tisk-hlavicka

MOŽNOSTI VYUŽITÍ KMENOVÝCH BUNĚK V BUDOUCNOSTI

2.10.2006

V odborné literatuře jsou popsány další zázračné možnosti využití kmenových buněk v budoucnosti. Je doloženo, že kmenové buňky mají schopnost přeměnit se ve slinivce břišní v ostrůvky buněk vytvářející inzulín, proto u mladých pacientů trpící cukrovkou může transplantace kmenových buněk nahradit každodenní aplikaci inzulínových injekcí. Dle slov německých vědců tato metoda bude použitelná v klinické praxi během příštích pár let.

Z kmenových buněk se již povedlo vytvořit i buňky pokožky, pomocí těchto buněk byla provedena náhrada kůže v místech, kde je to jinak velmi problematické.

Nejedna skupina vědců již zveřejnila úspěšný pokus o vytvoření funkčních buněk srdečního svalu a cévních buněk, které v tkáni odumřelé kvůli kardiovaskulárních nemocí vytvořily funkční cévy a obnovily funkci srdečního svalu.

V budoucnosti se od kmenových buněk očekává posun při léčení nemocí, které v současnosti nelze vyléčit anebo jejich léčba je omezená: Alzheimerova a Parkinsonova choroba, roztroušená skleróza, některé druhy myotrofie apod.

Největším úspěchem by bezesporu byla transplantace mozkových buněk vytvořených z kmenových buněk, které by nahradily mozkové buňky poškozené při cévních příhodách v mozku (mrtvice, trombóza cév v mozku, embolie). Byla zveřejněna nejedna zpráva o tom, že pomocí transplantace neuronů získaných z kmenových buněk léčili traumatické poškození mozku a míchy, odborníci jsou optimističtí ohledně budoucnosti takovýchto zákroků.

Na základě výzkumů v oblasti kmenových buněk můžeme konstatovat, že kmenové buňky v budoucnosti mohou pomáhat při léčbě mnoha onemocnění.

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.