tisk-hlavicka

Pozvánka: Integrace dětí s postižením - jak na to?

11.6.2006 Jana, dříve rozhlasová redaktorka 7 názorů

Jak jsem opustila ulitu.

Nejdřív tomu nechcete věřit. Říkáte si, že se lékaři spletli, že všechno bude v pořádku. Později nepřestáváte věřit, že to není definitivní, že se časem všechno srovná. A teprve postupně, velmi pomalounku si začnete připouštět pravdu: vaše dítě je mentálně retardované a nedá se s tím nic dělat. Každý se s tím vyrovnává jinak, ale pro nikoho to není jednoduché. Výchova handicapovaného dítěte převrátí váš život naruby, a je úplně jedno, žijete-li v úplné rodině nebo ne, máte-li více dětí nebo jen jedno. Najednou jste "jiní". A postupně, možná nevědomky, se začnete izolovat od ostatních maminek, které mají zdravé děti a toho vašeho se trochu bojí. Ale vaše dítě není přece nemocné, je jen trochu jiné. Svým způsobem se uzavřete i před rodinou, která vám sice všemožně pomáhá (nebo také ne), ale nechápe, proč by se mělo oslavovat, že ve čtyřech letech "už" dítě nepotřebuje plíny, že v osmi si umí samo obléci kalhoty nebo že ve dvanácti se naučilo vyslovovat "s" a "š" místo dosavadního "ť". Nejedná se o izolaci fyzickou, protože vaši blízcí i přátelé vás neopustili, ale o samotu psychickou, která je možná mnohem horší.

A potom se "něco" stane a vy začnete zase žít. "Máme tady na Černém Mostě takové sdružení, kde pracujeme s handicapovanými dětmi", řekla mi sousedka. "Jmenuje se Motýlek. Nechcete přijít mezi nás?" A tak jsme s Lucinkou zašly do Motýlka a už jsme tam zůstaly. Chodíme sem do výtvarného kroužku, na canisterapii, na zpívání, do počítačových kurzů pro děti i pro dospělé. Díky plaveckému výcviku se Lucka přestala bát vody a naučila se nejen plavat, ale i potápět. Příbuzní mi sice občas vyčítají, že jsme v Motýlku víc než doma, ale proč ne, když je nám tu dobře?

Handicapované děti se tu scházejí se zdravými, mají společné aktivity a nikdo se nepozastavuje nad tím, že ten druhý divně mluví, špatně chodí nebo nechodí vůbec. Děti jsou spokojené a cítí se tu naprosto svobodně.

A rodiče? Ti se zde konečně zbavují té ulity, do které se třeba uzavřeli.

Pozvánka na společné setkání

Integrace dětí s postižením - jak na to?

úterý 13. 6. 2006, 15.00 - 17.00 hod¨

Komunitní centrum Motýlek, Vlčkova 1067, Praha - Černý Most (budova bývalé mateřské školky, cca 200 m od stanice metra B Rajská zahrada)

Zveme Vás na mimořádné setkání na téma "Integrace dětí s postižením". Akce bude zaměřena na výměnu zkušeností o cíleném zapojení dětí s postižením a jejich rodičů do společnosti. Srdečně zveme všechny zájemce o tuto problematiku. Budeme rádi, jestliže naše setkání podpoří občanská sdružení, mateřská centra i jednotlivci, kteří již s integrací začali, nebo podobný projekt zvažují. Z naší šestileté zkušenosti víme, jakou pomoc pro rodiny s handicapovanými dětmi znamená, když najdou ve svém okolí příležitost pro setkávání a vhodné aktivity. Těšíme se na inspirativní setkání s Vámi a vzájemnou výměnu zkušeností!

Přihlásit se můžete telefonicky na čísle 724 146 486, nebo e-mailem na adrese motylek@motylek.org

Názory k článku (7 názorů)
Přeju hodně síly... Evča, 2 neposedové 12.6.2006 8:41
*Re: Přeju hodně síly... Hanka 12.6.2006 11:35
Moc Vám fandím Dadajana 12.6.2006 19:52
děkuji za článek Iva, Viki (8/05) 15.6.2006 16:1
*Re: děkuji za článek Iva, Viki (8/05) 15.6.2006 16:5
mám podobnou zkušenost Olga, dva synové, 18 a 20 let 21.6.2006 21:3
*Re: mám podobnou zkušenost Červánek 22.6.2006 10:30

Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.