tisk-hlavicka

Manžel anebo maminka?

19.1.2009 Diana 178 názorů

Petr přijel v pátek ze služební cesty. Už když jsem mu telefonovala, poznala jsem podle hlasu, že se něco děje.

Potkala jsem se s ním ve městě, uprostřed sněhových hromad a lamp svítících skrz zamlžený večer. Za ruku jsem držela své jediné dítě a v duchu jsem si říkala: nebudu se ho na nic ptát, mohlo by to špatně dopadnout. Ale nějak se mi to vymklo z rukou.

Nasedli jsme do auta, já za volant a vyrazili jsme. Cítila jsem se hrozně unavená. Měla jsem za sebou náročný pracovní den. Tvor, který seděl za mnou a tvářil se, jakoby mu někdo přinejmenším vytrhal všechny vlasy z hlavy, mě rozčiloval. A tak mi to nakonec nedalo a zeptala jsem se. Neměla jsem to dělat. ,,Co se děje?“ vyštěkla jsem na něho podrážděně. Vytrysklo to z něho jako vodopád. Přemýšlel o tom určitě celé ty tři dny, co byl pryč. ,,Ta tvoje máma....“.

Petra opustila maminka, když byl ještě malý chlapec, a nechala ho tady na starosti své sestře. Utekla za moře s přítelem, a do Čech se vrátila až po revoluci, kdy už byl Petr dospělý. S maminkou se Petr stýká, ona ho dotuje penězi, a on jí udělá první poslední. O své jediné vnouče se ale moc nezajímá. Petr za ní jezdí většinou sám, a já a Pavlík jí vídáváme tak dvakrát za rok. Já sama coby milující matka mám trochu problém přijmout ten fakt, že dala tenkrát přednost přítelovi před svým vlastním dítětem.

Zatímco Petr jezdívá sám navštívit svoji maminku, jezdívám zase já s Pavlíkem bez něho navštěvovat moje rodiče. Petr se s mojí máti nesnáší. Je pravda, že maminka si někdy ráda rýpne, tak, jak to udělala asi tak před dvěma měsíci při poslední Petrově sporadické návštěvě. Petr jí nemůže zapomenout, že byla kdysi ve straně, že podporovala režim, který ho připravil o rodinu. Podle něho to byla vlastně i moje maminka, která se podílela na všech těch zlech, která byla v té době spáchána a stejnou měrou za to může vlastně ona, že ho opustila maminka. Jeho ,,logický“ řetězec, kterým dospěl k mojí mamince jako k téměř hlavnímu viníkovi za jeho zkažené dětství mě někdy fakt dohání k šílenství.

Moje maminka byla řadová komunistka, tak, jako milióny Čechů v té době. Vyrůstala na malé vesnici, v jednoduchých a skrovných podmínkách. To, co dělala, dělala s přesvědčením, že to je správné, byla víceméně obětí dezinformace a překrucování, tak, jak to totalitní režim dělal a tak, jak v tom žily milióny lidí. Byla a je to ale především matka, která hluboce miluje své děti a která nám dala ze sebe to nejlepší, co měla. Je to žena, na které mi záleží. Mám svoji maminku ráda.

Ale Petr to vidí jinak. Seděl za mnou a z úst se mu hrnula slova čím dál tím sprostější. Někde uvnitř se ve mě pomalu začala zvedat vlna vzteku. ,,Je tu Pája, přestaň o jeho babičce, kterou má rád, takhle mluvit!“ křičela jsem. Řvali jsme na sebe dobrou chvilku. Vedle mě sedělo plačící dítě. V poslední chvíli jsem šlápla na brzdy. Tak tak že jsem nevrazila do auta parkujícího na opačné straně silnice.

Odjela jsem s autem k chodníku a vypnula motor. ,,Přestaň!“ zařvala jsem ještě jednou. Jeho slova však nabírala na grádech. Vystoupila jsem z auta, obešla ho, otevřela jsem dveře na jeho straně, ale když po mé prosbě, aby vystoupil, zůstal stále sedět, zatímco sprostě nadávat nepřestal, už jsem se neovládala. Začaly padat facky a nadávky. Nebránil se. Konečně jsem se vzpamatovala. Nasedla jsem zase k volantu a dala auto do garáže. Odepnula jsem svého chlapečka ze sedačky, začala ho chovat a snažila se mu vysvětlit, že to, že jsme se pohádali, nebylo kvůli němu, že jsme oba rozlobení sami na sebe a ne na něho a že ho oba dva máme moc rádi. Pavlík se mi choulil v náručí a vzlykal.

Pak se mi přeci jen podařilo vystoupit. Petr, který po celou tu dobu ležel nehnutě na zadní sedačce, vylezl také. Pavlík nás oba chytil za ruce a vedl si nás domů. Chtěl nás mít oba dva.

Ten večer jsme už spolu nepromluvili. Druhý den jsem zavolala rodičům, jestli by si nevzali Pavlíka na víkend. Doufala jsem, že to snad ještě nějak srovnáme.

Nejdřív to vypadalo, že se to povede. V sobotu jsem musela do práce, večer jsme pak seděli vedle sebe a dívali se na televizi. Druhý den ráno však vypukly další hádky.

,,Byla bys schopna nestýkat se vůbec se svojí matkou?“ řekl mi. Nevěřila jsem svým uším. ,,Cože?“

,,Chci, aby ses s ní přestala stýkat. Napořád. Protože mi zkazila život a zkazila život taky mý mámě a mýmu dědovi a teď ho kazí nám. Chci, abys za ní přestala jezdit a abys tam přestala vozit naše dítě.“

,,To neudělám.“

Petr začal zuřit. Co mu takhle zase dát pěstí? Ale držela jsem se. Věděla jsem, že tentokrát by se bránil.

,,Jestli to máš takhle postavený,“ řvala jsem na něho, ,, tak si jdi. Vydírat se od tebe nenechám!“

Petr samozřejmě začal s tím, že ho teda asi moc nemiluji, když dám přednost mojí matce před ním.

,,To není o tom, jestli tě mám nebo nemám ráda,“ houkla jsem na něho, ,,kdyby to samý řekla moje máti, že jako buď ty nebo ona, taky bych to neudělala, a zrovna tak to neudělám ani teď. Můžu si s ní promluvit, sjednám ti s ní schůzku, promluv si s ní sám, ale na tohle já nepřistoupím.!“

Ostrá slova začala padat z obou stran. Navzájem jsme si začali vyčítat všechny staré prohřešky svých maminek i svoje vlastní a přitom jsme ani jeden nechodili daleko pro slova.

,,Jsi fakt úplný debil!“ vyhrklo ze mě nakonec, ,,klidně si jdi. Rozmysli si, kolik nám budeš platit, dám ti číslo svýho účtu!“

Hodila jsem na sebe bundu a boty. Byl nejvyšší čas odejít do práce.

,,A teď tě nechci aspoň měsíc vidět! Buď tak laskav a odjeď a chvíli se neukazuj!“ prohlásila jsem mezi dveřmi.

Zatímco jsem stála za pultem a snažila se s milým úsměvem obsluhovat zákazníky, sžírala mě uvnitř sebe samé bezmoc. Znovu a znovu jsem se probírala podobnými scénami, Petrovými nelogickými úsudky o tom, kdo za co může, jeho výbuchy vzteku. Pokaždé jsem to ještě zachránila, asi bych to mohla zachránit i tentokrát, ale chci to ještě vůbec?

Přemýšlela jsem o tom, jaké to vlastně bude, až se rozvedeme, co řeknu Pavlíkovi a jak vystačím s penězi, když to s Petrem skončím? Co mám teď vlastně dělat? A proč ve chvílích, kdy Petrovi něco přelítne přes hubu, neumím jednat jinak, proč se nechám tak vytočit, proč mě to tak ubližuje, proč s ním vlastně jsem? A co bude, až s ním nebudu?

Usmívala jsem se na maminky s dětmi, na babičky a dědečky, na tatínky a na všechny ty skoro dospělé děti, které si přišly něco koupit, přála jim krásný den a vracela jim drobné, ale přitom se mi chtělo hrozně brečet. A nebylo nikoho, kdo by mě pohladil, kdo by mě vyslechl, kdo by mě pochopil....

Prodejní doba se chýlila ke konci, blížilo se poledne a i zákazníků už chodilo jen poskrovnu. V kapse se mi rozdrnčel mobil. Na displeji se rozblikalo Petrovo jméno. Váhala jsem, ale nakonec jsem to zvedla.

,,Tak to se jako teď fakt měsíc neuvidíme, jo?“ vystřelilo na mě z telefonu.

,,Řekla jsem to snad jasně.“

,,Tak já si teď teda jedu pro Páju a nechám si ho u sebe. A klidně můžeš zavolat policii!!“

,,Fajn, jak chceš, jdu volat policii,“ odtušila jsem a zatípla telefon. V krámě bylo prázdno. Sedla jsem si na židli. Hajzl, ulevila jsem si v duchu, už proti mně používá i naše vlastní dítě. K mým rodičům je to od nás tak půl hodiny autem, než se ustrojí, dojde do garáže, může mu to trvat tak hodinu. Mám něco podnikat?

Představila jsem si, jak se Petr pere s mými rodiči, aby mu vydali dítě. Představila jsem si Pavlíka, jak u toho stojí a srdceryvně pláče. Představila jsem si policajty v uniformě, jak pobíhají kolem a snaží se sjednat pořádek. A ve jménu lásky ke svému dítěti jsem posbírala zbytek svých sil a vytočila jsem jeho číslo.

,,A než to všechno uděláš, nechceš se tedy ještě před tím někde sejít a promluvit si o tom?“ navrhla jsem mu. Bála jsem se, že je definitivně rozhodnut, že odmítne, ale souhlasil okamžitě.

,,Za chvíli zavírám krám, co takhle za hoďku na rohu v kavárně?“

Do kavárny jsem dorazila první. Dala jsem si kafe a snažila se dát do kupy. Musím jednat jinak. Nesmím přistoupit na hru – ty za to můžeš, já za to můžu – ne, musím jinak. Co ten Petr potřebuje slyšet? Co by ho mohlo odzbrojit? Vyhrožováním ničemu nepomůžu. Petr se zřejmě cítí odstrčen, nemilován. Musím mu dát najevo, že mi na něm záleží. Bude to zase jiná hra, ale asi jediná možná.

Když se Petr objevil, cítila jsem se klidná a v hlavě jsem měla srovnáno to, co mu chci říct. Jen se nenechat vyprovokovat!

Chvíli to ale vypadalo, že to nedokážu. Jakmile Petr zase začal s mojí maminkou komunistkou, která rozvrátila rodiny a zabíjela lidi, vybuchla jsem znovu. Naštěstí kavárna je ideální místo pro řešení rodinných sporů. Jeden se tam nemůže rozeřvat na celé kolo, přece jen se musí trochu krotit. Z hluboka jsem se nadechla a začala jsem jinak.

,,Petře, já vím, že to nemáš lehký,“ řekla jsem pomalu a chytila ho za ruku, ,,přesto všechno, co se mezi námi stalo, přesto tě mám ráda. Záleží mi na tobě, ty a mé dítě jste pro mě nejdůležitější bytosti na světě.“ Nic na to neřekl a tak jsem se nadechla a pokračovala: ,,Když mě donutíš roztrhat vztahy s mojí maminkou, vůbec si tím nepomůžeš. Náš vztah se tím nezlepší. Celý život bych ti to vyčítala, a jestliže teď máme problémy, měli bychom je i potom.“ Petr vypustil další příval vět plných výčitek. Zastavila jsem ho.

,,Mysli si o mí máti co chceš, nechci ji hájit, jenom říkám, že jsou to moje kořeny, moje rodina, a že mě od nich nemůžeš odtrhnout. Sama jsem matka, oba děláme chyby, máme dítě, co když uděláme i my něco, co se Pájovi nebude líbit? Jestliže se my dva naučíme odpouštět, naučí se to i naše dítě a i v budoucnu, až bude velkej, nás bude mít šanci přijímat se vším všudy, i s tím, co jsme kdy udělali špatně.“

Petr spustil další gejzír úvah o mé matce a rodině. Ale bylo vidět, že už se přece jen poněkud uklidnil. Stále jsem ho držela za ruku. V té chvíli jsem konečně pochopila, že Petr potřebuje především přijetí. Kdybych se ve chvílích jeho záchvatů vzteku nenechala vyprovokovat a řekla mu hned, že ho mám ráda, možná by k takovým hrozným scénám nemuselo docházet. Bohužel jsem jenom člověk, založením cholerik a neumím se ovládat.

,,Podívej se,“ navrhla jsem mu, ,,já si s mojí máti promluvím, řeknu ji tohle všechno, řeknu jí, ať se nám neplete do života, a můžu to udělat klidně hned zítra, až tam pojedu pro Páju. Sjednám ti s ní schůzku, promluv si s ní i ty sám, řekni jí, co si o ní myslíš. Prosím. Ale nenuť mě, abych s ní nadobro přetrhala styky.“

Petrovi takové řešení stačilo. Pohladila jsem ho po vlasech:

,, Chovala jsem se možná všelijak, mohla jsem říct všelijaký divný a ošklivý věci, jsem jenom člověk, dělám chyby, mám někdy špatnou náladu, jsem unavená. Ale přesto mi na tobě záleží. Jsem přesvědčena, že my dva k sobě patříme, že to všechno, co prožíváme, má smysl. Chci s tebou strávit zbytek života. A budu za to bojovat. Ale jenom tehdy, když ty budeš bojovat spolu se mnou.“

Bylo vidět, že se Petrovi ulevilo. Jeho filozofování začalo nabírat nové rozměry. Začal mluvit o tom, že když se jeden cítí být odstrčen, že přece musí udělat něco, aby byl zase vidět. Nechala jsem to bez odezvy, jen jsem mu přikyvovala. Věděla jsem, že jsem i tentokrát ustála další partnerskou rozepři. Na jak dlouho?

Zvedli jsme se. Petr chtěl ještě stihnout autobus, aby mohl navštívit svoji maminku. Ruku v ruce jsme došli na zastávku.

Stála jsem tam a dívala se, jak autobus mizí v zatáčce. Cítila jsem se prázdná. Tak jsem zase zažehnala další krizi. Kolikátou už? A kolik jich ještě bude? Jak dlouho to ještě vydržím? A proč to vždycky musím být já, kdo to zachraňuje? Mám ho skutečně ještě ráda?

A vzpomněla jsem si na slova svojí terapeutky. Co svět světem stojí, vždycky to tak bylo. Ženy už od pradávna musely vyvíjet značné diplomatické úsilí k tomu, aby uhájily své rodiny a štěstí svých dětí. A když tohleto pochopíte, a naučíte se s tím žít, místo abyste s tím zápasila, pak si v mnohém ulehčíte život.

V neděli večer se asi těžko najde kamarádka, která by se mnou šla na skleničku, vzdychla jsem si. A tak jsem si v Penny koupila lahev vína, oříšky a sýr a zalezla jsem k televizi.

,,Tak na další řešení rodinných sporů,“ připila jsem sama sobě a zahrabala se do peřin.

Názory k článku (178 názorů)
uff Winky 19.1.2009 9:12
*Bravo PeggyBlacket 19.1.2009 9:33
**Nechte někdy nervy rupnout nozilu 19.1.2009 21:56
**Re: Bravo Eva 25.1.2009 21:34
*Re: uff zuni 19.1.2009 10:10
*Re: uff Kudla2 19.1.2009 10:53
*Re: uff Veronika 4 děti 19.1.2009 10:54
*Re: uff ANNAHAM 19.1.2009 16:18
**slusne receno: mylite se plantaznik 19.1.2009 21:7
***Re: slusne receno: mylite se ANNAHAM 20.1.2009 15:59
****Re: slusne receno: mylite se Honza Bl. (3holky+1kluk) 20.1.2009 17:6
*****Re: slusne receno: mylite se ANNAHAM 21.1.2009 9:29
******Re: slusne receno: mylite se Honza Bl. (3holky+1kluk) 21.1.2009 9:41
*******Re: slusne receno: mylite ... Alice 22.1.2009 7:49
********Re: slusne receno: mylit... radana 22.1.2009 8:50
*******Re: slusne receno: mylite ... ANNAHAM 22.1.2009 9:43
********Re: slusne receno: mylit... radana 22.1.2009 10:43
***A co se zákazem dokáže? Jíta 21.1.2009 11:46
**Re: uff radana 20.1.2009 10:2
***Re: uff radana 20.1.2009 10:7
***Re: uff nordica 20.1.2009 13:7
****Re: uff Lupus 20.1.2009 13:26
*****Re: uff ANNAHAM 20.1.2009 14:34
****Re: uff ANNAHAM 20.1.2009 14:5
*****Re: uff Lída,3 kluci a holka 20.1.2009 14:14
******Re: uff ANNAHAM 20.1.2009 14:20
*******Re: uff Lída,3 kluci a holka 20.1.2009 14:24
Diano arsiela, 19.1.2009 9:34
*Re: Diano Tamarkaa 19.1.2009 12:45
nevyrovnaný člověk. Novotňásci 19.1.2009 9:43
*Re: nevyrovnaný člověk. Šarbar 19.1.2009 15:33
**Re: nevyrovnaný člověk. ...neviditelná... 20.1.2009 23:49
*ublížila víc jeho matka Jana + 2 27.1.2009 10:54
Strašidelné Lizzie 19.1.2009 9:44
*Re: Strašidelné Pavča, 2 děti 19.1.2009 9:59
*Re: Strašidelné Sysyna 19.1.2009 10:32
*Re: Strašidelné Bumbi&05,08,10 19.1.2009 13:33
**Re: Strašidelné Grainne 19.1.2009 13:37
**Re: Strašidelné Lizzie 19.1.2009 14:21
**Nesouhlasím, ale chápu! helena 6 19.1.2009 14:28
***Re: Nesouhlasím, ale chápu! Honza Bl. (3holky+1kluk) 19.1.2009 16:20
****Re: Nesouhlasím, ale chápu! helena 6 19.1.2009 16:57
****Re: Nesouhlasím, ale chápu! Hanka 20.1.2009 21:54
*****Re: Nesouhlasím, ale chápu! Honza Bl. (3holky+1kluk) 21.1.2009 9:34
******Re: Nesouhlasím, ale chápu! Hanka 21.1.2009 22:47
**Re: Strašidelné e.y. 19.1.2009 15:10
**Re: Strašidelné Šarbar 19.1.2009 15:53
***Re: Strašidelné Honza Bl. (3holky+1kluk) 19.1.2009 16:31
****Re: Strašidelné Grainne 19.1.2009 16:41
****Re: Strašidelné Šarbar 19.1.2009 17:38
*****Re: Strašidelné Honza Bl. (3holky+1kluk) 20.1.2009 14:52
**Re: Strašidelné Oluška 19.1.2009 16:46
***Re: Strašidelné Nerida 20.1.2009 12:59
****Re: Strašidelné Oluška 20.1.2009 17:49
*****Re: Strašidelné Káťa 2 kluci 20.1.2009 23:29
Obdivuji DENISA 19.1.2009 10:32
Politika v manželství??? Nechápu. Kukajs (Mája+Jožka+Tom) 19.1.2009 10:33
*Re: Politika v manželství??? Nechápu. DENISA 19.1.2009 10:46
*Re: Politika v manželství??? Nechápu. Tamarkaa 19.1.2009 12:55
pošli ho k psycholožce čiřikaví a Jakub 9.10.06 19.1.2009 10:34
pevne nervy Mapik+Betka+Fili 19.1.2009 10:45
Kniha ? AdrianaP 19.1.2009 10:57
*Re: Kniha ? marulinka 19.1.2009 11:24
**Re: Kniha ? AdrianaP 19.1.2009 14:25
***Re: Kniha ? Lapii 19.1.2009 15:8
me to prijde trochu vyvazenejsi huhu 19.1.2009 11:36
*Re: me to prijde trochu vyvazenejsi Winky 19.1.2009 12:27
**Re: me to prijde trochu vyvazenejsi Grainne 19.1.2009 12:36
Smekám janna001 19.1.2009 11:38
Možná soudružce vadí syn emigrantky Barbora 19.1.2009 12:19
*Re: Možná soudružce vadí syn emigrantk... *Niki* 19.1.2009 12:29
*Re: Možná soudružce vadí syn emigrantk... Grainne 19.1.2009 12:31
*Re: Možná soudružce vadí syn emigrantk... & 19.1.2009 12:31
*Re: Možná soudružce vadí syn emigrantk... Kudla2 19.1.2009 12:35
*Re: Možná soudružce vadí syn emigrantk... Kudla2 19.1.2009 12:35
*Re: Možná soudružce vadí syn emigrantk... DENISA 19.1.2009 12:40
*Re: Možná soudružce vadí syn emigrantk... Katka+tři 26.1.2009 15:4
Psát autorka umí, Lenka** 19.1.2009 12:46
*Re: Psát autorka umí, & 19.1.2009 12:56
**Re: Psát autorka umí, & 19.1.2009 12:58
**Re: Psát autorka umí, Kudla2 19.1.2009 12:58
***Re: Psát autorka umí, & 19.1.2009 13:2
Vztahy s tchýní Jíťa 19.1.2009 13:26
*Jíťo, přesně... MM, 2 kluci 21.1.2009 13:57
Kdo je bez viny, Insula 19.1.2009 13:32
*Re: Kdo je bez viny, Jája,2 děti 19.1.2009 14:25
**Re: Kdo je bez viny, Lenka** 19.1.2009 15:10
A tchýniny minulosti si dřív nevšiml? Žžena 19.1.2009 13:53
*Re: A tchýniny minulosti si dřív nevši... Žžena 19.1.2009 13:58
Co to bylo za "maminku"??? vendyna (Janinka + Alenka) 19.1.2009 14:1
*Re: Co to bylo za "maminku"?... Zdenka 19.1.2009 16:7
Tcháni v domě nejsou pro mě Oluška 19.1.2009 16:28
*Re: Tcháni v domě nejsou pro mě nozilu 19.1.2009 22:21
*Re: Tcháni v domě nejsou pro mě kreditka 19.1.2009 22:56
hledání viníka markéta 19.1.2009 16:44
A co teta? asmara 19.1.2009 16:55
neni potreba hledat vinika... huhu 19.1.2009 16:59
*Re: neni potreba hledat vinika...  19.1.2009 17:40
**Re: neni potreba hledat vinika... huhu 19.1.2009 18:26
*Re: neni potreba hledat vinika... DENISA 19.1.2009 19:7
Autorko, Kohnova 19.1.2009 17:24
*Re: Autorko, helena 6 19.1.2009 21:47
male dite Darina 19.1.2009 18:11
Jsem důstojnická dcerka . . no a co ?? Edile 19.1.2009 21:16
Co je to proboha za vztah??? kreditka 19.1.2009 22:42
Tak jednostranně napsáno... Petrajda 19.1.2009 23:19
*Re: Tak jednostranně napsáno... Mickey16 19.1.2009 23:31
partnerská x rodičovská láska Jitka 20.1.2009 7:31
partnerská x rodičovská láska Jitka 20.1.2009 7:34
*Re: partnerská x rodičovská láska Dana 20.1.2009 8:47
**Re: partnerská x rodičovská láska Jitka 20.1.2009 8:56
***Re: partnerská x rodičovská láska kajkule+2 kousky 20.1.2009 10:17
****Re: partnerská x rodičovská lásk... kajkule+2 kousky 20.1.2009 10:24
*****Re: partnerská x rodičovská lá... Jíťa 21.1.2009 9:7
*****Re: partnerská x rodičovská lá... Honza Bl. (3holky+1kluk) 22.1.2009 17:13
Bravo Ralka 20.1.2009 10:45
ad Iša, dvě dospělé dětiad 20.1.2009 10:52
*Re: ad Nisa 20.1.2009 20:46
*Re: ad Jíťa 21.1.2009 9:0
Reakce autorky Diana 21.1.2009 8:7
*Diano, Mammita 21.1.2009 9:44
**Re: Diano, Honza Bl. (3holky+1kluk) 21.1.2009 9:50
***Re: Diano, Mammita 21.1.2009 10:5
Manželovi autorky se nedivím. teta 21.1.2009 10:19
*Re: Manželovi autorky se nedivím. ...neviditelná... 21.1.2009 10:42
**Re: Manželovi autorky se nedivím. Honza Bl. (3holky+1kluk) 21.1.2009 10:56
***Re: Manželovi autorky se nedivím. ...neviditelná... 21.1.2009 11:13
****Re: Manželovi autorky se nedivím... Honza Bl. (3holky+1kluk) 21.1.2009 11:32
*****Re: Manželovi autorky se nediv... ...neviditelná... 21.1.2009 11:34
*****Já myslím, že teta nemá pravdu... Repulsion 21.1.2009 11:41
******Re: Já myslím, že teta nemá ... Honza Bl. (3holky+1kluk) 21.1.2009 11:53
*******Tak v tom 68 to bylo troch... Repulsion 21.1.2009 12:4
********Re: Tak v tom 68 to bylo... teta 21.1.2009 12:49
*********Re: Tak v tom 68 to by... Repulsion 21.1.2009 12:54
**********Re: Tak v tom 68 to ... Honza Bl. (3holky+1kluk) 21.1.2009 15:40
***********Re: Tak v tom 68 t... Repulsion 21.1.2009 15:50
************Re: Tak v tom 68... Honza Bl. (3holky+1kluk) 21.1.2009 16:4
*************Re: Tak v tom ... Repulsion 21.1.2009 16:23
**************Re: Tak v to... Honza Bl. (3holky+1kluk) 21.1.2009 16:31
***************Re: Tak v ... Repulsion 21.1.2009 16:42
****************Re: Tak ... Honza Bl. (3holky+1kluk) 21.1.2009 16:48
*************Je jedno jaký ... Dana,2 děti 21.1.2009 19:6
**************Re: Je jedno... Honza Bl. (3holky+1kluk) 22.1.2009 16:55
***************Re: Je jed... Dana,2 děti 23.1.2009 8:47
*********Re: Tak v tom 68 to by... Grainne 21.1.2009 12:55
**********Re: Tak v tom 68 to ... teta 21.1.2009 14:49
***********Re: Tak v tom 68 t... Repulsion 21.1.2009 14:55
************Re: Tak v tom 68... teta 21.1.2009 15:18
*************Re: Tak v tom ... & 21.1.2009 15:25
***********Re: Tak v tom 68 t... Grainne 21.1.2009 15:19
************Re: Tak v tom 68... ...neviditelná... 21.1.2009 15:26
*********Re: Tak v tom 68 to by... ...neviditelná... 21.1.2009 12:56
******Re: Já myslím, že teta nemá ... & 21.1.2009 11:58
*******Re: Já myslím, že teta nem... Honza Bl. (3holky+1kluk) 21.1.2009 12:10
********Re: Já myslím, že teta n... Repulsion 21.1.2009 12:14
*****Re: Manželovi autorky se nediv... helena 21.1.2009 11:55
******Re: Manželovi autorky se ned... Honza Bl. (3holky+1kluk) 21.1.2009 12:0
******Re: Manželovi autorky se ned... Darinka 21.1.2009 12:15
******Re: Manželovi autorky se ned... Darinka 21.1.2009 12:15
**Re: Manželovi autorky se nedivím. teta 21.1.2009 11:9
***Re: Manželovi autorky se nedivím. ...neviditelná... 21.1.2009 11:15
*Re: Manželovi autorky se nedivím. Sidhárta 21.1.2009 16:31
**Re: Manželovi autorky se nedivím. Xantipa. 21.1.2009 16:39
***Re: Manželovi autorky se nedivím. Repulsion 21.1.2009 16:44
***Re: Manželovi autorky se nedivím. Honza Bl. (3holky+1kluk) 21.1.2009 16:51
**Re: Manželovi autorky se nedivím. Honza Bl. (3holky+1kluk) 21.1.2009 17:1
Kdo za to může? Jíťa 21.1.2009 12:18
*Re: Kdo za to může? ...neviditelná... 21.1.2009 12:45
**Moje hlavní otázka je... MM, 2 kluci 21.1.2009 13:48
**Odpověď na otázky Diana 22.1.2009 16:47
***Re: Odpověď na otázky ...neviditelná... 22.1.2009 22:51
****Re: Odpověď na otázky Diana 23.1.2009 10:25
*****Tak to je fakt síla... :-((( MM, 2 kluci 23.1.2009 14:44
***Re: Odpověď na otázky AdrianaP 24.1.2009 21:18
Nedá mi to Barmburka, dcera 14 měsíců 26.1.2009 12:59
Manžel nebo syn? Hynek 27.1.2009 14:33
taky me opustila matka a jsem zla na tu ... Myss 27.1.2009 16:56
Manžel je nevyzrálý Anina 4 děti 28.1.2009 17:24
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.