tisk-hlavicka

Jak jsem byla překvapená realitou

9.1.2006 Bellana 130 názorů

Mnohokrát jsem přemýšlela nad tím, že většina problémů i "problémů", které jsem za poslední měsíce (coby těhule a posléze i matka) prožila, by zřejmě nenastala, kdybych do svého mateřského stavu nevstoupila plná nereálných očekávání a naivních představ.

Už coby dítě jsem dávala přednost plyšovým hračkám před panenkami. Zatímco moje vrstevnice venčily v kočárcích svá plastiková miminka, já se cílevědomě připravovala na vysněnou dráhu veterinářky a svým plyšovým kamarádům ovazovala končetiny fáčem a gázou a píchala jim pod hebkou srst injekce. Venku jsem se pohybovala spíše ve společnosti kluků a i vzhledem jsem mezi ně zapadala - krátké vlasy, věčně odřená kolena a špína až za ušima.

Ani během dospívání jsem nikterak netíhla k zájmu o nemluvňata; miminka se mi sice líbila, ale v porovnání s takovým koťátkem nebo třeba štěňátkem mi přišla nudná.

Vdala jsem se sice relativně brzy (sama jsem tím byla zaskočená, neboť jsem se vždycky domnívala, že nejsem ten typ na vdávání), ale místo zakládání rodiny jsme si manželem záhy pořídili kočku, a pak ještě jednu, a další … kdybychom měli větší byt, věřím tomu, že by nezůstalo u stávajících čtyř kousků. Místo po dítěti jsem toužila po štěňátku francouzského buldočka, a místo návštěv domácností s dětmi jsem vymetla kdejaký kočičí útulek.

Je mi trochu stydno se k tomu přiznat, ale byly doby, kdy jsem se domnívala, že patřím k tomu mizivému procentu žen, kterým chybí mateřský pud, a dítě ke štěstí nepotřebují.

Ale pak se to stalo. Pamatuji se na ten den. Přišlo to jak blesk z čistého nebe. Ve čtvrtek večer jsem uléhala ke spánku, skálopevně přesvědčená o tom, že budu-li mámou, pak pouze "kočičí". V pátek ráno jsem se probudila, a jako bych v hlavě zaslechla tiché tikání svých biologických hodin. V žaludku jsem cítila takový divný chvějivý pocit … no ano, bylo to tady. Přepadla mě touha po dítěti!

Jsem žena činu a trpělivost rozhodně nepatří mezi moje ctnosti. Ještě večer jsem sdělila svůj nový postoj k otázce plození manželovi (byl sice mírně překvapen, ale vzhledem k tomu, že už je u mě zvyklý na leccos, přijal tuto novinu vyrovnaně), a hned následující den jsem vysadila hormonální antikoncepci.

Stejně tak, jak jsem předtím o rozmnožování nejevila zájem, byla jsem nyní posedlá myšlenkou na vlastní voňavé, sladké a rozkošné miminko. Hormony se mi bouřily, já nakukovala do cizích kočárku (poprvé v životě) a se závistí v oku obdivovala těhotná bříška budoucích maminek.

Otěhotněla jsem až trapně snadno. Než jsem se stačila rozkoukat, byla jsem ve stavu, kterému se zcela po právu říká jiný. A bylo to krásné, nádherné, úžasné, nejlepší na celém světě.

Abych se teoreticky připravila na to, co mě čeká, rozšířila jsem svou sbírku populárně naučné literatury. Vedle publikací Šťastná kočka, Péče o kočku a Praktický rádce chovatele koček přibyly knihy Těhotenství v otázkách a odpovědích, Velká kniha o matce a dítěti a Co čekat v radostném očekávání.

Vcelku mi připadalo, že péče o kočku a o kojence se v zásadě až tak moc neliší - u obou jsou zapotřebí pevné nervy, hodně trpělivosti a speciální odpadkový koš na exkrementy.

Zodpovědně jsem tedy prostudovala všechny dostupné informace a těšila se, jak si budu užívat těch "nejkrásnějších devět měsíců v životě ženy".

Měla jsem zhruba následující představu: těhotenství mě promění v osobu klidnou, obdařenou jistou vnitřní vyrovnaností. Díky štěstí, které prožívám, bude má tvář rozjasněna nebývalou krásou, moje pleť bude hebká a pružná, vlasy husté a lesklé, oči se mi rozzáří a můj vzhled bude harmonickou směsí důstojné mateřskosti a ženské smyslnosti.

Je tedy pravda, že těhotenství mě proměnilo. Avšak v osobu neurotickou, zmítanou věčnými pochybami, zda je miminko v pořádku, děsící se těhotenských komplikací, vývojových vad, traumat při porodu a asi tisíce dalších věcí.

Nebylo dne, abych netrnula hrůzou, že se mému očekávanému dítěti něco stane. Nejprve jsem se nemohla dočkat, až budu cítit pohyby, pak když jsem je cítila, jsem měla pocit, že jich je málo, nejsou dost intenzivní … a když zase zesílely, hned jsem propadla panice, že je to známkou nějakého závažného problému. A tak podobně, v nekonečných variacích na dané téma.

Manžel téměř pojal podezření, že mě atakovali nepřátelští mimozemšťané, kteří se mi nabourali do mozku a řídí moje chování. Prostě mě nepoznával. Takhle jsem nešílela, ani když byl náš kocour na operaci zubů.

Co se týče mého luzného zjevu, tak musím uznat, že mi v těhotenství přestaly padat vlasy. Zato takové těhotenské akné, jaké se mi objevilo na mých dosud hladkých tvářích, abyste pohledali. Ani v pubertě jsem nebyla tak osypaná pupínky, jako v těhotenství. Doufala jsem, že to po prvním trimestru přejde, ale beďary nadále držely jak helvítská víra. Ohledně očí můžu napsat pouze to, že se mi rozzářily toliko při pohledu na čokoládu, a o smyslnosti něčeho, co silně připomíná funící tank, si myslím svoje.

Důstojně jsem se zcela určitě nechovala, jelikož jsem začala trpět chorobou zvanou těhotenská demence. V moudré literatuře se sice píše, že v těhotenství se může objevit lehká roztržitost, ale to, co jsem předváděla já, bylo na pováženou. Zapomínala jsem jména klientů, časy schůzek a občas jsem si po zavěšení telefonu nemohla vzpomenout, na čem jsme se to vlastně domluvili.

Do toho mě moje práce začala neuvěřitelně lézt na nervy, ba přímo obtěžovat. Všichni ti otravní lidé, kteří chtěli koupit nebo prodat dům či byt (ano, nejsem bohužel veterinářkou, ale realitní makléřkou), mě připravovali o blažené chvilky, které jsem trávila surfováním po internetu a hlazením svého rostoucího bříška (a konzumací kaloricky nebezpečně vydatných potravin).

Původně jsem měla zcela jasně rozmyšleno, že budu pracovat až do porodu (představovala jsem si, že mě do porodnice povezou přímo z prohlídky nemovitosti), že budu stále aktivní a výdělečně činná a budu naší rodině přispívat nemalými finančními prostředky až do svého slehnutí. Jenže jsem ke svému nemalému údivu neměla na práci ani myšlenky, všechna moje mozková kapacita (alespoň ta, co mi ještě fungovala) byla zainteresována pouze přemýšlením nad chystanou výbavičkou, jménem pro dítě, místem a způsobem porodu.

Začala jsem ztrácet přehled o cenách pražských nemovitostí, zato jsem se dokonale zorientovala v širokém sortimentu dětských kočárků.

V pátém měsíci jsem usoudila, že už jsem se ve svém mladém životě napracovala dost (což není úplně tak pravda, nebereme-li v potaz mou obvyklou pracovní pozici kavárenského povaleče) a že je načase přestat zatěžovat své křehké duševní zdraví komunikací s lidmi, kteří se místo o mém dítěti chtějí bavit o nějakých hloupých barácích. Říkala jsem si, že se chci stejně brzo po porodu vrátit do pracovního procesu, tak si aspoň užiji pár měsíců bezstarostných prázdnin.

Tady padla moje další mylná představa, a to, že budu celé těhotenství dbát na zdravou výživu, a pilně se věnovat kondičnímu cvičení. Mým hlavním pohybem byla procházka od špajzu k lednici a zpět. Během své "těhotenské dovolené" jsem často ještě odpoledne trávila v pyžamu, a chvíli před tím, než měl přijet manžel z práce, jsem si aspoň chvatně čistila zuby, aby se nelekl, že žije s prasetem.

Nebyla bych to ale já, abych vesele neplánovala dál. Především jsem sepsala velmi promyšlený porodní plán. Zdůraznila jsem v něm svoje přání rodit přirozeně, bez použití tišících léků, oxytocinu a nástřihu. Léky na zmírnění bolesti jsem u porodu opravdu nedostala (ne že bych je v určitém okamžiku strašně moc nechtěla), ale za oxytocin a nástřih jsem byla nakonec vděčná. Kdybych měla rodit ještě o minutu déle, tak snad vypustím s dítětem i duši.

O šoku z toho, že se mi místo sladce vrnícího uzlíčku narodila uvztekaná řvoucí bytůstka se zcela jednoznačnými názory na to, co jako miminko chce a nechce dělat, jsem už psala.

Jedno z největších překvapení jsem však coby novopečená matka prvorodička zažila, když jsem ani po šestinedělí stále ještě neslýchala k sobě promlouvat hlas mateřské intuice. Pořád jsem čekala, kdy to přijde. Kdy dostanu vnuknutí, co mám dělat, jak se mám ke svému miminku chovat. Kdy mě osvítí poznání, kudy se mají vydat mé výchovné kroky. Jelikož se nic takového nestalo (a s velkou pravděpodobností už ani nestane), byla jsem odkázána na starou osvědčenou metodu pokus-omyl, a také na úžasnou záležitost, která mi již v životě mnohokrát zachránila ne-li život, tak alespoň reputaci - a to na improvizaci.

Z mé zcela mylné a neuvěřitelně naivní představy, že budu vlídná, laskavá, chápající a hlavně zcela kompetentní matka, pochopitelně zcela sešlo. Byla jsem ráda, že více méně funguji, že jsem zatím dítě svým diletantským přístupem nijak závažně nepoškodila a že si zachovávám zbytky duševního zdraví. Místo krásné a vyrovnané maminky jsem v zrcadle vídala tlustou prsatou paní s poněkud vyděšeným výrazem v našedlém obličeji a tikem u oka.

Domnívala jsem se, že po porodu dojde k hormonálnímu převratu v mém těle, který jednak způsobí opětovné vyhlazení pleti, a pak mi taky vrátí moji bývalou osobnost. K hormonálnímu převratu sice došlo, ale ten způsobil, že mi vypadaly vlasy a akné se přesunulo z čela převážně do dolní poloviny obličeje. Bohužel rovněž nepatřím mezi ty šťastné ženy, které kojením ztrácejí těhotenské špíčky, ba naopak, připadám si čím dál tím širší.

Ještě horší je, že stále pláču u kdejaké sentimentální slátaniny jihoamerického původu, nemůžu vidět obrázek miminka bez toho, abych se nedojala a nezjihla, a televizní noviny už si raději ani nepouštím, protože u nich vyvádím jak malé dítě. A to prosím já, o které se říkalo, že je "pěkně ostrá holka".

Do práce se v nejbližších letech nechystám. Moje původní teorie, jak se budu těšit na to, až po několika měsících uvěznění mezi čtyřmi stěnami ještě ráda opustím alespoň na pár hodin svého potomka, a dychtivě zabavím svůj odumírající mozek smysluplnou (a hlavně výdělečnou) činností, se rozplynula jako pára nad hrncem. Miluji být doma s dítětem. Stýská se mi po něm, nevidím-li je více jak hodinu (déle s ním stejně nikdo venku na procházce nevydrží). Nic na světě mi v tuto chvíli nepřipadá smysluplnější, než trávit co nejvíce času se svou dcerou. A pořídit jí brášku. A dorovnat počet dětí s kočkami … no, to mě trochu zastřely mysl laktační hormony, to nemyslím (aspoň v to doufám) vážně.

Když nad tím tak uvažuji, mateřství je plné překvapení. Ať už si člověk dopředu naplánuje cokoliv, stejně je všechno jinak. A z toho vlastně vyplývá to největší překvapení, které v nové roli matky zažívám: mít dítě je mnohem krásnější, zajímavější a hlavně neskonale dobrodružnější, než bych si kdy bývala pomyslela. Je to ta nejpodivuhodnější cesta, po jaké jsem kdy šla.

Názory k článku (130 názorů)
Knihy pro tehotne Lukyska 9.1.2006 10:21
*Napiš knížku Simona, 2 děti 9.1.2006 11:13
**Re: Napiš knížku skunkless 9.1.2006 12:7
*Re: Knihy pro tehotne Eva K 9.1.2006 13:16
*Re: Knihy pro tehotne Vlasta, syn 5 let, dcera 7 let 14.1.2006 21:48
*Re: Knihy pro tehotne Silvie 15.1.2006 18:35
*BLABOLY knihach pro tehotne Silvie 15.1.2006 18:37
*BLABOLY v knihach pro tehotne Silvie 15.1.2006 18:37
*BLABOLY v knihach pro tehotne a nastav... Silvie, dcerka  15.1.2006 18:44
*Re: Knihy pro tehotne Hana+Věrka 15měsíců 25.1.2006 23:51
Super Šimi (Kačka1.11.+Viky 11.1.) 9.1.2006 10:24
*Re: Super MichaelaSe 14.1.2006 13:18
Už dlouho jsem se takhle nezasmála! Evča, 2 neposedové 9.1.2006 10:30
*Re: Už dlouho jsem se takhle nezasmála... Martina,Dita 5m 9.1.2006 10:45
*Re: těhotenský thriller Míša, 38 týden 9.1.2006 13:46
*Re: Už dlouho jsem se takhle nezasmála... Ivča 9.1.2006 17:12
**Re: Už dlouho jsem se takhle nezasmá... Bellana 9.1.2006 17:44
***Re: Už dlouho jsem se takhle nezas... Pole levandulové 10.1.2006 0:17
***Bellano Káčula 10.1.2006 14:57
****Re: Bellano Petra+Danýsek+9 koček 10.1.2006 23:47
***Re: Už dlouho jsem se takhle nezas... Eva 20.1.2006 14:17
*Re: Už dlouho jsem se takhle nezasmála... Janča 11.1.2006 14:57
moje těhotenství a mateřství Iva, Viki (8/05) 9.1.2006 10:48
*Re: moje těhotenství a mateřství Iva (Aneta03, Radovan06) 9.1.2006 10:59
**sourozenci Mirka 10.1.2006 14:35
Jsem na tom podobně... Lenka, 10. tt 9.1.2006 11:0
*Re: Jsem na tom podobně... Kačík+klučík 1.12.2006 10:6
:-) JanaaaM 9.1.2006 11:53
*Re: :-) Matka a tři děcka 9.1.2006 12:55
**Re: :-) cizinka 9.1.2006 16:20
***Re: :-) Matka a tři děcka 9.1.2006 19:40
****Re: :-) cizinka 10.1.2006 0:57
*****Re: :-) Matka a tři děcka 10.1.2006 4:5
******Re: :-) cizinka 10.1.2006 9:49
******p.s :-) cizinka 10.1.2006 10:2
*******Re: p.s :-) Matka a tři děcka 10.1.2006 10:47
********Re: p.s :-) Matka a tři děcka 10.1.2006 10:52
*********Re: p.s :-) cizinka 10.1.2006 11:59
**********Re: p.s :-) Matka a tři děcka 10.1.2006 12:27
***********Re: p.s :-) cizinka 10.1.2006 13:45
************jeste jeden p.s. cizinka 10.1.2006 20:24
*************Re: jeste jede... 10.5Libik12 10.1.2006 21:49
**************Re: jeste je... cizinka 10.1.2006 22:17
***************Re: jeste ... Ivana Procházková 11.1.2006 1:29
****************Re: jest... cizinka 11.1.2006 18:4
*****************Ahoj c... Olina 11.1.2006 20:12
******************Re: A... cizinka 12.1.2006 11:45
*******************Re: A... Olina 12.1.2006 18:40
********************Re: A... cizinka 12.1.2006 19:9
*******************Re: A... Ivana Procházková 12.1.2006 23:23
********************Re: A... Sylvie 12.1.2006 23:43
*********************Re: A... cizinka 13.1.2006 9:20
**********************Re: A... Ivana Procházková 14.1.2006 0:40
***********Matko, Gabra 11.1.2006 16:22
**Re: :-) nicol-H 9.1.2006 19:59
přesně popsáno.... Lucie 9.1.2006 11:59
*Re: přesně popsáno.... Efka & dvě děti 9.1.2006 13:13
*Re: přesně popsáno.... Sarah, dva kluci 10.1.2006 14:18
výstižné, kočka X miminko Eva K 9.1.2006 13:37
*Re: výstižné, kočka X miminko Bellana 9.1.2006 14:6
**Re: výstižné, kočka X miminko Bellana 9.1.2006 14:9
***Re: výstižné, kočka X miminko Eva K 9.1.2006 14:35
**Re: výstižné, kočka X miminko Andrea 9.1.2006 14:30
***Re: výstižné, kočka X miminko Bellana 9.1.2006 16:20
****Re: výstižné, kočka X miminko Jitka, Eliška a Martínek 9.1.2006 19:2
*****Re: výstižné, kočka X miminko Martina 9.1.2006 19:24
****Re: výstižné, kočka X miminko Jitka, Eliška a Martínek 9.1.2006 19:4
****Re: výstižné, kočka X miminko Daniela+Nithi 9.1.2006 20:14
***Re: výstižné, kočka X miminko NIKOLA  9.1.2006 18:7
***Re: výstižné, kočka X miminko NIKOLA  9.1.2006 18:7
***Re: výstižné, kočka X miminko NIKOLA  9.1.2006 18:7
***Re: výstižné, kočka X miminko Eva K 10.1.2006 9:22
Taky me to zmatlo :) Lenka 41.tt 9.1.2006 13:51
*Malý vetřelec v šestinedělí Markéta, syn 4 r. 9.1.2006 16:3
**Re: Malý vetřelec v šestinedělí Lenka 41.tt 10.1.2006 13:43
*Re: Taky me to zmatlo :) Lenina 9.1.2006 22:22
*Re: Taky me to zmatlo :) Blanka, 4 děti 10.1.2006 23:36
**Re: Taky me to zmatlo :) Lenka 41.tt 11.1.2006 7:39
SUPER .. esteeli 9.1.2006 14:49
:-D Rasika a Jáša :-) 9.1.2006 17:42
:-D Rasika a Jáša :-) 9.1.2006 17:43
Krásný článek! Kamyš 9.1.2006 20:18
Krásný článek! Kamyš 9.1.2006 20:23
Moc hezky píšeš Lola 9.1.2006 20:53
naprosto uzasne !!! katka 9.1.2006 22:33
*Přidávám se.. Douxy,Ness-05 10.1.2006 11:45
Těším se na další Eliška a dvě ještě nenarozená miminka 10.1.2006 13:35
krásnÄ› napsáno! CĂ­fka, Amálka17m, BoĹ™ivoj 2tĂ˝dny 10.1.2006 14:34
Bellano Káčula 10.1.2006 15:10
Tak nevim... J+B 10.1.2006 20:9
Super článek :-))) Katka - 04/06 11.1.2006 13:54
Hezké psaní! gris 11.1.2006 14:30
BRAVO! Krása... Faninka 11.1.2006 15:42
To znám.... Gia 11.1.2006 19:59
:-)) Lída. 11.1.2006 21:14
Bezvadne napsane!!!:o) Klara, Terezka 19 mesicu 11.1.2006 22:2
Bezvadne napsane!!!:o) Klara, Terezka 19 mesicu 11.1.2006 22:7
Jak jsem byla prekvapena realitou Katka R. 11.1.2006 23:3
jako to bylo o mne Luisa,Peta 8 mesicu 12.1.2006 11:28
*Re: krásny článok Maya78 13.1.2006 12:28
**Re: krásny článok MichaelaSe 14.1.2006 14:49
Jo ten tik v oku Markéta Porhajmova 13.1.2006 16:4
skvělý článek Mikulánek 15.1.2006 15:50
Trefné Iva+Terka 15.1.2006 16:57
BLABOLY v knihach pro tehotne a nastavaj... Silvie, dcerka  15.1.2006 18:40
BLABOLY v knihach pro tehotne a nastavaj... Silvie, dcerka  15.1.2006 18:41
Konečně někdo kdo napsal pravdu! Diana 30tt 15.1.2006 20:16
Cítila jsem to stejně Kačkač 15.1.2006 20:16
Díky.skvělý článek lenka havlová 16.1.2006 0:24
Pobavila jsem se :o) Marcela, Bubiska 6m 16.1.2006 20:43
Díky!!! Adka+dcera10/05+synové10/08 17.1.2006 14:39
* to je mazec :o) Jana na začáku cesty 10tt 17.1.2006 15:32
**Re: to je mazec :o) Bellana 17.1.2006 15:39
***Re: to je mazec :o) Jana na začáku cesty 10tt 17.1.2006 16:5
Taky tak Lucka 19.1.2006 12:33
"Růžová budoucnost" Alena D. - žádné dítě, nulová praxe 19.1.2006 13:33
Bellana je spasa Radka (dnes termin porodu) 20.1.2006 16:23
*Re: Bellana je spasa Eva 20.1.2006 16:43
Bellano-je opravdu psina! kamka,7.měs.těhotenství 26.1.2006 15:20
díky barbie 29.1.2006 20:6
realita helicka 30.1.2006 10:26
re tergy 1.2.2006 18:36
re tergy 1.2.2006 18:38
re tergy 1.2.2006 18:38
re tergy 1.2.2006 18:39
Takhle jsem se už dlouho nenasmála jana 12.2.2006 17:9
Zrcadlo Murka 21 tt 13.2.2006 23:58
Podekovani Bonsaj&Sára&Sofinka 07/08 14.6.2006 16:49
:o) wooloong 20.6.2007 9:31
..přesně má představa.. Edetka 12.11.2008 11:59
Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.