tisk-hlavicka

Dokonalost je nereálná…

25.9.2008 Mgr. Vondráčková Eliška 14 názorů

V současné době se pro zájemce z Brna a okolí Kurzy efektivního rodičovství otvírají jako dopolední i jako víkendové pro malé skupiny rodičů. Vedou je zkušení lektoři v Centru pro rodinu a sociální péči v Brně, v příjemném prostředí v centru Brna.

Dokonalá matka, dokonalý otec, dokonalé děti. Jak to na Vás působí? Na mě trochu jako scifi a hned mi začíná blikat výstražné světýlko někde vzadu v hlavě - to je nějaké divné, to snad nemůže být pravda, v čem je ten háček? Prostě když jde všechno jako po másle, děti se usmívají, se vším souhlasí, říkají slušně ano, jistě, prosím, maminka je upravená, usměvavá a klidná, tatínek je vždy ochotný pomoci a je přirozená autorita, je to všechno moc dokonalé.

A dokonalost je nereálná.

V běžném životě se často dostáváme do situací, kdy jsou děti protivné, ukňourané, kdy my sami máme nervy napnuté jako drátky, vyletíme pro každou hloupost a pak litujeme toho, že jsme nedokázali být víc klidní, trpěliví, laskaví a vyrovnaní. Taková ideální rodina sice možná může existovat, možná mi někdo z čtenářů potvrdí - ano, my takoví vždy a za všech okolností jsme a já pak jen smeknu klobouk a popřeji jim: "Ať vám to takové zůstane i nadále!" Rozhodně ale takový ideál není častý.

Navíc zkušenost rodičů více dětí potvrzuje, že mezi dětmi jsou velké rozdíly i tehdy, když jsou tzv. z jednoho hnízda. Tak co teprve mezi dětmi z různých rodin, z různou genetickou výbavou a prostředím, ve kterém vyrůstají. Jedno dítě se vychovává samo a jiné dítě je vychovatelné těžko, rodiče s ním mají mnohem víc práce.

Proč se ale tímto směrem zamýšlím? Jak potvrzují sociologové, neexistuje přirozený a všem matkám od přírody daný mateřský cit a mateřská láska, a stejně tak není ani všem rodičům od přírody daný vychovatelský talent a přirozená autorita. Navíc mnozí rodiče ani jako děti od svých vlastních rodičů nepoznali moudré vedení a výchovu, kterou by chtěli opakovat na svých vlastních dětech.

Jak je již v úvodu článku napsáno, dokonalost je sice nereálná, ale zdokonalování možné je. Můžete se ve svém rodičovství zdokonalovat, učit se, jak v některých situacích jednat jinak, lépe, jak krizovým a stále se opakujícím situacím předcházet a nenechat se "zacyklit" v kruhu: nevhodné chování dítěte-okamžitá automatická reakce rodiče-další nevhodné chování dítěte v jiné formě napětí a nepříjemné pocity mezi rodičem a dítětem, případně i mezi rodiči navzájem.

Můžete se učit, jak porozumět sobě, i svým dětem, jaká slova volit při vyslovování svých požadavků, aby dítě bylo více ochotné spolupracovat a nemělo hned od počátku pocit ohrožení. Jako rodiče se můžete naučit, jak své dítě povzbudit a dodat mu chuť a sílu "vydat ze sebe to nejlepší". Můžete se také naučit jinou a úspěšnou reakci na nevhodné chování vašeho dítěte než je křik, ostrá slova, výčitky nebo dokonce facka. A konečně můžete přijmout za své, že chyby vaše i chyby vašich dětí většinou nejsou tragédie, ale jsou to příležitosti k poučení a k růstu.

V České republice už třetí rok existuje program Efektivní rodičovství krok za krokem, unikátní cyklus praktických a zážitkově vedených seminářů pro rodiče, které jim v jejich rodičovství pomáhá. Je převzatý ze zahraničí, kde funguje s dobrým ohlasem více než dvacet let.

Pro rodiče se nabízí jako Kurz efektivního rodičovství a díky školení lektorů, které každoročně probíhá, se z místa svého vzniku - z Brna, rozšířil i do dalších, větších i menších měst.

Po jeho absolvování se často rodiče i dále schází jako svépomocná skupina, která si lektora zve už jen nepravidelně.

V současné době se pro zájemce z Brna a okolí Kurzy efektivního rodičovství otvírají jako dopolední i jako víkendové pro malé skupiny rodičů. vedou je zkušení lektoři v Centru pro rodinu a sociální péči v Brně, v příjemném prostředí v centru Brna.

Více se dozvíte zde a na emailu eliska.vondrackova@centrum.cz.

Názory k článku (14 názorů)
Na co všechno nejsou kurzy.... fisperanda 25.9.2008 10:38
*re Z + 2 25.9.2008 11:6
**Re: re Ráchel, 3 děti 25.9.2008 16:58
*Re: Na co všechno nejsou kurzy.... kreditka 25.9.2008 11:20
**Re: Na co všechno nejsou kurzy.... Z + 2 25.9.2008 11:37
***Re: Na co všechno nejsou kurzy.... kreditka 25.9.2008 18:9
*Re: Na co všechno nejsou kurzy.... Věrka a 3 kluci 25.9.2008 11:52
*Re: Na co všechno nejsou kurzy.... Anka 25.9.2008 12:8
*Re: Na co všechno nejsou kurzy.... zuzkasim 25.9.2008 21:45
**Re: Na co všechno nejsou kurzy.... Sari 27.9.2008 21:16
Já jsem pro Světlana 25.9.2008 20:28
Pro i proti Vero (2 skolkove deti) 28.9.2008 21:8
Jsem pro Markéta,dcera 13,syn 11 30.9.2008 13:29
*Re: Jsem pro Šárka 15.10.2009 22:6
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.