tisk-hlavicka

Zachraňte koně!

5.12.2005 Eva Králíková 11 názorů

Je to výzva a zároveň i název sdružení, které se zachraňování koňských životů věnuje už mnoho let.

Mluvím tu o útulku pro koně v Topolanech u Vyškova na Jižní Moravě. Nikdy Vás nenapadlo, že existují útulky i pro koně? Mě taky ne. Dokud jsem se nesetkala s jedním zoufale vyhlížejícím E-mailem. Pan Horák, provozovatel útulku, se v něm obracel na širokou veřejnost s prosbou o podporu. Z E-mailu čišelo i jeho vyčerpání. Přece jen pečovat v jednom člověku o několik koní, hledat sponzory, vyřizovat formality kolem sdružení a ještě hledat nové majitele pro vyléčené a zotavené koníky, to je práce pro lidí deset.

Výtažek z jeho E-mailu, který jste už možná někde zahlédli, protože ho dobří lidé rozšířili na mnoho míst, kopíruji:

Omlouváme se předem za tento Email, který je určen všem příznivcům zvířat a koní především.

Někteří z vás nás znají, jiní snad ještě neměli tu příležitost. Jsme Občanské sdružení Zachraňte Koně a provozujeme útulek pro koně. Bohužel jsme se dostali do tak tíživé finanční situace, že již nevíme, jak dál a hrozí nejen zánik, ale i nedostatek potřebné péče o zvířata, která jsou nyní v útulku. Před nedávnem u nás natáčela televize pořad "Chcete mě?", ale bohužel s tak minimální odezvou, že přínos byl do dneška nulový http://www.czech-tv.cz/vysilani/prog6786.html?porad=1095970013 .

Proto jsem se rozhodl vyzkoušet snad poslední možnost, elektronicky obeslat příznivce zvířat a prosit o pomoc. Uvítáme jakoukoliv finanční částku, případně přímo krmení pro koně (ječmen, oves a seno). Také nám pomůžete rozesláním tohoto emailu svým známým a přátelům.

Děkuji za váš čas a přijměte pozvání k nám na prohlídku, a případně na další spolupráci se těší předseda OSZK Martin Horák.

Pan Martin věnuje koním celý svůj život a to doslova. Před pár lety se ještě s dalšími nadšenci rozhodli zoficiálnit to, co v té době již mnoho let dělali. Založili sdružení a získali statut útulku. Během let ale nadšení ostatních vyprchalo nebo je život zavál jinam a postupně se vytratili. Pan Martin se v této době stará o vše sám. Denně ještě donedávna pečoval o 7 koní. Klisna s hříbětem, které bylo počato i porozeno v útulku, našly majitele, zrovna tak jako jeden z dalších koní, a nyní jsou tedy 4 koně. Kromě toho udržuje statek v technicky únosném stavu. Na víc nezbývají síly ani finance. Koně "spasou" mnoho tisíc měsíčně. Martin dělá vše nezištně, nedostává honorář. Na vlastní chléb a částečně samozřejmě i na chod útulku si vydělává ozvučením různých výstav a podobných akcí. Koně jdou k novým majitelům také zdarma.

Většina koní byla původně určená na jatka. Některé bylo třeba vykoupit, někteří byli darováni, protože jejich původním opatrovníkům už dosloužili, ale oni je nechtěli poslat na jatka.

My jsme si osobně zajeli útulek pana Horáka prověřit. Koně vypadali velmi spokojeně. Všichni byli velice přátelští a působili naprosto klidně a vyrovnaně. Naše malé děti mezi nimi běhaly (chodit pomalu zatím neumí). Starší 4letý se na koni i svezl. Přiznávám, že jsem původně měla strach je mezi zvířata pustit, protože vím, jací jsou plašani (naši kluci). Ale bylo až neuvěřitelné pozorovat, jak jeden z valachů, mohutné to zvíře, ustupuje pomalu před naším, vratce se pohybujícím batoletem, aby mu náhodou neublížil (kůň batoleti:-). Fotogalerii z naší návštěvy i s komentáři najdete na této adrese: http://www.psi-kocky.cz/14835

Útulek je vlastně menší statek. Dá se říci, že je to zotavovna. Často sem přijdou koně zranění, podvyživení apod. Koně mají k dispozici kryté ustájení a menší výběh. Je-li čas nebo pomocníci, bere je pan Martin "pod sedlo" a na kratší vyjížďky. Je vidět, že pan Martin "investuje" více do koní, než do stavení. Když se nedostává peněz, mají žaludky zvířat přednost. Je co opravovat, nicméně stavení vypadá zachovale.

Pan Horák dělá vše velmi pečlivě a s láskou. Je pochopitelné, že je v tuto chvíli už unavený, vyčerpaný a síly rychle dochází z neustálých starostí kolem provozu útulku. Proto jsme se rozhodli mu pomoci v rámci našich možností. Naší snahou je rozšíření povědomí o tomto útulku mezi širokou veřejnost a cílem najít tak dlouhodobé drobné i větší sponzory, spolupracovníky a nové majitele koní.

Pokud tato nádherná a hrdá zvířata máte rádi, budeme Vám vděční, když se rozhodnete dlouhodobě pravidelně přispívat na provoz útulku. I pár desítek korun měsíčně je velkou pomocí. A bydlíte-li v blízkosti Topola, chcete-li pomoci a rekreačně si zajezdit, pak se určitě panu Horákovi ozvěte. Budete v útulku vřele vítáni. (Připomínám, že osoby mladší 17ti let, musí mít doprovod někoho staršího). A případnou návštěvu si dopředu domluvte, abyste nejeli nadarmo.

Kromě každodenní péče o koně je třeba vyspravit střechu ustájení, plot a mnoho dalšího, na co není z pochopitelných důvodů čas ani finance. Také jsou průběžně stále potřeba praktické pomůcky k čištění koní. Pokud nemůžete pomoci finančně a na pomoc s prací to máte daleko, ale pomoci chcete, jistě se najdou i další možnosti. Např. můžete informace o existenci útulku rozšiřovat dále nebo oslovit případného sponzora.

Já Vám všem předem velice děkuji. Za sebe, za Martina i za všechny koně, které tak pomůžete zachránit a přivést k novým výborným majitelům.

Několik důležitých údajů:

OSZK Topolany 11 682 01 Vyškov
tel:517362022 fax:517361040
IČO: 26628830 účet: GE many bank: 164676365/0600
zachrante-kone@volny.cz www.volny.cz/zachrante
fotogalerie www.utulekprokone.vys.cz

Autorka je šéfredaktorkou chovatelského portálu mazlicci.cz

Názory k článku (11 názorů)
Maminky jsou zvláštně neakční hmr 6.12.2005 8:58
*Cože? xyz 6.12.2005 9:7
*Re: Maminky jsou zvláštně neakční Jarmila 6.12.2005 9:39
**Re: Sachy ...neviditelná... 6.12.2005 9:46
***Re: Sachy Jarmila 6.12.2005 9:56
*Re: Maminky jsou zvláštně neakční Jarmila 6.12.2005 9:39
*Re: Maminky jsou zvláštně neakční markéta 6.12.2005 11:37
**Re: Maminky jsou zvláštně neakční Oddny 7.12.2005 22:50
***Re: Maminky jsou zvláštně neakční Sugar+3 8.12.2005 21:47
****Re: Maminky jsou zvláštně neakčn... EvčaK 14.12.2005 23:32
****Re: Maminky jsou zvláštně neakčn... blikk 7.1.2007 19:53
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.