tisk-hlavicka

Máme dětí jako smetí!

Když se Eva Holečková vdávala, chtěla jedno dítě - chlapečka; nakonec má však dětí osm. V čem je životní styl její velké rodiny neobvyklý a jak se dá zvládnout ten velký "šrumec", který u nich doma panuje, aby nikdo nepřišel zkrátka?

Podobné rodiny, jako je ta její, jsou navíc v naší zemi minoritou; statistiky uvádějí, že jen jedna až dvě rodiny ze sta mají více než čtyři děti. S většími rodinami nepočítají architekti, konstruktéři automobilů ani tvůrci nejrůznějších formulářů - kolonka, kde se vyplňují údaje o nezaopatřených dětech, má "jen" čtyři řádky. Říká se, že hodně dětí mají hlavně Romové a katolíci a tento názor potvrzují i statistiky; ovšem neznamená to, že by větší počet dětí byl výsadou těchto dvou skupin obyvatel, protože mnohé velké rodiny se hlásí k jinému vyznání, jsou ateisté a mají českou či další národnost.

Statistiky ale neukážou to, o čem jsem se chtěla přesvědčit na vlastní oči - životní styl velké rodiny. Eva mi nejdřív vyjmenovala všechny svoje děti: nejstarší Karolíně je 16 let, Magdalena je o rok mladší. Františkovi je 13 let a Kajetánovi o rok méně; následuje jedenáctileté Cecilka, osmiletá Antonie, pětiletý Vavřinec a Josefínka, která v létě oslaví druhé narozeniny. Zajímalo mě, jak vypadá Evin všední den. "Vstávám docela brzy, už po šesté ráno, abych vypravila Františka, který odchází do školy jako první; udělám mu snídani a sobě kafe. Potichu tápu bytem, vařím čaje, mažu chleby a postupně chodím kontrolovat, jestli vstali ostatní, a tahám je z postele, protože se nikomu moc vstávat nechce. Musím je ‚vyšťouchat', aby nepřišli pozdě do školy, a pak je doma, jak říká Vavřinec, ‚božskej klid'. Se dvěma dětmi je přeci pohoda," směje se Eva Holečková. Takové "normální" ráno by mi určitě dalo zabrat a asi bych skončila zpátky v posteli, ale Eva si nic takového dovolit nemůže. "Dopoledne vyrazíme nakoupit, nebo se snažím uklízet. Připravím oběd; vaření moc nemusím, ale je to prostě potřeba. A po obědě hlídám hodiny a posílám děti na různé kroužky a do hudebky. Mám rozpis, kdy kdo kam chodí, a taky velký diář, do kterého píšu mimořádné akce; ten je pořád plný. Odpoledne je ve znamení rodinné logistiky; řeším, kdo bude hlídat mladší děti, abych s někým mohla jít do hudebky, domlouvám se, které starší dítě doprovodí to mladší, a to až do večera."

Zajímalo mě, proč Holečkovi opustili ideu jedináčka, a Eva se smíchem vypráví: "Když se narodila Karolína, říkali jsme si ‚dobrý, tak teď už jen toho Františka', a pak se narodila Magdalena. Zase jsme to ‚zkusili' a byli jsme v sedmém nebi. Pamatuji se, jak jsme si tehdy s mužem říkali, že si možná a někdy ‚pořídíme' to čtvrté dítě, ale to ‚možná a někdy' na sebe nenechalo dlouho čekat… Zjistili jsme, že na plánování asi nemáme. Josefínu jsme ale opravdu plánovali; říkala jsem si, že už jsme starší a děti větší a že by to mohla být zábava, mít takovou malou Josefínu."

Podobný "modus operandi" mi líčila většina rodičů, kteří mají hodně dětí; kombinace plánování a náhody pak vede k různým kuriózním situacím. Tak jako u mých kamarádů, kteří mají šest dětí a poslední, dvouletý chlapeček se jmenuje Benjamín. To aby nemuseli všem vysvětlovat, že je opravdu poslední. Ovšem "stalo se" a malý Ben na jaře dostane mladšího brášku.

Náruč rodiny nás podrží

Život velké rodiny se však nedá charakterizovat pouhým výčtem aktivit (i když jich je opravdu mnoho). Své o tom ví i Martina Hošková, která má devět sourozenců a řadu let i svoji vlastní velkou rodinu. Sama má dětí "jenom" sedm a všechny už jsou dospělé. Co jí život s tolika sourozenci přinesl? "Soužití v početné rodině mě vybavilo schopností velké tolerance, možná až příliš velkým pocitem zodpovědnosti za ‚celek' ( to se pak obráží i v jiných souvislostech, neumím některé věci pustit s tím, že to není moje starost…) Maminka nám vytvářela domov plný rituálů, slavení a společných akcí, takže vztahy se sourozenci udržujeme stále. A čím jsme starší, tím se více máme rádi a vážíme si toho, když jsme spolu. Víme, že když by se ‚něco' dělo, nejsme v tom sami a náruč rodiny nás podrží."

Zajímalo mě, proč se Hoškovi rozhodli pro velkou rodinu: "Víc dětí jsme s mužem chtěli, asi tak čtyři. Život byl potom trochu jinak, ale jsme rádi, a i když jsou děti velké, vychutnáváme si společné chvíle. S dospělými a dospívajícími je to super, nestačí nám čas na všechny debaty a hřeje nás originalita, s jakou nám dokáží projevovat náklonnosti," vysvětluje Martina.

Život dětí, které vyrůstají ve velké rodině, ale není jen "procházka růžovým sadem"; určitá výlučnost může trochu poznamenat vztahy s vrstevníky. Eva Holečková zmiňuje: "Naše Karolína mívá občas pocit, že nemá to, co mají její spolužáci - bohatí jedináčci. A ostatní děti čas od času pocítí totéž, otevřou třeba lednici a stěžují si, že u nás zase není nic k jídlu. Ale přitom vlastně nevědí, jestli to je jinde jinak; oni si to možná jen ‚malujou' a myslí si, že jinde jsou na tom líp. Jejich vrstevníky naopak docela zajímá, jak to vypadá u nás, chodí za nimi na návštěvu. Možná mají představu, že se tady brodíme ve věcech a nepořádku, což se po pravdě občas brodíme, ale to je podle mě všude. Sice občas ‚vyženu pavouky', ale nechci se nějakým úklidem a domácností moc trápit."

Možná se dá přínos větší sourozenecké skupiny ocenit až časem. "Výhoda byla pocit silné tlupy (ať si ostatní říkají a myslí, co chtějí, my si vystačíme), v souvislosti s náboženskou výchovou za totality to bylo dost významné. Díky starším sourozencům se u nás stále soustřeďovali stejně smýšlející mladí lidé a to nás navzájem vnitřně posilovalo. Naučili jsme se rovněž snést velkou zátěž, postarat se o více mladších sourozenců najednou, a tedy potom později péče o vlastní děti nám nepřipadla náročná. Nevýhodou byl nedostatek soukromí, o vlastním pokojíčku jsem si mohla jen zdát, do svatby jsem bydlela se třemi sestrami v pokoji. Rovněž to, že jsme spoustu věcí nemohli mít z finančních důvodů, ale dnes to vnímám jako výhodu, naučilo nás to skromnosti. Nikdy jsem nechtěla být jedináčkem," vzpomíná Martina Hošková na své dětství ve velké rodině.

Mámu jen pro sebe

Každé dítě občas potřebuje, aby rodiče měli čas jen na něj. Být součástí velké tlupy, o které se zmiňuje Martina Hošková, je sice moc prima, ale mít mámu nebo tátu jenom pro sebe, to taky není marné. Renata Hronová, která má doma dětí celý tucet, maminkám velkých rodin radila, aby ve chvíli, kdy se chystají na nákup nebo třeba na nějaký úřad, vzaly jedno dítě s sebou. Možná se zdá, že se dítě bude jenom nudit nebo bude rodiče otravovat, ale podle Renaty Hronové se podobná strategie vyplatí. Dítě, které je doma jen "jedním z mnoha", se alespoň na chvíli stane jedináčkem, může se mámy chytit za ruku a mít ji jen pro sebe.

Podobně mluví i Eva Holečková: "Moje velké děti občas těm malým závidí, že se mnou mohou být doma, říkají, že se malí mají líp. Když jdu odpoledne nakupovat, tak se okamžitě někdo z velkých ozve, že by šel se mnou. Každý den se to nepovede a ani se to nedá plánovat. Nebo se za mnou stavují v práci (mám malý úvazek v jedné poradně), chodí mi naproti, jdou kousek se mnou." Její styl připomíná něco jako pohotovostní linku, děti číhají na každou příležitost, kdy je volná, a snaží se využít příležitost k tomu, aby byly s mámou chvilku samy.

Mnohé maminky velkých rodin se nespokojí s rolí "kvočny", ale snaží se najít seberealizaci i mimo děti a domácnost. Rodičovská dovolená, která trvá více než deset let, je pro mnohé ženy dost prostě nestravitelná, navíc se velké rodině hodí každá koruna. Právě možnost zlepšit ekonomickou situaci své rodiny je důvodem, proč si Eva ke své náročné práci matky a hospodyně přibrala "opravdové" zaměstnání.

Martina Hošková se domnívá, že se dnešní maminky nemohou smířit s rolí matky v té míře, která byla běžná v minulosti. "Sama mám dceru, která je velmi schopná ve své profesi a zároveň má malé děti. Sleduji, jak dokáže obojí dávat dohromady, ale vím, že dnes to mají matky v jistém smyslu těžší. Nelituji toho, že jsem se sama tehdy rozhodla na dvacet let pozastavit svůj vlastní růst a plně se věnovat dětem, ale zároveň vnímám jinakost dnešní doby a držím všem mladým matkám palce, aby dobře hledaly tu rovnováhu, co dopřát sobě a co potřebuje rodina," říká Martina.

Právě názor na to, zda se má matka věnovat pouze dětem, nebo zda si "může dovolit" zapojit se (alespoň částečně) do práce nebo společenského života, rozděluje vícečetné rodiny na dva pomyslné tábory. Na jedné straně jsou ženy jako Jana Novotná, která byla se svými čtyřmi dětmi doma plných patnáct let a na léta strávená v domácnosti stále vzpomíná jako na nejlepší roky svého života, kdy jí nic nechybělo. Druhou stranu reprezentuje třeba Eva Holečková, která prostě potřebuje realizaci i na jiném než domácím poli. Trochu smutně mě překvapilo, že právě tento postoj je jakousi trhlinou v jinak celkem konzistentní skupině velkých rodin.

Větší není lepší

Většina mých přátel a známých má více dětí než já. Pozoruji, že jsou možná více unavení než já, ale to je celkem pochopitelné vzhledem k neskutečnému "zápřahu", který péče o děti představuje. Zaujalo mě, že si ale (až na vzácné výjimky) nikdo z nich nemyslí, že je právě ta jejich rodina v něčem lepší než ostatní, a počet dětí pro ně není ukazatelem kvality. Své děti mají moc rádi, ale dokážou si i postesknout, že je toho na ně prostě moc. Možná je někdy trápí, že partnerský vztah odsunuje do pozadí péče o děti, a obtížně si hledají chvilku, která by byla jen jejich.

Zajímalo mě, jestli se Evě Holečkové někdy podaří mít čas jen na sebe, a ona se smíchem odpověděla: "Bohužel ani moc ne; manžel navíc pracuje na směny, takže se u dětí často střídáme. Možná po obědě, než přijdou velké děti, se na chvíli natáhnu na gauč a dělám, že tu nejsem. Josefína spí, Vavřinec si hraje a já ‚vypnu'. Kdyby k nám v tu chvíli někdo pustil bostonského škrtiče, bude mi to jedno."

Článek je převzat z únorového čísla časopisu Psychologie Dnes.

Názory k článku (227 názorů)
Tleskám Eva, dvě děti 12.2.2008 9:9
*všimli jste si????? Insula 12.2.2008 14:14
**Re: všimli jste si????? Mery72 12.2.2008 14:25
***Re: všimli jste si????? Babsi+2 12.2.2008 15:20
****Re: všimli jste si????? Mery72 12.2.2008 19:23
jo,jo... Pavlína, 2 malí kluci 12.2.2008 9:20
A jak to živí? katka+katka 12.2.2008 9:25
*Re: A jak to živí? Pavlína, 2 malí kluci 12.2.2008 9:40
**Re: A jak to živí? Mlada 12.2.2008 9:44
**Re: A jak to živí? Kateřina 12.2.2008 9:46
***Re: A jak to živí? Hanka+Adélka 02/03+Bětka 09/06 12.2.2008 14:0
*Re: A jak to živí? myš 12.2.2008 9:42
*Re: A jak to živí? KristAlex 12.2.2008 9:46
*Sprosté 10.5Libik12 12.2.2008 10:0
**A mě se to líbí! Radana 13.2.2008 6:3
***Díky... Mery72 13.2.2008 8:35
***Díky... Mery72 13.2.2008 8:35
***Re: A mě se to líbí! Mače 13.2.2008 8:54
***Re: A mě se to líbí! Marka 13.2.2008 12:0
*Re: A jak to živí? Mery72 12.2.2008 11:58
*Re: A jak to živí? Jíťa 12.2.2008 12:6
*Re: A jak to živí? Helena, tři dospělé děti 12.2.2008 15:3
**Re: A jak to živí? jirkajurka 12.2.2008 17:13
***Re: A jak to živí? Eva, 4 +3 12.2.2008 21:41
****Re: A jak to živí? jirkajurka 13.2.2008 16:7
mít mámu pro sebe.. Bruni 12.2.2008 9:34
*Re: mít mámu pro sebe.. JiBi* 12.2.2008 22:24
**Re: mít mámu pro sebe.. Bruni 13.2.2008 17:14
*Re: mít mámu pro sebe.. Kiara +2 13.2.2008 22:30
Děkuji za tento článek Eva, 4 +3 12.2.2008 10:18
Bojim se mit hodne deti kveta19 12.2.2008 10:33
*4 Lenka 12.2.2008 11:1
**jedináček majdaleenka +07+11 12.2.2008 11:15
**Re: 4 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 12.2.2008 12:26
***Re: 4 Evule 12.2.2008 13:12
**Re: 4 zuzana 12.2.2008 21:28
*Re: Bojim se mit hodne deti jana38 12.2.2008 11:19
**Re: Bojim se mit hodne deti lenkala 12.2.2008 21:27
***Re: Bojim se mit hodne deti 10.5Libik12 12.2.2008 21:45
*Re: Bojim se mit hodne deti Eva, 4 +3 12.2.2008 11:21
**Ja to nemyslela spatne :-)) kveta19 12.2.2008 11:48
***Re: Ja to nemyslela spatne :-)) Eva, 4 +3 12.2.2008 11:54
***Re: Ja to nemyslela spatne :-)) jana38 12.2.2008 12:0
****Re: Ja to nemyslela spatne :-)) jana38 12.2.2008 12:4
*****Re: Ja to nemyslela spatne :-)... kveta19 12.2.2008 12:19
*Re: Bojim se mit hodne deti Jíťa 12.2.2008 13:33
*Re: Bojim se mit hodne deti Inka+4kluci 18.2.2008 14:35
Početné rodiny Lizzie 12.2.2008 10:56
*Re: Početné rodiny Lída+2 12.2.2008 11:34
**Re: Početné rodiny Bruni 12.2.2008 13:40
**Re: Početné rodiny Lizzie 12.2.2008 16:16
***Re: Početné rodiny Lída+2 13.2.2008 11:25
****Re: Početné rodiny Bruni 13.2.2008 11:34
co vy na to? brzobohatka 12.2.2008 11:24
*Re: co vy na to? Markéta, syn 6 l. 12.2.2008 11:47
**Re: co vy na to? brzobohatka 12.2.2008 12:1
***Re: co vy na to? Markéta, syn 6 l. 13.2.2008 9:50
*Re: co vy na to? kveta19 12.2.2008 11:51
*Přelidnění je mýtus Eva, 4 +3 12.2.2008 12:0
**Re: Přelidnění je mýtus Eva, 4 +3 12.2.2008 12:7
**Re: Přelidnění je mýtus brzobohatka 12.2.2008 12:11
***Re: Přelidnění je mýtus Eva, 4 +3 12.2.2008 12:15
****Re: Přelidnění je mýtus brzobohatka 12.2.2008 12:18
*****Re: Přelidnění je mýtus Eva, 4 +3 12.2.2008 12:22
******Re: Přelidnění je mýtus brzobohatka 12.2.2008 12:25
*******Re: Přelidnění je mýtus brzobohatka 12.2.2008 12:41
********Re: Přelidnění je mýtus Eva, 4 +3 12.2.2008 13:0
*Re: co vy na to? Lizzie 12.2.2008 17:36
**Re: co vy na to? brzobohatka 12.2.2008 17:46
***Re: co vy na to? Lizzie 12.2.2008 17:52
****Re: co vy na to? brzobohatka 12.2.2008 17:56
*****Re: co vy na to? Lizzie 12.2.2008 19:6
******Re: co vy na to? brzobohatka 13.2.2008 9:0
*******Re: co vy na to? Lizzie 13.2.2008 9:49
*******Re: co vy na to? Markéta, syn 6 l. 13.2.2008 9:54
********Re: co vy na to? brzobohatka 13.2.2008 10:11
*Re: co vy na to? Alicee 12.2.2008 20:38
**Re: co vy na to? brzobohatka 13.2.2008 9:5
Co mi na tom nesedí! Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 12.2.2008 12:23
*Re: Co mi na tom nesedí! Lenka 12.2.2008 12:33
*Re: Co mi na tom nesedí! Xantipa. 12.2.2008 12:34
**Re: Co mi na tom nesedí! Mery72 12.2.2008 12:44
*Re: Co mi na tom nesedí! Mery72 12.2.2008 12:35
**Re: Co mi na tom nesedí! Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 12.2.2008 19:43
***Re: Co mi na tom nesedí! Mery72 12.2.2008 20:38
*Re: Co mi na tom nesedí! Eva, 4 +3 12.2.2008 12:38
**Re: Co mi na tom nesedí! Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 13.2.2008 7:14
***Re: Co mi na tom nesedí! šárka 16.2.2008 11:32
****Re: Co mi na tom nesedí! Sylvie 16.2.2008 11:44
***Re: Co mi na tom nesedí! Líza 16.2.2008 11:48
****Re: Co mi na tom nesedí! 16.5Salám&Lajka14 16.2.2008 11:56
*****Re: Co mi na tom nesedí! Líza 16.2.2008 12:7
******Re: Co mi na tom nesedí! 16.5Salám&Lajka14 16.2.2008 12:17
*******Re: Co mi na tom nesedí! Líza 16.2.2008 12:24
********Re: Co mi na tom nesedí! 16.5Salám&Lajka14 16.2.2008 12:44
*********Re: Co mi na tom nesed... Líza 16.2.2008 15:39
******Re: Co mi na tom nesedí! Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 18.2.2008 13:4
*******Re: Co mi na tom nesedí! luthienka 18.2.2008 13:38
********Re: Co mi na tom nesedí! 16.5Salám&Lajka14 18.2.2008 13:56
*********Re: Co mi na tom nesed... Myšutka* 18.2.2008 16:31
**********Re: Co mi na tom nes... 16.5Salám&Lajka14 18.2.2008 16:37
***********Re: Co mi na tom n... Myšutka* 18.2.2008 16:48
************Re: Co mi na tom... šudla 18.2.2008 17:3
********Re: Co mi na tom nesedí! Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 18.2.2008 17:35
********Re: Co mi na tom nesedí! Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 18.2.2008 17:35
*********Re: Co mi na tom nesed... Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 18.2.2008 17:36
****Re: Co mi na tom nesedí! Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 18.2.2008 13:0
*****Re: Co mi na tom nesedí! šudla 18.2.2008 14:29
*****Hlídání dětí, zodpovědnost Ladka 18.2.2008 15:44
******Re: Hlídání dětí, zodpovědno... Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 18.2.2008 17:33
*Re: Co mi na tom nesedí! Dana 12.2.2008 12:39
**Re: Co mi na tom nesedí! Dana 12.2.2008 12:40
**Dá se to zvládnout Eva, 4 +3 12.2.2008 12:47
***Jak taková žena asi vypadá?? zuzka 12.2.2008 13:22
****Re: Jak taková žena asi vypadá?? Helena, tři dospělé děti 12.2.2008 18:32
*****Re: Jak taková žena asi vypadá... katka+katka 13.2.2008 11:15
******Re: Jak taková žena asi vypa... Mače 13.2.2008 13:48
******Re: Jak taková žena asi vypa... Helena, tři dospělé děti 13.2.2008 17:44
***Re: Dá se to zvládnout Dana 12.2.2008 16:48
****Re: Dá se to zvládnout Eva, 4 +3 12.2.2008 21:58
*****Re: Dá se to zvládnout Eva, 4 +3 12.2.2008 22:3
**Re: Co mi na tom nesedí! Lída+2 12.2.2008 13:10
**Re: Co mi na tom nesedí! Lída+2 12.2.2008 13:10
***Re: Co mi na tom nesedí! Dana 12.2.2008 16:54
****Re: Co mi na tom nesedí! Lída+2 15.2.2008 10:30
*Re: Co mi na tom nesedí! 16.5Salám&Lajka14 12.2.2008 12:44
**Re: Co mi na tom nesedí! Mery72 12.2.2008 12:48
***Re: Co mi na tom nesedí! Mery72 12.2.2008 12:50
***Re: Co mi na tom nesedí! 16.5Salám&Lajka14 12.2.2008 13:5
****Re: Co mi na tom nesedí! JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 12.2.2008 13:17
****Re: Co mi na tom nesedí! 10.5Libik12 12.2.2008 13:20
*****Re: Co mi na tom nesedí! JaninaH 12.2.2008 13:34
******Re: Co mi na tom nesedí! 16.5Salám&Lajka14 12.2.2008 23:20
*******Re: Co mi na tom nesedí! JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 13.2.2008 7:37
********Re: Co mi na tom nesedí! 16.5Salám&Lajka14 13.2.2008 8:11
*********Re: Co mi na tom nesed... JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 13.2.2008 8:47
**********Re: Co mi na tom nes... 16.5Salám&Lajka14 13.2.2008 8:50
***********Re: Co mi na tom n... JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 13.2.2008 9:1
************Re: Co mi na tom... 16.5Salám&Lajka14 13.2.2008 9:2
*************Re: Co mi na t... JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 13.2.2008 9:44
**************Re: Co mi na... helena, dva kluci 13.2.2008 15:38
***************Monty Opuncie 13.2.2008 16:14
****************Re: Mont... JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 13.2.2008 17:23
*****************Re: Mo... JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 13.2.2008 17:28
*****************hlídán... 8.5Yettynkaa12 14.2.2008 18:19
*****Re: Co mi na tom nesedí! kveta19 12.2.2008 15:36
******Re: Co mi na tom nesedí! JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 12.2.2008 16:50
*******Re: Co mi na tom nesedí! kveta19 12.2.2008 18:48
********Re: Co mi na tom nesedí! Helena, 5 detí 12.2.2008 19:49
********Re: Co mi na tom nesedí! JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 12.2.2008 22:34
*********Re: Co mi na tom nesed... 16.5Salám&Lajka14 12.2.2008 23:28
**********Re: Co mi na tom nes... Líza 13.2.2008 5:40
***********Re: Co mi na tom n... 16.5Salám&Lajka14 13.2.2008 8:7
************Re: Co mi na tom... Líza 13.2.2008 19:36
*************křížení plánů 8.5Yettynkaa12 14.2.2008 18:26
*****Re: Co mi na tom nesedí! 16.5Salám&Lajka14 12.2.2008 23:13
******Re: Co mi na tom nesedí! 10.5Libik12 13.2.2008 0:50
****Re: Co mi na tom nesedí! Lenka 12.2.2008 13:53
*****Re: Co mi na tom nesedí! Lenka 12.2.2008 13:56
*****Re: Co mi na tom nesedí! katka+katka 12.2.2008 14:8
******Re: Co mi na tom nesedí! Lenka 12.2.2008 20:7
*******Re: Co mi na tom nesedí! katka+katka 12.2.2008 20:17
********Re: Co mi na tom nesedí! Bumbi&05,08,10 12.2.2008 22:25
*********Re: Co mi na tom nesed... JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 12.2.2008 22:39
**********Re: Co mi na tom nes... Lizzie 13.2.2008 9:32
******Re: Co mi na tom nesedí! zuzkasim 12.2.2008 21:53
*****Vysoká škola Opuncie 12.2.2008 23:8
******Re: Vysoká škola Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 13.2.2008 7:29
******Re: Vysoká škola Lizzie 13.2.2008 9:25
*******Re: Vysoká škola Opuncie 13.2.2008 12:25
*Re: Co mi na tom nesedí! katka+katka 12.2.2008 13:1
*Re: Co mi na tom nesedí! Natanela 12.2.2008 14:33
**Re: Co mi na tom nesedí! Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 13.2.2008 7:31
*Re: Co mi na tom nesedí! Helena, tři dospělé děti 12.2.2008 14:58
**Re: Co mi na tom nesedí! Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 13.2.2008 7:34
***Re: Co mi na tom nesedí! Angretka 13.2.2008 16:29
*Re: Co mi na tom nesedí! Ivana Procházková 12.2.2008 20:40
**Re: Co mi na tom nesedí! Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 13.2.2008 7:38
*Re: Co mi na tom nesedí! Terka, Jakub 20m. 14.2.2008 13:34
pro EVU se 7 dětmi...:) Kristain 12.2.2008 13:0
*Re: pro EVU se 7 dětmi...:) Eva, 4 +3 12.2.2008 13:21
**Re: pro EVU se 7 dětmi...:) Eva, 4 +3 12.2.2008 13:30
**Re: pro EVU se 7 dětmi...:) Bruni 12.2.2008 14:21
***Re: pro EVU se 7 dětmi...:) Verča 2 děti 12.2.2008 14:30
****Re: pro EVU se 7 dětmi...:) Bruni 12.2.2008 15:8
*****Re: pro EVU se 7 dětmi...:) Helena, 5 detí 12.2.2008 19:35
*****Re: pro EVU se 7 dětmi...:) Eva, 4 +3 12.2.2008 22:15
******Re: pro EVU se 7 dětmi...:) Bruni 13.2.2008 10:2
*******Re: pro EVU se 7 dětmi...:... Eva, 4 +3 13.2.2008 12:24
krásné! Helena, tři dospělé děti 12.2.2008 14:38
jedináček Betina 12.2.2008 15:20
*Re:pro Betinku Pavla, jen 4 děti 12.2.2008 16:40
**Nemám odvahu si zažádat... mamina 12.2.2008 20:21
***Re: Nemám odvahu si zažádat... Adélka 12.2.2008 22:6
****Re: Nemám odvahu si zažádat... mamina 12.2.2008 22:12
*****Re: Nemám odvahu si zažádat... Pavla, jen 4 děti 13.2.2008 10:11
**Re: Re:pro Betinku Betina 13.2.2008 8:3
*Re: jedináček Helena, tři dospělé děti 12.2.2008 18:23
*Re: jedináček Taodvedle 13.2.2008 10:8
Brzobohatko, máma 12.2.2008 17:27
*Re: Brzobohatko, brzobohatka 12.2.2008 17:39
Otázka na paní Evu se 7 dětmi MiladaL  13.2.2008 0:1
*Re: Otázka na paní Evu se 7 dětmi jana, syn 2 roky 13.2.2008 0:29
**Re: Otázka na paní Evu se 7 dětmi Helena, 5 detí 13.2.2008 7:55
**Re: Otázka na paní Evu se 7 dětmi šudla 13.2.2008 9:7
***superzeny dorothy 13.2.2008 17:9
**Re: Otázka na paní Evu se 7 dětmi Eva, 4 +3 13.2.2008 12:31
**Re: Otázka na paní Evu se 7 dětmi Taodvedle 13.2.2008 13:15
*Re: Otázka na paní Evu se 7 dětmi dája 13.2.2008 0:40
**Re: Otázka na paní Evu se 7 dětmi Eva, 4 +3 13.2.2008 12:39
*Re: Otázka na paní Evu se 7 dětmi Eva, 4 +3 13.2.2008 12:29
**Re: Otázka na paní Evu se 7 dětmi Bruni 13.2.2008 21:25
***Re: Otázka na paní Evu se 7 dětmi Eva, 4 +3 13.2.2008 23:8
Evo, nemohu to pochopit Pavla, jen 4 děti 13.2.2008 13:53
*Re: Pavlo Taodvedle 13.2.2008 17:58
**Re: Danielo Pavla, jen 4 děti 14.2.2008 10:51
*Re: Evo, nemohu to pochopit Eva, 4 +3 13.2.2008 23:17
Zdar a sílu Eva , 5 kluků 13.2.2008 17:20
*Re: Zdar a sílu Eva, 4 +3 13.2.2008 23:18
mám z toho radost majka 14.2.2008 14:15
Pane jo:) PetrusaJanska 14.2.2008 20:36
Máme dětí jako smetí! mendy6 15.2.2008 19:13
*Re: Máme dětí jako smetí! Inka+4kluci 18.2.2008 15:25
Mít děti,ale co potom až odejdou z domu danar 17.2.2008 4:14
*Re: Mít děti,ale co potom až odejdou z... REM 19.2.2008 13:43
není na tom nic moc divnýho zuzana,2- letý kluk 22.2.2008 15:1
paráda Markéta 3.3.2008 8:41
Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.