s extrémním zatížením. „Češky pracovaly ze všech účastnic ankety nejdéle. Byly to také ony, kterým manželé nejméně pomáhali s domácností a výchovou dětí,“ uvedl autor výzkumu Göran Laspo z univerzity v Göteborgu, kterého citovala ČTK. Pozoruhodné však podle něj bylo, že Češky svou situaci samy hodnotily jako velmi dobrou. „Zřejmě jsou na svou roli tak zvyklé, že o ní nepřemýšlejí kriticky,“ řekl.

Jsem rád se synem sám

Petr Hájek je pětatřicetiletý ekonom. Jeho žena pracuje v obchodě třikrát do týdne na odpolední směně a tak je na něm, aby vyzvednul syna ze školky a strávil s ním odpoledne. „Můj otec to nechápe a říká, že by s děckem měla být doma má žena a změnit kvůli tomu místo. Já jsem naopak rád, že jsme se synem sami. Máme na sebe čas a užíváme si to spolu. Problém je v tom, že další dny, když je žena doma, já chci mít čas na sebe. Chci s kamarády na pivo a na volejbal. Paradoxní je, že se pak po tréninku na pivu stejně bavíme o dětech. Co s nimi podnikáme, co už umí a tak, dokonce si vyměňujeme knížky o výchově dětí. Přesto je žena naštvaná. Myslí si, že trávíme málo času společně jako celá rodina, že bych se měl více věnovat jí. Takže se dost hádáme a mě to štve,“ přiznává.

Vyčerpaní otcové

Zdá se, že právě on nejlépe vystihuje celý problém, nad kterým bádají týmy sociologů a psychologů. Muži, kterým se říká noví otcové, se svým otcovstvím poněkud vyčerpávají a mnohým pak nezbývá čas či chuť fungovat i jako manželé, kteří stejně nadšeně jako o děti pečují i o své ženy. A ženy, přestože emancipované, zaměstnané a s vlastními výdělky, toto od svých mužů stále čekají, stejně jako to čekaly hospodyňky před sto lety.

Co s tím? Jako nejlepší rada pro maminky se tak asi jeví vrátit se na začátek tohoto textu. Tedy uvědomit si, že taky mohly žít v době, kdy muži na otázku: Vezmeš malého odpoledne do parku? reagovali větou: Zbláznila ses? Co kdyby mě někdo viděl?

Čeští muži a rodičovská dovolená

Dříve se období, když jeden z rodičů zůstával doma s malým dítětem, říkalo mateřská dovolená. To vypovídá o postoji společnosti k výchově dětí nejlépe: automaticky se předpokládalo, že s dítětem doma zůstává matka. Od roku 2001 se ofi ciálně toto období nazývá rodičovská dovolená, protože na ni nastupuje čím dál více mužů. Ale přiznejme si, většina z nás stále používá původní výraz: mateřská, protože běžně zůstává doma s dítětem matka. Přesto se za posledních pět let počet českých mužů, kteří doma pečují o dítě, téměř zdvojnásobil, na rodičovské dovolené je jich okolo 1,3 procenta. Přibližně stejně to je i v dalších evropských zemích. V Rakousku se počet mužů na rodičovské dovolené pohybuje kolem tří procent, více jich je v severských zemích, například ve Švédsku, kde se blíží až k devíti procentům. Polovina českých mužů, kteří pobírají rodičovský příspěvek, je ve věku mezi třiceti a čtyřiceti lety. Nejčastěji se jedná o muže vysokoškolsky vzdělané, často v humanitních profesích: učitelé, novináři, překladatelé. Nejčastěji uvádějí jako důvod, proč zůstali doma s dítětem fakt, že jejich žena vydělává více než oni a její pobyt na mateřské by citelně poznamenal domácí rozpočet.

Co kdo doma dělá?

Podle průzkumu ministerstva práce zajišťování každodenního provozu domácnosti a péče o děti spočívá stále převážně na ženách. Nyní je výhradně starostí více než 44 procent žen. Zatímco dříve tvrdilo více než 31 procent českých žen, že jim muž v tomto směru zásadně nikdy nepomáhá, při tomto výzkumu tento postoj u svých mužů přiznalo pouze necelých 10 procent žen. Naopak výrazně přibylo případů, kdy partneři mají povinnosti v rodině rozdělené. Dříve tak fungovalo necelých 8 procent českých rodin, nyní téměř 30 procent.

Autorka je redaktorkou Mf Dnes

Názory k článku (182 názorů)
šťastnější??? Insula 23.2.2009 7:55
*Re: šťastnější??? 10.5Libik12 23.2.2009 9:30
**Re: šťastnější??? Zufi. 23.2.2009 9:52
***Re: šťastnější??? Zufi. 23.2.2009 9:52
****Re: šťastnější??? Markéta, syn 7 l. a miminko 23.2.2009 10:38
**Re: šťastnější??? Blanka 23.2.2009 13:54
**Re: šťastnější??? Dana 23.2.2009 20:0
**Re: šťastnější??? Péťa a Péťa 2 r. 28.2.2009 20:23
*šťastnější! Kudla2 23.2.2009 9:34
**Re: šťastnější! Insula 23.2.2009 9:40
***Re: šťastnější! Lída+2 23.2.2009 11:32
****Re: šťastnější! Lída+2 23.2.2009 11:44
*****Re: šťastnější! Insula 23.2.2009 12:18
******Re: šťastnější! Lída+2 23.2.2009 12:19
**Re: šťastnější! - špatně čtete Karol 23.2.2009 9:49
***Re: šťastnější! - špatně čtete Insula 23.2.2009 9:50
***Re: šťastnější! - špatně čtete Kudla2 23.2.2009 9:58
****Re: šťastnější! - špatně čtete Péťa a Péťa 2 r. 28.2.2009 20:34
***Re: šťastnější! - špatně čtete 10.5Libik12 23.2.2009 10:9
****Re: šťastnější! - špatně čtete ...neviditelná... 23.2.2009 20:32
**Re: šťastnější! Zdena 23.2.2009 12:3
**Re: šťastnější! radka 24.2.2009 15:59
**Re: šťastnější! Pavla 3.3.2009 2:23
*Paní redaktorka se spletla Věra 25.2.2009 5:30
můj muž puira 23.2.2009 8:10
Je třeba začít hned Aneka_ 23.2.2009 8:16
*Aneko, souhlas... MM, 2 kluci 23.2.2009 10:25
Chybí nám kořeny. Natanela 23.2.2009 8:22
*Re: Chybí nám kořeny. ...j.a.s... 23.2.2009 8:37
**Re: Chybí nám kořeny. Jana 24.2.2009 23:8
***Re: Chybí nám kořeny. Blanimour 26.2.2009 21:7
****Re: Chybí nám kořeny. Jana 27.2.2009 21:56
*****Re: Chybí nám kořeny. MirkaEyrová 27.2.2009 22:47
*****Re: Chybí nám kořeny. hela 28.2.2009 18:14
******Re: Chybí nám kořeny. Tulka 28.2.2009 18:28
*****Re: Chybí nám kořeny. hela 28.2.2009 18:14
*****Re: Chybí nám kořeny. Pavla 3.3.2009 2:37
*blábol Luky, 3 děti 23.2.2009 8:50
**Re: blábol Petula2 dospívající a 1 mimi 26.2.2009 11:34
*** blábol Lenka, 2 dospělí kluci 26.2.2009 18:43
****Re: blábol Petula2 dospívající a 1 mimi 27.2.2009 9:37
***** blábol Lenka, 2 dospělí kluci 27.2.2009 13:42
**Re: blábol Pavla 3.3.2009 2:45
*A to má být co? metty, 3 kluci 23.2.2009 8:53
**Re: A to má být co? Natanela 23.2.2009 9:18
***Re: A to má být co? Barča, 2kluci 23.2.2009 11:18
****Barco, pro tvou tchyni a nejen p... Dobra1 23.2.2009 15:6
*****Re: Barco, pro tvou tchyni a n... MirkaEyrová 26.2.2009 23:33
***Re: A to má být co? Barča, 2kluci 23.2.2009 11:20
**Re: A to má být co? Dobra1 23.2.2009 9:21
***Re: A to má být co? Kudla2 23.2.2009 9:36
****Re: A to má být co? Samarlu 23.2.2009 9:53
*****jednostranna snaha Dobra1 23.2.2009 15:19
****Re: A to má být co? Dobra1 23.2.2009 15:12
***Re: A to má být co? myš 23.2.2009 10:25
****Re: A to má být co? 10.5Libik12 23.2.2009 10:33
*****Re: A to má být co? myš 23.2.2009 10:42
******Re: A to má být co? 10.5Libik12 23.2.2009 10:48
*******Re: A to má být co? Ráchel, 3 děti 23.2.2009 16:58
*****Re: A to má být co? Zasjaj. 27.2.2009 5:22
***Re: A to má být co? DENISA 23.2.2009 11:2
****Re: A to má být co? Dobra1 23.2.2009 15:52
*****@Dobri: Ale to přece nemůžeš s... MM, 2 kluci 23.2.2009 18:29
******Re: @Dobri: Ale to přece nem... Dobra1 23.2.2009 21:51
*******Re: @Dobri: Ale to přece n... Teraza Horáková 23.2.2009 22:2
********Re: @Dobri: Ale to přece... Dobra1 23.2.2009 22:12
*********Re: @Dobri: Ale to pře... Teraza Horáková 23.2.2009 22:20
**********Re: @Dobri: Ale to p... Grainne 23.2.2009 22:50
***********Re: @Dobri: Ale to... Teraza Horáková 23.2.2009 23:20
************Re: @Dobri: Ale ... Pavla 3.3.2009 4:0
***********Grainne, přesně ta... MM, 2 kluci 24.2.2009 12:18
************Re: Grainne, pře... Grainne 24.2.2009 12:39
**********Re: @Dobri: Ale to p... Dobra1 23.2.2009 23:1
***********Re: @Dobri: Ale to... Tulka 23.2.2009 23:20
***********Re: @Dobri: Ale to... Teraza Horáková 23.2.2009 23:33
***********Ale to je přece ná... MM, 2 kluci 24.2.2009 12:26
************Re: Ale to je př... Dobra1 24.2.2009 15:15
*************Re: Ale to je ... Lída,3 kluci a holka 24.2.2009 15:19
**************Re: Ale to j... Dobra1 24.2.2009 17:58
*************Re: Ale to je ... Pole levandulové 24.2.2009 15:54
**************Re: Ale to j... Zuzana, Filip 04+Mandy 06 24.2.2009 17:44
*************Re: Ale to je ... Grainne 24.2.2009 16:2
***********Re: @Dobri: Ale to... Pavla 3.3.2009 4:4
******Re: @Dobri: Ale to přece nem... Pavla 3.3.2009 3:48
*Re: Chybí nám kořeny. Petra Neomi 23.2.2009 15:17
*Re: Chybí nám kořeny. irma 24.2.2009 13:15
*Re: Chybí nám kořeny. Pavla 3.3.2009 2:57
smysl článku? anemone 23.2.2009 9:30
Když nic po manželovi nechci, je klid bromelie 23.2.2009 9:30
*Když zapomíná fungovat Hadi a spol 23.2.2009 9:48
*Re: Když nic po manželovi nechci, je k... bara, 05/07, // 23.2.2009 9:55
*Pohlídám ti malou, aby sis mohla pokli... Apačka Lapačka 23.2.2009 10:4
**Domácí práce dělat až když je manžel... Hadi a spol 23.2.2009 10:9
***Re: Domácí práce dělat až když je ... caira (Vojta1/03,Mates11/04) 23.2.2009 10:21
****Re: Domácí práce dělat až když j... Hadi a spol 23.2.2009 11:24
***Plíce, beru to taky tak... MM, 2 kluci 26.2.2009 18:17
***Plíce, beru to taky tak... MM, 2 kluci 26.2.2009 18:17
**Re: Pohlídám ti malou, aby sis mohla... DENISA 23.2.2009 11:25
*Re: Když nic po manželovi nechci, je k... Blanka 23.2.2009 14:1
BLBOST Patrica 23.2.2009 9:47
*Re: BLBOST Lenka, 2 dospělí kluci 27.2.2009 13:52
Můj otec vs můj muž Kristianka 23.2.2009 10:6
*Re: Můj otec vs můj muž Kristianka 23.2.2009 10:19
Tata caira (Vojta1/03,Mates11/04) 23.2.2009 10:19
*Re: Tata Lenka 23.2.2009 10:38
**Re: Tata 10.5Libik12 23.2.2009 10:43
***Re: Tata Zuzana, Filip 04+Mandy 06 23.2.2009 11:14
****Re: Tata 10.5Libik12 23.2.2009 12:11
*****Re: Tata Zuzana, Filip 04+Mandy 06 23.2.2009 12:40
******Re: Tata Tulka 23.2.2009 13:2
******Re: Tata 10.5Libik12 23.2.2009 14:40
*******Re: Tata Zuzana, Filip 04+Mandy 06 23.2.2009 16:50
**Re: Tata hela 28.2.2009 18:33
Asi jsem se narodila v nake divne rodine... Blanka+Adámek 23.2.2009 10:35
rada Petra, 3 23.2.2009 10:54
Výchova Romana a Ondřej 23.2.2009 11:39
*Přehnané uklízení = otročina, tada pok... Micka+ Přemeček 23.2.2009 12:23
**Re: Přehnané uklízení = otročina, ta... Pavlína 23.2.2009 12:55
**Re: Přehnané uklízení = otročina, ta... Barča, 2kluci 23.2.2009 12:56
**Re: Přehnané uklízení = ne vždy výmy... susan+syn (5 let) 23.2.2009 13:26
... Zawgat_Mohammed 23.2.2009 12:50
*Re:Tohle je typické Vladan 23.2.2009 13:1
**Re: Re:Tohle je typické adelaide k. 23.2.2009 13:10
***Re: Re:Tohle je typické Vladan 23.2.2009 13:12
****Vladane, celkem souhlas... MM, 2 kluci 23.2.2009 13:25
*****Re: Vladane, celkem souhlas... Vladan 23.2.2009 13:33
******No právě... MM, 2 kluci 23.2.2009 14:57
*******Re: No právě... Lída+2 23.2.2009 16:17
**Re: Re:Tohle je typické DENISA 23.2.2009 13:39
***Re: Re:Tohle je typické Eva 23.2.2009 17:10
**Re: Re:Tohle je typické Róza - 05,08 23.2.2009 14:32
***A je to takový problém? Vladan 23.2.2009 14:41
****Re: A je to takový problém? Róza - 05,08 23.2.2009 14:48
****Re: A je to takový problém? Aneka_ 23.2.2009 14:57
*****Jéé Aneko, to je legrace... MM, 2 kluci 23.2.2009 15:1
****Re: A je to takový problém? hela 28.2.2009 18:50
***Re: Re:Tohle je typické hela 28.2.2009 18:44
**Re: Re:Tohle je typické Zawgat_Mohammed 24.2.2009 14:0
***Re: Re:Tohle je typické Lída,3 kluci a holka 24.2.2009 14:2
****Re: Re:Tohle je typické 10.5Libik12 24.2.2009 14:9
*****Re: Re:Tohle je typické Lída,3 kluci a holka 24.2.2009 14:15
***Re: Re:Tohle je typické Vladan 25.2.2009 13:45
A tohle je myšleno jak? Bosorka2 23.2.2009 12:53
A co matky? Molly Weasley 23.2.2009 13:23
Spokojenost v manželství Přátelé a známí 23.2.2009 13:42
vše záleží na domluvě Ivona,Klára 6,Tereza 2.5 23.2.2009 13:56
Můj názor Miri30 23.2.2009 13:57
CO TO JAKO JE??? Kukajs (Mája+Jožka+Tom) 23.2.2009 14:37
*Re: CO TO JAKO JE??? Zdena, 2 kluci 25.2.2009 12:10
**Re: CO TO JAKO JE??? Fufina 2.3.2009 22:55
rada na zaver ... marketa 23.2.2009 14:39
*Re: rada na zaver ... Přátelé a známí 23.2.2009 14:44
*Re: rada na zaver ... marketa 23.2.2009 14:56
**Re: rada na zaver ... marketa 23.2.2009 14:57
*Re: rada na zaver ... arsiela, 23.2.2009 17:41
**Re: rada na zaver ... marketa 23.2.2009 20:5
Nepoužitelný sobec :-)) Martina, 2 kluci 23.2.2009 16:53
Chudáci chlapi Gudrun 23.2.2009 18:17
*Re: Chudáci chlapi Teraza Horáková 23.2.2009 21:54
**Re: Chudáci chlapi Kristianka 24.2.2009 8:59
***Re: Chudáci chlapi Teraza Horáková 24.2.2009 9:9
To jsou Kohnova 23.2.2009 19:23
*Re: To jsou Teraza Horáková 23.2.2009 21:33
úžasný chlap Petra  23.2.2009 22:4
Docela se divim DENISA 24.2.2009 8:32
*Re: Docela se divim Grainne 24.2.2009 8:51
**Re: Docela se divim Hana 24.2.2009 21:6
Inteligentní žena ví kde má její muž hra... Katuka+Vítek11/06+Danek10/09 25.2.2009 21:16
*Hra s dítětem není "pomoc" v... Veronika 26.2.2009 7:48
**Re: Hra s dítětem není "pomoc&q... Ivonaq,Klára 6,Tereza 2.5 26.2.2009 22:5
***Re: Hra s dítětem není "pomoc... Xantipa. 27.2.2009 0:2
***Re: Hra s dítětem není "pomoc... Xantipa. 27.2.2009 0:10
****Re: Hra s dítětem není "pom... Ivona,Klára 6,Tereza 2.5 27.2.2009 20:43
** Hra s dítětem není "pomoc"... Lenka, 2 dospělí kluci 28.2.2009 14:39
**Problém z mého hlediska Hričinka 1.3.2009 11:57
**Re: Hra s dítětem není "pomoc&q... Pavla 5.3.2009 0:8
Můj pohled na problém Hričinka 1.3.2009 11:59
*Re: Můj pohled na problém Hela, dvě dcery 2.3.2009 15:29
**Re: Můj pohled na problém singera 2.3.2009 15:37
otec esmeral33 3.3.2009 9:8
*Re: otec singera 3.3.2009 9:43
*Re: otec Katka 3.3.2009 21:10
Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.