tisk-hlavicka

Jak se rodí na farmě v Čechách

22.3.2005 Johanka Kubaňová 303 názorů

Po dvou synech a dvou dcerách se mi narodil další syn a jak jinak než zase doma.

Čekala jsem na něj s napětím každou noc už od 20. prosince minulého roku. Tehdy se totiž začal intenzivněji hlásit a tlačit mě, až jsem si říkala, jestli ještě vůbec odehraju na varhany tu půlnoční mši v kostele v Horní Stropnici. Zrušila jsem vánoční návštěvu u sestry v Praze a žila jsem očekáváním. Ale půlnoční i novoroční mši jsem v pohodě odehrála. Dokonce i po Novém roce jsem nosila dál na poštu do Trhových Svin své balíčky babyšátků a když se mě úřednice na poště ptaly, kdy že to mám ten termín, krčila jsem 5. ledna jen rameny, že dnes a že čekám, že to vypukne každou hodinu. Minul 5. leden a já jsem vnitřně rezignovala: Smířila jsem se s tím, že s tímhle břichem prostě budu už nadosmrti běhat, přestala jsem plánovat porod a začala zase žít normálním životem. A tak jsme 6. ledna jeli se synem Samuelem 30 km do Českých Budějovic k očnímu. Další den jsem měla narozeniny a říkala jsem si, že by nebylo moc vhodné, aby se to mimino narodilo zrovna teď, že se nám to bude v rodině blbě slavit. Ale zrovna 7. ledna během dne jsem začala cítit pravidelné, ale slabé a řídké kontrakce. Navracely se asi každou půlhodinu, občas přes den na pár hodin zmizely, pak se zase ve stejné frekvenci vrátily. Nijak mě příliš neomezovaly – mohla jsem s nimi všechno normálně dělat – vařit, věšet prádlo, dělat s dětmi úkoly, i dojet autem na poštu. Kontrakce mě potěšily - že už se konečně něco děje, těšila jsem se na samotný porod - na ten proces a samozřejmě i na miminko.

Mám porody docela ráda. Beru je jako spolupráci. Moje tělo a já. Moje tělo pracuje nezávisle na mě. A poté, co jsem po prvním porodu byla paf z té intenzity a síly, kterou moje tělo při porodu vyvinulo, jsem to porodní dění nějak přijala a naučila se „jít se svým tělem“ a „pomáhat mu“. A doposud jsem mu vždycky stačila, i když se přiznám, že jsem někdy měla pocit, že je to na hranici mých sil.

Noc ze 7. na 8. ledna jsem ještě normálně spala, kontrakce nebyly tak silné a nebo prostě ustaly. 8. ledna pokračovaly dál ve stejné intenzitě a frekvenci.

Bydlíme na vesnici v jižních Čechách na farmě. 8. ledna bylo pěkné počasí, a tak šel tatínek Jirka prořezávat nějaké keře u silnice a děti se hrnuly za ním. Vypravila jsem se také na procházku, protože být doma a žít pořád jen čekáním, je strašné. To člověk nic neudělá a zároveň nic neuspíší. Došla jsem až nakonec vesničky a povídala si přes plot se sousedy. Smáli se, že do rána budu mít miminko, protože minule to bylo taky tak: Když se Johanka začne procházet, tak to už bude brzy! Říkala jsem si, že je to docela pravděpodobné. A tak to šlo celý den dál. Nic nového, nic víc a nic míň. Večer už jsem byla nevrlá, že se „pořád nic neděje“ – resp.nic víc. Čekala jsem pořád, kdy se porod konečně rozběhne.

Naše paní sousedka z vedlejšího statku je profesí porodní asistentka, ačkoliv tuto práci již přes 30 let nevykonává. Pohrávali jsme si s myšlenkou, pozvat ji k našemu porodu. Tedy – především Jirka – tatínek. Jakoby se cítil lépe s nějakou ženskou odbornou podporou. Já jsem měla spíš pocit, že ji nebudu moc potřebovat. Říkala jsem si, že zná pouze nemocniční porody, že nemá zkušenost s rozením doma, nemá žádné naslouchátko na poslouchání ozev miminka a že pokud porod půjde dobře, bude tam zbytečně a pokud dobře nepůjde, že budu muset stejně do porodnice. Takže jsem s ní eventuální asistenci u našeho porodu ani nedomlouvala. Nicméně ten večer 8. ledna, kdy jsem už byla nevrlá, že porod nikam nepostupuje, jsem ji zavolala, jestli by se podívala, na kolik cm jsem otevřená a jak by to tedy ještě dlouho mohlo trvat.

Přišla, když už všechny ostatní děti byly uložené ke spaní, a tak byl čas i na nějaké to popovídání. Vyšetřila mě a řekla, že si myslí, že by to mohlo někdy k ránu být. Pak jsme si sedli všichni k čaji a povídali o našich zkušenostech – paní sousedka o těch z porodnice, já o těch z mých předchozích porodů doma. Bylo to poprvé, kdy jsme si já jako rodička a ona jako porodní asistentka sedly a společně si ujasňovaly své postoje vůči některým praktikám u porodu. Byla to trochu legrační situace, kdy ona jako porodní asistentka zmiňovala různé patologické případy a situace a já jako rodička jsem jí odporovala nebo ji uklidňovala, že to či ono se mně jistě nebude týkat. Nakonec ze situace vyplynulo, že si obě dokážeme představit, že ten můj porod absolvujeme spolu. S tím jsme se rozloučily a rozešly se. Bylo 8. ledna večer.

Po jejím odchodu se opět navrátily řídké kontrakce, které v její přítomnosti jakoby téměř ustaly (ó, jak sociálně ohleduplné …). A protože se nedělo nic víc a nic míň, chystali jsme se také do postele. Ještě jsem si předtím vlezla do horké vany, abych porod podpořila. Jirka mezitím už usnul. Když jsem si lehla, zjistila jsem však, že s těmito kontrakcemi už neusnu – asi se přece jen nepozorovaně staly o něco silnějšími. Tak jsem zase vstala, rozložila si na stole své účetnictví, začala počítat a čekala, co bude dál. Mohlo být tak kolem jedné hodiny v noci. Po nějaké době jsme si všimla, že doba mezi jednotlivými kontrakcemi se zkracuje a začala si zapisovat frekvenci. Pohybovala se mezi 10 a 5 minutami a vysledovala jsem pravidlo, že když na sebe nějaká kontrakce nechala déle čekat, že pak byla o to silnější. Počítat účty se už moc nedalo, protože při každé kontrakci jsem vstala, opřela se rukama o stůl a prodýchala ji, a tak jsem to zase uklidila a přemýšlela, kdy probudím Jirku. Probudila jsem ho kolem třetí hodiny v noci, kdy porod začal nabírat na intenzitě, že jsem se mu už musela plně věnovat a nemohla dělat vedle nic jiného. Kontrakce přicházely po 2 – 3 minutách a začaly být pro mě svou intenzitou bolestivé. Jirka zvedl telefon a zavolal porodní asistentce - paní sousedce, že „už to má asi ty správný grády“, pomohl mi ještě roztáhnout náš gauč v obýváku a odjel autem pro paní sousedku do vedlejšího statku (půl kilometru). Byli tu za chvilku, bylo kolem půl čtvrté. V tuto dobu končí mé zápisky frekvencí kontrakcí, už jsem nebyla schopná psát. Vnímala jsem, že Jirka i porodní asistentka jsou se mnou v místnosti, ale už vůbec nevím, kde seděli a co dělali. Kontrakce mě „sežraly“, stála jsem u stolu, opírala se o něj a provázela kontrakce hlasitým mručením, či jak to nazvat, které koresponovalo s průběhem a intenzitou kontrakcí. Někdy v této době se probudily všechny děti a přišly do obýváku. (Byl to první porod, ke kterému se probudily. Vždycky předtím porod svého sourozence prospaly.) Najednou jsem volala: „Voda! Voda!“ Porodní asistentka mi rychle mezi nohy položila podložku, na kterou vyšplouchlo trochu plodové vody.

Od této doby pro mě porod nabral obřích rozměrů. Pohltil celou mě, veškerý můj fyzický i mentální prostor, rozšířil se na celou místnost, na celý dům, na celé univerzum … Tlak ve mně se asi tak zdesetinásobil, bylo to jako jedna nikdynekončící kontrakce. Miminko se začalo tlačit pochvou ven.

Věděla jsem, že musím dojít od stolu ke gauči, aby miminko vyklouzlo na gauč. Jsou to asi dva metry. Byly to n e k o n e č n é dva metry, které jsem se pomalu sunula ke gauči, rukama dopředu nataženýma, jakobych tam už už chtěla být, ale moje tělo nemohlo. Konečně. Klekla jsem si na gauč, lokty opřené o truhlu stojící za ním. Sklouzla jsem na jakousi animální úroveň a začala plnou silou vyřvávat nějaké slabiky. Mezi hlasitým řvaním jsem dávala už jen příkazy: „Dejte tu kytku pryč!“ „Přineste mi vodu!“ „Tak přineste mi tu vodu!!!“

Tlak uvnitř mě se zdál neúnosný. A k tomu ještě pravidelné plod vypuzující kontrakce. Byla to nejnáročnější fáze porodu. Přála jsem si jediné – aby už to bylo brzy za mnou. Porod hlavičky byl vrcholem bolesti. Řvala jsem na plné pecky.

Když byla hlavička venku, nastal na chvíli klid a trochu úleva a tělíčko ze mě vyklouzlo až s další konrakcí. Uffffff. Měla jsem to za sebou! „Máte kluka!“ hlásila porodní asistentka, tak trochu jako v porodnici. (V Německu mi moje porodní asistentka vždycky říkala: „Tak si sáhni, co máš.“) Bylo chvilku po 4. hodině ráno 9. ledna.

Později mi Jirka říkal, že malá Terezka (rok a půl) se ho při porodu držela jako klíště – ta měla strach a Mariánka (7 let) mi později řekla, že se bála, že umřu.

Poté, co ze mě miminko vyklouzlo, jsem se hned k němu obrátila čelem a natahovala po něm ruce. Porodní asistentka mu ještě čistila pusinku nebo něco podobného, a tak jsem musela chvíli počkat. Byla jsem celá netrpělivá! Za chviličku jsem ho dostala, dala jsem si ho na břicho, přikryla ho ručníky a lehla si sním. Konečně jsem ho měla!!! Tak po holčičce zase kluk! To bude tatínek rád. Mohl by z něj mít budoucího farmáře …

Pupeční šňůra tentokrát dotepala velmi rychle, a tak jsme ji brzy přestřihli. Porodní asistentka říkala, že chlapeček měl při porodu pupeční šňůru přes ramínko, tedy možná trochu skřípnutou, a proto začal po porodu brzy dýchat sám.

Miminko jevilo známky přenošení – nemělo na sobě už skoro žádný mázek, mělo hodně vyrostlé nehtíčky, už mělo řasy a plodová voda, která za ním vyšplouchla, byla už zakalená. Takže jsem ho oprávněně čekala o nějaký ten den dříve.

Mrňátko se po chvíli bez problémů přisálo k prsu a napilo se trochu mleziva. Potom si zas hovělo na mém břiše a ostatní členové rodiny si ho se zájmem prohlíželi. Asi po dvaceti minutách se přihlásily poslední kontrakce a vypudily placentu. Porodní asistentka ji prohlédla a řekla, že je v pořádku a celá. Poté mě prohlédla a konstatovala, že mám po porodu jen drobné ranky, které není nutné zašívat – zahojí se samy. Trochu mě omyla, pak jsem se šla osprchovat sama, převlékla jsem se, vzala si teplé ponožky na nohy a lehla jsem si do čistě povlečené postele. Mezitím jsme našeho klučinu zvážili na kuchyňské váze a oblékli. Navážili jsme celé 4 kg. Terezka před rokem a půl měla o půl kila méně a při poslední fázi porodu to bylo to znát. Tehdy jsem ještě měla na to, abych přerývaně řekla: „Už to brzy bude.“ Tentokrát jsem neměla na to, abych cokoliv řekla.

K ránu se všichni ještě rozešli do svých postelí a postýlek, aby dospali tu rozespalou noc a paní sousedka šla také domů. O tom, že v porodnici byla zřejmě zvyklá na jiný způsob práce, svědčí i její poznámka z odpoledne toho samého dne, když se ještě přišla podívat na miminko, kdy řekla: „Tak u vás jsem byla skutečně jen ta asistentka." A tatínek Jirka na to: "Víte, ona si to Johanka vždycky tak představuje."

V neděli 9.1. během dne jsme dali našemu chlapečkovi jméno Jan Kai.

Oproti mému čtvrtému „přeorganizovanému“ porodu (viz Mé předporodní peripetie), jak někteří říkali, byl tento porod prost všeho dohadování s úřady, s pojišťovnami i s lékaři. Jako bych si minule už prošlapala cestičku a věděla, na čem jsem. Změnila jsem gynekologa na takového, který mé rozhodnutí rodit doma respektoval a který i poskytoval poporodní návštěvy – resp. jeho sestřička. Nakonec k nim ale nedošlo, protože v době, kdy jsem rodila, měla sestřička právě dovolenou. O žádnou porodní asistentku jsem tentokrát nebojovala a smířila se s tím, že na porod budu sama, ačkoliv to nakonec dopadlo trochu jinak. Dětská lékařka miminko den po porodu prohlédla a když dostalo po několika dnech přes matriku přidělené rodné číslo, nabrala mu krev z patičky na povinné screeningové vyšetření. Rodný list nám na základě otcova nahlášení porodu vydala matrika Trhové Sviny. Na ultrazvukové vyšetření ledvin a očkování proti tuberkulóze jsme jeli v druhém a šestém týdnu na neonatologii do Českých Budějovic, kde mě už znali z minulého porodu. Vyšetření kyčliček jsme absolvovali v Trhových Svinech u ortopeda. Jediné, na co jsem tentokrát ve víru dění zapomněla, bylo nahlásit Kaie zdravotní pojišťovně a dětská lékařka se na mě zlobila, že jí pojišťovna neproplácí péči. Tak jsem to po šestinedělí hned napravila.

Na původní řečnickou otázku „Jak se rodí na farmě v Čechách“ bych tedy odpověděla, že za prvé povinně bez problémů, protože porodnice je daleko, za druhé je spoléháno na sousedskou výpomoc více než na oficiální struktury a za třetí se dětem dává mix z tradičních a netradičních jmen, aby se v nich zrcadlil tradiční i alternativní přístup k životu. :o)

Názory k článku (303 názorů)
Přirozeně s odvahou Kopretinka 22.3.2005 7:39
*Re: Přirozeně s odvahou difo 22.3.2005 8:39
**Re: Přirozeně s odvahou Petra II. 22.3.2005 9:1
***Re: Přirozeně s odvahou Toranoko 22.3.2005 12:53
***NECHÁPU???!!!!! Bibione 27.3.2005 16:42
****Re: ja take NECHÁPU lenka 27.3.2005 23:55
****Děti u porodu Lenka B., syn 3 roky 29.3.2005 9:27
*Re: Přirozeně s odvahou Eva 22.3.2005 9:37
*Re: trochu vděku by neškodilo Světlíková, žádné děti 22.2.2006 14:0
Hurá! Katka 22.3.2005 8:59
Gratuluji ke krásnému porodu... Simča, dcery *1988 a 1997 22.3.2005 9:53
*Gratuluji též,ale... Bibi* 22.3.2005 10:19
**Re: Gratuluji též,ale... difo 22.3.2005 10:40
***Re: Gratuluji též,ale... Líza 22.3.2005 10:46
****Re: Gratuluji též,ale... Bibi* 22.3.2005 11:1
*****Tvoje zážitky mají trochu spec... Simča, dcery *1988 a 1997 22.3.2005 11:34
******Re: Tvoje zážitky mají troch... Bibi* 22.3.2005 11:53
*******Re: Tvoje zážitky mají tro... Lída+2 22.3.2005 15:40
******Re: Tvoje zážitky mají troch... Hanča 22.3.2005 12:3
*******Re: Tvoje zážitky mají tro... Gábina syn 4 roky 22.3.2005 12:42
********Re: Tvoje zážitky mají t... adelaide k. 22.3.2005 12:57
*********Re: Tvoje zážitky mají... Líza 22.3.2005 13:6
*********Re: Tvoje zážitky mají... Nela 22.3.2005 13:6
********Re: Tvoje zážitky mají t... Hanča 22.3.2005 13:32
*********Re: Tvoje zážitky mají... Iveta z bretane 1.4.2005 23:38
*******Re: Tvoje zážitky mají tro... Bibi* 22.3.2005 12:43
********Re: Tvoje zážitky mají t... Hanča 22.3.2005 13:45
*********Re: Tvoje zážitky mají... Bibi* 22.3.2005 14:5
**********Re: Tvoje zážitky ma... Hanča 22.3.2005 16:0
**********Re: Tvoje zážitky ma... Marie, dvě dcery 22.3.2005 19:29
**********Re: Tvoje zážitky ma... JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 23.3.2005 6:51
**********Re: Tvoje zážitky ma... Mirka 23.3.2005 12:5
********Re: Tvoje zážitky mají t... Lída+2 22.3.2005 15:48
********nejako moc nesuhlasim schamka + krakeni 23.3.2005 18:35
*********Malé odlehčení.... Simča, dcery *1988 a 1997 23.3.2005 19:45
**********Re: Malé odlehčení..... Marysha 23.3.2005 20:4
**********Pro Simču CCC 23.3.2005 20:42
***********Re: Pro Simču Sylvie 23.3.2005 21:30
************Re: Pro Simču Apolena. 23.3.2005 23:27
*******Re: Tvoje zážitky mají tro... Lada(Vítek6M) 22.3.2005 16:17
********Re: Tvoje zážitky mají t... Apolena. 22.3.2005 17:58
*********Re: Tvoje zážitky mají... *Aida* 22.3.2005 18:12
****Re: Gratuluji též,ale... Kopretinka 22.3.2005 11:57
*****Re: Gratuluji též,ale... Líza 22.3.2005 12:1
******Re: Gratuluji též,ale... difo 22.3.2005 12:48
*******Re: Gratuluji též,ale... Líza 22.3.2005 13:2
********Re: Gratuluji též,ale... maja, syn5 22.3.2005 13:57
*********Mně to už nedá!!! e-Liška 23.3.2005 13:55
**********Re: Co by mě zajímal... Xantipa 23.3.2005 14:35
***********Re: Co by mě zajím... e-Liška 23.3.2005 14:46
************Řvaní při porodu Janijaja 23.3.2005 22:23
*************Re: Řvaní při ... Sluníčko 31.3.2005 15:30
***********Re: Co by mě zajím... Marketa 23.3.2005 15:3
***********Re: Co by mě zajím... 16.5Salám&Lajka14 23.3.2005 16:40
************Re: Co by mě zaj... Misa3 23.3.2005 17:14
***********Re: Co by mě zajím... Iva 25.3.2005 8:45
************Re: Co by mě zaj... Lálinka, 2děti (04/03 a 10/04) 26.3.2005 21:33
************Re: Co by mě zaj... Lálinka, 2děti (04/03 a 10/04) 26.3.2005 21:34
***********Re: Diky za odpově... Xantipa 25.3.2005 9:0
************Re: Diky za odpo... Evelyn1968,2děti 25.3.2005 9:29
*************Re: Diky za od... JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 25.3.2005 9:37
**************rýpnutí Psychouš 25.3.2005 10:6
***************Re: rýpnut... Xantipa 25.3.2005 12:16
****************Pátek Psychouš 25.3.2005 14:16
*****************Re: Dí... Xantipa 25.3.2005 15:48
*************Re: Diky za od... e-Liška 26.3.2005 13:56
***********Re: Co by mě zajím... Jana 10.5.2005 11:32
************Re: Co by mě zaj... Jana 10.5.2005 11:35
******Re: Gratuluji též,ale... Kopretinka 23.3.2005 8:57
*******Re: Gratuluji též,ale... Líza 23.3.2005 9:55
********Re: Gratuluji též,ale... Kopretinka 23.3.2005 10:37
******Re: Gratuluji též,ale... bora 25.3.2005 21:0
****Re: Gratuluji též,ale... Toranoko 22.3.2005 12:56
***Re: Gratuluji též,ale... Petra II. 22.3.2005 10:57
****Re: Gratuluji též,ale... L+2 22.3.2005 11:47
*****Re: Gratuluji též,ale... Helad 22.3.2005 12:8
*****doživotní trauma postižená 22.3.2005 12:47
******Re: doživotní trauma L+2 22.3.2005 13:9
*******Re: doživotní trauma schamka + krakeni 23.3.2005 20:41
********Re: doživotní trauma Marysha 23.3.2005 21:18
*********Re: doživotní trauma Sylvie 23.3.2005 21:40
**********Re: doživotní trauma Sylvie 23.3.2005 21:44
***********Re: doživotní trau... Marysha 24.3.2005 14:54
******Re: doživotní trauma L+2 22.3.2005 13:9
******Re: doživotní trauma L+2 22.3.2005 13:10
****Mateřská a kojenecká mortalita Kája 22.3.2005 16:25
*****Re: Mateřská a kojenecká morta... *Aida* 22.3.2005 17:32
******Re: Mateřská a kojenecká mor... schamka + krakeni 23.3.2005 13:15
*****Re: Mateřská a kojenecká morta... andrea dominik 15mes 26.3.2005 7:33
***Re: Gratuluji též,ale... Elis a 4 22.3.2005 22:46
***Dobře zvolit jak rodit Lenka B., syn 3 roky 29.3.2005 9:57
****Re: Dobře zvolit jak rodit Marysha 29.3.2005 14:57
*****pro Maryshu Lenka B., syn 3 roky 29.3.2005 15:14
******Re: pro Maryshu Marysha 29.3.2005 15:25
*******Re: pro Maryshu *Aida* 29.3.2005 16:1
********Re: pro Maryshu Marysha 29.3.2005 17:10
*********Re: pro Maryshu *Aida* 29.3.2005 17:34
*********mfu bora 30.3.2005 23:42
*******Re: pro Maryshu Lenka B., syn 3 roky 29.3.2005 17:23
**Re: Gratuluji též,ale... Květa 22.3.2005 15:40
***Re: Gratuluji též,ale... schamka + krakeni 23.3.2005 20:39
****Re: Květa 25.3.2005 11:36
*****Re: schamka + krakeni 26.3.2005 22:29
**Porod doma Miriam, syn 2,5 roku 23.3.2005 14:15
**Re: Gratuluji též,ale... Romana, 2 děti - holčička 5 a kluk 2,5 roku 1.4.2005 0:15
***Re: Gratuluji též,ale... Sylva 1.4.2005 0:38
****Re: Gratuluji též,ale... Romana, 2 děti 1.4.2005 16:48
porod s pomocí není nepřirozený manina,L+L 22.3.2005 11:37
*Re: porod s pomocí není nepřirozený machovka 22.3.2005 12:50
*Re: porod s pomocí není nepřirozený machovka 22.3.2005 12:50
**Re: porod s pomocí není nepřirozený MajdaZ 22.3.2005 13:3
*Strach ze smrti difo 22.3.2005 13:30
**Re: Strach ze smrti difo 22.3.2005 13:39
**Re: Strach ze smrti difo 22.3.2005 13:39
**Re: Strach ze smrti L+2 22.3.2005 14:5
***Re: Strach ze smrti difo 22.3.2005 14:13
**Strach ze smrti-Zajimal by me nazor ... Misa3 22.3.2005 16:0
***Re: Strach ze smrti-Zajimal by me ... Jana 29.3.2005 21:42
****Re: Strach ze smrti-Zajimal by m... ...neviditelná... 29.3.2005 22:20
**Re: Strach ze smrti Toranoko 22.3.2005 16:13
**Re: Strach ze smrti Líza 22.3.2005 16:20
***Re: Strach ze smrti 16.5Salám&Lajka14 22.3.2005 18:5
****Re: Strach ze smrti Petra II. 22.3.2005 19:11
****Re: Strach ze smrti Michala 22.3.2005 23:9
Blahopřání Tara zelená 22.3.2005 12:33
Zaplat panbuh ze nezijeme ve stredoveku L+2 22.3.2005 12:41
Nemusím rodit doma, ale v klidu Leli 22.3.2005 15:1
*Re: Nemusím rodit doma, ale v klidu Světlana 22.3.2005 15:7
**Re: Nemusím rodit doma, ale v klidu Kája 22.3.2005 16:38
***Re: Nemusím rodit doma, ale v klid... Gábi, 2 děti 23.3.2005 8:31
*Re: Nechci rodit doma, ale v klidu Xantipa 23.3.2005 10:54
Gratulace matce šikulce Květa13 22.3.2005 15:51
Gratuluji,ale..... Šárka,Klárka 4 roky 22.3.2005 16:42
*Re: Gratuluji,ale..... *Aida* 22.3.2005 17:16
**Re: Gratuluji,ale..... Šárka 23.3.2005 11:43
***Re: Gratuluji,ale..... schamka + krakeni 23.3.2005 13:59
*Porod doma Renka, dcera 4 roky 23.3.2005 11:28
**Re: Porod doma schamka + krakeni 23.3.2005 13:45
***Re: Porod doma bora 25.3.2005 21:39
****Re: Porod doma schamka + krakeni 26.3.2005 22:11
I ja gratuluji *Aida* 22.3.2005 17:37
Opravdová SUPERSTAR David71 22.3.2005 19:48
gratulace Bara 22.3.2005 20:49
*Re: gratulace Jana+Filip 22.3.2005 21:42
**Re: gratulace Gábina 23.3.2005 9:1
***Re: gratulace Kopretinka 23.3.2005 9:31
****Re: gratulace Gábina 23.3.2005 10:11
*****Re: gratulace Kopretinka 23.3.2005 10:44
******Re: gratulace Sylvie 23.3.2005 10:57
******Re: gratulace Gabina 23.3.2005 11:1
*******Re: gratulace Kopretinka 23.3.2005 12:8
********Re: gratulace ...neviditelná... 23.3.2005 12:53
*********Re: gratulace ...neviditelná... 23.3.2005 12:57
**********Re: gratulace Sylvie 23.3.2005 13:17
***********Re: gratulace Líza 23.3.2005 13:25
************Re: gratulace Líza 23.3.2005 13:37
************Re: gratulace JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 23.3.2005 14:55
*************Re: gratulace Líza 23.3.2005 15:12
***********smiech cez slzy schamka + krakeni 23.3.2005 13:26
***********ambulantni porod -... M. 23.3.2005 21:6
***Re: gratulace Misa3 23.3.2005 12:24
****Re: gratulace Gabina 23.3.2005 12:47
****ambulantny porod a poporodna sta... schamka + krakeni 23.3.2005 13:1
*****Re: ambulantny porod a poporod... Gábina 23.3.2005 13:24
******Re: ambulantny porod a popor... schamka + krakeni 23.3.2005 13:30
*******a este nieco schamka + krakeni 23.3.2005 13:33
*******Re: ambulantny porod a pop... & 23.3.2005 14:7
********Re: ambulantny porod a p... schamka + krakeni 23.3.2005 14:14
*********Re: ambulantny porod a... adelaide k. 24.3.2005 10:38
**********Re: ambulantny porod... Misa3 24.3.2005 23:25
***********Pro Adelaide a Mis... & 25.3.2005 10:49
*Re:??? Lucka,dcera 5 let 23.3.2005 13:31
**Re: Re:??? Kopretinka 23.3.2005 15:10
***Re: Re:??? Lucka 26.3.2005 9:15
****Re: Re:??? Markéta 26.3.2005 18:33
*****Re: Re:??? Marysha 26.3.2005 21:1
******Re: Re:??? Jana + 2 27.3.2005 8:9
*******Re: Re:??? Marysha 27.3.2005 14:53
********Re: Re:??? Jana + 2 27.3.2005 15:48
*********Re: Re:??? ...neviditelná... 27.3.2005 16:19
**********Re: Re:??? Jana + 2 27.3.2005 17:6
*********Re: Re:??? Marysha 27.3.2005 17:10
**********Re: Re:??? Marysha 27.3.2005 17:11
**********Re: Re:??? Jana + 2 27.3.2005 17:15
***********Re: Re:??? Líza 27.3.2005 17:22
************Re: Re:??? Marysha 27.3.2005 17:37
*************Re: Re:??? Jana + 2 27.3.2005 18:12
**************Re: Re:??? Líza 27.3.2005 18:18
**************Re: Re:??? Marysha 27.3.2005 20:3
***************Re: Re:??? schamka + krakeni 27.3.2005 22:39
****************Re: Re:?... Marysha 28.3.2005 10:28
*****************Re: Re... Sylvie 28.3.2005 14:26
******************Re: R... Marysha 28.3.2005 15:15
*******************Re: R... 16.5Salám&Lajka14 28.3.2005 16:35
********************Monty... Milena 29.3.2005 20:33
*********************Re: M... 16.5Salám&Lajka14 29.3.2005 22:34
*******************Re: R... Sylvie 28.3.2005 17:19
********************Re: R... Marysha 28.3.2005 19:56
*********************Re: R... Marysha 28.3.2005 20:5
**********************Re: R... Sylvie 28.3.2005 21:42
***********************Re: R... Marysha 29.3.2005 11:20
************************Re: R... Sylvie 29.3.2005 12:17
*************************Re: R... Marysha 29.3.2005 13:58
*********************Marys... 16.5Salám&Lajka14 28.3.2005 20:16
**********************Re: M... Marysha 28.3.2005 20:23
**********************Pohle... Dana Janecká - porodní asistentka, sestra 28.3.2005 21:40
***********************Re: P... 16.5Salám&Lajka14 28.3.2005 22:47
************************Re: P... Dana Janecká - porodní asistentka, sestra 28.3.2005 23:2
************************Re: P... ...neviditelná... 28.3.2005 23:5
***********************Re: P... schamka + krakeni 29.3.2005 9:0
************************Re: P... Markéta 29.3.2005 10:17
*********************Re: R... Sylvie 28.3.2005 21:54
**********************Re: R... Sylvie 28.3.2005 22:5
********************infor... bora  30.3.2005 23:57
*******************Stres... Simča, dcery *1988 a 1997 29.3.2005 14:5
********************Re: S... Marysha 29.3.2005 14:46
*********************Re: S... Sylvie 29.3.2005 15:24
**********************Re: S... Marysha 29.3.2005 16:55
***********************Re: S... Sylvie 29.3.2005 17:10
************************Re: S... Marysha 29.3.2005 17:15
*************************Re: S... Sylvie 29.3.2005 17:32
*****************Re: Re... Terreza 28.3.2005 17:53
******************Re: R... Alicee 28.3.2005 18:41
*******************Re: R... Beruška9 28.3.2005 19:0
********************Re: R... Alicee 28.3.2005 20:14
*******************Re: R... Marysha 28.3.2005 20:3
********************Re: R... Marysha 28.3.2005 20:14
********************Re: R... Alicee 28.3.2005 20:58
*********************Re: R... Marysha 28.3.2005 21:22
*********************Re: R... Beruška9 28.3.2005 21:36
********************Re: R... *Aida* 28.3.2005 21:38
********************Re: R... schamka + krakeni 29.3.2005 9:19
*********************Re: R... Marysha 29.3.2005 15:6
**********************Re: R... schamka + krakeni 29.3.2005 16:37
***********************Re: R... Marysha 8.4.2005 16:53
************************Re: R... *Aida* 9.4.2005 12:52
*************Re: Re:??? schamka + krakeni 27.3.2005 22:28
***********Re: Re:??? Marysha 27.3.2005 17:31
**********Re: Re:??? ...neviditelná... 27.3.2005 17:19
***********Re: Re:??? Marysha 27.3.2005 17:43
************Re: Re:??? Marysha 27.3.2005 20:52
******Re: Re:??? Markéta 27.3.2005 9:24
*******Re: Re:??? ...neviditelná... 27.3.2005 11:54
*******Re: Re:??? Marysha 27.3.2005 15:6
********Re: Re:??? ...neviditelná... 27.3.2005 15:22
*********Re: Re:??? Marysha 27.3.2005 16:49
**********Re: Re:??? Jana + 2 27.3.2005 17:11
***********Re: Re:??? Líza 27.3.2005 17:15
************Re: Re:??? Jana + 2 27.3.2005 17:24
*************Re: Re:??? Líza 27.3.2005 17:41
**************Re: Re:??? *Aida* 27.3.2005 22:44
***************Re: Re:??? Líza 28.3.2005 8:30
****************Re: Re:?... *Aida* 28.3.2005 22:2
Taky mi to neda Marysha 23.3.2005 14:58
*Re: Taky mi to neda Pavla, holčičky 7a 3,5 a klučík 2M 23.3.2005 15:39
**Re: Taky mi to neda Marysha 23.3.2005 17:39
***Re: Taky mi to neda adelaide k. 24.3.2005 11:10
****Re: Taky mi to neda Marysha 24.3.2005 15:10
***Re: Taky mi to neda Dana + Filípek 2 roky 26.3.2005 0:33
*Nezodpovědné a bezohledné 3Kolka 23.3.2005 19:49
**Re: Nezodpovědné a bezohledné schamka + krakeni 23.3.2005 20:43
***Velké riziko 3Kolka 29.3.2005 19:35
****Re: Velké riziko Apolena. 29.3.2005 20:41
**Ne kolemjdoucí 23.3.2005 21:31
***Re: Ne Sylva 23.3.2005 23:32
****Re: Ne Marysha 24.3.2005 15:1
*****Re: Ne Květa 25.3.2005 16:13
******Re: Ne Marysha 25.3.2005 19:16
*******Re: Ne ...neviditelná... 25.3.2005 22:42
********Re: Ne Marysha 26.3.2005 16:0
*********Re: Ne Marysha 26.3.2005 16:6
**********Re: Ne Marysha 26.3.2005 16:17
*Co ti starší sourozenci?? Janijaja 23.3.2005 23:23
**Re: Co ti starší sourozenci?? 16.5Salám&Lajka14 23.3.2005 23:37
***Do vody Janijaja 23.3.2005 23:55
****Re: Do vody 16.5Salám&Lajka14 24.3.2005 0:11
****Re: Do vody schamka + krakeni 24.3.2005 8:40
**Re: Co ti starší sourozenci?? Hanča 24.3.2005 9:54
***Hančo, úplně Tě chápu.. Janijaja 24.3.2005 10:41
***Re: Co ti starší sourozenci?? Majka,5 let,1rok 29.3.2005 14:19
****Re: Co ti starší sourozenci?? schamka + krakeni 29.3.2005 15:47
*Taky mi to neda Dana+syn 3r 24.3.2005 10:12
Kazdy je jiny Leslie 23.3.2005 22:3
Za dobrotu na žebrotu Denisa 24.3.2005 0:28
Jsem ráda, že nemusím rodit doma Lila* 24.3.2005 9:3
*já bych i doma chtěla Vlaďka+Daniel 3/05 24.3.2005 12:46
**Re: já bych i doma chtěla Gábina 24.3.2005 14:54
**Re: já bych i doma chtěla Sylvie 24.3.2005 14:57
TRESTNÍ ZODPOVĚDNOST LILIA 2 děti 25.3.2005 19:25
*Re: TRESTNÍ ZODPOVĚDNOST Líza 25.3.2005 19:42
*Re: TRESTNÍ ZODPOVĚDNOST Marysha 25.3.2005 19:43
**Re: TRESTNÍ ZODPOVĚDNOST Kopretinka 29.3.2005 9:8
**Re: TRESTNÍ ZODPOVĚDNOST Markéta, těhotná 1.4.2005 15:53
*Re: TRESTNÍ ZODPOVĚDNOST Janka.b 28.3.2005 19:56
**Re: TRESTNÍ ZODPOVĚDNOST Marysha 28.3.2005 20:16
porod mimo porodnici je hazard se zdraví... Věra, dvě děti 2r a 4,5m 25.3.2005 22:28
zodpovednost domorodicek bora 25.3.2005 22:55
*Re: zodpovednost domorodicek andrea a dominik15mes 26.3.2005 7:47
**Re: zodpovednost domorodicek bora 26.3.2005 15:10
Nemocnice Denisa 26.3.2005 3:0
*Re: Nemocnice Janijaja 26.3.2005 21:26
**bezbolestny porod alka 28.3.2005 20:35
porod doma Petra 24TT 31.7.2005 19:14
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.