tisk-hlavicka

...nebo hlasujte pro ranou péči

17.5.2006 Jirka 1 názor

Ještě pro jeden projekt si dovolujeme "zalobbovat": fandíme i rané péči, službě, která pomáhá rodinám, ve kterých se narodilo děťátko s postižením. Prosím, podpořte je svým hlasem. Přikládáme dopis naší čtenářky Lucie.

Jak raná péče „pečuje“?

 

Když jsem byla na mateřské dovolené se svýma dvěma dětmi (Honzík 6 let a Natálka 4,5 roku), trávila jsem na stránkách www.rodina.cz mnohé noční hodiny. Jako klasický pasivní uživatel jsem se těšila na každý nový článek, hltala nekonečné diskuse o tom, jak kojit, kdy do práce a zda děti vychovávat tak či jinak. Prostě stránky mě provázely a podporovaly během celé šestileté mateřské, často byly i účinným lékem proti občasným „depkám“ z běhání mezi nákupem, dětským hřištěm a bytem. Občas mně sice probleskla hlavou myšlenka, že bych mohla zveřejnit něco ze svých zážitků s dětmi, ale jsem hrozný váhavec a k přeměně myšlenky ve skutek nikdy nedošlo. Jen výjimečně jsem se zapojila do plodné diskuse. Proč to ale všechno píši? Před rokem jsem slavnostně mateřskou ukončila a nastoupila do práce. Do organizace, která se věnuje profesionálnímu poskytování rané péče rodinám, ve kterých se narodilo děťátko nevidomé, popřípadě s velice těžkým postižením zraku. V této organizaci mám na starosti kromě jiného např. setkávání rodičů, osvětu odborné a rodičovské veřejnosti a také získávání finančních prostředků. A už jsme u jádra pudla! Kde jinde se sejde tolik čtenářů rodičů než na těchto stránkách. Proto jsem se rozhodla pokusit alespoň trochu Vám přiblížit co služba rané péče zahrnuje. 

 

Raná péče pro děti se zdravotním postižením je v České republice profesionálně poskytována již déle než 15 let. Jedná se o bezplatnou sociální službu zaměřenou na pomoc rodinám s dětmi raného věku se zdravotním postižením nebo s ohroženým vývojem. Cílem služby je snížit negativní vliv postižení na rodinu dítěte a na jeho vývoj a posílit kompetence rodiny, tím snížit závislost na sociálních systémech. Raná péče má terénní charakter, tj. je poskytována převážně v domácím prostředí rodiny. Existuje ovšem i raná péče, poskytující služby rodinám s dětmi ohroženými sociálním prostředím (tj. odebráním z rodiny). Jaké konkrétní služby raná péče nabízí, co si pod výše uvedeným  můžete představit?

 

Služby jsou poskytovány celé rodině, nejsou tedy zaměřeny pouze na děťátko s postižením. Vzhledem k tomu, že v současné době existuje řada poskytovatelů rané péče, může se nabídka lehce odlišovat, ale základ zůstává stejný: 75% služeb představují návštěvy v rodině dítěte. Poradce rané péče, který za rodinou může jezdit od narození děťátka až do zhruba 6 let jeho věku (podle typu a závažnosti postižení dítěte), může nabídnout:

 

o       podporu rodičů, aktivní naslouchání a provázení

o       podporu vývoje dítěte

o       podporu v oblasti výchovy dítěte

o       náměty na úpravy prostředí dítěte, na vhodné speciální pomůcky a hračky (u těžce zrakově postižených dětí se jedná např. o hračky, které stimulují zbytky zraku, sluch, hmat, speciální počítačové programy pro rozumový rozvoj atd.)

o       půjčování speciálních programů, hraček, pomůcek, literatury, videa, CD ad. zaměřených na problematiku daného postižení (viz níže uvedený projekt na půjčovnu hraček)

o       pomoc při integraci dítěte, při výběru školky, školy, speciálně-pedagogického centra…

o       sociálně-právní poradenství (nárok na různé sociální dávky, proplacení zdravotních pomůcek  zdravotními pojišťovnami, pomoc při získávání prostředků na některé nákladnější speciální pomůcky - např. speciální invalidní vozík atp.)

o       doprovázení k lékaři, na jednání na úřadě, při první návštěvě školky.atd.

 

      Část služeb rané péče je poskytována ve střediscích rané péče – jedná se o různé konzultace. Například v „mém“ Středisku rané péče Praha, které pomáhá rodinám s dětmi se zrakovým postižením, se jedná o službu stimulace zraku (= unikátní metoda, pomocí které mají děti možnost rozvíjet zrakové funkce, „učí“ se používat zbytky zraku), konzultace s psychoterapeutem, logopedem, rehabilitačním pracovníkem atp. podle požadavků rodičů a možností daného střediska rané péče.

 

      Dále poskytovatelé rané péče pořádají setkávání rodičů s dětmi, semináře s odborníky pro rodiče, výjezdní týdenní kurzy pro celou rodinu atp.

 

Jak jsem se zmínila, existuje již řada poskytovatelů této služby-většinou se jedná o neziskové organizace (blíže viz www.asociace.unas.cz), které se od sebe odlišují cílovou skupinou a částí republiky, ve které působí.

„Moje“ raná péče (www.ranapece.cz ) se zaměřuje na cílovou skupinu, kterou jsou děti se zrakovým a kombinovaným postižením, jiné rané péče jsou orientovány např. na děti se sluchovým postižením nebo opožděným psychomotorickým vývojem. Existuje i raná péče zaměřená na sanaci rodiny ohrožené odebráním dětí z rodiny.

      Pokud Vás tato relativně mladá služba zaujala, je zde šance, jak pomoci, a ani vás to nebude stát víc než trošku času. Za Středisko rané péče Praha jsme podali projekt na získání 100 000,- Kč na rekonstrukci a vybavení půjčovny hraček a pomůcek pro nevidomé a těžce zrakově postižené děti. Jedná se o internetovou hlasovací soutěž, takže můžete dát svůj hlas a to na odkaze: http://www.cyrilsvoboda.cz/site/index.php?option=com_content&task=view&id=40&Itemid=53 a dále intuitivně podle instrukcí viz odkaz Vaše pomoc) našemu projektu č. 38

s názvem,,Nevidím, ale hraním objevuji svět”, velmi pomůžete nám, ale hlavně našim malým dětem a klientským rodinám . Hlasuje se do 25. 5.06.

 

Děkuji (Vám osobně i Rodině.cz), pokud jste dočetli až sem, a samozřejmě ráda zodpovím jakékoliv Vaše dotazy, týkající se “našeho střediska” i rané péče obecně.

 

Bc. Lucie Hubertová (e-mail:praha@ranapece.cz)

Středisko rané péče Praha (www.ranapece.cz)

Haštalská 27, Praha 1 , 110 00 tel: 224 826 857, 860

 

 
Názory k článku (1 názorů)
Kdo je potřebnější?? irena (Míša5/00+Maruš3/03) 18.5.2006 1:22




Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.