tisk-hlavicka

Slonisko a Medvídek Pú

27.7.2005 PR

Premiéra na DVD a VHS:27.7.2005
Délka filmu:65 minut
VHS:Dolby Surroud, český dabing
DVD:český dabing 5.1., české a slovenské titulky
Žánr: animovaný
Režie:Frank Nissen
Scénář:Brian Hohlfeld a Evan Spiliotopoulos

Na motivy příběhů A. A. Milnea.

O filmu:

Pozor, pozor, zachraň se kdo můžeš! Do stokorcového lesa vstoupila obávaná sloniska, která hlasitě troubí a zanechávají po sobě stopy velké jako Černé jezero!

Tímto zneklidňujícím úvodem začíná další filmové pokračování příběhů Medvídka Pú a jeho přátel ze Storkorcového lesa: Klokánka Rú, prasátka, králíčka, oslíka Ijáčka, tygra a dalších oblíbených zvířátek. Když si zvířátka uvědomí, jaké nebezpečí jim hrozí, neohroženě se vydávají na výpravu, jejímž cílem je nebezpečné Slonisko chytit!

Rú ale na výpravu nesmí, je moc maličký. A tak je zanechán doma, zatímco ostatní odcházejí ulovit tajemné mostrum. Co však osud nechce, je to právě Rú, který během hraní v lese potkává jedno ze slonisek, tedy spíše jejich mládě. Záhy se ukáže, že malé slonisko Fufík je nejenom roztomilé, ale je s ním i velká legrace a Rú v něm nachází spřízněnou duši. O tom, že sloniska nejsou nepřátele, nýbrž kamarádi však budou muset Rú a Fufík ostatní obyvatele Storkorcového lesa v nejedné těžké zkoušce teprve přesvědčit.

Zajímavosti:

  • Slonisko a Medvídek Pú je třetím celovečerním filmem, který byl natočen na motivy populárních dětských knížek z pera spisovatele A. A. Milnea. Snímky z produkce studia Disney, k nimž kromě Sloniska patří také Tygrův příběh a Prasátko a jeho velký příběh, vyprávějí krátké, dosud nezfilmované epizody z knih Winnie the Pooh (1926) a The House at Pooh Corner (1928), které u nás vyšly dohromady pod názvem Medvídek Pú.
  • Slonisko je první zbrusu nová postava v animovaném světe Medvídka Pú, který se nijak výrazně nezměnil po 75 let! "Pokud jsme chtěli přijít s novou postavou, museli jsme si být jistí, že bude mezi ostatní hrdiny A. A. Milnea zapadat, a že se jim plně vyrovná. Jsem přesvědčen o tom, že s Fufíkem se nám to dokonale podařilo," říká Spiliotopoulos. Roztomilý a bezelstný Fufík, jehož hihňání je stejně nakažlivé jako jeho hravý duch, působí dojmem, jako by jej přivedl k životu sám A. A. Milne.
  • "Tento film má především dětské publikum - a děti chtějí vidět v dominantních rolích také děti. Klokánek a Fufík jsou v tomto filmu jejich průvodci. Děti se ztotožňují převážně s mladšími postavami," doplňuje jej scénárista Evan Spiliotopoulos.
  • Nové místo ve Stokorcovém lese - Tajemná kotlina slonisek!
    Tentokrát animátory čekal nesnadný úkol - vytvořit dosud neprobádaný kout Stokorcového lesa, který obývají Sloniska. "Bylo nutné vytvořit místo, které by mělo svou vlastní atmosféru," říká Nissen. "Chtěli jsme, aby se Kotlina Slonisek od zbytku Stokorcového lesa hodně lišila. Stokorcový les každý dobře zná a cítí se v něm příjemně. Kotlina Slonisek měla představovat místo, kde se zvířátka nikdy neocitla a trochu se jej bojí.
  • Nikdo ze Stokorcového lesa nikdy předtím Slonisko neviděl a nikdo ani nijak zvlášť netoužil se s ním setkat. "V knihách jsou Sloniska pouze výplodem fantazie Prasátka a Medvídka Pú. Nikdy se nestane, že by se opravdu procházela okolo místa, kde žijí zvířátka - je to pouze smyšlený strašák, který postavičkám nahání hrůzu v jejich představách," říká Jim Cummings, který v původní verzi namluvil Púa a Tygra.
  • I ve filmu Slonisko a Medvídek Pú zůstává i nadále hlavním poselstvím příběhů s Medvíkem Pú to, že přestože mají i ony své slabé stránky a občas realizují přiblbé nápady, drží tyto postavičky za všech okolností spolu, a jsou velice dobrými přáteli.

Jak spatřil světlo světa MEDVÍDEK PÚ?

Vše začalo v roce 1921, kdy malý Christopher Robin Milne dostal k narozeninám plyšového medvídka jménem Edward. Během několika let se jeho sbírka rozrostla o další plyšové hračky, mezi které patřil oslík, klokan, prasátko a pruhovaný tygr. Když byly Christopherovi 4 roky, vyrazil se svými rodiči na návštěvu londýnské zoo a zde se spřátelil s kanadským černým medvědem jménem Winnnie (zkratka jeho rodného města Winnipeg). Jejich vzájemný vztah inspiroval Christopherova slavného otce, scénáristu a žurnalistu A. A. Milnea, k vytvoření nezapomenutelných postaviček a napsání několika nádherných příběhů a knížek, které vznikly na popud jeho ženy Daphne.

První příběh o Medvídkovi Pú byl otištěn v London Evening News 24. prosince 1925. Měl všeříkající nadpis Příběh, ve kterém se seznámíme s Medvídkem Pú a včelami; a vypravování začíná a dočkal se takové popularity, že byl hned druhý den odvyprávěn v rádiovém vysílání BBC.

Milne, který se narodil roku 1882 a zemřel v roce 1956, byl jedním z nejúspěšnějších anglických dramatiků. Po mnoho let také psal humorné články do Punch Magazine, kde byl po 8 let pomocným editorem. Původní příběhy o Medvídkovi Pú psal Milne zejména pro své vlastní potěšení. Stejně jako v případě tvorby JM Barrieho a Lewise Carrolla měl na jejich vzniku velký podíl také jeho syn.

V letech 1926-1928 napsal Milne knihy Winnie-The-Pooh a The House at Pooh Corner (u nás vyšly souhrnně jako Medvídek Pú), které doprovázely nádherné ilustrace E. H. Sheparda. Stejná autorská dvojice stála také u vzniku dvou dalších knih s Medvídkem Pú - When We Were Very Young (1924) a Now We Are Six (1927).

Postavu tygra Milne údajně nezaložil na plyšové postavičce, ale na černém kokršpanělovi jménem Chum. Chum byl velmi čilý a neustále po něčem skákal, díky čemuž svým majitelům způsoboval četné nesnáze. Tygr se poprvé objevil na scéně v roce 1928 a vystupoval v pouhých třech z celkem dvaceti příběhů o Medvídkovi Pú.

Opravdový Christopher Robin (Kryštůfek Robin) zemřel 20. dubna 1996. Během několika posledních let svého života aktivně usiloval o záchranu lesů v okolí místa, kde vyrůstal. Právě toto prostředí bylo jeho otci při psaní knížek o Púovi velikou inspirací.




Vyhledávání článků podle věku