Tento článek bych chtěla věnovat hlavně rodičům, kteří se rozhodují, zda nechat či nenechat očkovat svoje děti proti planým neštovicím.
V lednu 2007 byly dceři 3 roky. Chodila již do školky a tam se objevily neštovice. Naštěstí je nedostala, ale přinesla si je domů dcerka mojí kamarádky a jejich průběh se pro mě stal noční můrou. Rozhodla jsem se tedy pro očkování. Pan doktor nic nenamítal, napsal mi recept s tím, že takhle malé dítě ještě neočkoval, ale nevidí důvod, proč by to neměl udělat. Koupili jsme vakcínu, malá dostala včeličku a já si oddychla, že tuto nepříjemnou etapu jejího života máme za sebou. Je pravda, že časem jsem se dočítala a dozvídala různé názory ohledně očkování, ale nedělala jsem si s tím hlavu, byla jsem přesvědčená, že jsem pro dcerku udělala správnou věc.
Je leden 2009, ve školce jsou opět neštovice. Nechává mě to samozřejmě klidnou, protože malá je přece očkovaná. Doma pomalu chystáme oslavu jejích 5. narozenin a já si všimnu, že mezi očima se jí udělal nepěkný boláček. Vypadá to jako od neštovic, ale to přece není možné, JE OČKOVANÁ. Oslava proběhne, a já ji "zaženu" do vany, aby se šla před spaním trošku opláchnout. Jaké je moje překvapení, když přijdu za ní a nacházím na jejím těle další, asi 4 stejné pupínky. To přece není možné, dcera JE OČKOVANÁ. Říkám si, počkáme do rána, třeba je to něco jiného... Ráno nemůžu dospat a po zazvonění budíku se jdu rychle podívat na dcerku. Už nemá jenom 5 pupínků, je jich mnohem více. Samozřejmě ihned volám panu doktorovi a ten si nás pozve do ordinace. Pořád se ještě v duchu přesvědčuji, že je to něco jiného, když je očkovaná.
Bohužel pan doktor mě velice rychle vyvádí z omylu, JSOU to NEŠTOVICE. Ale jak to?????? Pan doktor mi vysvětluje, že bohužel poslední výzkumy ukázaly, že očkování proti planým neštovicím u dětí mladších 6 let není tak účinné, jak by mělo být. U takto malých dětí by mělo proběhnout ještě jedno přeočkování, ale ani tak není jisté, že děti neštovice opravdu nedostanou. (Když jsme kupovali vakcínu my, bylo nám řečeno, že dětem do 12 let se podává jedna dávka, dětem starším a dospělým pak dvě dávky). Z ordinace odcházíme s ujištěním, že neštovice u mé dcery budou mít jenom velice mírný průběh (tím, že je očkovaná), ale že jsme první případ, o kterém slyšel.
Co napsat závěrem. Vypadá to tak, že moje dcera i ostatní děti v současné době stále fungují jako pokusní králíci pro farmaceutické firmy. Nechápu, jak může někdo v dnešní době povolit prodej očkovací látky, která není ještě úplně prozkoumaná a odzkoušená. Jak mi řekl ještě pan doktor, v dnešní době už se v běžných případech děti do 6 let proti planým neštovicím neočkují. Tuto "pravdu" jsem se však dosud nikde ve sdělovacích prostředcích nedozvěděla.
(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.