tisk-hlavicka

Rodiče a jejich mamahotely

Pro situaci, kdy dospělé děti zůstávají v domácnosti svých rodičů, se vžil název bydlení v mamahotelu.

Varianta možná ekonomicky výhodnější, ale zachovávání více méně stejných pravidel soužití, přestože potomci už každodenní péči dávno odrostli, se na psychice a osobnostním zrání všech zúčastněných podepisuje poněkud sporně.

Markovi je osmadvacet, dostudoval, nastoupil do zaměstnání, ale dál si užívá svého studentského pokoje v třípokojovém bytě rodičů. Občas si na noc přivede slečnu, někdy přespí u ní, ale do samostatného bydlení se mu nechce. „Denně se ho ptám, kam jde, s kým jde a kdy se vrátí. Prostě dělám všechny ty věci, které by měly dítě z rodičovského hnízda spolehlivě vypudit - marně,“ líčí jeho matka.

Nejedná se o nic neobvyklého, natož patologického, domnívá se psycholožka Magdalena Frouzová a rodičům doporučuje ještě pár let se svými dospělými potomky vydržet. V souvislosti s prodlužující se profesní přípravou a počátky budování kariéry se podle ní v našich kulturních podmínkách posunuje hranice, kdy se děti spolehlivě stavějí na vlastní nohy, až ke třicítce. „Teprve pak ho můžete začít vystrkovat z mamahotelu,“ říká.

Mnohé rodiče, zejména matky, ale společné soužití s dospělými svobodnými dětmi unavuje, protože se jim nedaří „vypnout“ podvědomé mateřské chování. Se spánkem jako na vodě čekají, až nad ránem klapnou domovní dveře, aby měly jistotu, že se dítě v pořádku vrátilo domů.

Ještě studuje, kde jinde by bydlel? Sotva si začal vydělávat a hypotéka je drahá, podnájem sdílený kdoví s kým je riskantní. Pořád sedí nad skripty, případně chodí z práce až večer, ani by si neuvařil… Důvodů, proč je pro potomka mezi dvacítkou a třicítkou samostatný život moc těžký, případně zatím nemožný, dokážou rodiče vymyslet bezpočet. Většina z nich zní velmi racionálně. Podle psycholožky a terapeutky Ludmily Trapkové ale zmíněné „objektivní těžkosti“ nebývají tou nejpodstatnější brzdou na cestě k osamostatňování.

Za hranicí rodičovské odpovědnosti

V jistém smyslu cítí rodiče za své děti odpovědnost až do smrti. Odpoutat se až po úplné zpřetrhání vazeb je bolestné, o tom by mohli vyprávět rodiče narkomanů, kteří museli své syny a dcery nechat doslova na ulici a vyměnit zámky u dveří.

Míra odpovědnosti však není pevná a stálá, součástí našeho rodičovského zrání je dokázat zvolit tu správnou, odpovídající věku našich dětí. „Jestliže rodiče strpí, aby jejich skoro třicetiletý potomek bydlel zadarmo v mamahotelu a nepokládá za samozřejmé, že si své náklady na bydlení a stravu hradí sám, stagnuje ve vývoji celá trojice, mladý dospělý, jeho matka i otec,“ říká Ludmila Trapková.

Na první pohled však není zřejmé, kdo brzdí a komu je málo platné, že bez efektu přidává plyn. „Jestliže matka onemocní, kdykoli se syn nebo dcera odváží odstěhovat, záleží ještě na nich, jak s tím naloží, a také na otci, ke komu se přidá a jaký postoj zaujme,“ říká specialistka na rodinnou terapii. Stává se, že dospělé děti se nechají vmanipulovat do pocitů viny a odpovědnosti za rodiče, které „přece nemůžou nechat samotné“. Ještě většímu tlaku a výčitkám mohou být vystaveni, pokud tímto způsobem reaguje jejich léta rozvedená matka.

Pokud rodiče vyšlou dospělé dítě „do světa“, aby se už staralo o svou životní úroveň samo, a ono se nechá ještě na chodníku před rodičovským domem okrást, je to velká výzva, aby vytrvali, byli důslední a vystavili svého miláčka praktickým důsledkům vlastního chování. Převažuje-li trvale ochranitelský, akceptující (mateřský) princip nad vyžadujícím (otcovským), má tendenci udržovat dospělé dítě v nesamostatném, péči vyžadujícím postavení.

Vnitřní, vztahová nesamostatnost dospělé dítě mnohdy provází i ve chvíli, kdy se odstěhuje: Lucie žije s přítelem, ale běžné činnosti kolem domácnosti jí zcela unikají, podobně jako v letech, kdy bydlela v mamahotelu. Přítel je na tom podobně. Ani jeden z nich neumí práce zorganizovat, mnohé z nich ani nevidí, a tak se prádlo kupí na židlích, nádobí ve dřezu, chaotická snaha občas „s tím něco udělat“ pomůže jen na chvíli. Lucie má pocit, že „se jí to prostě děje“.

I když chybí trénink z rodiny, dospělý, samostatný člověk se časem potřebné věci naučí, poradí si. „Tyto symptomy však mívají své skryté metakomunikační významy. Možná, že ten nepořádek a nesoustavnost zjevně samostatné Lucie ukazují, že na skryté vztahové úrovni samostatná není a matku tímto způsobem k sobě stále váže. V takové situaci stagnují obě,“ vysvětluje psycholožka Trapková. Na cestě z bludného kruhu je nutné, aby matka i dcera přestaly požadovat změnu od té druhé, ale pokusily se zachovat jinak každá v sobě a za sebe. A začít mohou třeba tím, že se budou scházet na neutrální půdě mimo své domácnosti. „Je však docela dobře možné, že dceřina nepořádnost nepatřila matce, ale partnerovi, od kterého očekávala, že se o ni bude starat jako otec o malou holčičku, doplňuje psychoterapeutka. Rodiče, kteří pro samou péči o potomky zapomněli na vlastní zájmy i na rozvíjení vzájemného vztahu, netuší, jak po tolika letech najít novou náplň života. „Její hledání je důležitým úkolem osobnostního zrání středního věku. Prodlužováním pobytu dospělých potomků v dětském pokoji a poskytováním pohodlí, které patří věku mnohem mladšímu, se tento úkol odkládá a člověk stagnuje,“ tvrdí Ludmila Trapková.

Podle psycholožky Frouzové se v posledních letech objevuje i staronová snaha držet potomka a jeho partnerské vztahy pod kontrolou majetkem nebo spoluúčastí v prosperující rodinné firmě.

Jak si nezřídit mamahotel

I když důvody, proč mladí dospělí zůstávají doma jen v mírně modifikované dětské roli, se úspěšně racionalizují, pod povrchem rodinného systému často bublají nezvládnuté separační procesy. Nejčastěji se objevují tam, kde správně nefungují protikladné rodičovské principy, jeden zaměřený na ochranu uvnitř rodinného hnízda a druhý postrkující mládě do světa. „Každý z obou principů je životadárný, jsou-li pospolu. Jeden bez druhého osamostatňování potomků komplikuje. Jejich nevyváženost a špatná souhra způsobuje poruchy separace, v krajním případě stagnaci sociálního porodu,“ vysvětluje psychoterapeutka. Každá ze tří hlavních postav (matka, otec, dítě) může osamostatňování brzdit nebo k němu přispívat.

Stagnace plodí zvýšenou úzkost, strach, vztek, depresi, ale i naději, a to ještě u každého člena rodiny jindy a jinak. Rodinný organismus se podle terapeutky Trapkové spontánně snaží hledat východisko cestou pokusů a omylů. Emoce na sebe narážejí, až rozum zůstává stát. Racionálně každý ví, co mají dělat ostatní. Co by mohl dělat on sám/ona sama, to často buď nevidí, odmítá si připustit, nebo k tomu nemá dost odvahy. Cítí, že takhle už to nejde, ale odkud se ta změna má vzít, jasné není.

Rozhýbávání a překonávání stagnace bolí. Těžko se rozpoznává, které bolesti a u koho v rodině je nutné se zbavovat a kterou léčit, aby nebránila dobrému směru, a která je naopak jen známkou dluhu a nedostatečné přípravy pro další krok. Taková bolest je růstová, je třeba ji vydržet a trénovat odolnost.

Nad tímto terapeutickým výkladem se mi vybavuje scénka z naší rodinné dovolené: při návštěvě jedné evropské metropole si přály naše děti (jedno nedlouho plnoleté, druhé pár let před tímto prahem) vyrazit na několikahodinovou prohlídku samostatně. Než jsem stačila své vzbouřené ochranitelské emoce zformulovat v pádné argumenty, manžel vydal plán města, zkontroloval funkčnost mobilů a dohodl čas a místo srazu. Ze dne stráveného po dvojicích jsme si nakonec všichni odnesli daleko příjemnější zážitky, než kdyby bylo mém. S odstupem času jsem si uvědomila, že tahle drobná epizoda byla pro mě docela důležitou zkouškou na cestě hledání nové míry rodičovské odpovědnosti.

Rozhodneme-li se jako „mamahoteliéři“ něco změnit, nezbývá než začít u sebe. „Vliv máme tím, jací jsme, ať už jsme matkou, otcem nebo dítětem. Není už tak docela v naší moci, jak si kdo náš vliv přebere, zužitkuje nebo odmítne. Přesto to není tak málo, jak by se mohlo zdát,“ říká psycholožka Trapková. Takže nejspolehlivější cestou, jak vystěhovat potomka z mamahotelu, je přestat poskytovat pohodlné hotelové služby, jako je vaření, úklid, praní či žehlení. Dokud se na ně dá spolehnout, je přeci výhodnější těch pár všetečných rodičovských poznámek a dotazů přežít…

Pro rodiče v ochranitelské, akceptující roli je mnohdy těžké odmítat péči, jíž se „choulostivý dospělec“ nechce vzdát. Nemusí být snadné vyrovnat se s tím, že poskytování rad, podepřených zkušeností a vlastními chybami, nezavazuje naše syny a dcery k jejich přijetí, že i oni mají právo na vlastní omyly, před nimiž je nelze ustavičně chránit. I smutek a pocit pátého kola u vozu k času, kdy mláďata opouštějí hnízdo, svým způsobem patří - jen se s ním musíme vyrovnat sami a nesvazovat potomky pocity viny, že nějak nepochopitelně mohou za naše potíže.

Období separace nelze zvládnout pouze rozumem, upozorňuje Ludmila Trapková. „Rozum hlídá, aby se emoce nevylily z břehů, neměl by je ale potírat, potlačovat a diskvalifikovat. Opravdové osamostatnění musí proběhnout i na hluboké prožitkové úrovni, bez ní se na skutečnou samostatnost teprve čeká. Všelijaké přesvědčivé sofistikované výmluvy, omluvy, okliky osamostatnění a nezávislost jen napodobují.

Názory k článku (147 názorů)
bratr vs. já ivana 17.4.2008 9:57
*Re: bratr vs. já fisperanda 17.4.2008 10:38
*Re: bratr vs. já Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 17.4.2008 12:4
*Re: bratr vs. já pavla 2 deti 17.4.2008 15:37
*Re: bratr vs. já 10.5Libik12 18.4.2008 23:38
**Re: bratr vs. já ...neviditelná... 18.4.2008 23:47
***Re: bratr vs. já 10.5Libik12 19.4.2008 0:0
**Libiku Lizzie 19.4.2008 9:34
***oprava Lizzie 19.4.2008 9:36
**Re: bratr vs. já MSteflova 19.4.2008 11:27
**Re: bratr vs. já Pavla 22.4.2008 19:27
**Re: bratr vs. já Zufi. 22.4.2008 19:30
mamahotel poskytovat nebudu katka+katka 17.4.2008 10:6
*Re: mamahotel poskytovat nebudu MSteflova 17.4.2008 14:26
**Re: mamahotel poskytovat nebudu Markéta, syn 6 l. 17.4.2008 15:7
***Re: mamahotel poskytovat nebudu MSteflova 17.4.2008 15:8
****Re: mamahotel poskytovat nebudu Lizzie 17.4.2008 17:44
separace a rozšířené rodiny majdaleenka +07+11 17.4.2008 10:8
*Re: separace a rozšířené rodiny katka+katka 17.4.2008 10:13
**Re: separace a rozšířené rodiny madajka 17.4.2008 10:33
***Nikdy nehovor nikdy :-) .Žaba 17.4.2008 11:21
**Re: separace a rozšířené rodiny Zuzka M. 17.4.2008 10:57
**Některé rodiny spolu vychází.... Helois+Hela03/06+Dia07/09 17.4.2008 13:40
*Re: separace a rozšířené rodiny Jája 22.4.2008 19:31
popravdě... Zuzka M. 17.4.2008 10:53
*Re: popravdě... Hanka 75 17.4.2008 19:28
**Re: popravdě... Lizzie 17.4.2008 20:22
***Re: popravdě... suzann 18.4.2008 8:28
****Re: popravdě... Lizzie 18.4.2008 9:39
věčné dítě brzobohatka 17.4.2008 11:15
*Re: věčné dítě Xantipa. 17.4.2008 11:21
**Re: věčné dítě brzobohatka 17.4.2008 11:58
**Re: věčné dítě MSteflova 17.4.2008 14:38
***Re: věčné dítě Katka,kluci 5 a 9 17.4.2008 15:37
****Re: věčné dítě MarkétaP + 4 dcerky 17.4.2008 15:59
Jo, takových je dost... Lizzie 17.4.2008 12:9
Nemáme občas u svých potomků "zpožd... Janina, 3 děti 17.4.2008 12:30
*Re: Nemáme občas u svých potomků "... katka+katka 17.4.2008 12:45
**Re: Nemáme občas u svých potomků &qu... normální ženská 17.4.2008 12:55
***Re: Nemáme občas u svých potomků &... .Žaba 17.4.2008 13:56
***Re: Nemáme občas u svých potomků &... Simča 17.4.2008 14:26
***Re: Nemáme občas u svých potomků &... katka+katka 17.4.2008 16:19
**Re: Nemáme občas u svých potomků &qu... Kimmy, 2 deti 17.4.2008 14:26
*Re: Nemáme občas u svých potomků "... suzann 17.4.2008 13:21
*Re: Nemáme občas u svých potomků "... suzann 17.4.2008 13:21
*Re: Nemáme občas u svých potomků "... suzann 17.4.2008 13:25
*Re: Nemáme občas u svých potomků "... suzann 17.4.2008 13:25
*Re: Nemáme občas u svých potomků "... *Niki* 17.4.2008 13:55
**Re: Nemáme občas u svých potomků &qu... tea020 17.4.2008 15:19
*Re: Nemáme občas u svých potomků "... Martina, 3 synove 17.4.2008 14:24
*Re: Nesouhlasím brzobohatka 17.4.2008 14:39
**Re: Nesouhlasím Simča 17.4.2008 19:6
***Re: Nesouhlasím Adelka 18.4.2008 13:5
****Re: Nesouhlasím Xantipa. 18.4.2008 13:21
**Re: Nesouhlasím Deja 18.4.2008 7:43
samostatnost suzann 17.4.2008 12:49
*Re: samostatnost Winky 17.4.2008 13:41
**Re: samostatnost suzann 17.4.2008 13:54
***Re: samostatnost *Niki* 17.4.2008 14:20
****Re: samostatnost Marci 17.4.2008 14:42
****Re: samostatnost Marci 17.4.2008 14:42
*****Re: samostatnost brzobohatka 17.4.2008 14:49
*****Re: samostatnost .Žaba 17.4.2008 14:51
******Re: samostatnost Marci 17.4.2008 14:52
*******Re: samostatnost Marci 17.4.2008 15:1
********Re: samostatnost Babsi+2 17.4.2008 20:58
*****Re: samostatnost madajka 18.4.2008 11:45
*****Re: samostatnost Jája (50 let) 22.4.2008 19:42
separace s pocity viny Daniella17 17.4.2008 14:56
*Re: separace s pocity viny brzobohatka 17.4.2008 15:11
**Re: separace s pocity viny Daniella17 17.4.2008 15:38
***Re: separace s pocity viny *Niki* 18.4.2008 15:36
*Re: separace s pocity viny secese 17.4.2008 16:21
**Re: separace s pocity viny Daniella17 18.4.2008 14:15
***Re: separace s pocity viny secese 22.4.2008 11:47
****Re: separace s pocity viny Daniella17 22.4.2008 15:3
*Re: separace s pocity viny Lizzie 17.4.2008 16:33
**Re: separace s pocity viny Daniella17 18.4.2008 14:19
*Re: separace s pocity viny Betull 17.4.2008 20:50
**Re: separace s pocity viny Daniella17 18.4.2008 14:23
*Re: separace s pocity viny nordica 17.4.2008 23:11
**Re: separace s pocity viny Daniella17 18.4.2008 14:33
*Re: separace s pocity viny marketaX 21.4.2008 10:43
**Re: separace s pocity viny helena . dva kluci 22.4.2008 13:26
Tak mě (trošku škodolibě) napadá... maurice 17.4.2008 16:34
*Re: Tak mě (trošku škodolibě) napadá..... anavel + 3 17.4.2008 19:38
**Re: Tak mě (trošku škodolibě) napadá... Xantipa. 18.4.2008 9:19
*co c tím pejtam 18.4.2008 8:18
*Re: To neví nikdo brzobohatka 18.4.2008 9:13
praktický dotaz arsiela, 17.4.2008 17:32
*Re: praktický dotaz katka+katka 17.4.2008 17:47
*Re: praktický dotaz *Niki* 17.4.2008 18:32
**Re: praktický dotaz *Niki* 17.4.2008 18:33
**Re: praktický dotaz Pavla 18.4.2008 11:45
*Re: praktický dotaz Bouřka 17.4.2008 19:27
*Re: praktický dotaz Twister, Anička a Maruška 17.4.2008 20:49
*Re: praktický dotaz suzann 18.4.2008 8:42
**Re: praktický dotaz Xantipa. 18.4.2008 9:8
***Re: praktický dotaz suzann 18.4.2008 10:15
****Re: praktický dotaz madajka 18.4.2008 11:54
**Re: praktický dotaz arsiela, 18.4.2008 14:25
*Re: praktický dotaz danka 18.4.2008 10:11
**Re: praktický dotaz Xantipa. 18.4.2008 10:14
***Re: praktický dotaz Xantipa. 18.4.2008 10:17
***Xantipo Lizzie 18.4.2008 12:3
****Re: Lizzie, Xantipa. 18.4.2008 12:31
*****Re: Lizzie, MSteflova 18.4.2008 12:38
******Re: Lizzie, ...neviditelná... 18.4.2008 13:17
*******Re: Lizzie, Xantipa. 18.4.2008 13:23
********Re: Lizzie, ...neviditelná... 18.4.2008 13:27
*********Re: Milado, Xantipa. 18.4.2008 13:31
**********Re: Milado, ...neviditelná... 18.4.2008 13:37
***********Re: Milado, Xantipa. 18.4.2008 13:44
********Re: Milado, Xantipa. 18.4.2008 13:28
*******Re: Lizzie, MSteflova 18.4.2008 15:46
********Re: Lizzie, ...neviditelná... 18.4.2008 19:49
*****Xantipo Lizzie 18.4.2008 14:16
******Re: Lizzie, Xantipa. 18.4.2008 14:27
*******Re: Lizzie, Lizzie 18.4.2008 14:35
********Re: Lizzie, Xantipa. 18.4.2008 14:39
*********Re: Lizzie, Lizzie 18.4.2008 14:41
*****pro Xantipu Danka 20.4.2008 19:20
*Re: praktický dotaz anat 18.4.2008 12:34
*Re: praktický dotaz lucyová 18.4.2008 22:29
**Re: praktický dotaz jana 20.4.2008 23:13
po 4 letech samostatnosti se syn vratil ... Myss 19.4.2008 23:22
samostatnost Dasa,2  20.4.2008 0:23
*:-) co s mamánkem, když se za něj člov... marketaX 20.4.2008 16:26
**Re: :-) co s mamánkem, když se za ně... suzann 20.4.2008 20:31
***Re: :-) co s mamánkem, když se za ... Lenka 20.4.2008 21:5
****Re: :-) co s mamánkem, když se z... arsiela, 20.4.2008 22:9
****Re: :-) co s mamánkem, když se z... suzann 21.4.2008 7:20
*****Bydlíme v mamahotelu :o)) 1.3Magráta13 21.4.2008 9:8
******Re: Bydlíme v mamahotelu :o)... Aja 21.4.2008 9:32
******Re: Bydlíme v mamahotelu :o)... vosona 21.4.2008 11:6
****Re: :-) co s mamánkem, když se z... marketaX 21.4.2008 9:51
*****Re: :-) co s mamánkem, když se... suzann 21.4.2008 10:10
******Re: :-) co s mamánkem, když ... marketaX 21.4.2008 10:49
*******Re: :-) co s mamánkem, kdy... suzann 21.4.2008 12:27
*******Re: :-) co s mamánkem, kdy... Olina P. 21.4.2008 17:46
*******Re: :-) co s mamánkem, kdy... Daniella17 22.4.2008 6:57
********Re: :-) co s mamánkem, k... marketaX 23.4.2008 19:5
*********Re: :-) co s mamánkem,... Daniella17 24.4.2008 8:30
*********Re: :-) co s mamánkem,... Daniella17 24.4.2008 8:32
**********Re: :-) co s mamánke... marketaX 24.4.2008 10:38
Dcera měla taky touhu Pavla (1 dospělé dítě) 21.4.2008 18:49
Taky máme v rodině mamánka... pezule 21.4.2008 21:23
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.