tisk-hlavicka

Po jedenácti porodech mám o jedenáct kilo víc

23.1.2006 Nágl Luboš 500 názorů

Moje žádost o ruku mé manželky byla před sedmadvaceti roky posouzena kladně a já se tehdy v duchu už těšil, že si od oltáře s rukou přivedu domů i celý krásný zbytek její majitelky. A budeme se milovat až do smrti.

Obojí naši rodiče byli ovšem přesvědčeni, že jsme začali trénovat tuto disciplínu už mnohem dříve a blesková svatba po dvouměsíční známosti je pro ně toho jen nezvratným důkazem. Přesvědčovat je o opaku bylo plýtváním slov. Obě tchýně bedlivě pozorovaly bříško mladé paní a když v následujících měsících nevykazovalo pražádné putování ke kulatosti, povzdechla si nakonec jednoho dne tchýně: "Já se snad těch vnoučků ani nedočkám."

Časem se ovšem ukázalo, že tento její výrok se nezakládá na pravdě. Moje oblíbené bříško (mám jedno, které jsem si oblíbil víc, než i to vlastní) se nakonec podařilo společným úsilím přece jen naprogramovat do kulata a následující rok v dubnu se v třebíčské nemocnici poprvé rozhlédlo po světě naše první dítko Kateřina. Nebyl jsem při tom, z vyšší moci úřední jsme my otcové byli zařazeni do kategorie jakýchsi nebezpečných bytostí, které by mohly ohrozit sterilitu porodnice a se svými ženami a prvo- či vícerozenci jsme se nemohli setkat ani jako smí doživotně trestaní, totiž přes mřížku. Nám bylo vykázáno místo za tlustým sklem, přes které jsme ve vymezeném čase mohli shlédnout naše společné dílo, ukryté v povijanu, a posunkovou řečí si s manželkami snažili sdělovat nesdělitelné štěstí.

O několik měsíců později došlo opět k přeprogramování manželčina štíhlého pasu a pod volnými šaty, které žena ráda nosila bez ohledu na to, zda je či není v jiném stavu, se připravovala pečlivě k prvnímu seskoku druhorozená Kristýnka. Já byl v té době víkendovým manželem a otcem - dodělával jsem ještě v Praze školu - a Stáňa se mezitím přestěhovala s Kateřinou do naší romantické chaloupky na samotě na kopečku nad Hanou. Ovšem daní za romantiku bylo štípání dříví na topení, přinášení vody od studny a program vyváření plenek v automatické pračce měl tenkrát ještě podobu prádelního hrnce na starých kachlových kamnech. Kristýnka ale neprotestovala a přišla na svět v řádném termínu v porodnici, tentokrát prostějovské.

I zde byl otec persona non grata - nežádoucí osoba - a na rozdíl od třebíčské, kde si směli tátové prohlédnout mámu a potomka aspoň za sklem akvária, tady bylo možné zahlédnout jen šťastnou matku na malou chvíli za oknem nemocničního pokoje. Slzela, protože já držel v náručí slzící malou Kateřinu, jejíž jediný zdroj bezpečí, potěšení a oblíbeného mlíčka byl sice k vidění, ale ne k přisátí. Týden abstinence u otcovského prsu a láhve sunaru ale přečkala bez následků a příští měsíc se už doma dívaly na rozsvícený vánoční stromeček dva páry užaslých dětských očí.

Následující rok uběhl poměrně rychle v záplavě rodičovských starostí a radostí, já vyměnil školu za řádné denní studium otcovské role a když se nás zima zeptala, co jsme dělali v létě, ukázali jsme hrdě na vyboulené těhotenské šaty. Tentokrát skrývaly Markétku, drobné, tiché a křehké stvoření. Na mávání do okna porodnice jsme byli tedy už tři. Dvou a půlletá Kačka mávala ručkama radostně, roční Kristýnka naopak žalostně. Kristýnka spínala ruce po mámě a opakovala se předchozí slzavá scéna: mateřský prs daleko, otcovský blízko, leč chlupatý a jen se sunarem. Markétka přibývala na váze pomalu, a tak se pobyt v porodnici protáhl na čtrnáct dní, kdy jsem doma suploval tátu i mámu. Té jsme pro zpestření nemocniční stravy a kvůli plnotučnému mlíčku pro Markétu dávali do taštičky ovoce, šunku, sýr a sladkosti. Taštičku Stáňa spouštěla na provázku z prvního patra porodnice na frekventovanou ulici. Zručně jsme do ní vložili kontraband a taška letěla zase zpátky nahoru přes okno sesterny a za pobaveného přihlížení kolemjdoucích.

Následující rok v létě už Markétka stála poměrně jistě na vlastních nohách a škubala kytičky a stahovala ubrus ze stolu. Kačka s Kristýnkou dělaly bábovičky a hrady z písku a manželka si začala počtvrté povolovat sukni. Adélka se narodila v lednu, kachláky žhnuly a okolo košíku ve vyhřáté světnici svištěly její starší sestry na oblíbených tatrách a Markétka si někde v koutku tiše hrála s polínkem. V malém domku s 2 + 1 + hospodářské prostory začínalo být těsno pro čtyři postýlky, a tak jsme přistavěli dětský pokoj. Tedy pokoj a podkroví. Pro jistotu.

To se ukázalo jako moudré, protože Vánoce toho roku nebyly štědré jen na radostnou novinu o narození dítěte Božího, ale také na radostnou novinu, že i my se zanedlouho dočkáme dítěte. Čtyřikrát jsme jeli do porodnice a čtyřikrát si odtamtud odváželi krásnou přeslici. Nebylo tomu jinak ani tentokrát. Do vůně mateřídoušky a pokoseného ječmene se uprostřed léta narodila Barborka. Jako všechny její sestry blonďatá, jako všechny její sestry a máma hezká a modrooká. Šestiletá Kateřina, nejstarší a tedy "už velká", měla na starosti čtyři mladší sourozence. Kristýnka četla pohádky, Markétka si někde v koutku tiše hrála s polínkem, Adéla brázdila divoce světnicí a kuchyní a Barborčin svět byla zatím mámina náruč a lákavý poklad pod blůzkou.

To už se plínky nepraly v hrnci na kachlácích, ale v automatce, a kachláky nám na oslavu Barborky pořádně zatopily. Totiž aby topily, rozhodl jsem se je vyčistit a odstranit z nich saze. A to pomocí vysavače. Vystydlou pec jsem otevřel a začal vysávat její obsah. Jenže někde hluboko ve studeném mouru zůstala jiskérka naděje a nasáta do vysavače, probudila se mocným fouknutím ventilátoru, rozpálila do běla a prokousla plátěný pytlík ve vysavači. Tímto otvorem pak ve zlomku vteřiny vycestovalo do prostoru dříve sněhobílé světnice několik kilogramů sazí a provedlo novou výmalbu. Protože nemáme sousedy, nemuseli jsme naštěstí nikomu vysvětlovat, proč bílá máma a bílý táta mají černé nemluvně.

Když šla Kateřina následující září do první třídy, byla v tom roce poměrně tuhá zima. Hodně sněhu a okolo domu díky neustávajícímu větru i velké závěje, které by sotva projel traktor. To by ani tak nevadilo, protože doma bylo příjemně teplo, voněl šípkový čaj s medem, hrálo se domino, ale poslíčci vzkazovali, že závěje nezávěje, mladá maminka musí do porodnice. Jenže to vypadalo, že ji buď odvezu na saních, nebo se nám naše šesté dítě narodí doma. Dětská sestra mě sice uklidňovala, že stačí, abych pohlídal pupeční šňůru, protože moje žena nemá komplikované porody, ale já si přece jen oddychl, když se objevil sněžný pluh a prohrnul nám cestu do civilizace, odkud se za chvíli ozval hlásek naší šesté dcery Anežky.

Když se rok s rokem sešel, sešla se u nás i naděje a podzim roku devětaosmdesátého vešel do dějin. Ne ovšem v listopadu, ale už o měsíc dřív. Jedni naši přátelé byli spolu ve znojemské porodnici, kde tenkrát mohli být u porodu už i otcové, mluvili o tom s nadšením a my se rozhodli pro totéž.

Vzal jsem si týden dovolené a odjeli jsme do Znojma. Bylo krásné babí léto, chodili jsme na procházky a čekali. A pak jsem byl poprvé u porodu v přímém přenosu. Vrchní sestra sice evidentně neměla ráda muže na svém posvátném pracovišti a dávala to dostatečně jasně najevo. To mi ovšem nic nemohlo ubrat na štěstí, že jsme se Stáňou mohli být oba při tom, a navíc se ještě po šesti přesličkách vyklubal do znojemského vinobraní roztomilý mečík, syn Vojtěch.

Tradice už byla založena a když se napřesrok na jaře chystalo do života naše osmé dítko, odjeli jsme tentokrát společně do Vítkova, protože znojemská porodnice se opravovala. Podruhé jsem byl u porodu a podruhé to byl kluk jak buk. A dodnes je. Snad je to i tím, že manželka měla tehdy už několik dní po termínu, Vašíkovi se nějak nechtělo, mně pomalu končila dovolená, a tak žena rozhodla, že se s tím něco udělá. Na faru, kde jsme tenkrát čekali na Vašíkovo narození, přivezli písek a vysypali ho na nesprávné místo. A tak jsme vzali lopaty, písek přemístili a Vašík byl druhý den na světě.

Jeho narození poněkud uklidnilo znejistělé okolí. Když se totiž zpočátku v našem domě vršila a přibývala pouze děvčátka, usoudilo okolí, že chceme mermomocí taky ještě chlapce. Když se pak narodil Vojtíšek, oddechli si, že cíle bylo dosaženo. Ovšem další těhotenství je poněkud zmátlo, protože položilo nevyřčenou otázku "proč"? Vašík a jeho o rok a půl mladší bratr Vítek ale uklidnili tuto nejistotu, neboť si všichni řekli: "Aha, chtějí srovnat skóre." Ovšem po šesti dcerách a následně pak třech synech přišla na svět opět krásná princezna, Alžběta. Matka příroda má své zákony a my nikdy nepátrali po příčinách tohoto stavu. Spokojili jsme se s výsledkem. To už bylo v našem domě deset dětských židliček, deset mističek a deset postýlek.

Desítkovou soustavu se ovšem sveřepě rozhodlo ignorovat jakési tvrdohlavé vajíčko a na základě opoziční smlouvy s jednou nezávislou spermií se náš malý domácí parlament rozrostl ještě o jeden politický klub, okatou Terezku. I u Terezčina příchodu na svět jsem mohl být, tisknout její mámě ruku a utírat čelo. Není to mnoho, ale pro mě to byly jedny z našich nejkrásnějších společných chvil. Říká se, že po každém dítěti se přibere zhruba jedno kilo. Můžu to potvrdit. Po jedenácti porodech mám opravdu o jedenáct kilo víc.

Článek vyšel ve 5. čísle časopisu Rodinný život
Kontakt na redakci: Centrum pro rodinný život, Biskupské nám. 2, 772 00 Olomouc, Tel. 587 405 250-3, Email: rodina@arcibol. cz

Názory k článku (498 názorů)
Máte můj obdiv Lenka 23.1.2006 9:42
*Re: Máte můj obdiv Lenka 2.syny 5.let 2.roky 23.1.2006 9:57
Je to vůbec možné?! Péťa, "pouze 2 děti" 23.1.2006 10:3
Taky chci mít 11 dětí!!! Eva, 2 děti 23.1.2006 10:8
*Poslání matky JODIE 23.1.2006 10:29
**Re: Poslání matky Markéta, syn 4r. 23.1.2006 13:9
**Re: Poslání matky Kateřina 23.1.2006 13:36
***Nepochopení JODIE 23.1.2006 15:27
***Re: Poslání matky MirkaM 24.1.2006 13:7
***Re: Poslání matky hela 22.2.2009 14:42
***Re: Poslání matky Lenka Nová, tři dospívající dcery 26.2.2009 14:15
**Houbelec Psychouš 23.1.2006 13:58
***Re: Houbelec Jana 23.1.2006 22:44
***Re: Houbelec Jana 23.1.2006 22:46
***Re: Houbelec Alili (Veru 6/02, Kuba 5/04) 23.1.2006 22:48
***Re: Houbelec Petr, 2 děti 28.1.2006 11:20
****Dámy a pánové- hodně dětí je mož... Mirka, dvojčata 2,5 let 11.4.2006 14:14
....klobouk dolů Julli, kluci 5/98,2/03 23.1.2006 10:10
*Re: ....klobouk dolů helena82 24.2.2006 12:32
Mate i muj obdiv... PajaMM 23.1.2006 10:12
*Re: Mate i muj obdiv... Jana, dva kluci (1999,2000) 23.1.2006 10:54
*Re: Mate i muj obdiv...! Mirina 23.1.2006 11:4
**Re: Mate i muj obdiv...! Itica 23.1.2006 11:19
No trestné to není... Psychouš 23.1.2006 10:43
*Re: No trestné to není... MirkaEyrová 23.1.2006 10:52
*Re: No trestné to není... cizinka 23.1.2006 11:15
**Re: No trestné to není... Eva, 2 děti 23.1.2006 11:24
**Re: No trestné to není... Eva, 2 děti 23.1.2006 11:25
***Re: No trestné to není... Psychouš 23.1.2006 11:32
**Re: No trestné to není... Eva, 2 děti 23.1.2006 11:26
**Re: No trestné to není... Psychouš 23.1.2006 11:29
***Re: No trestné to není... cizinka 23.1.2006 11:43
****Re: No trestné to není... Pavla3 23.1.2006 11:51
*****Re: No trestné to není... cizinka 23.1.2006 12:11
******Re: No trestné to není... Pavla3 23.1.2006 12:39
*******Re: No trestné to není... cizinka 23.1.2006 12:56
*******Re: No trestné to není... Itica 24.1.2006 14:45
********Re: No trestné to není..... 16.5Salám&Lajka14 24.1.2006 14:53
********Re: No trestné to není..... Tara 29.1.2006 0:27
********Re: No trestné to není..... tyynka 5.2.2006 16:53
*********Re: No trestné to není... Lída,3 kluci a holka 5.2.2006 17:2
******p.s. pro Pavlu cizinka 23.1.2006 12:40
*******Re: p.s. pro Pavlu Apolena. 23.1.2006 12:51
********Re: p.s. pro Pavlu cizinka 23.1.2006 13:6
*********pardon, Pavlo cizinka 23.1.2006 13:10
*********Re: p.s. pro Pavlu Apolena. 23.1.2006 13:30
**********Re: p.s. pro Pavlu cizinka 23.1.2006 13:46
***********Re: p.s. pro Pavlu Apolena. 23.1.2006 14:4
************Re: p.s. pro Pav... cizinka 23.1.2006 14:39
*************Re: p.s. pro P... Apolena. 23.1.2006 15:24
**************Re: p.s. pro... cizinka 23.1.2006 15:42
***************Re: p.s. p... Apolena. 23.1.2006 16:38
****************Re: p.s.... cizinka 23.1.2006 17:7
*****************Re: p.... Apolena. 23.1.2006 17:41
******************Re: p... cizinka 23.1.2006 18:8
*******************Re: p... Apolena. 23.1.2006 18:20
********************Re: p... cizinka 23.1.2006 19:25
*********************Re: p... Apolena. 23.1.2006 19:50
**********************Re: p... cizinka 23.1.2006 20:9
***********************Re: p... Apolena. 23.1.2006 20:26
************************Re: p... cizinka 23.1.2006 20:50
*************************Re: p... Apolena. 23.1.2006 21:5
********************Re: p... cizinka 23.1.2006 19:26
****************pro tebe... Pavla3 23.1.2006 17:14
*****************Re: pr... cizinka 23.1.2006 17:24
******************Re: p... Pavla3 24.1.2006 9:10
*******************Re: p... cizinka 24.1.2006 9:59
********************Re: p... Pavla3 24.1.2006 10:33
*********************Re: p... cizinka 24.1.2006 11:3
**********************Re: p... Pavla3 24.1.2006 12:14
***********************Re: p... cizinka 24.1.2006 12:20
************************Re: p... Pavla3 24.1.2006 13:26
*************************Re: p... cizinka 24.1.2006 13:42
***********************Sorry... Katka 24.1.2006 12:31
*********************Re: p... oddTom 25.1.2006 10:31
**********************Hm hm Emaja 25.1.2006 10:51
***********************Re: H... Emaja 25.1.2006 10:54
***********************Re: H... Apolena. 25.1.2006 11:22
***********************Re: H... oddTom 25.1.2006 11:31
************************Re: H... Emaja 25.1.2006 11:48
**********************oddTo... Pavla3 25.1.2006 15:8
***********************Re: o... cizinka 25.1.2006 15:36
************************pro c... oddTom 25.1.2006 15:45
*************************Re: p... cizinka 25.1.2006 20:29
***********************Re: o... oddTom 25.1.2006 15:39
***********************Re: o... cizinka 26.1.2006 10:16
***********************Re: o... cizinka 26.1.2006 10:16
************************Re: o... oddTom 26.1.2006 13:1
***********************Re: o... hela 22.2.2009 15:34
*********************Re: p... hela 22.2.2009 15:29
*****************Re: pr... Apolena. 23.1.2006 17:42
*****************Re: pr... oddTom 25.1.2006 10:47
******************Pro o... 16.5Salám&Lajka14 25.1.2006 11:25
*******************Pro M... oddTom 25.1.2006 12:16
********************Re: P... 16.5Salám&Lajka14 25.1.2006 12:34
*********************Re: P... zuzana 26.1.2006 4:44
**********************slovo... markéta, Tereza 7/03 26.1.2006 10:15
***********************...an... oddTom 26.1.2006 12:58
************************Re: .... markéta, Tereza 7/03 27.1.2006 9:9
*************************Re: .... Sylvie 27.1.2006 9:48
*************************Re: .... oddTom 27.1.2006 10:48
**************************Re: .... markéta, Tereza 7/03 31.1.2006 15:47
***********************Re: s... tyynka 5.2.2006 22:33
************Re: p.s. pro Pav... oddTom 25.1.2006 10:36
*************Re: p.s. pro P... Apolena. 25.1.2006 11:6
**************Re: p.s. pro... oddTom 25.1.2006 11:52
***************Re: p.s. p... Apolena. 25.1.2006 12:13
****************Re: p.s.... oddTom 25.1.2006 13:11
********Re: p.s. pro Pavlu Dzana 23.1.2006 16:46
*********Re: p.s. pro Pavlu Apolena. 23.1.2006 16:56
**********Re: p.s. pro Pavlu Dzana 23.1.2006 17:48
**********Re: p.s. pro Pavlu hela 22.2.2009 15:47
***********Re: p.s. pro Pavlu 13.9Estella16 22.2.2009 16:4
********Re: p.s. pro Pavlu ronniev 26.1.2006 12:11
*********Re: p.s. pro Pavlu Apolena. 26.1.2006 12:37
**********Re: p.s. pro Pavlu oddTom 26.1.2006 13:16
***********Re: p.s. pro Pavlu Apolena. 26.1.2006 13:20
************Re: p.s. pro Pav... oddTom 26.1.2006 14:26
*************Re: p.s. pro P... Apolena. 26.1.2006 14:44
**************Re: p.s. pro... oddTom 26.1.2006 15:19
***************Re: p.s. p... Apolena. 26.1.2006 16:40
****************Re: p.s.... oddTom 26.1.2006 17:8
*****************Re: p.... Apolena. 26.1.2006 18:14
******************Re: p... oddTom 26.1.2006 21:55
******************Re: p... oddTom 26.1.2006 22:2
*******************Re: p... Apolena. 27.1.2006 9:39
********************pokry... oddTom 27.1.2006 10:17
*********************Re: p... Apolena. 27.1.2006 10:48
**********************Re: p... oddTom 27.1.2006 11:23
***********************Re: p... Apolena. 27.1.2006 11:29
************************Re: p... oddTom 27.1.2006 11:55
*************************Re: p... Apolena. 27.1.2006 12:18
**************************Re: p... oddTom 27.1.2006 13:14
***************************Re: p... PajaMM 27.1.2006 13:26
****************************Re: p... oddTom 27.1.2006 13:45
*****************************Re: p... PajaMM 27.1.2006 13:56
***************************Re: p... Apolena. 27.1.2006 14:10
****************************Re: p... Apolena. 27.1.2006 14:31
*****************************Re: p... oddTom 27.1.2006 15:5
****************************Re: p... oddTom 27.1.2006 15:1
***********************Re: p... Sylvie 27.1.2006 11:32
************************Re: p... oddTom 27.1.2006 12:9
*************************Re: p... Apolena. 27.1.2006 12:25
**************************Re: p... oddTom 27.1.2006 13:6
***************************Re: p... cizinka 27.1.2006 13:57
****************************Re: p... oddTom 27.1.2006 14:41
*****************************Re: p... cizinka 27.1.2006 15:38
******************************Re: p... oddTom 27.1.2006 16:55
******************************Re: p... cizinka 27.1.2006 17:46
******************************Re: p... oddTom 27.1.2006 18:14
******************************Re: p... cizinka 27.1.2006 18:37
******************************Re: p... cizinka 27.1.2006 19:47
******************************Re: p... oddTom 27.1.2006 22:47
******************************Re: cizinka 28.1.2006 12:11
******************************Re: oddTom 28.1.2006 13:26
******************************Re: cizinka 28.1.2006 20:9
******************************Re: oddTom 30.1.2006 15:15
******************************Re: cizinka 30.1.2006 16:6
******************************Re: oddTom 30.1.2006 16:59
******************************Re: cizinka 30.1.2006 18:6
******************************Re: oddTom 31.1.2006 13:15
******************************Re: cizinka 31.1.2006 15:27
*************************Re: p... Sylvie 27.1.2006 12:52
**************************Re: p... oddTom 27.1.2006 13:33
***************************Re: p... Sylvie 27.1.2006 14:45
****************************Re: p... oddTom 27.1.2006 15:13
*****************************Re: Sylvie 27.1.2006 15:48
******************************Re: oddTom 27.1.2006 16:40
******************************Re: Sylvie 28.1.2006 14:9
******************************Re: oddTom 30.1.2006 14:39
******************************Re: Apolena. 30.1.2006 15:12
******************************Re: oddTom 30.1.2006 15:31
******************************Re: Apolena. 30.1.2006 15:49
******************************Re: oddTom 30.1.2006 16:47
******************************Re: Apolena. 30.1.2006 17:30
******************************Re: oddTom 31.1.2006 11:37
******************************Re: cizinka 31.1.2006 12:20
******************************Re: Apolena. 31.1.2006 13:22
******************************Re: cizinka 31.1.2006 15:14
******************************Re: Pavla3 30.1.2006 16:34
******************************Re: Apolena. 30.1.2006 17:3
******************************Mimo ... Pavla3 30.1.2006 17:53
******************************Re: M... Apolena. 30.1.2006 18:21
******************************Re: M... Pavla3 30.1.2006 18:52
******************************Re: M... Apolena. 30.1.2006 19:22
******************************Re: M... Pavla3 30.1.2006 21:1
******************************Re: M... Pavla3 30.1.2006 21:21
******************************Re: cizinka 30.1.2006 15:42
******************************Re: oddTom 30.1.2006 16:24
******************************Re: cizinka 30.1.2006 16:55
******************************Re: oddTom 31.1.2006 12:49
******************************Re: Sylvie 30.1.2006 16:36
******************************Re: Apolena. 30.1.2006 17:49
**************Re: p.s. pro... Pavla3 28.1.2006 4:32
**********???? cizinka 26.1.2006 13:33
***********Re: ???? Apolena. 26.1.2006 13:53
************Re: ???? cizinka 26.1.2006 15:9
*************Re: ???? Apolena. 26.1.2006 15:51
**************Re: ???? cizinka 26.1.2006 16:15
***************Re: ???? Apolena. 26.1.2006 16:54
****************Re: ???? cizinka 26.1.2006 17:13
*****************Re: ??... Apolena. 26.1.2006 18:18
******************Re: ?... cizinka 27.1.2006 10:37
*******************Re: ?... ...neviditelná... 27.1.2006 11:16
*******************Re: ?... Apolena. 27.1.2006 11:37
**************Re: ???? Sylvie 26.1.2006 16:18
***************Re: ???? Apolena. 26.1.2006 17:1
*******Re: p.s. pro Pavlu Pavla3 23.1.2006 13:3
********Re: p.s. pro Pavlu cizinka 23.1.2006 13:24
*********Pár názorů Psychouš 23.1.2006 13:34
**********Re: Pár názorů cizinka 23.1.2006 14:21
******Prosím tě cizinko, Olina 23.1.2006 17:30
******Re: No trestné to není... Tara 29.1.2006 0:42
*******Re: No trestné to není... cizinka 29.1.2006 18:20
********Re: No trestné to není..... Lucie + 2 princezny 29.1.2006 20:1
*********Re: No trestné to není... ...neviditelná... 29.1.2006 22:36
*********Re: No trestné to není... cizinka 30.1.2006 10:47
****Re: No trestné to není... Psychouš 23.1.2006 12:1
*****Re: No trestné to není... cizinka 23.1.2006 12:16
***Re: No trestné to není... Eva,jedno dítě 23.1.2006 21:29
****Re: No trestné to není... Alexandra,2+? 23.1.2006 22:48
*****Re: No trestné to není... Eva,jedno dítě 28.1.2006 18:57
******Re: No trestné to není... Alexandra,2+? 2.2.2006 22:47
****Re: No trestné to není... Vaclavka 24.1.2006 8:11
*****Re: No trestné to není... 16.5Salám&Lajka14 24.1.2006 9:7
*****Re: No trestné to není... Psychouš 24.1.2006 10:29
******Re: No trestné to není... Apolena. 24.1.2006 10:38
*******Re: No trestné to není... ...neviditelná... 24.1.2006 11:6
********Re: No trestné to není..... Apolena. 24.1.2006 11:45
******Re: No trestné to není... cizinka 24.1.2006 13:18
*******Re: No trestné to není... pro cizinku 24.1.2006 16:1
********Re: No trestné to není..... cizinka 24.1.2006 17:55
*********Re: No trestné to není... pro cizinku 24.1.2006 18:40
**********Re: No trestné to ne... cizinka 24.1.2006 19:12
******Re: No trestné to není... Vaclavka 24.1.2006 15:13
***Re: No trestné to není... Radka,  28.1.2006 23:55
*Re: No trestné to není... Mariana 23.1.2006 11:29
*Obdivuji a závidím Hanka 24.1.2006 10:30
**re: 11 deti... sarmi 24.1.2006 10:46
**re: 11 deti... sarmi 24.1.2006 10:49
*Re: No trestné to není... Jana 3kluci ,nejstarší 4roky 29.1.2006 23:32
*Re: No trestné to není... Aja 30.1.2006 10:30
*Re: No trestné to není... jarka 22.2.2009 15:9
Já mám jen dvě děti,ale 10kg navíc :-( Lenka 23.1.2006 11:37
Neuvěřitelné :-) Halabala 23.1.2006 12:10
Nechápu Eva 23.1.2006 12:32
*Re: Nechápu Havranpírka 23.1.2006 12:58
*Re: Nechápu Havranpírka 23.1.2006 12:59
**Nechápu,co nechápete 10.5Libik12 23.1.2006 13:45
***Re: Nechápu, že nechápeš, co nechá... pavla 66 23.1.2006 15:34
****Re: Nechápu, že nechápeš, co nec... Eva 23.1.2006 15:55
*****Re: Nechápu, že nechápeš, co n... cizinka 23.1.2006 17:18
******Re: Nechápu, že nechápeš, co... pavla 66 23.1.2006 21:53
*******Re: Nechápu, že nechápeš, ... Eva 24.1.2006 8:56
****Re: Nechápu, že nechápeš, co nec... ...neviditelná... 23.1.2006 23:1
*****Re: Nechápu, že nechápeš, co n... pavla 66 23.1.2006 23:7
******Re: Nechápu, že nechápeš, co... ...neviditelná... 23.1.2006 23:15
***Re: Nechápu, že nechápeš, co nechá... pavla 66 23.1.2006 15:43
***housle a brambory Mamka + 8 4.2.2006 21:20
****Re: housle a brambory Petra,6 14.2.2006 11:35
*****Re: housle a brambory MYŠa2myšáčkové 15.2.2006 20:56
*****Re: housle a brambory Mamka+8 17.2.2006 17:43
***housle a brambory Mamka + 8 4.2.2006 21:24
****Re: housle a brambory Apolena. 5.2.2006 14:16
*****housle a brambory a potrefené ... Mamka +8 5.2.2006 15:8
******Re: housle a brambory a potr... Apolena. 5.2.2006 15:38
*******Re: housle a brambory a po... Apolena. 5.2.2006 16:49
********Pro Sylvu a Olinu cizinka 6.2.2006 11:4
*********Pro cizinku Apolena. 6.2.2006 15:10
**********Re: Pro cizinku cizinka 6.2.2006 15:44
***********Re: Pro cizinku Apolena. 7.2.2006 2:39
************Re: Pro cizinku cizinka 7.2.2006 7:44
************Mela jsi jeste j... cizinka 7.2.2006 8:27
************A na posled zhrn... cizinka 7.2.2006 11:43
*************Re: A na posle... Apolena. 7.2.2006 12:24
**************Re: A na pos... cizinka 7.2.2006 12:46
***************Re: A na p... Apolena. 7.2.2006 13:44
****************Re: A na... Chiméra, syn 5,5 7.2.2006 13:55
****************Re: A na... cizinka 11.2.2006 13:27
*****************Re: A ... Apolena. 11.2.2006 14:23
******************Re: A... cizinka 11.2.2006 14:59
*******************Re: A... cizinka 11.2.2006 15:20
********************Re: A... PajaMM 11.2.2006 15:45
*********************Re: A... cizinka 11.2.2006 16:14
*********************Re: A... cizinka 11.2.2006 16:23
*********************Re: A... cizinka 11.2.2006 17:18
**********************Re: A... PajaMM 11.2.2006 18:3
***********************Re: A... cizinka 11.2.2006 18:20
************************pardo... cizinka 11.2.2006 18:22
************************Re: A... PajaMM 11.2.2006 18:24
*************************Re: A... cizinka 11.2.2006 18:34
**************************Re: A... PajaMM 11.2.2006 18:50
***************************Re: A... cizinka 11.2.2006 19:16
****************************Re: A... PajaMM 11.2.2006 19:48
*****************************Re: A... cizinka 11.2.2006 20:5
*****************************C - c... anonym ;-) 11.2.2006 20:25
******************************Re: C... cizinka 11.2.2006 23:16
******************************Re: C... cizinka 11.2.2006 23:39
******************************Re: C... Sylvie 11.2.2006 23:55
******************************Re: C... cizinka 12.2.2006 0:35
******************************Re: C... cizinka 12.2.2006 0:10
******************************Re: C... cizinka 13.2.2006 10:59
*********************A ješ... Mamka+8 18.2.2006 23:6
**********************Re: A... Jana+2 18.2.2006 23:11
**********************Re: A... MarkétaP + 4 dcerky 19.2.2006 10:7
**********************Re: A... cizinka 20.2.2006 14:0
***********************Re: A... Mamka+8 20.2.2006 14:43
**********************Re: A... gretka 27.2.2006 16:28
**********Re: Pro cizinku cizinka 6.2.2006 17:2
***********Re: Pro cizinku Olina 6.2.2006 20:13
************Re: Pro cizinku cizinka 6.2.2006 21:9
************Re: Pro cizinku cizinka 6.2.2006 23:19
******Re: housle a brambory a potr... Eva, 2 děti 7.2.2006 9:47
*******Re: housle a brambory a po... minka 14.2.2006 17:12
******Re: housle a brambory a potr... Eva, 2 děti 7.2.2006 9:49
******Re: housle a brambory a potr... Eva, 2 děti 7.2.2006 9:49
*****No to ti to Sylvo trvalo, Olina 5.2.2006 15:22
******Re: No to ti to Sylvo trvalo... Apolena. 5.2.2006 15:47
*******Re: No to ti to Sylvo trva... Olina 5.2.2006 19:29
********Re: No to ti to Sylvo tr... Apolena. 5.2.2006 22:7
*******Sem zapomněla, Olina 5.2.2006 20:12
******Re: No to ti to Sylvo trvalo... cizinka 6.2.2006 14:14
*******Ahoj cizinko, Olina 6.2.2006 20:11
Úžasné Insula 23.1.2006 13:3
Trocha z ineho pohladu... Lucia; brusko 07/06 23.1.2006 13:6
*Pěkné Psychouš 23.1.2006 13:24
*Re: Trocha z ineho pohladu... Dana 23.1.2006 14:57
*Re: Trocha z ineho pohladu... Stefanie 23.1.2006 17:18
**Re: Trocha z ineho pohladu... Slečna Marplová 26.1.2006 13:6
** Vzdycky jsem chtela byt jedinacek Zdena 4.2.2006 11:5
Smutné Lenka, 12.tt 23.1.2006 14:16
*Re: Smutné Míša + 1 23.1.2006 14:25
*Re: Smutné 10.5Libik12 23.1.2006 15:40
*Re: Smutné Toranoko 30.1.2006 10:44
*Re: Smutné lída, 35 let 31.1.2006 18:9
*Re: Smutné lída, 35 let 31.1.2006 18:9
*Re: Smutné lída, 35 let 31.1.2006 18:9
Nádhera! Myška04 23.1.2006 14:26
*Re: Nádhera! Psychouš 23.1.2006 14:34
*Re: Nádhera! MichaelaSe 23.1.2006 15:59
**Ale no taaak... Psychouš 23.1.2006 16:12
***Re: Ale no taaak... MichaelaSe 23.1.2006 16:29
*Re: Nádhera! MichaelaSe 23.1.2006 16:7
*Ja znam rodinu ktera ma 15 deti a 16ty... Nicole+dvojcatka(19.11.2001) 24.1.2006 5:18
11 dětí?? Šárka 23.1.2006 14:58
*Re: 11 dětí?? Sunshinne 23.1.2006 16:48
**Hm Emaja 23.1.2006 19:4
***Re: Hm 16.5Salám&Lajka14 23.1.2006 19:14
****Re: Hm Emaja 23.1.2006 19:51
*****Re: Hm 16.5Salám&Lajka14 23.1.2006 20:47
******Re: Hm Emaja 23.1.2006 21:33
*******Re: Hm 16.5Salám&Lajka14 23.1.2006 21:42
********Re: Hm Emaja 23.1.2006 22:24
******Re: Hm dana 24.1.2006 11:15
*******Re: Hm Sylva 24.1.2006 11:23
*******Re: Hm Sylva 24.1.2006 11:28
*******Re: Hm Markéta, syn 4 r. 24.1.2006 13:14
********Re: Hm 16.5Salám&Lajka14 24.1.2006 13:52
***Re: Hm Lída,3 kluci a holka 23.1.2006 19:26
****Re: Hm Emaja 23.1.2006 20:40
***Re: Hm Psychouš 23.1.2006 19:41
****Re: Hm Apolena. 23.1.2006 19:59
****Re: Hm Emaja 23.1.2006 20:2
***Re: Hm pavla 66 23.1.2006 22:27
****Re: Hm Emaja 23.1.2006 22:35
*****Re: Hm pavla 66 23.1.2006 23:4
******Re: Hm Emaja 23.1.2006 23:30
Komentář XY 23.1.2006 18:59
Klobouk dolů.... 11.8MartinaEmma12 23.1.2006 19:1
Gratulace!!!! kaculda 23.1.2006 21:30
Zdravím na Větrnou Hůrku!! Alili (Veru 6/02, Kuba 5/04) 23.1.2006 22:28
Uzasne.... RadkaP 23.1.2006 22:36
Moc pěkný ;o) !!! irena (Míša5/00+Maruš3/03) 23.1.2006 22:58
Proč ne? Mně se to líbí! Luinka 24.1.2006 0:16
*Re: Proč ne? Mně se to líbí! Luinka 24.1.2006 0:28
**Re: Proč ne? Mně se to líbí! Federika 24.1.2006 9:9
***Re: Proč ne? Mně se to líbí! 16.5Salám&Lajka14 24.1.2006 9:17
*Re: Proč ne? Mně se to líbí! mancini 24.1.2006 8:36
**Re: Proč ne? Mně se to líbí! Pavla3 24.1.2006 9:18
***Re: Proč ne? Mně se to líbí! Valkýra 24.1.2006 9:26
****Re: Proč ne? Mně se to líbí! Luinka 24.1.2006 14:46
nekomentuji tento článek, jen obecná úva... jedna od domácího krbu 24.1.2006 8:31
*Re: nekomentuji tento článek, jen obec... Luinka 24.1.2006 14:58
Moc Diny a čtyřlístek 24.1.2006 9:35
rozporuplné markéta, Tereza 7/03 24.1.2006 10:15
*Re: rozporuplné Maki 28.1.2006 12:45
11dětí jana 24.1.2006 10:34
11dětí jana 24.1.2006 10:35
11dětí jana 24.1.2006 10:35
redakce časopsiu Redakce Časopisu 24.1.2006 11:13
*Re: redakce časopsiu MichaelaSe 24.1.2006 12:10
**PANE JO............. Beatrice 24.1.2006 12:28
***Re: PANE JO............. MichaelaSe 24.1.2006 12:51
****Re: PANE JO............. Beatrice 24.1.2006 15:43
*****Re: PANE JO............. Luinka 24.1.2006 16:1
******Re: PANE JO............. Jana 24.1.2006 16:25
*******Re: PANE JO............. 16.5Salám&Lajka14 24.1.2006 16:47
********Re: PANE JO............. cizinka 24.1.2006 20:41
*********Re: PANE JO.............. 16.5Salám&Lajka14 24.1.2006 20:55
**********Re: PANE JO............ cizinka 24.1.2006 21:16
***********Re: PANE JO.......... 16.5Salám&Lajka14 24.1.2006 21:31
************Re: PANE JO........ cizinka 24.1.2006 21:39
*************Re: PANE JO...... 16.5Salám&Lajka14 24.1.2006 21:44
**************Re: PANE JO.... cizinka 24.1.2006 21:50
**********Re: PANE JO............ 16.5Salám&Lajka14 24.1.2006 21:35
*********Re: PANE JO.............. Apolena. 24.1.2006 21:13
**********Re: PANE JO............ cizinka 24.1.2006 21:46
***********Re: PANE JO.......... Apolena. 24.1.2006 22:7
**********Re: PANE JO............ čtenářka 24.1.2006 21:48
**********Re: PANE JO............ cizinka 24.1.2006 21:57
***********Re: PANE JO.......... Apolena. 24.1.2006 22:29
************Re: PANE JO........ cizinka 25.1.2006 0:20
*************Re: PANE JO...... ...neviditelná... 25.1.2006 0:36
**************Re: PANE JO.... Federika 25.1.2006 8:47
**************Re: PANE JO.... cizinka 25.1.2006 9:2
***************Re: PANE J... ...neviditelná... 25.1.2006 9:34
****************Re: PANE... Vaclavka 25.1.2006 10:1
*****************Re: PA... ...neviditelná... 25.1.2006 10:18
******************Re: P... Vaclavka 25.1.2006 10:33
*******************Re: P... ...neviditelná... 25.1.2006 10:58
********************Re: P... Sylvie 25.1.2006 11:21
*********************Re: P... cizinka 25.1.2006 13:56
**********************Re: P... ...neviditelná... 25.1.2006 14:5
***********************Re: P... cizinka 25.1.2006 14:10
************************Re: P... ...neviditelná... 25.1.2006 14:32
*************************Hleda... cizinka 25.1.2006 15:6
**************************Re: H... ...neviditelná... 25.1.2006 15:27
***************************Re: H... cizinka 25.1.2006 20:22
****************************Re: H... ...neviditelná... 25.1.2006 21:7
*****************************Re: H... cizinka 25.1.2006 22:23
******************************Re: H... ...neviditelná... 25.1.2006 22:34
******************************Re: H... cizinka 25.1.2006 22:38
*************Re: PANE JO...... Apolena. 25.1.2006 9:4
**************Re: PANE JO.... cizinka 25.1.2006 12:17
***************Re: PANE J... cizinka 25.1.2006 12:23
***************Re: PANE J... Apolena. 25.1.2006 12:31
****************Re: PANE... cizinka 25.1.2006 12:44
*****************Re: PA... markéta, Tereza 7/03 25.1.2006 13:19
******************Re: P... cizinka 25.1.2006 13:37
*******************Re: P... Pavla3 25.1.2006 14:15
********************Re: P... cizinka 25.1.2006 14:58
*********************Re: P... Pavla3 25.1.2006 15:25
**********************Re: P... cizinka 25.1.2006 15:44
******Re: PANE JO............. Apolena. 24.1.2006 16:35
*******Re: PANE JO............. ZuziP 24.1.2006 16:45
********Re: PANE JO............. Apolena. 24.1.2006 16:54
*********Re: PANE JO.............. Eva, 2 děti 24.1.2006 19:20
*******Re: PANE JO............. Katka 24.1.2006 16:51
******Re: Příprava na život Jana 2 kluci 24.1.2006 17:9
Obdiv veronika 24.1.2006 17:42
Obdiv veronika 24.1.2006 17:43
Obdiv veronika 24.1.2006 17:44
Obdiv veronika 24.1.2006 17:44
moc obdivuju Klára, dcera 9měsíců 24.1.2006 18:42
*Obdiv petluše 24.1.2006 19:50
*Obdiv petluše 24.1.2006 19:53
**Re: Obdiv mancini 24.1.2006 20:28
11dětí Jana 24.1.2006 20:22
11dětí Jana 24.1.2006 20:23
11dětí Jana 24.1.2006 20:23
Zajímalo by mě... machovka 24.1.2006 20:48
odkaz Monika 24.1.2006 23:10
*K rozhovoru 16.5Salám&Lajka14 25.1.2006 11:10
**Re: K rozhovoru ...neviditelná... 25.1.2006 15:48
***Re: K rozhovoru 16.5Salám&Lajka14 25.1.2006 16:0
****Re: K rozhovoru ...neviditelná... 25.1.2006 20:53
*****Re: K rozhovoru 16.5Salám&Lajka14 25.1.2006 21:13
******Re: K rozhovoru ...neviditelná... 25.1.2006 21:28
Vrátím se k tématu Kačika 25.1.2006 1:4
Vrátím se k tématu Kačika 25.1.2006 1:5
Otázky Marta, 2 děti + 1 bříško 25.1.2006 10:23
Pěkné Ilona Huszárová,2 holky a 1 kluk 25.1.2006 16:13
krasne Susanna 25.1.2006 19:46
*Re: krasne k+v 26.1.2006 9:50
11 porodů, 11 kg Otylka 25.1.2006 22:56
Jste odvazni Marie, syn 4 mesice 26.1.2006 12:18
Reakce autora článku Luboš Nágl, 11 dětí 26.1.2006 13:48
teď už článek komentuju!! jedna od domácího krbu 26.1.2006 14:10
*Re: teď už článek komentuju!! Katka 26.1.2006 14:24
a a 26.1.2006 14:33
Pocit Juki 26.1.2006 19:11
Otazky Aja 26.1.2006 21:3
Cenzura??? aaa 28.1.2006 14:42
Neobdivuji a nezavidim Lucie + 2 princezny 28.1.2006 21:6
*Re: Neobdivuji a nezavidim Iva 28.1.2006 21:38
**Re: Neobdivuji a nezavidim Lída,3 kluci a holka 28.1.2006 21:49
*Re: Neobdivuji a nezavidim Tara 28.1.2006 22:35
**Re: Neobdivuji a nezavidim Tara 28.1.2006 22:38
Monty, ...neviditelná... 29.1.2006 0:2
To je krása! Zuzula, syn 20 měs 29.1.2006 21:43
Klobouk dolů :o) Slanka* 30.1.2006 13:41
11dětí Malisha 31.1.2006 14:24
11 dětí??? Radka + Julinka 9/03 1.2.2006 12:42
dddd MichaelaSe 1.2.2006 23:36
MIMO TEMA IVANA 9.2.2006 13:1
Nejen housle Mamka+8 17.2.2006 16:44
Katolíci Patsy 31.7.2006 14:52
Katolíci Patsy 31.7.2006 14:52
Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.