tisk-hlavicka

Kupujeme kolo - část 6.

7.1.2005 Jitka Vrtalová

V souvislosti s osazováním kola často uslyšíte termín "sada komponentů", či názvy jako Nexave, Deore a podobně. O co jde?

Výrobci jsou zvyklí uspořádávat jednotlivé komponenty do určitých sad, které jsou označeny společným obchodním názvem. Sada obvykle obsahuje přehazovačku (tedy zadní měnič převodů), přesmykadlo (tedy přední měnič převodů), řadicí páky, brzdy, brzdové páky, kliky, náboje kol, sedlovky atd. Platí, že čím vyšší je sada, tím lepší kvalitu materiálu a zpracování od ní můžeme očekávat. Zatímco nejlevnější komponenty jsou často z lisovaného plechu či z plastu, u nejvyšších sad se obvykle používá nerez ocel či speciální slitiny. Vyšší sada znamená pomalejší opotřebení a déle a lépe slouží svému účelu. Opět záleží na tom, jak často a na jaké úrovni chcete jezdit, zda závodně nebo rekreačně.

Ještě jedno upozornění: Jen málokdy se na jedno kolo montují všechny komponenty z téže sady. Zadní přehazovačka jako nejvíce namáhaný prvek obvykle pochází ze sady o jednu až dvě třídy vyšší. Naopak, přesmykač bývá ze sady minimálně o jednu třídu nižší.

Na našem trhu se pro osazení kol nejčastěji používají komponenty od firmy Shimano. Přehled sad a jejich použití najdete v češtině např. na www.paul-lange.cz, nebo na www.shimano-europe.com (anglicky).

Každý uživatel by si měl osazení vybírat podle toho, kolik na kole chce ujet kilometrů a zda se mu vyplatí investovat do kvality, lehkosti chodu a dlouhodobé trvanlivosti komponentů. Jinak se bude na výběr komponent dívat člověk, který ročně najezdí 10 tisíc kilometrů než ten, který kolo opráší třikrát za sezónu. Při výběru komponent často platíte za to, co poznáte třeba až za 5 let. Zatímco levné součátsti obvykle rychle začínají zlobit, ty kvalitnější vám mohou bez výměny fungovat i několik let k naprosté spokojenosti.

Vybírejte obezřetně - vylepšování bývá nákladné. Někdy je potřeba vyměnit více částí a navíc, pokud vám zbydou použité komponenty, máte jen malou šanci je prodat. Proto sbírejte informace z různých zdrojů, hlavně od prodejců, ale dobré jsou i zkušenosti vašich přátel. Na internetu najdete také řadu míst, kde můžete svůj výběr konzultovat s ostatními kolaři.

Seriál o výběru správného kola končí. Přejeme vám šťastnou ruku při nákupu a co nejvíce ušlapaných kilometrů v příštím roce.

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.