tisk-hlavicka

S dětmi v restauraci

23.1.2009 PaedDr. Dagmar Baluchová Máma a já 78 názorů

Oslava narozenin, rodinné setkání nebo odměna za hezké vysvědčení, to vše mohou být důvody pro slavnostní oběd či večeři s dětmi v restauraci. Vyznáte se v zásadách, které platí při běžném, ale i slavnostním stolování? Na co je třeba děti doma předem upozornit?

Trocha z historie

Pravidla stolovací etikety mají v každém národě svoji historii a důležitost. V mnoha koutech světa se lidé posuzují i podle toho, jak se chovají u stolu.

Nejstarší zmínky o kultuře stolování pocházejí ze starého Egypta a z dob starého Říma, kde se už při servírování jídel a nápojů používalo sklo, porcelán, nůž, lžíce, ba dokonce i ubrousky a párátka, vyrobená z brku peří. Ubrus zažívá svůj zrod v 15. století a až od 17. století je součástí stolování příbor v dnešní podobě, tedy nůž, vidlička a lžíce.

I u našich předků mělo stolování svá neodmyslitelná pravidla, i když o restauracích či pizzeriích ještě neměli tušení. Stůl v domácnosti byl u našich babiček a dědečků pokládán za posvátný kus nábytku. Kromě jídla či drobné práce nebo čtení se u něj nesměla vykonávat žádná jiná činnost. Nejčestnější místo patřilo hlavě rodiny, hospodáři. Ostatní seděli kolem, ale začít jíst se mohlo až tehdy, když dal hospodář (většinou až po modlitbě) svolení.

Umění stolovat

Dnes jsme už ve stolování dále, ale v éře rychlých občerstvení se na bonton poněkud zapomíná. Správné stolování je nevyhnutelnou součástí dnešního životního stylu. Ovlivňují ho nejen nové trendy gastronomie, ale i kulturní zvyklosti národů. Stolovat kulturně bychom měli vždy, nejen o svátcích. Vhodnou příležitostí je oslava narozenin, svátku, ale i běžné domácí stolování, které je nejvhodnější k tomu, aby dítě získalo správné návyky. Vždyť kde by se děti měly naučit správně stolovat, když ne v rodině? Už děti předškolního věku by se měly naučit, že se jí u prostřeného stolu, příborem, z různých talířů, pije se ze sklenice…

Dříve, než vstoupíte do restaurace…

…je namístě příprava, o to více, pokud to s dětmi bude poprvé. V první řadě se ubezpečte, zda je dané zařízení přístupné dětem, tj. zda jsou v něm k dispozici dětské židličky, případně dětský koutek.

Stravování vám usnadní nabídka dětského příboru a dětských porcí, lahodících nejen oku nejmenších, ale i jejich chuťovým pohárkům. Je tedy na místě otázka, zda např. mořské speciality nebo jiné „menu s podivnými zvířátky“ vaše děti přijmou s nadšením (a pochopí, že se „to jí“).

Před odchodem do restaurace nezapomeňte věnovat pozornost i výběru přiměřeného oblečení. Dohodněte se s dětmi na tom, co se od nich očekává, případně je varujte před možnými riziky – nemožností pobíhat a honit se, žádný boj o židli, překřikování je tabu (stejně tak štípance, mlaskání … atd.). Seznamování vlastních ratolestí s výčtem zákazů a příkazů se možná nechtěně natáhne, což může celou událost předem pokazit. Výhodnější proto je děti pozitivně motivovat, např. za dobré chování bude následovat sladký dezert, zmrzlina nebo návštěva kina či zoo.

Každopádně je lepší, když rozhovor o tom, jak bude daná událost probíhat, absolvujete doma v klidu než přímo na místě mezi jednotlivými sousty (o to víc, že vaše výchovné rady uslyší i ostatní hosté…).

Zlozvyky

Podpírání hlavy, mlaskání, zívání, hlasité žvýkání…, zlozvyky, které se doma mohou (ale neměly by) tolerovat. Je úkolem výchovy je odstraňovat. Platí, že čím dříve na ně dítě začneme upozorňovat (ve věku, kdy je už schopno rozlišit, co se hodí a co ne), tím pevněji se v jeho chování „zakotví“. Zatěžkávací zkouškou projdou určitě ještě ve zlaté éře školky nebo i později ve škole a hlavně v pubertě.

Stolování doma by mělo děti vést k tomu, jak se mají při jídle chovat i mimo domov či v jiné společnosti. Jednoduše – doma můžeme, ale v restauraci ne – to pro děti neplatí. A vzhledem k tomu, že se nejsnáze učí napodobováním, je důležité, aby adekvátní chování u stolu ovládali rodiče. A to platí i u zlozvyků při stolování… Ostatně – vzpomeňte si na ty svoje… Určitě se najde alespoň jeden… Tak např. víte, že je nepřípustné si u stolu hrát s příborem a překládat ho? Za netaktní se také považuje pokládání loktů na stůl či podpírání hlavy.

U stolu

Zásada, že ke stolu přistupujeme upravení a s čistýma rukama, platí vždy a všude. Je dobré mít „zmapováno“, kde se nachází toaleta (i v případě nehody při jídle). Hlavně menším dětem je třeba pomoci odsunout židli, resp. ihned po příchodu slušně požádat personál o dětskou židličku.

Výběr jídla

Zkonzultujte ho se svými nejmenšími, vyhnete se urputnému boji o to, zda přinesenou porci snědí. Je lepší vybírat osvědčené recepty, s ohledem na to, co mají děti rády.

Platí:

  • u horké polévky se do talíře nefouká...
  • maso a příloha se konzumují vidličkou a nožem
  • ve společnosti se nikdy kosti neberou do rukou
  • olizovat příbor je neslušné (nůž vůbec do úst nepatří)
  • jídla, která není třeba krájet (většinou moučná), se jedí vidličkou
  • na moučník slouží zvláštní vidlička, na zmrzlinu lžička

Používání ubrousku

V bontonu stolování platí základní zvyk – stolování začíná, když si hostitel rozprostře svůj ubrousek, hosté mají udělat totéž. Pro zajímavost, pokud jsou na stole textilní ubrousky, kladou se na kolena, pokud jsou papírové, kladou se vlevo od talíře. Na znamení ukončení konzumace se ubrousek uloží vpravo od talíře, stejně jako dohromady složený příbor na jedné straně talíře.

Příbor

Při běžném obědě s dětmi vás to asi mine, ale pokud vás čeká „nóbl“ večeře se šéfem či něco podobného, určitě se setkáte se situací, kdy vás na stole překvapí množství příborů. Který slouží k čemu? Postačí jednoduchá rada – vždy vybírejte příbor, který je od talíře nejvzdálenější, tj. na okraji jsou příbory sloužící na předkrmy, až příbor těsně u talíře je určen na hlavní jídlo. Dezertní vidlička a lžička jsou nad talířem. Dětem můžete pomoci jídlo nakrájet. Pokud jim příbor upadne, požádejte o čistý.

Jednou z největších překážek pro návštěvu restaurace s dětmi je zatím jen velmi omezené množství nekuřáckých podniků. Přesto si i čeští provozovatelé restaurací začínají uvědomovat, že zaměření na rodiny s dětmi, nebo alespoň vytvoření vhodných podmínek pro ně, může znamenat zatraktivnění jejich firmy a následný ekonomický přínos. Na řadě „maminkovských“ serverů a webových stránek si čtenářky předávají tipy na zařízení přátelská dětem a rodině. Inspirovat se nebo naopak přispět svým tipem a zkušeností tam můžete i vy. Rubrika Restaurace přátelské dětem je i na našich webových stránkách www.mamaaja.cz, seznam nekuřáckých podniků najdete např. na www.dokurte.cz.

„Dobrou chuť!“

Víte o tom, že toto přání se už nepoužívá? Znamením zahájení oběda či večeře je jemný úklon hostitele. Pokud si však se svými dětmi přejete, aby vám chutnalo, určitě se nic nestane. Přece jen, mnohá pravidla v restauračním bontonu nejsou stavěná pro stolování s dětmi. Je však dobré je znát a najít mezi nimi zlatou střední cestu.

Odchod od stolu

Je neslušné opouštět společnost u stolu z jiného důvodu, než je návštěva toalety. Děti mohou být v restauraci zaujaty novým prostředím či něčím, co může odvádět jejich pozornost od jídla. Jejich pobíhání po restauraci se pokládá za neslušné, protože to negativně působí na celou přítomnou společnost. Pokud vás obsluhující personál vyzve, abyste svoje děti „zklidnili“, je to i v zájmu jejich bezpečnosti.

Komunikace

Slavnostní oběd či večeře je výbornou příležitostí k upevnění rodinné pohody. Většina rodičů napomíná svoje děti, že při jídle se nemluví. Právě naopak, při stolování se vytváří prostor a i nejvhodnější příležitost podělit se navzájem o svoje zážitky, povídat si, co jsme zažili, co se nám podařilo nebo i nepodařilo. Je však dobré se vyhýbat tématům, která by mohla narušit atmosféru či zapříčinit konflikt. A stále platí, že s plnou pusou se nemluví.

Rychle

…a chutně, a možná i zdravě a levně… Takovýto trend dnes nabízí zařízení různých typů a fast foodů. Čím dál tím více je navštěvují i rodiny s dětmi a nejen proto, že mnohé zásady slušnosti při stravování se tam nevyžadují. Jaký názor na to však mají odborníci? „Jídlo v těchto zařízeních je rychle připraveno, ihned podáváno, většinou formou pultového prodeje. Provozovatelé se často snaží děti nalákat různými akcemi – dětskými hračkami, zajímavými kombinacemi jídel s nápoji, atraktivními prostory k hraní. Odpadá péče obsluhujícího o hosta, ale vytrácí se gastronomický zážitek ze stolování a z vhodného servírování jídel a nápojů. Takový způsob stolování je proto vhodnější např. při cestování. Platí, že gastronomie je základem dobrých vztahů mezi lidmi. A umět správně stolovat znamená umět se pohybovat ve společnosti. Naučit dítě správně stolovat je proto jedním ze správných návyků pro život.“

Na druhé straně…

Při přípravě tohoto článku jsme oslovili 50 restaurací a pizzerií z různých koutů České republiky. Chtěli jsme vědět, jak to vypadá v praxi, tedy jaké zkušenosti mají s dětskými zákazníky. Do požadovaného termínu odpověděla jen dvě (!) zařízení… V odpovědním archu jedné restaurace se objevilo: „…někdy jsou děti neposedné a svým chováním obtěžují jiné hosty. Ale to je o výchově.“ Z druhé nejmenované restaurace nám napsali: „Nemáme negativní zkušenosti, jen běžné problémy související s malými dětmi.“

RADY (nejen) PRO DOSPĚLÁKY

  • Při vstupu do restaurace vchází muž jako první. Uvádí ženu, příp. i děti do cizího prostředí. (Tento zvyk pochází z dávné minulosti ze západu, kdy se v krčmách často strhávaly bitky a nejednou „to schytal“ i právě vcházející host.)
  • Při odchodu platí opačné pravidlo – jako první prochází dveřmi žena, děti a nakonec muž.
  • Pokud jde o přátelské setkání více osob, je třeba si na začátku ujasnit, zda jde o pozvání jedné osoby, nebo si objednávku platí každý sám.

Konzumace:

  • Pokud je součástí pokrmu chléb či jiné pečivo, neukusuje se, ale ulamuje.
  • Nálevy, omáčky, kompotové šťávy ve zvláštních mističkách se nedopíjí.
  • Nápoje se dolévají pouze do prázdných sklenic.

  • Od stolu se vstává, až když dojedli všichni přítomní.
  • Spropitné není povinností, ale znamením spokojenosti, nemělo by přesáhnout 10 % z výše účtu. Při nespokojenosti s jídlem či obsluhou se nedává.
  • A ještě něco – u stolu se netelefonuje. Pokud je to nevyhnutelné, slouží k tomu vyhrazené prostory.

Anketa MÁMA a já

Několika známých maminek jsme se zeptali, jestli chodí s dětmi do restaurací.

Markéta Hrubešová (herečka, 1 dcera)

Jsem určitě pro to, do restaurace dítě brát. Ostatně proč ne? Samozřejmě pokud možno do nekuřácké... My jsme malou brali úplně od miminka a dnes nemáme problém s ní jít kamkoli. V necelých třech letech si sama objedná „džusík jablíčkový – teplý a masíčko s rejžičkou“, jí příborem a otře si pusu ubrouskem. Takže, co se v mládí naučíš...

Sabina Laurinová (herečka, dvě děti)

Nemyslím si, že restaurace je pro děti to nejvhodnější místo. Musím přiznat, že s sebou Valentýnku (tříměsíční Maji se samozřejmě zatím moje odpověď netýká) beru do restaurace jenom v případě, kdy opravdu není zbytí a mám tam třeba jednání. Striktně jsem se ale vždy vyhýbala prostředí, kde se kouřilo – v tomhle směru jsem opravdu zásadová. Když už jsme tedy do restaurace šly, pak jsem pokud možno vybírala takovou, v níž byly malé děti vítané – měli tu například dětské židličky, výběr dětských menu, hrací koutek atd.

Aňa Geislerová (herečka, dvě děti)

No jasně, že beru s sebou děti do restaurací! Co je to za otázku, proboha… Děti jsou přece taky lidi, proč by teda nechodily tam, kde se normálně lidi scházejí a kde je jim dobře? Přece je nenechám doma?!

Lucie Benešová a Tomáš Matonoha (herci, tři děti)

Ano, chodíme do restaurace i s dětmi. Myslím, že to je bez problémů možné s jednou podmínkou – pokud se tam nekouří. Jinak jsem jenom pro. Děti se mají od raného věku učit, jak se v restauraci chovat, jak se tam sedí, jak se stoluje, kam se dává příbor. A to chce přirozeně praxi, a ne že děti budeme nechávat s babičkami doma, abychom se s mužem mohli jít ven najíst.

Vzhledem k tomu, že už jsme nějaký rok po revoluci, tak se i přístup provozovatelů restaurací k rodinám s malými dětmi lepší každý rok, opravdu to jde nahoru. Když dnes dítě něco vylije, tak z toho nikdo nedělá tragédii. Před 15 lety by to bylo jinak, a před 30 úplně, to vůbec nepřipadalo v úvahu, že by šla rodina v 5 hodin odpoledne do hospody s dítětem na večeři…

Učit děti slušnému chování znamená také dávat jim příklad. O stravování to platí dvojnásob. Už od dob starého Řecka platí: „Nemluv o tom, jak se má jíst, ale jez, jak se sluší.“

Článek je z lednového čísla časopisu Máma a já. Obsah čísla najdete zde.

Získejte předplatné i dárek z MÁMA a já! Objednejte si v období od 22. prosince 2008 do 21. ledna 2009 na jeden rok předplatné časopisu MÁMA a já a dostanete automaticky dáreček - kačenku v kouli od firmy Fischer-Price. Časopis si můžete předplatit i prostřednictvím internetu zde.

Názory k článku (78 názorů)
Paráda Marta 23.1.2009 9:31
*pro jak staré děti Insula 23.1.2009 10:59
**Re: pro jak staré děti ALianan 23.1.2009 11:33
***Re: pro jak staré děti jana 23.1.2009 13:19
****Re: pro jak staré děti Insula 23.1.2009 13:20
****Re: pro jak staré děti Ivona,Klára 6,Tereza 2.5 23.1.2009 13:46
*****Re: pro jak staré děti kreditka 24.1.2009 10:25
******Podniky vhodné pro děti VlastaN 24.1.2009 19:38
*******Re: Podniky vhodné pro dět... kreditka 24.1.2009 22:47
***Re: pro jak staré děti DrMIK 21.2.2009 1:10
**Re: pro jak staré děti zuzkasim 23.1.2009 13:35
***Re: pro jak staré děti Jana + 3 rošťáci 23.1.2009 18:51
****Re: pro jak staré děti zuzkasim 23.1.2009 22:39
*****Re: pro jak staré děti Šárka, dvojčata 4 roky 24.1.2009 4:30
****příbor 2 sluníčka 24.1.2009 13:7
*****Re: příbor Insula 24.1.2009 18:54
**Re: pro jak staré děti Marta 26.1.2009 8:10
***Re: pro jak staré děti & 26.1.2009 8:46
**Pro jak staré děti... II. Jana, 1 dcera 28.1.2009 23:21
Kuře Lizzie 23.1.2009 10:24
*Re: Kuře fisperanda 23.1.2009 10:46
**Re: Kuře Lizzie 23.1.2009 10:50
*Re: Kuře Insula 23.1.2009 11:1
**Re: Kuře Ráchel, 3 děti 23.1.2009 13:35
*Re: Kuře ...neviditelná... 23.1.2009 16:29
Zajímají mě reakce na článek Meluzína78 23.1.2009 10:30
*Re: Zajímají mě reakce na článek fisperanda 23.1.2009 10:56
**Re: Zajímají mě reakce na článek Meluzína78 23.1.2009 11:4
*Re: Zajímají mě reakce na článek Winky 23.1.2009 12:15
**Re: Zajímají mě reakce na článek Meluzína78 23.1.2009 12:30
Berem je ale... Babsi+2 23.1.2009 10:36
*Re: Berem je ale... wer 23.1.2009 10:53
**Re: Berem je ale... Verča (2 děti) 23.1.2009 11:2
***Re: Berem je ale... Lucka 345 23.1.2009 11:29
***Re: Berem je ale... Babsi+2 23.1.2009 11:38
**Re: Berem je ale... Mortadela 23.1.2009 11:53
***Re: Berem je ale... MishuI 23.1.2009 12:46
****Re: Berem je ale... markéta 23.1.2009 23:4
*****Re: Berem je ale... Lucka 345 24.1.2009 8:39
*****Re: Berem je ale... Mortadela 26.1.2009 7:45
***Re: Berem je ale... rybushka 23.1.2009 14:16
díky za dnešní dobu vlad. 23.1.2009 12:2
Samozřejmá součást výchovy Veronika, školák a předškolačka 23.1.2009 12:53
*Re: Samozřejmá součást výchovy Raduuzka 23.1.2009 13:21
**Re: Samozřejmá součást výchovy Veronika, školák a předškolačka 23.1.2009 13:48
***první muž Radka + 2 23.1.2009 18:3
***Re: Samozřejmá součást výchovy lklasinka 24.1.2009 7:29
****Re: Samozřejmá součást výchovy Nerida 26.1.2009 12:5
*****našla jsem to v pravidlech slu... lklasinka 26.1.2009 16:43
Nevidím problém Helena, tři dospělé děti 23.1.2009 21:0
*Re: Nevidím problém lklasinka 24.1.2009 7:39
**Re: Nevidím problém raadka 24.1.2009 8:47
Dotaz Zuzana + kluk04 + holka06 24.1.2009 11:39
*Re: Dotaz lklasinka 24.1.2009 11:46
*Re: Dotaz Pole levandulové 24.1.2009 11:52
*Re: Dotaz raadka 24.1.2009 12:10
*Re: Dotaz DENISA 24.1.2009 14:9
**Re: Dotaz Mortadela 26.1.2009 7:48
*když jsem byla těhotná Zzubejda, 2 kluci a holčička 25.1.2009 14:50
*Re: Dotaz sally 25.1.2009 18:56
Hlavně by to chtělo víc nekuřáckých rest... Petrajda 24.1.2009 22:48
Itálie Jiřina+15 a 12 let 24.1.2009 23:10
*Re: Itálie Lenelka 25.1.2009 0:37
*Re: Itálie Ajtakrajta 25.1.2009 13:14
**Re: Itálie 16.5Salám&Lajka14 25.1.2009 15:35
***Re: Itálie ...neviditelná... 25.1.2009 19:8
****Re: Itálie 16.5Salám&Lajka14 25.1.2009 19:12
*****Re: Itálie ...neviditelná... 25.1.2009 19:20
******Re: Itálie 16.5Salám&Lajka14 25.1.2009 21:32
*Re: Itálie Já a 3děti 26.1.2009 10:3
Ano draculka, 2 děti 25.1.2009 15:33
*Re: Ano Lenka 26.1.2009 10:41
**Re: Ano 16.5Salám&Lajka14 26.1.2009 10:46
***Společenská událost i pro děti Veronika, školák a předškolačka 26.1.2009 13:1
****Re: Společenská událost i pro dě... 16.5Salám&Lajka14 26.1.2009 13:9
**Re: Ano draculka, 2 děti  26.1.2009 17:22
Restaurace-žádný problém andygros 27.1.2009 12:12
Nejenom v restauracích... Jitka 29.1.2009 12:50




Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.