tisk-hlavicka

Těhotenství a porod – USA versus ČR

26.1.2009 Daniela McKee 266 názorů

Nepatřím k těm, co by roky žili z porodů, je to pro mě věc uzavřená a nemyslím na to, na konci bylo vždy zdravé dítě a prostředí, ve kterém se to stalo, je ve výsledku úplně fuk. Ale co mě rozčiluje, jsou reakce pod články o porodu.

Ačkoli jsem dosud na Rodinu nenapsala ani nepřispívala do diskuzí, články, které mě zajímají i reakce pod nimi, si vždy přečtu. Nepatřím k těm, co by roky žili z porodů, je to pro mě věc uzavřená a nemyslím na to, na konci bylo vždy zdravé dítě a prostředí, ve kterém se to stalo, je ve výsledku úplně fuk. Ale co mě rozčiluje, jsou reakce pod články o porodu, zejména ty dramatické typu "Buďme rádi, že jsme v Čechách." nebo naopak "V životě byl v Čechách nerodila." Ráda bych dala k dobru své zážitky, jen tak pro porovnání. Mám tři děti, dvě se narodily v USA, kam byl manžel na pár let pracovně vyslán, třetí pak v Čechách. Nepřemýšlela jsem nad tím, kde se narodí, bylo mi to jedno, narodily se tam, kde jsme se zrovna nacházeli.

Zdravotní péče v USA a v ČR mi připadá ekvivalentní: Nedá se říci, že bych si někde připadala zanedbaná ze strany lékařů. Jediný podstatný rozdíl kromě prostředí (a samozřejmě chápu, že v ČR je ve zdravotnictví podstatně méně financí, takže nemohu žádat jednolůžkový pokoj bez příplatku a výběr z bohatého jídelního lístku) byl v chování zdravotnického personálu ve prospěch toho amerického. A tím podstatným myslím opravdu velký, velký rozdíl. Samozřejmě je možné, že jsem v Čechách jen neměla štěstí na nemocnici a doktora nebo jsem byla po zahraničních zkušenostech příliš zhýčkaná, ale zatímco v Americe jsem měla pocit, že sestry a doktoři jsou tam pro mě, v Čechách jsem měla chvílemi pocit naprosté bezmoci a ztráty důstojnosti.

Prenatální péče

V USA i v ČR jsem měla stejný počet ultrazvuků a byly mi nabídnuty stejné testy. Pouze s tím rozdílem, že u českého gynekologa mi jen oznámila sestřička, že dnes mi nabere krev na tripple testy. Když jsem s klidem odmítla, tak mi řekla, doslova: "Ale prosím vás, nedělejte nám tu scény, je to zadarmo a přece byste nechtěla Downa, víte vůbec jak to vypadá?"

V USA jsem při první návštěvě u doktora dostala rozpis, kde bylo napsáno, v kterém týdnu se který test provádí a doktorka mi pak řekla, že pokud bych měla o některý z nich zájem (šíjové projasnění, tripple test, odběr choriových klků a amniocentéza), mám to oznámit sestřičce. Jediné, co mi vyloženě doporučila, byl test na chudokrevnost, těhotenskou cukrovku a streptokoka. Tyto jsem přijala, genetické testy odmítla (respektive se na ně nepřihlásila) a nikdo se nad tím nepozastavil.

Další pro mě podstatný rozdíl byl v chápání soukromí pacientů. V Americe nemá doktor jednu ordinaci, ale několik vyšetřovacích místností, v každé počítač a gynekologické křeslo. Když přijdu na prohlídku, chvíli si povídáme, pak doktor odejte, zavře dveře, zatáhne závěs, dostanu jednorázového papírového andělíčka a plentu přes nohy, pak doktor přijde, prohlédne mě a zase odejde, abych se mohla obléknout. Zatímco se svlékám či oblékam, je v jiné vyšetřovně s jinou pacientkou, tudíž neztrácí čas.

U mého českého gynekologa to probíhalo tak, že u sestřičky v čekárně jsou dvě miniaturní šatny, kde se pacientka svlékne, pak musí jít s holým zadkem do ordinace, sedět na plechové židli, co studí (kdoví kdo tam předtím nahatý seděl), pak ji doktor prohlídne a bez zbytečných řečí pošle zpět. Mezitím do ordinace neomezeně courá sestřička a nechává otevřené dveře. Jsem stydlivka a tohle se mi příčí. Když jsem při první návštěvě namítla, že bych se ráda svlékla až v ordinaci, tak mi sestra řekla, že to nejde, protože bych zdržovala. Další věc, která se mi nelíbila, byla, že mě doktor chtěl každou návštěvu prohlížet prsty zevnitř. Ještě v USA jsem se o tom bavila s doktorkou a řekla mi, že se to už deset let neprovádí, protože děložní čípek se měří ultrazvukem. Pohmatem se riziko předčasného porodu stejně zjistit nedá, navíc vyšetřováním se může u dráždivé dělohy naopak porod spustit. Namítla jsem tedy doktorovi, že se nepřeji být vnitřně prohlížena, pokud k tomu nebude důvod a on mi navrhl, ať si najdu jiného doktora, když se mi to nelíbí. Našla jsem si a byla jsem s přístupem mnohem spokojenější, mladá doktorka neměla zkostnatělé stoleté postupy a nechala mě svlékat až v ordinaci a sestřička byla moc milá a nic mi nevnucovala.

Porod

První i druhý porod jsem měla s epidurálem, chtěla jsem totéž i potřetí, ale v české porodnici mi nejdřív tvrdili, že je moc brzo, o půl hodiny později, že je moc pozdě, přestože jsem byla otevřená jen na 6 cm. Při prvním jsem dostala epidurál při otevření na jeden a půl cm, při druhém na 7, takže vím, že žádné brzo nebo pozdě není, ale v nemocnici mě odbyli slovy: "Porodily bez něj jiný, porodíte taky." Pravda, ale pro mě osobně byl tento porod absolutně nejhorší a doteď z něj mám špatné sny. Každý říkal, že na bolest rychle zapomenu, ale je to pět let a pořád mě to pronásleduje.

V Americe nejsou v porodnicích hromadné pokoje, takže jsem pokaždé měla jednolůžkový s koupelnou, kde se mnou mohl přespávat i manžel. Pro oba byl k dispozici jídelní lístek, doba podávání snídaní, obědů a večeří nebyla stanovena, takže když jsme měli hlad, jen jsme zavolali na room service a za půl hodiny nám jídlo donesli. Výběr byl v podstatě jako v kterékoli restauraci. Sestřičky neuvěřitelně milé, taktéž doktoři. Neexistuje věc, jako je vizita, doktor obchází pacientky většinou ráno, sám, popovídá si, prohlédne pacientku, pokud je třeba, později přijde pediatr prohlédnout miminko. Na dveře si můžete dát cedulku NERUŠIT a v tom případě přijdou později. Taktéž testy, které provádějí miminku (odběr krve, vyšetření sluchu a ultrazvuk), dělají tehdy, kdy matka chce a samozřejmě může být při tom.

V české porodnici jsme byly na pokoji 4, jedna ze spoluobyvatelek pokoje byla romka, jejíž manžel či druh obcházel celý pokoj a žádal o drobné a která celou noc kvílela, jak to děcko uživí, když ten stát na ně s prominutím "sere" a z toho, co jim dá, se žít nedá. Samozřejmě jsem měla zájem o nadstandard, ale bohužel byl plný. Hrůzu mi naháněla zejména vizita, plný pokoj personálu a studentů, pacientky musely přede všemi vytáhnout vložku a ukázat. Asi jsem rozmazlená, ale tohle mi vadilo. O jídle se snad nemá ani cenu se zmiňovat, jsem vegetariánka a vegetariánské jídlo nemocnice nevedla, takže mi nosil jídlo manžel.

Další věc, která se mi nelíbila, bylo vážení miminek před a po jídle. V Americe se toto nedělá, je tam 24 hodin denně k dispozici laktační poradkyně a pouze pokud jsou nějaké problémy, tak miminko zváží, jestli pije. Laktační poradkyně mi vysvětlila, že první tři dny po porodu většina dětí ani nemá hlad, takže kojení je v té době pouze symbolické, aby se naučily sát. V porodnici v ČR ale malou neustále vážili a tvrdili, že málo jí. Připadalo mi to chvílemi až jako šikana: "Kojte, jinak jí dáme sunar." Kojila jsem předtím dvě děti, malá neměla problém se přisát, takže jsem věděla, že je jen otázkou času, než začne chtít víc. Ale sestřičkám to nevycházelo do tabulek a nedaly pokoj. Stejně tak po propuštění dětská doktorka, když po převážení zjistila, že malá přibrala jen 150 g týdně, okamžitě chtěla nasadit UM. Odkývala jsem to, UM jsem jí nedala a do měsíce mi naopak doktorka říkala, že přibírá moc, že jí nemám kojit tak často a dát jí místo mléka vodu (ani to jsem neposlechla).

V USA jsem šla domů vždy 2 dny po porodu, pak jsem měla od nemocnice každý den po dva týdny na hodinu k dispozici dulu. Pomohla s miminkem, vykoupala a já se zatím mohla osprchovat nebo trošku natáhnout. Ráda jsem toho využila hlavně s druhým dítkem, od narození nebyl spáč a celé noci jsme chodili po zahradě, aby nevzbudil zbytek rodiny. V ČR jsem byla v nemocnici 5 dní, ale přišlo mi to zbytečně mnoho. Nemohla jsem se dočkat, až budeme doma.

Pozdější péče o děti je asi stejná v ČR jako v USA, možná je jen v USA lepší organizace. Nemůžete přijít jen tak do čekárny a počkat, až na vás přijde řada. Když dítě onemocní, zavoláte, řeknete příznaky a oni vám domluví schůzku tentýž den. Samozřejmě pokud je to vážné, s rýmou vás nejspíš nepřijmou. Když přijdete, tak na řadu jdete opravdu v dobu, na kterou jste byli objednaní a je zvláštní čekárna pro nemocné děti a pro ty, co přijdou jen na prohlídku nebo očkování. Naše doktorka v Čechách má v čekárně neustále dost chaos, je plná nemocných dětí, takže když jdeme na očkování, bojím se, co chytnou.

Na závěr musím zopakovat, že si myslím, že lékaři v Čechách i v USA mají stejnou kvalifikaci, stejné znalosti, jen ti američtí mají lepší podmínky k práci a možná díky tomu i lidštější přistup. Rozhodně to ale v Čechách není tak strašné, abych kvůli tomu jezdila například rodit do zahraničí. Vždy záleží na konkrétních lidech, vím že i v Čechách začínají být porodnice, které si s těmi zahraničními nijak nezadají, například ta vrchlabská. A doufám, že takových bude přibývat. Ono by úplně stačilo, aby byl personál příjemnější a člověk by pak měl z celé nemocnice jiný pocit. Moje americká gynekoložka mě po porodu objala a gratulovala mi, jak jsem to zvládla, kdežto v české porodnici jsem měla pocit, jako bych ani neexistovala, bavili se o mně beze mě: "No konečně, třetí dítě a vona tlačila jak prvorodička."

Názory k článku (266 názorů)
Zajimave srovnani DENISA 26.1.2009 9:41
*Re: Zajimave srovnani Xeni 27.1.2009 4:4
*štěstí Insula 27.1.2009 7:58
*Z porodnictvi USA take prichazi varova... cizinka1 27.1.2009 10:8
*Re: Zajimave srovnani Juillet 27.1.2009 12:12
Díky za objasnění Astrit 26.1.2009 9:59
*Re: Díky za objasnění Ufonka 26.1.2009 10:51
**Re: Díky za objasnění adelaide k. 26.1.2009 11:5
***Re: Díky za objasnění PetrusaV 26.1.2009 11:31
****Re: Díky za objasnění Tomas 26.1.2009 22:50
**Re: Díky za objasnění Astrit 26.1.2009 15:19
***Re: Díky za objasnění Molly Weasley 26.1.2009 16:57
***Re: Díky za objasnění vendyna (Janinka + Alenka) 26.1.2009 17:34
**Svlekani pred vysetrenim Simča 26.1.2009 21:5
*Re: Díky za objasnění Luky.Huky 1.2.2009 0:48
Zadarmo x placeni? Mapik+Betka+Fili 26.1.2009 10:0
*Re: Zadarmo x placeni? Astrit 26.1.2009 10:13
**Re: Zadarmo x placeni? kreditka 26.1.2009 11:47
***Re: Zadarmo x placeni? Linda 26.1.2009 17:12
****Re: Zadarmo x placeni? Hoisin 26.1.2009 17:41
***Re: Zadarmo x placeni? Lotta, Kacenka 31.1.2009 19:6
*Re: Zadarmo x placeni? leli 26.1.2009 17:33
*Re: Zadarmo x placeni? simka02 26.1.2009 20:32
**Re: Zadarmo x placeni? Cucaracha+Daniela 5let+// 27.1.2009 21:6
***Re: Zadarmo x placeni? kili 27.1.2009 21:33
*Re: Zadarmo x placeni? minonka 28.1.2009 9:53
**Re: Zadarmo x placeni? dagmar 31.1.2009 15:15
**Re: Zadarmo x placeni? Antonio+Sofia 2.2.2009 11:38
***Re: Zadarmo x placeni? dagmar 2.2.2009 16:25
Autorce Michaela. 26.1.2009 10:6
CR vs USA Marie 26.1.2009 10:28
*Re: CR vs USA MartinaNov (dva rošťáci 26.1.2009 11:51
**Re: CR vs USA Anni&Annika 26.1.2009 11:59
***holý zadek zuzula81+Paťulka09 26.1.2009 14:51
****Re: holý zadek Hráz 1 26.1.2009 18:31
*****Re: holý zadek pajda 27.1.2009 10:15
****Re: holý zadek marketa (2 deti) 1.2.2009 17:2
*****Re: holý zadek-trochu RETRO,ne... Vaal 1.2.2009 20:11
******Re: holý zadek-trochu RETRO,... Zufi. 1.2.2009 20:15
*******Re: holý zadek-trochu RETR... 10.5Libik12 1.2.2009 20:19
********Re: holý zadek-trochu RE... Zufi. 1.2.2009 20:20
*********Re: holý zadek-trochu ... Zufi. 1.2.2009 20:23
*******Re: holý zadek-trochu RETR... Vaal 1.2.2009 20:26
********Re: holý zadek-trochu RE... 10.5Libik12 1.2.2009 20:32
*********Re: holý zadek-trochu ... Vrtulka* 1.2.2009 20:42
*********Re: holý zadek-trochu ... Vaal 1.2.2009 20:49
***Re: CR vs USA myš 26.1.2009 15:12
****Re: CR vs USA Kleris 26.1.2009 15:29
*****Re: CR vs USA Marta 26.1.2009 16:19
****Re: CR vs USA Kleris 26.1.2009 15:30
**Re: CR vs USA Rosemanka 26.1.2009 15:10
**Re: CR vs USA myš 26.1.2009 15:20
porod US vs CR Minka+Sabi 11/05+Sebi 4/11 26.1.2009 10:30
Zijem roky z porodu... Veronika 26.1.2009 10:30
*Re: Zijem roky z porodu... Kohnova 26.1.2009 21:58
**Re: Zijem roky z porodu... cizinka1 27.1.2009 10:13
**Re: Zijem roky z porodu... Margot+1 27.1.2009 15:49
Určitě to takto není ve všech nemocnicíc... Lara, děti 2roky a 1měsíc 26.1.2009 11:12
Danielo, jak já ti rozumím.. vlad. 26.1.2009 11:32
*Re: Danielo, jak já ti rozumím.. kreditka 26.1.2009 11:51
Pro autorku Žlababa (Postižené Děti cz) 26.1.2009 11:40
*Re: Pro autorku Ráchel, 3 děti 26.1.2009 12:19
**Re: Pro autorku kreditka 26.1.2009 12:34
***Re: Pro autorku adelaide k. 26.1.2009 12:36
****Re: Pro autorku kreditka 26.1.2009 12:42
*****Re: Pro autorku Romana 26.1.2009 13:10
******Re: Pro autorku janna001 26.1.2009 13:11
*******Re: Pro autorku Romana 26.1.2009 13:19
********Re: Pro autorku kreditka 26.1.2009 13:35
********Re: Pro autorku janna001 1.2.2009 13:5
******Re: Pro autorku kreditka 26.1.2009 13:32
**Re: Pro autorku DENISA 26.1.2009 14:1
*Re: Pro autorku Lybicka + dva kluci 26.1.2009 13:27
*Re: Pro autorku DENISA 26.1.2009 14:52
**Re: Pro autorku kreditka 26.1.2009 15:17
***Re: Pro autorku Hoisin 26.1.2009 15:20
****Re: Pro autorku kreditka 26.1.2009 15:25
*****Re: Pro autorku Hoisin 26.1.2009 15:31
******Re: Pro autorku kreditka 26.1.2009 15:32
*******Re: Pro autorku iva 26.1.2009 16:2
********Re: Pro autorku kili 26.1.2009 16:8
*****Re: Pro autorku DENISA 26.1.2009 16:15
**Účet u nás a v USA papinka 26.1.2009 17:33
***Re: Účet u nás a v USA Hoisin 26.1.2009 17:42
****Re: Účet u nás a v USA papinka 26.1.2009 23:40
*****financovani tehotenstvi a poro... destra 8.2.2009 6:49
******Re: financovani tehotenstvi ... kili 8.2.2009 23:22
*******Re: financovani tehotenstv... zdravotnice porodnicodomorodka 8.2.2009 23:26
********Re: financovani tehotens... kili 8.2.2009 23:34
*********Re: financovani tehote... zdravotnice porodnicodomorodka 8.2.2009 23:38
**********Re: financovani teho... kili 8.2.2009 23:49
*Všem maminkám, Michaela 26.1.2009 16:58
*Re: Pro autorku Alicee 26.1.2009 18:21
to jsem mladá a naivní, je to realita?? zuni 26.1.2009 12:0
*Re: to jsem mladá a naivní, je to real... Nerida 26.1.2009 12:9
*Re: to jsem mladá a naivní, je to real... Alena 26.1.2009 12:39
**Re: to jsem mladá a naivní, je to re... kreditka 26.1.2009 12:44
**Re: to jsem mladá a naivní, je to re... sarmi 26.1.2009 12:45
*Re: to jsem mladá a naivní, je to real... sarmi 26.1.2009 12:42
**Re: to jsem mladá a naivní, je to re... janna001 26.1.2009 13:10
**Re: to jsem mladá a naivní, je to re... Alena 26.1.2009 13:59
***Re: to jsem mladá a naivní, je to ... Vlastivila, 3 zlobidla 26.1.2009 14:49
****Re: to jsem mladá a naivní, je t... zuni 27.1.2009 7:49
**Re: to jsem mladá a naivní, je to re... pekika 26.1.2009 14:39
***Vložky? Cindy (XI/06 + IX/10) 27.1.2009 21:5
****Re: Vložky? Grainne 27.1.2009 21:44
*****Re: Vložky? Anni&Annika 27.1.2009 22:2
******Re: Vložky? Grainne 27.1.2009 22:38
**Re: to jsem mladá a naivní, je to re... Karen 26.1.2009 15:26
**Re: to jsem mladá a naivní, je to re... Karen 26.1.2009 15:39
**Re: to jsem mladá a naivní, je to re... Insula 27.1.2009 8:9
***Re: to jsem mladá a naivní, je to ... Insula 27.1.2009 8:10
*Re: to jsem mladá a naivní, je to real... ALianan 26.1.2009 15:6
**Re: to jsem mladá a naivní, je to re... Angretka 26.1.2009 15:59
***Re: to jsem mladá a naivní, je to ... ALianan 26.1.2009 16:8
*Re: to jsem mladá a naivní, je to real... Lenka, (08/03+10/06+07/09) 26.1.2009 21:32
**Re: to jsem mladá a naivní, je to re... Magda & 2 26.1.2009 22:45
***Re: to jsem mladá a naivní, je to ... sarmi 27.1.2009 12:57
***Re: to jsem mladá a naivní, je to ... Jana, 2 děti 27.1.2009 13:15
stesti na gynekologa i pediatra sarmi 26.1.2009 12:7
*Re: chikamichi 26.1.2009 12:20
Epidurál Cita 26.1.2009 12:44
*Re: Epidurál kreditka 26.1.2009 12:47
**Re: Epidurál Petra, 2 deti 26.1.2009 23:23
*Re: Epidurál Lenca 26.1.2009 12:48
**Re: Epidurál Cita 26.1.2009 12:53
**Re: Epidurál Cita 26.1.2009 12:55
***Re: Epidurál Dana, dvě děti 26.1.2009 13:9
****Re: Epidurál Cita 26.1.2009 13:27
*****Re: Epidurál adelaide k. 26.1.2009 13:40
******Re: Epidurál Cita 26.1.2009 13:52
*******Re: Epidurál Líza 26.1.2009 13:54
********Re: Epidurál Cita 26.1.2009 14:3
*********Re: Epidurál adelaide k. 26.1.2009 14:8
**********Re: Epidurál Cita 26.1.2009 14:21
***********Re: Epidurál Zuuuza 26.1.2009 14:29
***********Re: Epidurál Líza 26.1.2009 14:30
***********Re: Epidurál Oggová 26.1.2009 14:34
***********Re: Epidurál adelaide k. 26.1.2009 14:36
***********Re: Epidurál deni 26.1.2009 18:16
*******Re: Epidurál adelaide k. 26.1.2009 13:57
**Re: Epidurál Angretka 26.1.2009 16:18
*Re: Epidurál adelaide k. 26.1.2009 12:54
**Re: Epidurál adelaide k. 26.1.2009 12:55
**Re: Epidurál Cita 26.1.2009 13:1
**Re: Epidurál Cita 26.1.2009 13:4
***Re: Epidurál adelaide k. 26.1.2009 13:10
****Re: Epidurál Cita 26.1.2009 13:24
*Re: Epidurál Sisqi 26.1.2009 13:23
**Re: Epidurál Dobra1 26.1.2009 15:5
***Re: Epidurál vendyna (Janinka + Alenka) 26.1.2009 17:2
****Re: Epidurál Líza 26.1.2009 17:19
*****Re: Epidurál vendyna (Janinka + Alenka) 26.1.2009 17:58
*****Re: Epidurál vendyna (Janinka + Alenka) 26.1.2009 18:2
******Re: Epidurál Cita 26.1.2009 18:51
*******Re: Epidurál Vaal 26.1.2009 19:6
********Re: Epidurál Cita 26.1.2009 19:11
********Re: Epidurál Vaal 26.1.2009 19:12
*********Re: Epidurál Cita 26.1.2009 19:22
**********Re: Epidurál Vaal 27.1.2009 12:23
***********Re: Epidurál Cita 27.1.2009 18:13
****Re: Epidurál Dobra1 26.1.2009 21:24
*Re: Epidurál Markéta, syn 7 l. a miminko 26.1.2009 13:26
**Re: Epidurál Cita 26.1.2009 13:30
***Re: Epidurál Lybicka + dva kluci 26.1.2009 13:37
****Re: Epidurál Cita 26.1.2009 13:50
*****Re: Epidurál Lybicka + dva kluci 26.1.2009 14:30
**Re: Epidurál Líza 26.1.2009 13:31
*Re: Epidurál Barča, 2kluci 26.1.2009 14:53
*Re: Epidurál connie3 26.1.2009 14:56
**Re: Epidurál Cita 26.1.2009 19:4
*Re: Epidurál Dagmar Přibylová 26.1.2009 17:19
**Re: Epidurál Cita 26.1.2009 19:6
*"Bezbolestný porod" Linda 26.1.2009 18:0
**Re: "Bezbolestný porod" vendyna (Janinka + Alenka) 26.1.2009 18:5
**U Apolináře-zakladatelé epidurálu Vaal 26.1.2009 18:47
***Re: U Apolináře-zakladatelé epidur... Cita 26.1.2009 18:57
****Re: U Apolináře-zakladatelé epid... DENISA 26.1.2009 20:14
*****Re: U Apolináře-zakladatelé ep... Magda & 2 26.1.2009 22:26
*Měření velikosti bolesti rodičky-U Apo... Vaal 27.1.2009 12:34
**Re: Měření velikosti bolesti rodičky... MarkétaP + 4 dcerky 27.1.2009 12:58
**Re: Měření velikosti bolesti rodičky... Mlada 27.1.2009 13:6
***Re: Měření velikosti bolesti rodič... Vaal 27.1.2009 14:2
****Re: Měření velikosti bolesti rod... MarkétaP + 4 dcerky 27.1.2009 14:11
****Re: Měření velikosti bolesti rod... Mlada 27.1.2009 14:13
****Re: Měření velikosti bolesti rod... adelaide k. 27.1.2009 14:26
*****Re: Měření velikosti bolesti r... Vaal 27.1.2009 16:49
******Re: Měření velikosti bolesti... Cita 27.1.2009 19:13
**Re: Měření velikosti bolesti rodičky... *Niki* 27.1.2009 13:8
Záleží na výběru doktora (v případě poro... janna001 26.1.2009 13:3
asi jsem rodila v Americe:o))) majdaleenka +07+11 26.1.2009 14:10
*Re: asi jsem rodila v Americe:o))) Tkanička 1.2.2009 22:41
návštěva gynekologa vlad. 26.1.2009 14:21
*Re: návštěva gynekologa Grainne 26.1.2009 14:27
*Re: návštěva gynekologa cizinka1 27.1.2009 10:30
**Re: návštěva gynekologa Belatrix+A(10/09)+J(09/11) 27.1.2009 10:48
**Re: návštěva gynekologa kreditka 27.1.2009 11:4
**Re: návštěva gynekologa & 27.1.2009 11:23
Je to o lidech Liška s banem :) 26.1.2009 14:58
*Re: Je to o lidech vendyna (Janinka + Alenka) 26.1.2009 17:16
**Re: Je to o lidech simka02 26.1.2009 21:22
Pojisteni v USA {od autorky clanku} Hoisin 26.1.2009 15:15
*Re: Pojisteni v USA {od autorky clanku... jak 26.1.2009 16:0
*Re: Pojisteni v USA {od autorky clanku... DENISA 26.1.2009 16:9
**Re: Pojisteni v USA {od autorky clan... Hoisin 26.1.2009 16:26
***Re: Pojisteni v USA {od autorky cl... Hoisin 26.1.2009 16:35
*To je ono, placené USA a ČR zadarmo ...neviditelná... 26.1.2009 16:28
**V ČR zadarmo??? Nerekla bych... Hoisin 26.1.2009 20:58
**Re: To je ono, placené USA a ČR zada... HelenaPa 26.1.2009 21:32
**Re: To je ono, placené USA a ČR zada... Tes 27.1.2009 16:31
*Re: Pojisteni v USA {od autorky clanku... Mana. 26.1.2009 18:23
**Re: Pojisteni v USA {od autorky clan... Hoisin 26.1.2009 19:23
***Re: Pojisteni v USA {od autorky cl... Viky 26.1.2009 22:21
Zkusenosti z USA Smarti 26.1.2009 23:34
Maminky z USA a odkudkoliv! Michaela 27.1.2009 0:2
ČR vs. ČR Jíťa 27.1.2009 1:10
TAKY JSEM RODILA V USA pozitivni mysleni 27.1.2009 2:55
*Re: TAKY JSEM RODILA V USA sally 27.1.2009 3:14
**Re: TAKY JSEM RODILA V USA Monika 31.1.2009 9:39
dodatek Xeni 27.1.2009 4:22
Souhlas Zuzu 27.1.2009 9:36
Je to nejen o lidech ale i o jejich vede... Hanka36 27.1.2009 9:41
*Re: Je to nejen o lidech ale i o jejic... Simča 27.1.2009 14:29
**Re: Je to nejen o lidech ale i o jej... Hanka36 27.1.2009 15:31
***Re: Je to nejen o lidech ale i o j... kili 27.1.2009 15:50
****Re: Je to nejen o lidech ale i o... Hanka36 27.1.2009 15:54
*****Re: Je to nejen o lidech ale i... kili 27.1.2009 16:3
***Re: Je to nejen o lidech ale i o j... zdravotnice porodnicodomorodka 27.1.2009 15:59
****Re: Je to nejen o lidech ale i o... Hanka36 27.1.2009 16:2
*****Re: Je to nejen o lidech ale i... zdravotnice porodnicodomorodka 27.1.2009 16:4
******Re: Je to nejen o lidech ale... zdravotnice porodnicodomorodka 27.1.2009 16:13
*******Re: Je to nejen o lidech a... cizinka1 27.1.2009 17:16
********Re: Je to nejen o lidech... Hanka36 27.1.2009 19:27
*********Re: Je to nejen o lide... cizinka1 27.1.2009 19:49
*********Re: Je to nejen o lide... kili 27.1.2009 20:17
*********Re: Je to nejen o lide... kili 27.1.2009 20:18
*****Re: Je to nejen o lidech ale i... kili 27.1.2009 16:5
*****Re: Je to nejen o lidech ale i... kili 27.1.2009 16:6
Kojeni po porodu minonka 27.1.2009 15:20
*Re: Kojeni po porodu kili 27.1.2009 15:48
**Re: Kojeni po porodu Dana 27.1.2009 16:28
***Re: Kojeni po porodu kili 27.1.2009 18:17
****Re: Kojeni po porodu minonka 28.1.2009 9:35
*****Re: Kojeni po porodu kili 28.1.2009 19:15
******Re: Kojeni po porodu minonka 30.1.2009 21:16
*Re: Kojeni po porodu vendyna (Janinka + Alenka) 27.1.2009 16:43
**Re: Kojeni po porodu kreditka 27.1.2009 16:57
**Re: Kojeni po porodu minonka 28.1.2009 9:41
***Re: Kojeni po porodu snehurka 9.2.2009 14:44
gratuluji magda binderová 27.1.2009 16:31
ČR x USA Jitka 28.1.2009 8:41
*Re: ČR x USA minonka 28.1.2009 9:48
**Re: ČR x USA snehurka 28.1.2009 17:6
***Re: ČR x USA minonka 30.1.2009 21:27
****Re: ČR x USA snehurka 6.2.2009 12:30
zdravotnický personál Lenus 29.1.2009 17:3
Idealizace USA :-) OF 29.1.2009 17:27
Rozeslat po nemocnicich LeoLea 31.1.2009 14:52
porod v usa Iveta Granville, tři děti 31.1.2009 16:12
Úplně stejná zkušenost gajdoška 31.1.2009 16:54
dekuji za porovnani Mammina 9.4.2009 20:51
Děkuji zuza 6.5.2009 11:25
*Re: Děkuji Lady US 27.7.2009 21:48
**Re: Děkuji Lady US 27.7.2009 21:50
porod v USA - jednou to stacilo -virpipka- 17.12.2010 17:58
nechápu Zuzka Žáková, 1holčička a jedno mimčo na cestě 5.1.2011 18:7
Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.