tisk-hlavicka

Kojení je někdy dřina

7.6.2005 Mgr. Jana Dočkalová Děti a my 282 názorů

Také si myslíte, že kojení je hračka? Nebo jste o tom nikdy nepřemýšlely? Tak to asi nemáte děti, a nebo patříte k těm šťastným matkám, které kojily snadno a dlouho.

A možná si teď říkáte: „To je štráchů, já měla málo mlíka, tak jsem nasadila Sunar a bylo po hladu!“ Ale to také není to „pravé ořechové“ – jak tedy úspěšně kojit?

Už před porodem jsem byla rozhodnuta své dítě kojit alespoň rok a plně (bez jakýchkoli příkrmů) 6 měsíců, přesně podle doporučení WHO. Jsem přesvědčena, že mateřské mléko je, kromě lásky a péče, to nejlepší, co může dítě od maminky v prvním období života dostat. S mlékem dítě totiž nedostává zdaleka jen tuky, bílkoviny, tekutiny, kalorie atd., přijímá také zdraví, díky obranyschopným látkám v mléce obsaženým a, chcete-li, i množství důležitých informací. A navíc - zní to jako zázrak - složení mateřského mléka vždy odpovídá aktuálním potřebám dítěte! To nedokáže žádný výrobce umělé stravy na světě.

Jsem také člověk pohodlný (komu by se chtělo pořád sterilizovat lahvičky, hledat dudlíky, ohřívat mléko) a taky trochu sobecký (jak elegantněji zařídit, aby si miminko pořád někdo „nepůjčoval“?). Náš syn Toník se narodil dva dny po termínu v Centru alternativního porodu při FN Bulovka. Šlo o porod přirozený, bez medikace. Vážil 2600 g, měřil 48 cm. Poté co mě zašili, byl přiložen k prsu a chvíli sál. Zdravý novorozenec.

1. týden

V prvních dvou dnech jsem se víceméně úspěšně pokoušela kojit, za ochotné – a většinou zasvěcené – asistence dětských sester. Komplikace nastaly třetí den ráno, kdy u Toníka testy prokázaly nízkou glykemii a vysoké skóre CRP, které poukazovalo na zatím neznámý zánět. Ze zdravého novorozence se záhy stal novorozenec podvyživený a pediatrička si vyžádala můj souhlas s umístěním Toníka na novorozenecké oddělení, kde mu byla zavedena infuze glukózy a podávána antibiotika. Byla to pro mě těžká rána. Takto jsem si náš společný začátek nepředstavovala. Bylo pro mě velmi důležité mít dítě neustále u sebe a najednou bylo všechno jinak. Vidět Toníka s kanylou v hlavičce bylo pro mě strašné. Na novorozenecké oddělení jsem mohla kdykoliv zajít a být tam, jak dlouho jsem chtěla, nemohla jsem však Toníka kojit.

Právě třetí den se mi začalo tvořit mléko. Laktaci jsem povzbuzovala s pomocí elektrické odsávačky, sestřičky přidávaly odstříkané mléko do mateřského mléka jiných matek a Toníka alternativně dokrmovaly. Snažila jsem se tedy odsát hodně mléka, aby Toník dostal co nejvíce mléka ode mne, ale protože se mi laktace teprve rozbíhala, získala jsem pokaždé sotva 10 ml. Prsa se mi však během jediného dne nalila tak, že ztvrdla na kámen a já měla strach, že prasknou. Zachránila mě „má“ porodní asistentka a laktační poradkyně, která ze mě po teplých obkladech, nahřívání ve sprše a masáži mléko doslova vymačkávala. Ta ohromná bolest se dala přirovnat k druhému porodu. Sama bych si nedokázala pomoci. Po těchto bolestivých procedurách jsem prsa pro změnu chladila, ať už obklady, nebo opět ve sprše.

Toník se ke mně naštěstí po čtyřiadvaceti hodinách vrátil a zabodoval jako ta nejlepší a nejpřirozenější odsávačka na světě. S tvrdnutím prsů jsme se však za pomoci výše popsaných technik a střídání poloh na kojení prali ještě dobrých čtrnáct dní, nicméně horších komplikací, jako je zánět prsu a jiné, jsem zůstala ušetřena.

2. týden

Po propuštění domů mě zaskočil bezdůvodný smutek, bezradnost, nejistota. Toník toho přes den nikdy moc nenaspal, usínal mezi desátou, jedenáctou večer, ráno se budil mezi pátou a šestou, v noci vyžadoval kojení asi dvakrát, přes den téměř nepřetržitě. Prakticky celý den jsem seděla v „kojícím křesle“, podložená polštáři, Toník přisátý, u prsu možná více spal, než jedl, po odpojení byl plačtivý. Jídlo i pití mi nosili do křesla. Když Toník náhodou usnul, spala jsem také. Trampoty šestinedělí jsme si zkrátka řádně prožili. Nebýt ohromné podpory a pochopení manžela a mámy, nedokázala bych to! Naše paní doktorka zrovna odjela na třítýdenní dovolenou a v poradně zaskakovaly lékařky v důchodu.

I přes počáteční obtíže se měl Tonda čile k světu. Z porodnice odcházel téměř na své porodní váze a v prvním týdnu po propuštění přibral 350 gramů. Paní doktorce v poradně to bylo moc. Když se navíc dozvěděla, že naše pauzy mezi kojením jsou zhruba půlhodinové a že mi Toník ráno trochu ublinkával, nařídila dodržovat alespoň dvouhodinové přestávky. Naneštěstí mi tentýž postup po telefonu doporučila jedna laktační poradkyně(!), prý aby se miminku nemíchalo čerstvé mlíčko s natráveným! Bohužel tento blud stále přežívá i v povědomí zdravotníků a já, přestože jsem byla na naše poměry celkem dobře informovaná, jsem jej shledala jako poměrně logický argument a začala se jím řídit.

3. týden

Od té doby Toník čas před dalším kojením probrečel, pláč nám drásal nervy, až jsme se po několika dnech uchýlili, proti svým zásadám, k dudlíku. Alespoň při usínání trochu pomáhal. Navíc Toníka začaly trápit větry, při pláči se nalokal vzduchu. Pil málo, protože když se konečně, třeba po půlhodině pláče, dostal k prsu, vyčerpáním usnul.

Po týdnu tohoto trápení všech zúčastněných jsem se v poradně dověděla, že Toník přibral pouhých 100 gramů, podrobili jsme se kontrolnímu kojení, při němž Toník vypil jen 50 ml mléka, byli jsme pozváni na druhý den na další kontrolní kojení s tím, že pokud Toník opět nevypije paní doktorkou stanovené množství (100 ml), budeme muset nasadit dokrm, tedy umělou výživu, protože mám málo mléka. Při druhé kontrole vypil Toník v čekárně 80 ml, a protože to bylo podle lékařky stále málo, měla jsem zahájit dokrmování umělou výživou, alespoň alternativně, injekční stříkačkou. Mám prý málo mléka. Trvala jsem na tom, že mám mléka dost. Tak prý je chlapeček slabý a nemá sílu vysát potřebné množství. Nejde prý o žádnou tragédii, po pár dnech dokrmování třeba zesílí a dokrm už nebude potřeba. Rozhodně se nemusím bát ukončení kojení… O principu nabídky a poptávky asi nikdy neslyšeli.

Jestli jsem ještě tehdy měla mléka dost, tohle byl nejlepší způsob, jak o ně přijít. Věděla jsem, že nechci poslechnout, neodvážila jsem se však otevřeně vzepřít.

Tonula jsem v pochybnostech, zda už svému dítěti skutečně neubližuji, byla jsem stále víc nejistá, zoufalá, vystresovaná. Byl pátek, poprvé jsem vytáčela Horkou linku kojení. Stále víc jsem byla přesvědčena, že dvouhodinové pauzy jsou nesmysl a chtěla jsem se vrátit ke svému starému způsobu kojení, tedy kojit, kdykoli dítě požádá (i když to moje žádalo opravdu velice často). Nicméně, potřebovala jsem podporu. Na Horkou linku jsem se tehdy nedovolala, moje maminka se ale nedala a sehnala v Thomayerově nemocnici MUDr. Prokopa z novorozeneckého oddělení, který mě podpořil v mém rozhodnutí.

4. až 6. týden

Začali jsme zase kojit tak často, jak si Toníček přál, to mě zklidnilo, ale plačtivost a spaní při kojení přetrvávalo. Jak známo, když se něco pokazí, cesta k nápravě je mnohem delší. Toník přibral 110g za týden, byl hubený, v hmotnostně-výškovém grafu byl pod 3. percentilem, neklidný. Vrátila se „naše“ paní doktorka a byla v klidu – jak úlevné!

Za dalších 11 dní Toník přibral jen 160 gramů. Hubenost a neklid přetrvávaly. Kojila jsem stále jen z jednoho prsu při jednom kojení, aby se Toník dostal i k výživnějšímu, tzv. zadnímu, mléku. V poradně mi doporučili, ať mu dám alespoň čajíček – bylo léto, ale nijak zvlášť horké – zavodní se a bude líp (další blud!).

7. a 8. týden

Odjeli jsme na týden k rodičům na chalupu, čajíček jsme zkusili jednou, fenyklový. Věděla jsem, že mléko musí stačit, navíc, na rozdíl od čaje, obsahuje pro Toníka tak důležité kalorie. Občas jsem při jednom kojení vystřídala oba prsy. Že Toník asi nevypadal právě nejlépe, dnes usuzuji z toho, že mě přítelkyně začaly přesvědčovat, abych se nebála a Toníka dokrmila umělou výživou. Začínala jsem si připadat jako opuštěný ostrov. Stále jsem za něco křečovitě bojovala, téměř proti všem. Byla jsem pod velkým tlakem a přestávala vidět smysl svého počínání. Navíc jsem se vážně zaobírala pochybnostmi, zda už svému miminku opravdu neubližuji, zda ho netrápím hladem a jak je to vlastně s tím dostatkem mléka.

Přesně v osmi týdnech jsme šli na další kontrolu. Toník vážil tři a půl kila, přibral tedy 180 g za 14 dní. Tehdy mi paní doktorka promluvila do duše s tím, že bude už opravdu nezbytné nasadit dokrm. Obrečela jsem to a s pocitem, že už nám asi nic jiného nezbývá, se šla poptat do lékárny. Osvícená lékárnice mi místo Nutrilonu dala číslo na Horkou linku kojení. Tentokrát jsem se tam dovolala. Laskavá zdravotní sestra, paní Klimentová, mě vyslechla, vyptala se na potřebná čísla, poradila, jak pracovat s percentilovými grafy, které jsou součástí každého Zdravotního a očkovacího průkazu dítěte a mladistvého, ale hlavně, jak zvýšit tvorbu mateřského mléka a pro jistotu mě pozvala k osobní návštěvě na příští týden.

9. týden

Podle doporučení paní Klimentové jsem začala kojit při každém kojení čtyřikrát střídavě z obou prsů a mezi kojením jsem ještě mléko odstříkávala. Odstříkaným mlékem jsme Toníka s manželem ještě pomocí stříkačky dokrmovali, když měl po kojení hlad. Situace se začala zlepšovat. Nutno ale přiznat, že jsem si občas připadala jak mlékárna. Ven jsme se v těch dnech moc nedostali, často jsem je trávila v noční košili, mléko bylo cítit všude.

V té době jsem také navštívila svou terapeutku, se kterou jsme na úrovni nevědomí řešily Toníkův strach z dalšího růstu. Výsledek byl ohromující. Když jsme po týdnu navštívili laktační centrum, vážil Toník o 240 gramů víc a i když vezmeme v úvahu, že šlo o různé přístroje, byl přírůstek váhy značný. Při kontrolním kojení, které proběhlo v klidu, v pohodlí křesla s polštáři a podnožkou, Toník vypil 60 gramů. To podle zkušených profesionálek dokazovalo jeho potřebu pít častěji.

A dále…

Na další kontrolu do poradny jsme zamířili až ve dvanácti týdnech. To už byl Toník k nepoznání. Vážil 4420 gramů. Za tři týdny přibral 680 gramů.

Dnes je Tondovi sedm měsíců a váží sedm a půl kilogramu. Od našeho „bodu zlomu“ kojíme bez problémů. Časem jsme se vrátili k jednomu prsu při jednom kojení, to když Toníkovi stačilo, co vypil. Postupně jsme přestali odstříkávat, protože už to prostě nebylo potřeba. Od šesti měsíců zavádíme příkrm, zatím zeleninové pyré. Kojení je pro nás velmi pohodlným a hlavně vždy a všude dostupným zdrojem Toníkovy potravy. A nejen to, můj prs Tondovi pomáhá vyrovnat se s bolestí, úlekem, strachem a s usínáním. Jsem šťastná, že jsme to dokázali a vděčná všem, kteří se na tom podíleli.

Názory k článku (282 názorů)
Děkuji za všechny maminky Radka Pavlová, laktační poradkyně 7.6.2005 11:47
*Kojení opravdu někdy není vůbec snadné Jana038 7.6.2005 14:21
**Re: Kojení opravdu někdy není vůbec ... veverka 7.6.2005 18:32
**Re: Kojení opravdu někdy není vůbec ... Didísek 13.6.2005 11:29
*Taky moc děkuju Štěpánka+Tom11/00+Maty07/03 8.6.2005 21:25
**Počátky kojení v porodnici v Apoliná... Jana038 11.6.2005 9:26
***Re: Počátky kojení v porodnici v A... Štěpánka+Tom11/00+Maty07/03 15.6.2005 22:0
*Pro maminky, co nemohou koujit Malenka (3ratolesti) 9.6.2005 18:58
**Re: Pro maminky, co nemohou koujit KLARETA 13.6.2005 0:32
**Re: Pro maminky, co nemohou koujit Jitka,dcera 3měs. 3.7.2005 17:47
*Re: Děkuji za všechny maminky Iveta a Šárinka 15.7.2005 21:52
Znám to Mirka 7.6.2005 11:50
*Re: Znám to Jana 7.6.2005 12:27
*Re: Znám to Hanka, 3 děti 7.6.2005 20:51
*Re: Znám to leli 7.6.2005 21:29
*Re: Znám to Dája, 2 kluci 8 a 4 roky 8.6.2005 18:46
Kojení je dřina, ale i ohromná radost kote, synové 22 a 4 měsíce 7.6.2005 12:38
Kojení je dřina, ale i ohromná radost kote, synové 22 a 4 měsíce 7.6.2005 12:39
Já jsem to vzdala..naštěstí včas. Zuzana, Filip 04+Mandy 06 7.6.2005 12:39
*Re: Já jsem to vzdala..naštěstí včas. jana  7.6.2005 12:45
**Re: Já jsem to vzdala..naštěstí včas... silva,syn 3,5 roku 8.6.2005 11:10
**Re: Já jsem to vzdala..naštěstí včas... Jarka, Klárka 3, Sabinka 4 měsíce. 12.6.2005 23:12
***Re: Já jsem to vzdala..naštěstí vč... Kamila, holčička 22 měsíců 13.6.2005 23:50
****Re: kojení s dokrmováním nebyl š... Lenka Malá, syn 12 měsíců 30.6.2005 21:21
*Re: Já jsem to vzdala..naštěstí včas. Božka, 2 dievčatká 7.6.2005 13:10
**Re: Já jsem to vzdala..naštěstí včas... Jaga10,syn,2 ,5roku 7.6.2005 14:1
*Re: Já jsem to vzdala..naštěstí včas. Sylvie 7.6.2005 13:21
**Re: Já jsem to vzdala..naštěstí včas... sylva+misa(3)+stepanka(7) 12.6.2005 21:44
*Re: Já jsem to vzdala..naštěstí včas. Jana (Kačka 11/03+Matýsek8/05) 7.6.2005 22:23
*Re: Já jsem to vzdala..naštěstí včas. Mirasol, Neli04, Mája07 8.6.2005 11:58
**Re: Já jsem to vzdala..naštěstí včas... Zuzana, Filip 04+Mandy 06 8.6.2005 13:36
***Re: Já jsem to vzdala..naštěstí vč... Borča 8.6.2005 16:39
*Re: Já jsem to vzdala..naštěstí včas.-... Marcela , syn 2 mesice 15.6.2005 15:1
**Re: Já jsem to vzdala..naštěstí včas... ZuziP 15.6.2005 15:4
***Re: Já jsem to vzdala..naštěstí vč... marcela 15.6.2005 15:10
****Re: Já jsem to vzdala..naštěstí ... ZuziP 15.6.2005 15:20
*****Re: Já jsem to vzdala..naštěst... smisulenka,M03/05 + A01/08 15.6.2005 15:45
******Re: Já jsem to vzdala..naště... smisulenka,M03/05 + A01/08 15.6.2005 15:51
*******Re: Já jsem to vzdala..naš... ZuziP 15.6.2005 15:55
******Re: Já jsem to vzdala..naště... ZuziP 15.6.2005 15:54
*******Re: Já jsem to vzdala..naš... smisulenka,M03/05 + A01/08 15.6.2005 16:2
******Re: Já jsem to vzdala..naště... L+2 15.6.2005 17:13
*******Re: Já jsem to vzdala..naš... smisulenka,M03/05 + A01/08 15.6.2005 17:38
*******Re: Já jsem to vzdala..naš... ZuziP 16.6.2005 9:4
********Re: Já jsem to vzdala..n... L+2 16.6.2005 11:42
*********Re: Já jsem to vzdala.... L+2 16.6.2005 11:43
*********Re: Já jsem to vzdala.... Alice+Ada99+Máta02 16.6.2005 12:15
**********Re: Já jsem to vzdal... schamka + krakeni 16.6.2005 16:2
***********Re: Já jsem to vzd... L+2 16.6.2005 16:11
************Re: Já jsem to v... ZuziP 16.6.2005 16:25
*************Re: to Zuzi Věra 16.6.2005 16:29
**************Re: to Zuzi ZuziP 16.6.2005 16:30
************Re: Já jsem to v... schamka + krakeni 16.6.2005 16:36
*************Re: Já jsem to... L+2 16.6.2005 17:11
*********Re: Já jsem to vzdala.... ZuziP 16.6.2005 12:37
**Re: hlásím se do klubu Bláznů /kojíc... Xantipa 15.6.2005 15:29
***Re: hlásím se do klubu Bláznů /koj... marcela 15.6.2005 15:46
****Re: hlásím se do klubu Bláznů /k... Xantipa 15.6.2005 16:31
**Re: Já jsem to vzdala..naštěstí včas... r. 15.6.2005 15:52
**Re: Já jsem to vzdala..naštěstí včas... Líza 15.6.2005 15:54
***Re: Já jsem to vzdala..naštěstí vč... ZuziP 15.6.2005 15:59
****Re: Já jsem to vzdala..naštěstí ... Líza 15.6.2005 16:3
*****Re: Já jsem to vzdala..naštěst... ZuziP 15.6.2005 16:8
*****Re: Já jsem to vzdala..naštěst... marcela 15.6.2005 16:14
**Re: Já jsem to vzdala..naštěstí včas... ...neviditelná... 15.6.2005 23:29
***Re: Já jsem to vzdala..naštěstí vč... Apolena. 15.6.2005 23:46
****Re: Já jsem to vzdala..naštěstí ... ...neviditelná... 16.6.2005 0:19
*****Re: Já jsem to vzdala..naštěst... Apolena. 16.6.2005 9:48
*Nejlepší je zlatá střední cesta Míša, syn 30.6.2005 23:34
**Re: Nejlepší je zlatá střední cesta Mamka+Šárka 9m. 5.7.2005 19:11
Jak napsat příspěvek na hlavní stranu? Rozárka 7.6.2005 12:49
*Re: Jak napsat příspěvek na hlavní str... Adla 7.6.2005 13:8
**Re: Jak napsat příspěvek na hlavní s... Rozárka 7.6.2005 13:17
*Re: Jak napsat příspěvek na hlavní str... Andy 8.6.2005 1:47
kojení Marťuša,Kryštof 16,Emma 15 7.6.2005 12:52
velký obdiv!!! Pavlína,Martínek-6měsíců 7.6.2005 12:54
*moje zkušenost Zuza 7.6.2005 13:8
**Re: moje zkušenost Marťuša,Kryštof 16,Emma 15 7.6.2005 13:19
***Re: moje zkušenost Katka 7.6.2005 13:24
****Re: moje zkušenost JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 7.6.2005 13:38
***Re: moje zkušenost & 7.6.2005 13:30
****Re: moje zkušenost JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 7.6.2005 13:35
*****Re: moje zkušenost Haluška 7.6.2005 13:49
****Re: moje zkušenost Zuza 7.6.2005 13:49
*****Re: moje zkušenost Lorina 8.6.2005 0:11
****Re: moje zkušenost Myska, klucík 1 rok 15.6.2005 13:19
***Re: moje zkušenost Jaga10,syn,2 ,5roku 7.6.2005 13:57
****Re: moje zkušenost Zuza 7.6.2005 14:14
*****Re: moje zkušenost Jaga10,syn,2 ,5roku 12.6.2005 23:36
**Re: moje zkušenost Jaga10,syn,2 roky 7.6.2005 13:44
***Re: moje zkušenost Zuza 7.6.2005 13:55
****Re: moje zkušenost Marťuša,Kryštof 16,Emma 15 7.6.2005 14:13
*****Re: moje zkušenost Zuza 7.6.2005 14:26
******Re: moje zkušenost JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 7.6.2005 14:47
*******Re: moje zkušenost Zuza 7.6.2005 15:13
********Re: moje zkušenost ZuziP 7.6.2005 15:36
*********Re: moje zkušenost Dana 7.6.2005 15:57
**********Re: moje zkušenost .Lola. 7.6.2005 16:2
***********Re: moje zkušenost Dana 7.6.2005 16:32
************Re: moje zkušeno... ZuziP 7.6.2005 16:36
*************Re: moje zkuše... Dana 7.6.2005 16:43
**************Re: moje zku... Dana 7.6.2005 16:52
***************Re: moje z... ZuziP 7.6.2005 17:2
****************Re: moje... Dana 7.6.2005 17:25
*****************Re: mo... ZuziP 7.6.2005 17:34
******************Re: m... Dana 7.6.2005 17:44
*******************Re: m... ZuziP 7.6.2005 17:59
********************Re: m... andrea, dcera 6 let 8.6.2005 7:17
*********************Re: m... Myska, klucik 1 rok 15.6.2005 13:49
************Re: moje zkušeno... JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 7.6.2005 17:16
*************Re: moje zkuše... Dana 7.6.2005 17:35
*************Re: moje zkuše... Ivana a sosanky 7.6.2005 18:19
**************Re: moje zku... ZuziP 7.6.2005 18:32
**************Re: moje zku... ...neviditelná... 7.6.2005 19:7
***************Re: moje z... JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 7.6.2005 19:16
****************Re: moje... ...neviditelná... 7.6.2005 20:15
*****************Re: mo... JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 7.6.2005 20:29
*****************Re: mo... Zuzana27 8.6.2005 16:47
******************Re: m... L+2 8.6.2005 18:44
*******************Re: m... ...neviditelná... 9.6.2005 0:33
********************Re: m... Jiřule a 3 skřítkové 9.6.2005 8:3
******************Re: m... ...neviditelná... 8.6.2005 23:9
*******************Re: m... Zuzana27 9.6.2005 10:34
********************Re: m... ...neviditelná... 9.6.2005 12:50
*********************Re: m... Zuzana27 9.6.2005 14:55
**************Re: moje zku... Xantipa 7.6.2005 19:53
**************Re: moje zku... verca 9.6.2005 11:31
***************Re: moje z... Jiřule a 3 skřítkové 9.6.2005 14:25
************Re: moje zkušeno... Peta Z 7.6.2005 19:17
*************Re: moje zkuše... Marketa 7.6.2005 21:27
*************Re: moje zkuše... Daniela, 3leta dcea 9.6.2005 21:39
************Re: moje zkušeno... Jutka 8.6.2005 9:37
**********Re: moje zkušenost ZuziP 7.6.2005 16:7
**********Re: moje zkušenost JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 7.6.2005 16:8
***********Re: moje zkušenost Dana 7.6.2005 16:40
**********Re: moje zkušenost Daniela, 3leta dcera 9.6.2005 21:26
********Re: moje zkušenost .Lola. 7.6.2005 15:37
********Měla jsi štěstí... Katka,kluci 3 a 6 7.6.2005 16:32
*********Re: Měla jsi štěstí... Žabka 7.6.2005 19:29
**********Re: Měla jsi štěstí.... andrea, dcera 6 let 8.6.2005 7:29
*********Re: Měla jsi štěstí... Myska, klucik 1 rok 15.6.2005 21:23
*******Re: moje zkušenost Marťuša,Kryštof 16,Emma 15 7.6.2005 15:34
******Re: moje zkušenost & 7.6.2005 15:32
**Re: moje zkušenost s kojením dvojčat Ivana a sosanky 7.6.2005 15:17
***Re: moje zkušenost s kojením dvojč... Zuza 7.6.2005 15:31
***Re: moje zkušenost s kojením dvojč... ZuziP 7.6.2005 15:39
**Re: moje zkušenost Petra, syn Marek 5 let, Emma 1rok 7.6.2005 18:41
**Re: moje zkušenost Dája, 2 kluci 8 a 4 roky 8.6.2005 18:58
***Re: moje zkušenost Jiřule a 3 skřítkové 8.6.2005 19:32
**Proč vlastně píšeš? Mirka 8.6.2005 22:12
Jak poznat správnost tzv. odborného názo... Xantipa 7.6.2005 19:43
jak jsem kojila(kojim) ja anicka, dominik 08/04 7.6.2005 19:58
*Re: jak jsem kojila(kojim) ja Petra, syn Marek 5 let, Emma 1rok 7.6.2005 20:1
*Re: jak jsem kojila(kojim) ja věrca,Ivo(7/03) a Vojta(2/05) 8.6.2005 10:32
**Re: jak jsem kojila(kojim) ja smisulenka,M03/05 + A01/08 8.6.2005 11:40
**Re: jak jsem kojila(kojim) ja .Lola. 8.6.2005 14:33
***Re: jak jsem kojila(kojim) ja verca 8.6.2005 15:27
****Re: jak jsem kojila(kojim) ja .Lola. 8.6.2005 21:32
*****Re: jak jsem kojila(kojim) ja verca 9.6.2005 7:35
**Kojení 2letého dítě považuju za norm... Štěpánka+Tom11/00+Maty07/03 8.6.2005 22:8
***Re: Kojení 2letého dítě považuju z... verca 9.6.2005 7:30
****Re: Kojení 2letého dítě považuju... Pavla3 9.6.2005 15:59
*****Re: Kojení 2letého dítě považu... verca 9.6.2005 18:45
******Re: Kojení 2letého dítě pova... Pavla3 10.6.2005 8:34
*******Re: Kojení 2letého dítě po... Majda+Matěj 05 10.6.2005 12:46
********Re: Kojení 2letého dítě ... Pavla3 10.6.2005 15:50
*********Re: Kojení 2letého dít... MirkaEyrová 10.6.2005 19:38
**Re: jak jsem kojila(kojim) ja Lilian 13.6.2005 9:20
Ach jo Gabča, Adélka 12/02 7.6.2005 20:11
*Re: Ach jo Jana,Filípek 7.6.2005 21:5
*Re: Ach jo Martina,Paja a Matysek 8.6.2005 0:23
Myslím, že hysterky Olina 7.6.2005 20:24
*Re: Myslím, že hysterky anicka, dominik 08/04 7.6.2005 20:27
*Re: Myslím, že hysterky Jaga10,syn,2 ,5roku 7.6.2005 21:20
*Nechápu ... Markéta, syn 8 měsíců 14.6.2005 14:34
Nemozem sa ubranit dojmu, .Žaba 7.6.2005 20:46
nebyl to takový problém Pavlína,2kluci 7.6.2005 22:7
*Re: nebyl to takový problém 10.5Libik12 7.6.2005 23:20
Kojení jsem nesnášela Peta 2holčiny 8.6.2005 1:36
*Re: Kojení jsem nesnášela Ivana (Jiřík, Adam) 9.6.2005 14:14
*Re: Kojení jsem nesnášela sarka3 12.6.2005 20:50
**Re: Kojení jsem nesnášela Tereza 12.6.2005 22:53
No nevím Jana S(holčička-3roky) 8.6.2005 8:23
*Re: No nevím Xantipa 8.6.2005 9:5
*Re: No nevím Zuzana, Filip 04+Mandy 06 8.6.2005 9:32
**Re: No nevím Xantipa 8.6.2005 10:28
***Re: No nevím Mirasol, Neli04, Mája07 8.6.2005 11:28
***Re: kojení Jiřule a 3 skřítkové 8.6.2005 12:17
****dotaz Marťuša,Kryštof 16,Emma 15 8.6.2005 17:53
*****Re: dotaz Jiřule a 3 skřítkové 8.6.2005 18:45
******Re: dotaz Marťuša,Kryštof 16,Emma 15 8.6.2005 20:55
****Re: kojení Xantipa 9.6.2005 9:47
*****Re: kojení judita 9.6.2005 13:52
******Re: kojení Zuzana, Filip 04+Mandy 06 10.6.2005 8:23
*****Re: kojení Jiřule a 3 skřítkové 9.6.2005 14:7
**Re: No nevím Mirasol, Neli04, Mája07 8.6.2005 12:5
*Re: No nevím anicka, dominik 08/04 9.6.2005 21:40
problémy s kojením lida, syn 1 rok 8.6.2005 9:26
Kojím a navíc dokrmuji a jsem v klidu. Jarma (dvě děti) 8.6.2005 10:24
*Re: Kojím a navíc dokrmuji a jsem v kl... Božka, 2 dievčatká 8.6.2005 14:30
**Vydrzet-moje zkusenost Ivana,syn 2 roky 8.6.2005 16:10
problémy s kojením Nikol - 2 děti 8.6.2005 18:57
*Re: problémy s kojením .Lola. 8.6.2005 21:45
kojení dle možností Věrka, 2 a 3 8.6.2005 21:4
Ano, kojení je dřina, ale stojí to za to... Gábi, 2 děti 9.6.2005 8:1
Hlavně pozitivně Iva , dcery 5 a 9 9.6.2005 12:22
k tomu spani s detmi Javorka 9.6.2005 14:5
*Re: k tomu spani s detmi Božka, 2 dievčatká 9.6.2005 16:30
**Re: k tomu spani s detmi Boďka 9.6.2005 18:3
*Re: k tomu spani s detmi Alicee 9.6.2005 17:19
Vyšlo to až na podruhé Milada a 2 holčičky 13.6.2005 22:53
Pomozte i mě sarobrouk 13.6.2005 23:25
*Re: Pomozte i mě ...neviditelná... 13.6.2005 23:31
*Re: Pomozte i mě Gábina, 2 kluci 14.6.2005 0:17
Skvělej návod Krucipísek 14.6.2005 0:47
Není to snadné monika71 14.6.2005 9:43
Jseš dobrá! Petra 15.6.2005 13:31
*Re: Jseš dobrá! Pavla3 16.6.2005 15:51
**Re: Jseš dobrá! 16.5Salám&Lajka14 19.6.2005 18:33
***Re: Jseš dobrá! Pavla3 21.6.2005 10:21
Co je lepsi L+2 15.6.2005 14:10
*Re: Co je lepsi Pusinka 15.6.2005 18:9
**Re: Co je lepsi L+2 15.6.2005 18:36
***Re: Co je lepsi smisulenka,M03/05 + A01/08 15.6.2005 18:49
****Kojit či nekojit Lída+2 15.6.2005 20:5
*****Re: Kojit či nekojit MirkaEyrová 16.6.2005 14:6
******Re: Kojit či nekojit .Lola. 16.6.2005 15:34
*******Re: Kojit či nekojit MirkaEyrová 16.6.2005 19:48
Je mi smutno Branwen 15.6.2005 23:14
*Re: Je mi smutno dádina 15.6.2005 23:21
*Re: Je mi smutno Gabča, Adélka 12/02 15.6.2005 23:28
*Re: Je mi smutno Holajda/Jiřinka98 a dvojčata02 15.6.2005 23:30
**Re: Je mi smutno Eva, 3 děti (18 let,15 let a 1rok a 2 měs. ) 16.6.2005 0:35
*Re: Je mi smutno Ája, Ondra 6+Andula 2+ 40. týden 16.6.2005 0:5
**Re: Je mi smutno Branwen 16.6.2005 0:10
***Re: Je mi smutno Silvie 16.6.2005 0:53
****Re: Je mi smutno Branwen 16.6.2005 4:43
*****Re: Je mi smutno veverka 16.6.2005 4:58
******Re: Je mi smutno Branwen 16.6.2005 6:30
*******Re: Je mi smutno ...neviditelná... 16.6.2005 8:16
*******Re: Je mi smutno Líza 16.6.2005 10:35
*****Re: Je mi smutno Murielle 16.6.2005 5:32
*Kojení není jediný projev lásky Simča, dcery *1988 a 1997 16.6.2005 9:56
*Re: Je mi smutno schamka + krakeni 16.6.2005 12:6
**Re: Je mi smutno Branwen 16.6.2005 13:46
***Re: Je mi smutno Věra 16.6.2005 14:8
***Re: Je mi smutno Pejska 16.6.2005 14:24
***Re: Je mi smutno L+2 16.6.2005 15:28
****Re: Je mi smutno Líza 16.6.2005 17:47
*****Re: Je mi smutno L+2 16.6.2005 17:57
******Re: Je mi smutno Líza 16.6.2005 18:0
****drogy a kojení Pusinka 17.6.2005 22:11
***Re: Je mi smutno schamka + krakeni 16.6.2005 15:32
****Re: Je mi smutno L+2 16.6.2005 16:6
*****Re: Je mi smutno schamka + krakeni 16.6.2005 16:17
***Re: Je mi smutno veverka 16.6.2005 20:3
****Re: Je mi smutno veverka 16.6.2005 20:23
**Re: Je mi smutno MirkaEyrová 16.6.2005 14:7
***Re: Je mi smutno Branwen 16.6.2005 14:15
***Re: Je mi smutno schamka + krakeni 16.6.2005 15:21
****Re: Je mi smutno Boďka 16.6.2005 19:5
*****Re: Je mi smutno schamka + krakeni 17.6.2005 11:31
*****Re: Je mi smutno Branwen 21.6.2005 20:54
******Re: Je mi smutno .Lola. 21.6.2005 21:33
****Re: Je mi smutno MirkaEyrová 20.6.2005 16:4
*****Re: Je mi smutno MirkaEyrová 20.6.2005 16:8
*****Re: Je mi smutno Dana 20.6.2005 16:22
***kojení není pupek světa Pusinka 17.6.2005 22:23
****Statistika Pusinka 18.6.2005 13:17
***BRANWEN! MirkaEyrová 20.6.2005 15:59
****Chce to kľud! Boďka 21.6.2005 14:32
****Re: BRANWEN! Branwen 21.6.2005 21:2
*****Re: BRANWEN! Alicee 21.6.2005 21:26
******Re: BRANWEN! Myska, klucik 1 rok 22.6.2005 21:11
*****Re: BRANWEN! MirkaEyrová 21.6.2005 22:31
*Re: Je mi smutno Zuzana, Filip 04+Mandy 06 18.6.2005 22:16
Když se kojení nedaří, nejsem o nic horš... Štěpánka, 2 děti 25.6.2005 23:54
nekojící matky vpřed! Dita H. + Agáta 4 m 28.6.2005 23:13
*nekojení doktorka 22.7.2005 12:33
kojení je někdy dřina Raja + Zuzanka 8.2. 29.6.2005 10:27
*Re: kojení je někdy dřina Janka 3.7.2005 20:30
**Re: kojení je někdy dřina Branwen 11.7.2005 22:14
Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.