tisk-hlavicka

Jakým způsobem povzbuzovat děti?

22.10.2004 Portál 2 názory

Veškeré tajemství spočívá v umění „získat si srdce“.

Prvním povzbuzením je naslouchání. To znamená věnovat skutečnou pozornost nejen „věcem“, které se dětí týkají, ale také jejich hodnotám a touhám.

Vysílat jasné signály. Jedna dívka měla v taštičce pomačkaný a mnoha čteními opotřebovaný lístek: „Milovaná dcero, vím, že jsi smutná ze špatné známky na vysvědčení. Prosím, nic si z toho nedělej. Máš krásné známky ze všeho, co tatínek a já považujeme v životě za důležité! Jsi čestná, odpovědná a samostatná. Jsi opravdu nádherná lidská bytost. Všechno ostatní je opravdu vedlejší. Líbá a objímá tě tvá maminka.“

Všímat si i maličkostí. Děti často své prosby o pomoc ukrývají do nepatrných gest, která je třeba se naučit rozpoznávat.

Pomáhat dětem, aby si dovedly samy dodávat odvahu. Je to velmi důležité. Cílem výchovy je vybudovat osobu, která má důvěru v sebe.

Uznávat. Je třeba otevřeně oceňovat dobré postoje. Děti jsou na ocenění a úctu ze strany rodičů velice citlivé. Jestliže vyjádříme uspokojení, pochválíme je, bude to pro ně posilou a povzbuzením. U jiných lidí obdivujeme odpovědné jednání, dodržování závazků, přizpůsobivost, rozhodnost, cílevědomost, plánování, starost o sebe i o druhé, ale často tyto skutečnosti nejsme schopni vnímat u vlastních dětí.

Veškeré tajemství spočívá v umění „získat si srdce“.

Ukázka je z knihy Šťastní rodiče, kterou vydal Portál a kterou koupíte zde.

Názory k článku (2 názorů)
Svatá pravda Vítězslav Maštalíř 24.10.2004 22:44
*Re: Svatá pravda Lenka , 3 děti 25.10.2004 8:45
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.