tisk-hlavicka

Kupujeme kolo - část 1.

25.11.2004 Jitka Vrtalová

Vybrat si správné kolo není vůbec jednoduché. Výběr toho správného kola záleží na mnoha podmínkách. Chcete-li se lépe orientovat a vědět, na co si dát pozor, čtěte dále.

Následující seriál je určen příznivcům rekreační cykloturistiky. Nenajdete tady informace o kolech pro free ride, BMX, downhill, trial, ale ani o závodních silničních kolech.

Co je pro vás rozumná cena?

Nejprve několik poznámek pro ty, kteří se rozhodují pro koupi nového kola:

  • Pozor na velmi nízké ceny
    Výhodná koupě kola v supermarketu se vám může ošklivě vymstít. Kolo s cenou pod 5 000 můžete dát po jedné sezóně do šrotu (i když záleží na tom, jak často a v jakých terénech na něm jezdíte). Nejde ani jednoznačně říci, že vyšší cena automaticky znamená vyšší kvalitu. Jak potvrdilo např. testování Sdružení na obranu spotřebitelů (březen 2003, porovnání 15 modelů crossových kol), užitné vlastnosti jednotlivých modelů se velmi liší, často v nepřímé úměrnosti s cenou.
  • Nespoléhejte se výhradně na doporučení prodejce
    To může být ovlivněno potřebou zbavit se některých "ležáků". Navíc málokterý prodavač bude vědět lépe než vy, do jakého terénu chcete jezdit, jak často a jak dlouhé etapy na kole absolvujete nebo kolik vážíte.

Podle kvality rámu a komponent kola se jeho cena pohybuje zpravidla někde mezi 4-200 tisíci Kč. Pro běžnou rekreační a sportovní jízdu si připravte v rozpočtu zhruba 6-15 tis. Kč. Pokud chcete na svém kole občas vyjet na koupaliště nebo na nádraží, bohatě vystačíte s kolem za 4-10 tis. Kč. V cenové kategorii 10-20 tis. Kč najdete kola, která jsou určená pro častější ježdění, delší výjezdy a sportovnější použití. O dražších modelech by měli uvažovat závodníci a dálkoví cyklocestovatelé.

Důležitá je také hmotnost jezdce. Vyšší zátěž znamená logicky větší namáhání všech součástek, a proto je nutné dát větší důraz na kvalitnější součástky. Těžší jezdec by tedy měl do svého kola investovat víc a dát větší důraz na kvalitní osazení i rám.

Užitečný tip: Výrobci kol každý rok zlevňují starší modely. Rozhodně se vyplatí koupit si loňský model s kvalitnější výbavou než investovat stejnou cenu do nejnovějšího modelu, který může být osazen i komponenty z nižší sady.

V další části seriálu se zaměříme na základní typy kol, které můžete na trhu najít.

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!
Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.