tisk-hlavicka

Palm Springs podruhé: štrůdl, švýcarská lanovka a sexy babičky

9.11.2004 Souradová Věra 3 názory

Tak tedy ten slíbený štrůdl v Palm Springs. Někde jsem četla půvabnou úvahu o tom, že vymezit, co to znamená střední Evropa, by se dalo dobře podle toho, kde se dělá štrůdl.

A kde ho umí ocenit. Vychází to dost přesně od Vídně ke Krakovu od Bavorska k Mukačevu. Ale tak by mohla být Střední Evropa i na mnoha místech v Americe. V Texasu či Chicagu. Jedno z takových mist je také Palm Springs. V Shermanově deli a pekárně, košer restauraci s dobrotami, které si můžete nechat zabalit na cestu. Mají tam také několik druhů koláčů, větrníky a několik druhů vánoček. Může vám být ukradené, že jim říkají challa, slavnostní chleba nezbytný pro požehnání u slavnostní sobotní židovské večeře. Je upletená ze stejného těsta jako vánočka, má v sobě rozinky a mandle a na jazyku se jen rozplývá, jak od mojí maminky. A štrůdl můžete mít i teplý s vanilkovou polevou, kterému u nás říkali šodó. Mají tam také vynikající plněnou rybu pro znalce, slanečky, kuře na paprice a plno jiných dobrot. Chodíme tam s Clarisskou vždycky na snídani a nakoupíme si štrůdl a vánočku než odjedeme domů. V době sobotní a nedělní snídaně tam můžete potkat nejednu prominentní osobu jako například Riffa Markowitze, který je ředitelem a protagonistou slavných Follies, ale o těch vám povím až za chvilku.

Další atrakce evropského původu, kterou byste si s dětmi neměli nechat ujít je otáčecí lanovka. Vyprojektovala ji švýcarská firma. Lanovka vás horizontálně přenese několik klimatických pásem (z horkých nížin pouštní krajiny až řekněme na Aljašku.). Američané rádi přehánějí, ale v tomto případě, ani trochu. Dole jste v poušti, jen pár set metrů nad mořem (670 v průsmyku) a je tam vedro blížící se k 30 stupňům Celsia, nahoře jsou skalnaté hory (3242m hora San Jacinto) a často tam ještě i v květnu nebo začátkem června leží sníh. Lanovka se otáčí po celou svou cestu 2600 metrového výškového rozdílu a vidíte do všech stran. Vejde se do ní 80 pasažérů najednou. Nahoře se v zimních měsících můžete vydat ve sněžnicích či na běžkách na výlet, nebo se jen projít kolem horské chaty či povečeřet ve stylové restauraci. Vzhledem k tomu, že my sníh v San Diegu nemáme, je to pro Clarissku vždycky zážitek.


Dole bylo skoro 30 stupňů Celsia. Tady nahoře jsme vyšly s našimi tanečnicemi jen ven pro tuhle promrzlou fotku.

Její učitelka Miss Michelle a jiní milovníci tance a veselé kabaretní zábavy jezdí do Palm Springs na jinou jedinečnou podívanou ve stylu vaudeville a muzikálů 30. a 40. let - na FABULOUS PALM SPRINGS FOLLIES. To ovšem není nic pro děti.

Je to jediný kabaret na světě, kde protagonistům "musí" být nejmíň 56 let, horní hranice je prý u nebeské brány. Tak například krásná Glenda Guilfoyle je matkou 7 dětí a 8 vnoučat, tančí od svých 17 let. Jiné ze současných hvězd je 87 let. Obdivuhodný Larry Kern má dva nové klouby do nové sezóny. Nemyslete si, že jde o nějakou smutnou podívanou na důchodce, kteří chtějí být mladí za každou cenu. Oni mladí jsou! Show je už po 14 sezón vyprodaná. Vidělo ji přes 200 000 diváků. Pokud ji chcete vidět také , je třeba si zakoupit vstupenky na několik týdnů dopředu. Kritikové se předhánějí v superlativech, byly o nich natočeny již dva na festivalech oceněné filmy. "Nejkrásnější dlouhonohé krásky, které jsem kdy viděl", říkají kritici. Kostýmy, je jich na 1.500, stojí každou sezónu 35.000 dolarů jeden. Je to rozhodně nejzajímavější představení ze všech, která se tu na mnoha scénách v kasinech a hotelích nabízejí. Její producent Riff Markowitz miluje tenhle svůj projekt nejvíc ze všech svých úspěchů na scénách či v televizi. Říká se o něm, že nově definoval americké stáří jako věčné mládí. Také se o té show říká, že jej Riff Markowitz inscenuje s dokonaloou elegancí Cary Granta a nestydatým patriotismem Johna Wayna veden heslem vaudeville :" Dej jim to, co si žádají!". Publikum to umí ocenit! Tuhle show prostě miluje!

Byla jsem take omráčená.

Jinak se sem samozřejmě jezdí hlavně "do lázní", což pro Američany znamená kosmetika všeho druhu masáže, pleťové masky a sem tam něco víc. Na to jsou tu kliniky také. Jsou tu i speciální hotely zařízené pro homosexuální páry.

Bublinkové minerální lázně milují děti také. Clarisska, když zrovna netančí, je naložená v bazénu. Ale můžete si vyrazit i do indiánské rezervace, k vodopádům, do pouště. Nádherný přírodní park s Ježíšovými stromy (Joshua trees) je hned za branami Palm Springs, který patří k nejkrásnějším pouštním parkům v Severní Americe.

Palm Spring má opravdu pro každého něco a určitě vás nezklame. Svou pověst nejkrásnějšího zimoviště jistě lehce obhájí.

Názory k článku (3 názorů)
Yucca brevifolia Adela 12.11.2004 14:47
*Re: Yucca brevifolia Nahodny kolemjdouci 7.1.2006 10:12
Jedu tam Milada a nancy 17.11.2004 0:31
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.