tisk-hlavicka

Milada Karez: Kdy je nejlepší začít hrát na dudy?

12.5.2004 PR

20 písniček a 12 básniček pro děti od 3 do 12 let.

S velmi snadným doprovodem klavíru, kytary, jednoduchých nástrojů Orfova instrumentáře a kuchyňského náčiní. Zpívají děti ze soutěže Račický slavíček, za živého doprovodu profesionálních hudebníků.

Zpěvník, CD a MC, přinášejí písničky a básničky, které nejsou tak úplně neznámé. Již několik let je vysílá stanice Praha v pořadu pro děti "Hajaja". Tato nahrávka je však je zcela nová. Vznikla spontánně po třetím ročníku pěvecké soutěže Radčický slavíček (2001). Dětem, které na této soutěži výborně uspěly, byla nabídnuta - jako součást odměny - spolupráce s profesionálními hudebníky.
Témata písniček jsou různá, souvisí se světem, ve kterém děti žijí a který se učí poznávat: např. zvířátka (Tomášova kočka, Náš jezevčík Tymián, Je to datel nebo strakapoud?), dále vztahy v rodině (Čekáme děťátko, Máma a táta, Teta, Strýček) a další události (Jak šla Madla do divadla, Na koncertě, Kdy je nejlepší začít hrát na dudy?, Drak).
Zpěvník, CD i MC jsou určeny jak dětem, tak jejich učitelům, rodičům i prarodičům. Mohou s dětmi písně poslouchat a pak si je společně zkusit i zahrát.

Partitura ve zpěvníčku nemusí být bezpodmínečně dodržována, klidně hrajte jen doprovod klavíru (ten je zde velmi snadný), nebo naopak klavír vypusťte a doprovázejte se jen na kytaru. Nemusíte ani dodržovat přesný kytarový zápis, neboť je možno se doprovázet pouze podle kytarových značek.

U notace nástrojů Orfova instrumentáře je zde notová osnova bez klíče tzn.,že si můžete všimnout pouze rytmických hodnot, popřípadě si můžete zkusit zakomponovat do volných linek téže osnovy další vlastní nápady. A nevadí, nemáte-li všechny nástroje, jak jdou předepsány. Kdo např. nemá triangl, může použít zvoneček nebo cinkat lžičkou na skleničku. I další perkuse, které nemáte můžete nahradit tím, co máte. Ideální je probrat kuchyň. Místo ozvučných dřívek si vezměte měchačky, místo na činel hrajte ne pokličky.atd.


Ukázky z CD si můžete stáhnout ve formátu MP3 a poslechnout zde:


Celý zpěvník je plný černobílých obrázků, které si děti mohou vybarvovat jako omalovánky.

Na CD najdete i 1O doprovodů, ke kterým si děti mohou písničky samy zpívat.
Výlučně akustický zvuk desky podporuje rozvoj dětského sluchového vnímání.

Autorka Milada KAREZ pracuje s dětmi již 15 let
(muzikoterapeutka - v nemocnici, vyučující - v ZUŠ, skladatelka a interpretka - při koncertech a představeních pro děti).

Nahráno ve studiu MANON RECORD

Objednávejte na adrese: cddudy@centrum.cz nebo telefonicky na 603 173 858
CD 240 Kč / MC 140 Kč / Zpěvník 120 Kč,
CD + zpěvník 300 Kč / MC + zpěvník 200 Kč
Poštovné 70 Kč, Balné neúčtujeme!
Po dohodě je možno si vyzvednout objednané zboží i osobně.
Vyhledávání článků podle věku