tisk-hlavicka

Chovatelské okénko - díl první: Přichází přemožitelka!

16.4.2007 Bellana 185 názorů

Už od dětství jsem byla "psí" člověk. Dojímal mě strastiplný návrat Lassie i Gora, hltala jsem příběh o Bílém Tesákovi, milovala Kazana i jeho syna Bárího. Myslím, že jsem dokonce záviděla Mauglímu jeho život v lůně vlčí smečky.

Prvního psa jsem dostala, když mi bylo jedenáct let. Byla to fenka trpasličího pudla jménem Aida - něžné, moudré a neobyčejně chápavé stvoření, které mi bylo během dospívání tím nejlepším společníkem a přítelem.

Když po uplynutí jednoho desetiletí skončila Aidina věrná služba a fenečka přesídlila přímo do psího nebe (kam právem náležela), myslela jsem, že ji nikdy žádný jiný pes nenahradí. Moje "bezepsí" období trvalo téměř osm let. Poznala jsem muže, s nímž jsem se rozhodla sdílet cestu životem, a porodila dítě, jež mi ten život notně zpestřilo.

Manžel je narozdíl ode mě člověk "kočičí". Jeho láska k svéhlavým umňoukaným čtvernožcům mě nakazila natolik, že ještě před potomkem vlastní krve do naší domácnosti postupně přišlo několik koček. Jejich počet se v současnosti ustálil na čtyřech rozmazlených obtloustlých kouscích.

Dlouho jsem svou přirozenou náklonnost ke psům potlačovala nebo uspokojovala náhražkami v podobě kontaktu s cizími štěkavci. Jenže pravá láska nezná překážek. Srdci člověk neporučí a v mé hrudi se čím dál tím častěji ozýval svíravý stesk po životě s uslintaným chlupatým přítelem.

Do toho přišel manžel s obavami, že nás příbytek není dostatečně zabezpečen proti vniku zlodějů, zloduchů a zlostníků všeho druhu. Jelikož je duší technik, jal se přemýšlet o zabezpečovacím zařízení. Já, jakožto typ spíše humanitní, vycítila šanci na splnění svého napůl pohřbeného snu. Posilněna četbou knihy "Vyberte si pejska" a dvoudeckou červeného vína (nám kojícím matkám stačí málo) jsem jednoho večera muži svého života vylíčila dokonalý plán. Pořídíme si psa! Hlídače objektu, společníka matky na mateřské dovolené a kumpána a kamaráda čiperného batolete.

Nemohu s čistým svědomím napsat, že by byl otec mé ratolesti přednesenou ideou vysloveně nadšen, podstatné ovšem bylo, že ji nezavrhl. Mé roztoužené duši, vyprahlé a hladové po psí lásce, stačilo málo. Jala jsem se vybírat dokonalého přítele pro naši rodinu.

Musela jsem ovšem sama sebe podrobit tvrdé sebedisciplíně - kdybych se rozhodovala pouze srdcem, mohl po naší zahradě pobíhat tajemný československý vlčák (fascinující plemeno vyšlechtěné křížením německého ovčáka a vlka), ztepilý rotvajler či akurátní německá doga.

Několik týdnů jsem strávila zavrtaná v atlase psů a stále hledala onoho ideálního psa: tak akorát velkého, tak akorát chlupatého, tak akorát temperamentního a tak akorát neústupného vůči vetřelcům vkročivším na náš pozemek.

V seznamu, zahrnujícím mimo jiné belgického ovčáka či kolii, se brzy začalo profilovat jedno jediné jméno, onen dokonalý pes, nejlepší ze všech, hvězda mezi všemi domestikovanými šelmami … a tou byl (chvíle napětí) … chodský pes. No, netvařte se, že jste o této perle mezi domácí zvěří dosud neslyšeli! To byste urazili moje kynologické i nacionální cítění. Odolám touze vám odcitovat celý standard plemene, jen podotknu, že se jedná o psa ovčáckého typu, zbarvení černého s tříslovými znaky, chlupatého, dobromyslného společníka a přitom dobrého strážce, milovníka dětí, mazlivého kamaráda, temperamentního klauna a rodinného společníka. Prostě, psí jednička na trhu!

Moje volba byla jasná. Poté, co jsem jedince oné skvostné rasy viděla na vlastní krátkozraké oko, poté, co jsem fundovaně pohovořila na diskusním fóru chovatelů, zaplála v mém srdci pochodeň vášně pro chodského psa. Nebylo již jiné cesty, nebylo možno učinit krok zpět, ba ani krok stranou. Musela jsem jeden exemplář vlastnit!

Jistý malý nepatrný problémek ovšem nastal se skutečností, že mé srdce vzplálo na podzim a koupě psa byla naplánovaná až na přelom jara a léta následujícího roku. Ó, hrůzo! Má věčně proklínaná netrpělivosti! Co teď?

Rozhodla jsem se, že tentokrát budu opravdu hodná a bez konzultace s manželem nepodniknu žádné ukvapené kroky. Jak krásné rozhodnutí! Bohužel stačil jeden telefonický rozhovor s chovatelkou, jejíž chovatelská stanice byla právě v očekávání přírůstku, a bylo zaděláno na manželskou rozepři. Musím uznat, že můj muž nesl novinku, že jaro začne už v lednu, relativně statečně. Odolal pokušení připravit násilně naši rodinu o matku a jen se suše optal, kolik nás ta sranda bude stát a kde bude pes pobývat do doby, než pro něj postaví boudu.

Ujistila jsem svého životního druha, že takové malé štěňátko nezabere příliš prostoru, a dušovala se, že veškerá péče o psisko bude ležet na mých bedrech, takže pán a vládce domácnosti si ani nevšimne, že je doma něco jinak.

Pravděpodobně jsem byla poměrně přesvědčivá, neboť netrvalo dlouho a udělali jsme si výlet do chovatelské stanice "z Dašického zátiší", abychom se seznámili s maminkou našeho budoucího psího společníka. Jelikož se nám zalíbila nejen chodská fena v očekávání, ale i paní chovatelka, slovo dalo slovo a my se zapsali do seznamu čekatelů na štěňátko.

Porod, který proběhl v polovině listopadu, jsme prožívali téměř s takovým napjatým očekáváním, jako zrození vlastní dcery. A hned prvorozená fenka, ta největší, nejtmavší a nejtemperamentnější z celého vrhu, byla přislíbena do naší péče. Dobu čekání jsme si zkrátili nákupem výbavičky, studiem chytrých knih o psech a psychologickou přípravou na soužití s novým členem rodiny.

A pak nastal den D, hodina H a minuta M a my v příjemně vytopené, pohostinné a útulné kuchyni paní chovatelky nabyli do svého majetku černé všetečné štěňátko, malého plyšového medvídka se sladkým výrazem ve velkých tmavohnědých očích.

Tvoreček okamžitě vycítil, že jsme jeho nová smečka, bez sentimentu se rozloučil se svým dosavadním domovem a s odzbrojující důvěrou vložil svůj osud do našich ruku.

Po příjezdu do nové domácnosti si psík všechno očuchal, poškádlil kočky, olízal dítko, ulehl na gauč a spokojně usnul. Žádné tesknění a nervozita se nekonaly.

Psí slečna s šlechtickým jménem Joyce z Dašického zátiší, nás prostě uhranula, omotala kolem packy, utáhla na vařené nudli … prostě jí stačilo jedno odpoledne a byli jsme jí doslova přemoženi. Z toho důvodu jsme si ji přejmenovali na Buffy, přemožitelku upírů (kdo nesledoval kultovní seriál, pravděpodobně nepochopí a bude si muset doplnit kulturní vzdělání).

A tak jsem se stala psovodem (nebo snad pro genderovou správnost psovodkou?) a moje dítko psovoďátkem. Má dcera Agáta už byla zvyklá na život v kočičí smečce, přesto jsem z jejího soužití s nemotorným, kousavým a hravě praštěným štěňátkem měla obavy. Ty se však projevily jako zcela liché. Agi zřejmě jednou opravdu bude zooložkou nebo aspoň krotitelkou v cirkuse, protože na společnosti rozjíveného choďátka od samého počátku shledávala pouze samá pozitiva. Konečně měla po ruce někoho, kdo byl vždy ochoten přetahovat se o smeták, nechat si ukazovat v knížce Krtečka a celou jeho partu, hrát na jukanou, bafanou, poráženou a tahanou za ocásek … a prostě se bezmezně radovat ze života, tak jak to umí jen mláďata.

Příchod přemožitelky nás navíc donutil přestat se vymlouvat na počasí a co dvě hodiny vyběhnout ven a oddávat se procházkování, slalomu mezi záhonky, skokům přes kaluže, kroužením po dvorku a štěkáním za plotem (pozn. - štěkají pouze Buffy a Agi, já se jen tvářím hrozivě a odrazuji kolemjdoucí pohledem).

Zanedlouho jsem si už nebyla schopná představit, jak jsme jen bez psa mohli žít.

Manžel měl ze začátku k nově příchozí člence kolektivu poněkud vlažnější vztah, ovlivněný skutečnostmi, že ho iritovala rozkousaná obuv, pomočený koberec, smotky chlupů na pohovce a neustálý frenetický pohyb štěněte po pokoji. Taktéž ho přemáhal soucit nad našimi kočičími spolubydlícími, kteří po letech sladké nečinnosti okusili vzrušující život kořisti proháněné krvechtivým predátorem.

Jak se dále vyvíjely propletence vztahů, kdo se stal alfou smečky a kdo si musel pořídit nové papuče? A co kočky? Mají si kde hrát? To vše se dozvíte v dalším pokračování chovatelského okénka na Rodině, které (pokud nebude autorka rozsápaná hladovým psem), bude zveřejněno již brzy.

Názory k článku (134 názorů)
Kašlete na Odyssea... Martina, 2 kluci 16.4.2007 11:27
Psi "stopy" ve mestech ... Patty 16.4.2007 11:35
*Re: Psi "stopy" ve mestech .... Bellana 16.4.2007 11:39
**I na vesnici Lenka Nova 16.4.2007 12:10
**Re: Psi "stopy" ve mestech... Peťa 16.4.2007 13:21
**Re: Psi "stopy" ve mestech... Monča 16.4.2007 13:41
*Re: Psi "stopy" ve mestech .... Lassie 16.4.2007 13:5
**Re: Psi "stopy" ve mestech... Majka 16.4.2007 13:21
***Poplatky za psy Lassie 16.4.2007 13:31
****Poplatky toho mnoho neresi ... Patty 16.4.2007 13:57
*****Re: Poplatky toho mnoho neresi... Lassie 16.4.2007 16:2
******Kdo by to kontroloval a poku... Markéta, syn 5 l. 16.4.2007 22:33
******Re: Poplatky toho mnoho nere... Toranoko 17.4.2007 8:50
******Re: Poplatky toho mnoho nere... Max 18.4.2007 10:21
*******Re: Poplatky toho mnoho ne... Lassie 18.4.2007 10:27
****Re: Poplatky za psy ...neviditelná... 16.4.2007 22:30
*****Re: Poplatky za psy Anka37 17.4.2007 11:5
******Re: Poplatky za psy Slečna Marplová 17.4.2007 11:6
*******Re: Poplatky za psy Anka37 17.4.2007 11:49
********Re: Poplatky za psy Slečna Marplová 17.4.2007 12:17
******Re: Poplatky za psy Toranoko 17.4.2007 15:48
*****Re: Poplatky za psy Eva 17.4.2007 11:15
******Re: Poplatky za psy Lassie 17.4.2007 11:41
******Evo, Lassie, omyl:-) ...neviditelná... 17.4.2007 13:18
*******Re: Evo, Lassie, omyl:-) Lassie 17.4.2007 13:45
*******Re: Evo, Lassie, omyl:-) Toranoko 17.4.2007 15:54
****Jak je to u nas v zahranici;-) Petanda + Neo (10.9.05) 18.4.2007 3:19
*****Půjčovna psů v Japonsku kolemjdoucí 18.4.2007 6:40
******Půjčovna dětí Lassie 18.4.2007 9:26
*****Francie Toranoko 18.4.2007 7:59
******Re: Francie a exkrementy kj. 18.4.2007 8:15
******Berlín Lassie 18.4.2007 9:43
*****Re: Jak je to u nas v zahranic... Bellana 18.4.2007 8:52
******Re: Jeste k tem pujcovnam ps... Petanda + Neo (10.9.05) 24.4.2007 6:26
*******Re: Jeste k tem pujcovnam ... Bellana 24.4.2007 8:56
*******Re: Jeste k tem pujcovnam ... Lassie 24.4.2007 9:45
********Lassie Petanda + Neo (10.9.05) 24.4.2007 14:8
*********Re: Lassie Lassie 24.4.2007 14:23
**********Re: Lassie Petanda + Neo (10.9.05) 25.4.2007 2:28
***********Re: Lassie Lassie 25.4.2007 11:13
****Re: Poplatky za psy DENISA 18.4.2007 17:13
*****Re: Poplatky za psy Lassie 19.4.2007 10:4
******Re: Poplatky za psy Markéta , syn 5 l. 19.4.2007 13:24
*******Re: Poplatky za psy Lassie 19.4.2007 13:42
********Re: Poplatky za psy Markéta, syn 5 l. 19.4.2007 14:40
*********Re: Poplatky za psy Lassie 19.4.2007 14:46
**********Re: Poplatky za psy Markéta, syn 5 l. 19.4.2007 15:40
**Re: Psi "stopy" ve mestech... Mortadela 16.4.2007 14:52
*Psi ve městě Linda 17.4.2007 17:6
**Re: Psi ve městě Lassie 17.4.2007 20:44
***Re: Psi ve městě Linda 18.4.2007 13:57
****Re: Psi ve městě Toranoko 18.4.2007 15:38
*****Re: Psi ve městě Linda 19.4.2007 14:37
******Re: Psi ve městě Lassie 19.4.2007 14:43
*******Re: Psi ve městě Toranoko 24.4.2007 15:55
**Re: Psi ve městě Kaca 18.4.2007 15:36
Choďák fisperanda 16.4.2007 11:37
*Re: Choďák Vaclavka 16.4.2007 12:43
**Re: Choďák arsiela, 16.4.2007 13:8
Československý vlčák Správce - Snažíme se 16.4.2007 13:42
*Re: Československý vlčák Bellana 16.4.2007 13:49
**Re: Československý vlčák Správce - Snažíme se 16.4.2007 14:14
***Re: Československý vlčák Ela 16.4.2007 17:10
****Re: Československý vlčák Správce - Snažíme se 16.4.2007 21:2
*****Re: Československý vlčák Jitka 17.4.2007 8:8
*****Re: Československý vlčák ČSVlk 18.4.2007 18:45
******Re: Československý vlčák Správce - Snažíme se 19.4.2007 14:17
Kolie Lassie 16.4.2007 13:59
*Re: Kolie Draci mamka 4+1 22.4.2007 7:44
a víte co vadí mě? Konny 3 děti 16.4.2007 17:21
*Re: a víte co vadí mě? Bellana 16.4.2007 17:31
*Re: a víte co vadí mě? ela 16.4.2007 17:35
**Re: a víte co vadí mě? 10.5Libik12 16.4.2007 17:51
**Re: a víte co vadí mě? Láďa 16.4.2007 17:59
***Re: a víte co vadí mě? ela 16.4.2007 18:4
****Re: a víte co vadí mě? Majka 16.4.2007 19:8
*****Re: a víte co vadí mě? Láďa 16.4.2007 23:41
*****Re: a víte co vadí mě? Konny 3 děti 17.4.2007 12:7
*****Re: a víte co vadí mě? Konny 3 děti 17.4.2007 12:11
*****Re: a víte co vadí mě? Efka 17.4.2007 15:17
****Re: a víte co vadí mě? Láďa  16.4.2007 23:43
*Re: a víte co vadí mě? Jana a vlčanda 21.4.2007 13:18
**Re: a víte co vadí mě? Majka  23.4.2007 10:47
pes přítel člověka Betina 16.4.2007 21:48
*Pro Oddysea kj. 17.4.2007 7:53
Odyseus: Dáváš nám snad Čínu za vzor? kj. 17.4.2007 8:5
*Chapu i negativni reakce mimo tema cla... Patty 17.4.2007 11:52
**Bellano, Káťa,2 kluci 17.4.2007 12:34
***Re: Bellano, laeela 17.4.2007 14:14
*Re: Odyseus: Dáváš nám snad Čínu za vz... 10.5Libik12 17.4.2007 17:27
**Re: Odyseus: Dáváš nám snad Čínu za ... kj. 18.4.2007 7:14
Bellano, Draci mamka 4+1 17.4.2007 17:43
krásný článek :-) Hopik+Simonka 10/06 +FífaO9/08 18.4.2007 6:59
*Re: přidávám se borca 18.4.2007 15:26
Odysseus je vůl. kj. 18.4.2007 17:0
*Re: Odysseus je vůl. 16.5Salám&Lajka14 18.4.2007 17:7
**Re: Odysseus je vůl.(Monty) kj. 18.4.2007 17:27
***Re: Odysseus je vůl.(Monty) Ant 18.4.2007 20:15
****RE:Abyste se z těch čoklů nepoka... kj. 19.4.2007 6:52
*****Re: RE:Abyste se z těch čoklů ... kj. 19.4.2007 7:11
*****Re: RE:Abyste se z těch čoklů ... Ant 19.4.2007 15:0
***Re: Odysseus je vůl.(Monty) Malíci 1+4 19.4.2007 9:41
Také mám ráda psy, ale... dasa T 19.4.2007 10:48
*Re: Také mám ráda psy, ale... Dagmar Bartůšková 19.4.2007 11:37
**Re: Také mám ráda psy, ale... dasa T 20.4.2007 10:12
***Re: Také mám ráda psy, ale... helena dva kluci 20.4.2007 10:58
***Re: Také mám ráda psy, ale... arsiela, 20.4.2007 22:25
****Re: Také mám ráda psy, ale... dasa T 20.4.2007 22:58
*****Re: Také mám ráda psy, ale... arsiela, 21.4.2007 10:28
******Re: Také mám ráda psy, ale..... dasa T 21.4.2007 18:18
*******Re: Také mám ráda psy, ale... arsiela, 22.4.2007 10:57
********Re: Také mám ráda psy, a... dasa T 24.4.2007 8:21
**Re: Také mám ráda psy, ale... Správce - Snažíme se 21.4.2007 12:59
povely a usmernovani psa Patty 19.4.2007 19:10
*Re: povely a usmernovani psa Margot+1 22.4.2007 11:35
*Re: povely a usmernovani psa Toranoko 24.4.2007 17:54
Příroda Gwennda 22.4.2007 12:30
*Re: Příroda Lída,3 kluci a holka 22.4.2007 12:40
**Re: Příroda Gwennda 22.4.2007 13:20
***Re: Příroda Lída,3 kluci a holka 22.4.2007 13:57
****Re: Příroda Majka 23.4.2007 10:42
*****Re: Příroda fisperanda 23.4.2007 11:3
******Re: Příroda dasa T 24.4.2007 8:29
******Re: Příroda Toranoko 24.4.2007 18:2
*******Re: Příroda Lída,3 kluci a holka 24.4.2007 19:43
********Re: Příroda Lassie 24.4.2007 19:56
*********Re: Příroda Lída,3 kluci a holka 24.4.2007 20:2
**********Re: Příroda Bellana 24.4.2007 20:44
***********Re: Příroda Lassie 25.4.2007 11:26
************Re: Příroda Bellana 25.4.2007 14:6
**********Re: Příroda Lassie 24.4.2007 20:50
***********Re: Příroda dasa T 24.4.2007 21:22
********Re: Příroda 10.5Libik12 24.4.2007 22:28
obava a očekávání Míla Kůrková 9.5.2007 20:59
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.