tisk-hlavicka

Pojď si hrát!

29.7.2008 Mgr. Lipinská Kateřina Děti a my 27 názorů

Stolní hry slaví návrat a mohou nahradit počítačové.

Ve stínu počítačových her začínají opět nacházet své místo na slunci i hry stolní. Nejen děti, ale i dospělí se nechávají strhnout poutavým příběhem a rozvíjejí své myšlení, tvořivost, odhad či paměť ve snaze pokořit soupeře. Máte-li pocit, že vaše děti tráví příliš času s počítačem, zkuste mu nabídnout stejně zajímavou stolní hru a svou společnost.

Oheň v krbu pomalu dohasíná, plameny svíček skomírají, stíny se prodlužují. To je ta pravá atmosféra pro ctižádostivého šlechtice a jeho úvahy. Úvahy nad světem úkladů a intrik královského dvora...

Dalo by se říci, že stolní hry prožívají svoji renesanci. Staré známé šachy, dámu nebo karty byste ale dnes na prvních příčkách žebříčku hledali marně. Dnešní mládež, ale i dospělí jsou totiž nároční. Co dnes „letí“ a bez čeho se žádná pořádná hra neobejde, je příběh. Ať se jedná o hru karetní nebo deskovou, strategickou nebo typu pexeso, vždy musí být hráč naladěn poutavým příběhem, který jej odnese na exotická místa nebo do dávné historie. Výše uvedeným příběhem vás osloví strategická karetní hra Královské rošády. Moderní hry nejsou příliš založeny na náhodě a většinou se při nich ani nepoužívá kostka. Více tedy záleží na strategických schopnostech hráčů.

Je mnoho důvodů, proč se vybavit pro uplakané jarní víkendy sbírkou společenských her, i když se, popravdě řečeno, nejedná o nejlevnější záležitost. Hra v sobě ale má kouzlo, jaké asi nemá žádná jiná aktivita. Sblíží nás jak s našimi nejbližšími, tak i s náhodnou návštěvou, se kterou si nemáme co říci. Ponořímeli se do příběhu a uvažujeme nad strategií, zmizí časové hranice a najednou se svým školákem jednáme jako se sobě rovným. I pubertální spory nebo manželské rozepře jsou v zápalu hry zapomenuty.

Umíte myslet tvořivě?

Kromě společně příjemně stráveného času si také můžeme být jisti, že při strategických hrách se rozvíjí myšlení nejen našich dětí. Strategické hry nutí hráče velmi pečlivě přemýšlet nad každým krokem, uvědomovat si důsledky svého jednání a odhadovat reakci druhých. Většina školních úkolů i hlavolamů rozvíjí tzv. konvergentní (sbíhavé) myšlení. Jedná se o hledání jedné správné odpovědi, jednoho řešení. V praktickém životě a v zaměstnání se ale člověk zpravidla dostává do situace, kdy neexistuje pouze jedno správné řešení a naopak je zapotřebí najít co nejvíce možností a navrhnout více variant řešení problému. Tento typ myšlení se nazývá myšlení divergentní, rozbíhavé nebo také tvořivé. Jedinec, který dokáže tímto způsobem uvažovat, bývá vysoce ceněn za svou originalitu a spousta dobrých nápadů. Právě tento typ myšlení je rozvíjen při strategických hrách. Neexistuje pouze jedna cesta k cíli, kterým je vítězství, způsobů je mnoho a každou vteřinu se pozice hráče mění, což jej nutí flexibilně reagovat.

Umění hrát fér

Rozvoj myšlení, ale také schopnost soustředění a paměť není to jediné, co společné hraní našemu dítěti může dát. Možná ještě důležitější, i když dnes méně doceněné jsou osobnostní vlastnosti, které bychom mohli shrnout jako umění „hrát fér“, a to nejen ve hře, ale i v životě. Bojovat, snažit se zvítězit, ale vždy poctivě a podle pravidel, nikdy nepodvádět. Pravda, některé z her jsou založené i na blufování a klamání soupeře, ale vždy jen v mezích pravidel. Osobně bych doporučila pro děti vybírat raději hry, kde se klade důraz spíše na kooperaci než na soutěživost a rivalitu. Současně by se mělo dítě naučit i krásnému umění prohrávat. Naučí-li se vyrovnávat se s prohrou ve hře, aniž zanevře na svého protivníka nebo lítostivě vykřikuje, že „je úplně neschopné“, má velmi dobrý základ naučit se snášet i prohry v životě bez hořkosti a sebelítosti.

Kdy začít?

Stolní hry můžeme hrát již s předškoláky. Pexeso nebo Člověče, nezlob se je optimální začátek. Vidíme-li, že se dítě již dokáže soustředit, respektovat pravidla a hra jej baví, můžeme se porozhlédnout dále, dětských her je nepřeberné množství a není nutné ani umět číst. Velmi zajímavá je hra Aktivity, kterou lze v různých obměnách hrát v jakémkoli věku. Spočívá v tom, že hráči pohybují figurkou po herním plánu a přitom si tahají kartičky s pojmy (u menších dětí obrázky). Jejich úkolem je do časového limitu pojem srozumitelně sdělit - opisem, kresbou, pantomimou.

V momentě, kdy dítě začne zvládat čtení, otevře se mu nový obzor i v oblasti stolních her. Záleží pak už jen na vkusu. Přemýšlivé děti s velkým obecným přehledem pravděpodobně zaujmou různě zaměřené kvízy. Pro jazykově nadané děti můžeme zvolit Křížovky nebo podobnou zjednodušenou variaci Scrabble. Malí koumáci ocení dětské Sudoku, ale možná i klasickou Dámu nebo později Šachy. Je možné si hrát i na budovatele a vybudovat ať již lunapark v nejznámější hře Monopoly, nebo třeba jen skládat potrubí ve hře Pipeline. Existuje i dětská verze budovatelské hry Osadníci z Katanu, což je asi nejoblíbenější desková hra vůbec.

Mimoto existuje mnoho různě dobrodružných odpočinkových her, které děti přenesou na exotická místa a umožní jim stát se na chvíli hrdiny, statečnými bojovníky nebo dobrodruhy. Třeba Aréna hráče přenese do prostředí gladiátorů nebo Golem na tajemný hrad. A nesmím zapomenout na ty nejoblíbenější - mnoho populárních filmových hrdinů má své hrové protějšky. Můžete si s dětmi zahrát hru Harry Potter nebo Piráti (na motivy Pirátů z Karibiku).

Abychom dětem nezáviděli...

Starší školáci již určitě brzy začnou pokukovat po hrách pro dospělé. Které jsou ty nejoblíbenější? Mnoho lidí přísahá na Scrabble nebo jejich český protějšek Kris Kros. Většina ale hledá příběh a buduje raději něco hmatatelnějšího než pavučiny ze slov. Již zmínění Osadníci z Katanu jsou legendou a právě tato hra odstartovala novodobý zájem o deskové hry. Zápletka je jednoduchá. Vylodíte se na neznámý ostrov jménem Katan. Budujete zde osídlení, k čemuž využíváte výměnného obchodu. Nejste jediní, kdo ostrov nalezl a osídlil.

Podobná budovatelská hra, možná ještě populárnější, je Carcassone. Podle verze hry buďto stavíte města, cesty a kláštery, nebo se dostanete do pravěku, případně v nové verzi coby kapitáni korábů zabíráte nová území pro svého krále. Tato hra má i zajímavá rozšíření.

Chcete-li něco z jiného soudku, populární hrou je třeba Bang z prostředí Divokého západu, kde se nebuduje, ale zato střílí. Hra je pro změnu karetní. A hledáte-li hru na večírek, u které se zasmějete, zkuste Aktivity. Při pantomimickém vyjadřování se budete určitě dobře bavit. Hrát počítačové hry je v mnoha směrech jednodušší. Nejsme nuceni reagovat na protihráče, ovládat se a být čestní a ohleduplní. Počítačové hry člověku umožní izolovat se od společnosti a „vypnout“. Čas od času je to jistě na místě, ale unikat takto příliš často může být až nebezpečné. Ve stolních hrách rozvíjíme interakci, mezilidské vztahy a trénujeme schopnost odhadovat spoluhráče a vhodně na ně reagovat. Věnujme proto část svého volného času i jim.

Hra dítě naučí snášet prohry
A co vymyslet vlastní hru? Možná vás už nebaví hrát hry, které někdo napsal a máte chuť si zkusit napsat nějakou sami. Nebo vás, stejně jako mě napadlo, že hry se nemusejí hrát jen u stolu a dobrodružný příběh si s dětmi můžete zahrát i v přírodě. Nejprve je potřeba se zamyslet, jaké prostředí je pro vás nejatraktivnější - od strašidelného lesa až po prozkoumávání vnitřku pyramid. Poté vymyslete cíl hry. Nejčastější bývá cesta za pokladem, ale může to být i osvobození princezny, nalezení východu z bludiště nebo rozluštění nějaké záhady. Poté musíte vyznačit cestu k tomuto cíli, samozřejmě zajímavou, nebezpečnou a plnou nástrah. Na cestě musí být připraveny úkoly, slepé odbočky a všemožné komplikace. Hrajete-li pouze na papíře (nejlepší je čtverečkovaný), postup hry by měla určovat kostka a případně kartičky, které třeba podle úspěšnosti splnění úkolu odešlou hráče dále nebo zpět). Toto je pouze základní jednoduchý návod, ale určitě začněte něčím podobně jednoduchým. Budete-li mít úspěch, můžete se pustit do dalších experimentů.

Autorka je psycholožka. Odborná spolupráce: Ing. Jaroslav Křepinský.

Názory k článku (19 názorů)
Carcassonne Markéta, syn 6 l. 29.7.2008 9:10
*Re: Carcassonne Mlada 29.7.2008 10:1
**Re: Carcassonne Eliška + Kuba 3/04 a Vojta 12/07 30.7.2008 7:38
cha cha Róza 29.7.2008 9:15
*Re: cha cha Markéta, syn 6 l. 29.7.2008 11:30
**Re: cha cha 1.3Magráta13 29.7.2008 11:35
***Re: cha cha Mortadela 29.7.2008 11:52
požitek zuni 29.7.2008 12:57
*Re: požitek ...neviditelná... 29.7.2008 14:4
**Re: požitek zuni 29.7.2008 17:15
*Re: požitek Molly Weasley 29.7.2008 14:29
*Re: požitek Umm Fatima 5.8.2008 13:18
Člověče nezlob se s vyhazováním dozadu Róza 29.7.2008 16:26
*Re: Člověče nezlob se s vyhazováním do... Terreza 29.7.2008 20:44
**Re: Člověče nezlob se s vyhazováním ... Honza 1.8.2008 16:16
Člověče nezlob se Lizzie 30.7.2008 7:33
Znáte hru Noemova archa? Marie a Bára 3.8.2008 20:10
Znáte hru Noemova archa? Marie a Bára 3.8.2008 20:10
*Re: Znáte hru Noemova archa? MirkaEyrová 4.8.2008 0:12
Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.