tisk-hlavicka

Paci, paci, pacičky, máma tvoří hračičky 2.

6.4.2004 Perdita 54 názorů

Tentokrát pro batolata a předškoláky

Batolata a předškoláci:

 • Nevyhazujte lahve na čistící prostředky se sprejem. Pečlivě vymyjte a naplňte vodou - skvělá zahradní/koupelnová/balkónová hračka pro starší batolata a předškoláky.
 • Oblíbenou hračkou ročního Adámka bylo pexeso s obrázky běžných předmětů denní potřeby a hraček. Rozstříhala jsem ho na kartičky, které měl v plastové obálce na patentku, vytahoval a občas i okomentoval.
 • Dítě může pomoci s dárkem pro příbuzného - pomožte mu vyrobit pomalovanou/polepenou či jinak ozdobenou krabičku (můžete užít i malé krabičky od dětských botiček). Tu vyložíte ubrouskem a necháte dítě v hypermarketu vybrat z vážených cukrovinek a je tu domácí výběrová bonboniéra. Spoustu zajímavých nápadů, jak vyrobit i s menším dítětem dárek, jsem viděla v jedné knize od Portálu (Vyrábíme dárky s malými dětmi??). Moc se mi líbila.
 • Nafukovací bazének v létě na zahradě nemusíte pracně vylévat, stačí dítko k večeru vyzbrojit konvičkou nebo kyblíkem a nechat je zalít kytičky. Ušetříte energii a ještě jste něco udělali pro životní prostředí.
 • Synátor si nerad nechává umýt vlasy? Zkuste mu dát potápěčské brýle. Třeba to zabere. Nebo můžete na dlaždičky u vany nalepit zrcadlo a nechat ho vytvářet vlasové kreace z našamponovaných vlasů.
 • S trochou opatrnosti a pomoci rodiče by se dala čtyři víčka od kojenecké výživy použít jako kola, navléct na špejli propíchnutou spodní stranou krabice od papírových kapesníků a máte formuli. Krabici dítě může všelijak ozdobit, namalovat dveře, světla, závodní číslo… Spojíte-li několik krabic dohromady, máte vlak. Vršek krabičky odříznete a synáček může trávit hodiny nakládáním a vykládáním…
 • V lékárně jsem koupila stříkačky různých velikostí. Určitě by našly uplatnění u nějakého domácího "pana doktora", ale my nemáme doktory rádi a užíváme je ve vaně na plnění různých lahviček, lodí a báboviček vodou.
 • Zasaďte si svou travičku nebo rostlinku. Nejlépe něco, čemu nebude vadit, že stojí věčně "po kolena" ve vodě. Já jsem to vyřešila tak, že Adam zalévá sprejem. Vyřádí se a rostlina se neutopí.
 • S kamarádkou, maminkou stejně starého chlapečka, jsme si vyměňovaly hračky a knížky. Bylo to skvělé, protože jsme obě ušetřily peníze a klukům se hračky neomrzely.
 • V zimě přišla kamarádka na svah vybavená lopatičkou, kyblíkem a bábovičkama. To by mě nenapadlo, ale děcka si se sněhem nádherně vyhrála.
 • Nastříhejte pěkné dětské přání na čtverečky a máte jednoduché puzzle.
 • Hledáme mrkvičku: z oranžového papíru (nejlépe karton, je sice dost drahý, ale zase "mrkvičky" můžete využít opakovaně) vystříhejte ze zeleného papíru listy, přilepte je k mrkvičkám a pořádejte mrkvičkové hony. Mrkev se může mazaně skrývat přimagnetovaná k ledničce, pod pohovkou, vyčuhovat z knížky, zajícovi z náruče. Úspěšný lovec dostane už normální mrkvičku za odměnu na svačinku.
 • Z letáků neustále ve volných chvilkách vystřihuji obrázky potravin, hraček, všeho, co mi padne do oka. Pak uděláme obchod a prodáváme. Nebo je nalepíme na kus papíru a jdeme opravdu nakupovat, Adam vyzbrojen obrázkovým seznamem s názvem věci pod obrázkem.
 • Trénujeme motoriku házením kostek/pingpongových míčků do koše/krabice.
 • Vyrábíme "bunkr": ubrus přehozený například přes dvě židle, dovnitř si nanosíme polštářky, auta, zásoby na zimu. Když byl nemocný, vybudovali jsme "teepee", kde inhaloval voňavou páru.
 • Oblíbená hračka je provázek. Můžete ho přivázat k autíčku pro menší dítě, které ho bude s radostí vláčet po bytě. Vytvořte překážkovou dráhu. Dítě bude skákat z polštáře na polštář v moři žraloků, přeskakovat provázek natažený mezi dvěma židlemi, ze židlí můžete s pomocí prostěradel vytvořit tunel atd.
 • Za pochmurného počasí jsem použila zbytky krycí samolepicí pásky používané při malování a vytvořila na koberci skákacího panáka. S touto páskou ale snadno vykouzlíte třeba startovací dráhu pro letadla nebo závodní okruh F1.
 • Jeden z mnoha receptů na domácí modelínu: smíchejte dva hrnky mouky, jeden hrnek soli, jeden hrnek vody a polévkovou lžíci oleje, přidejte trošku potravinářské barvy a dostanete vláčné těsto, které vám vydrží asi tři týdny. Pokud nepoužíváte, zabalte do plastového sáčku a skladujte v lednici. Takové "těsto" se hodí na pečení s maminkou, může se vykrajovat a vtlačovat do těch úžasných pružných tvořítek na led, může být spojovacím materiálem domečků z nalámaných špejlí… fantazii se meze nekladou. Já nějaké "těsto" vařila, ale recept se mi kamsi ztratil.
 • Od určitého věku děti začínají chápat slovní humor. Když mám tvořivou "slinu", rozcupujeme s Adámkem nějakou lidovou písničku. Nejen že se písničku naučí, zasměje se, ale ještě ho to nutí vymýšlet rýmy. V současnosti vyhrává: "Počkej na mě, mé srdce, zastřelím ti myslivce" a "Já jsem z Kutný Hory loupežníkův syn".
 • Abych mohla občas odejít a uspat Amálku, nahrála jsem Adámkovi kazetu: Maminka čte z knížky o vláčku Tomáškovi. Aspoň to nemusím pořád číst dokola!
 • Od té doby, co ho písničky začaly zajímat, pořádáme soutěž uhodni, co to broukám za písničku. Překvapilo mě, kolik písniček zná a jak z několika málo tónů pozná, o jakou z nich jde.
 • Pokud doma nechcete mít koberec se silnicí, můžete si vytvořit městečko podle vlastních přání, které po skončení hry lehce složíte a uklidíte. Sama jsem ho malovala na rub nepoužitého voskovaného plátna (ubrus). Můžete ovšem použít i staré prostěradlo nebo kus jednobarevné látky. Neomyvatelnými fixy zakreslíte podle instrukcí budoucího uživatele silnice, železnici s nádražím, školu, nemocnici s přistávací plochou pro helikoptéry, obchody, domy, park, jezero, farmu… Spolu s dítětem pak mapu dotvoříte kostkami, figurkami z Lega, autíčky, vláčkem.
 • Bublifuk je perfektní hračka na nošení ven. Nosím obvykle tak tři čtyři a rozdávám. Zvlášť efektní, když fouká vítr. Kdyby někdo přišel na způsob, jak naučit Adama nerozlívat omylem náplň, budu moc vděčná!
 • Když bylo nejhůř, Adámek se nudil a já potřebovala něco udělat, dala jsem mu jednu folii s barevnými samolepkami ve tvaru koleček - jsou na popisování, běžně k dostání v papírnictví. Pracně s vyplazeným jazykem sundával kolečka z folie a lepil na auta, autobusy, krabice na hračky, okna9.
 • Potravinové barvy mají u nás široké využití. Zkoušeli jsme jimi obarvit těstovinové kytičky s dírkou. Barvu nasypat do vody, šupnout tam těstoviny, zadeklíkovat a protřepat. Pak rozložit na topení. Ty s dírkou se můžou po uschnutí navlíkat jako klasické korále, ale taky jsme je lepili na papír jako vločky kolem vánočního stromku.
 • Adámka jednu dobu strašně bavilo dělat známky. Koupila jsem mu dětské nůžky s vyměňovacími ozdobnými noži (plast). Těmi jsme nastříhali "známky" a Adam je pak vybarvil a lepil na staré obálky od došlé pošty.
 • Milovník omalovánek a Bořka stavitele ocení, když mu tatínek vytiskne obrázky k vybarvování. Najde je na www.bbc.co.uk/cbeebies. Vím, že existuje také www.bobthebuilder.com. Takových webů s nápady na omalovávání, stříhání, lepení apod., byste našli spoustu. Já osobně pravidelně navštěvuji http://family.go.com. Doporučuji. Najdete tam spoustu receptů, návodů, nápadů, her, inspirací.
 • Tohle vypadá jako skvělá věc, ale sama jsem to ještě nezkoušela. Potřebujete nějaké větší (pevné) oblázky, voskovky, alobal, plech na pečení, bavlněnou hadru. Dítě by mělo oblázky pomalovat, tak aby byly úplně pokryté barvami. Čím barevnější, tím lepší. Na plech rozložte alobal a spolu s potomkem na něj rozložte kameny. Maminka pak dá plech do bedny a peče 12 - 15 minut na 200 stupňů. Barvy se tak "zataví" do kamene. Nechte kamínky přes noc vychladnout a potom by je dítě mělo hadříkem vyleštit do oslnivého lesku. Voila, je tu ozdoba na parapet, těžítko, dárek pro babičku.
 • Našla jsem doma starý automat, který už nepoužíváme, a chci ho dát Adamovi, protože projevil zájem o fotografování. Plánuji koupit nějaký levný film, třeba Tesco 100. Na dovolené bude sám po krátké instruktáži fotit. Myslím, že se tak naučí lépe pozorovat věci kolem sebe a dodá mu to sebevědomí, až bude návštěvy obtěžovat fotoalbem vlastních snímků.
 • Baterka je skvělá hračka pro dlouhé zimní večery, jen je lepší mít dobíjecí baterie a dobíječku.
 • Tahle hra se hodí pro dítě, které rádo maluje a umí se soustředit. Obávám se, že my bychom potřebovali za zkompletování týden. Přečtěte si pohádku, třeba Červenou Karkulku. Popovídejte si o tom, jak asi vypadala Karkulka, jaká je to holčička a co babička, byla hodná, jaký měla domeček? Co bylo v lese? apod. Na A3 namalujte vesničku, kde bydlela Karkulka, les, v něm cestičku, jahody, potůček, babiččin domeček. Pokud je dítě skutečný nadšenec, vytvořte z tvrdého papíru i figurky vlka, Karkulky, babičky, myslivce, můžete udělat i babiččin domeček. Fantasií vybavené dítě si pak může pohádku sehrát samo a chvíli se zabavit. Máte doma kameru, natočte si, jak pohádku hraje. Jednak získáte záznam jeho šikovnosti v daném věku, a jednak… taky se vaše dítě rádo dívá na sebe samu v televizi?:-)
 • Pokud synek či dcerka dovolí vaši chvilkovou nepřítomnost, můžete ho požádat, aby si vás dobře prohlédlo, pak odejděte a vrátit se bez bot, s jednou náušnicí, jiným účesem, ve svetru apod. Jestlipak pozná rozdíl? Náš Adam ano, tatínek ne;-)
 • Víte, že se dá malovat nohama? U nás to moc neuspělo, u vás to třeba zabere. Stačí dát velké papíry, třeba balíkový papír na rovnou zem a mezi paleček a ukazováček strčit voskovku. Určitě dobrá prevence plochých chodidel.

Názory k článku (54 názorů)
Dobré nápady Lenka, syn 3,5 let 6.4.2004 12:22
*Re: Dobré nápady Martina,Kačka 5,Ráďa skoro 2 7.4.2004 20:50
**Re: Dobré nápady Martina,Kačka 5,Ráďa skoro 2 13.4.2004 19:12
***Re: Dobré nápady Martina,Kačka 5,Ráďa skoro 2 25.4.2004 14:37
wow Raketka 6.4.2004 17:12
*Re: wow citlivka 6.4.2004 18:17
Prstové barvy Simča, dcery *1988 a 1997 6.4.2004 19:23
*Re: Prstové barvy perdita 6.4.2004 20:21
**Bublifuk Meta 7.4.2004 9:8
***sqele Radka + Vítek 6m 7.4.2004 9:48
**Re: Prstové barvy JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 7.4.2004 12:50
**Re: Prstové barvy Kristyna a Danda (12m) 7.4.2004 19:4
***ty kameny (zapečené) Saša 9.4.2004 11:7
****Re: ty kameny (zapečené) Perdita 9.4.2004 20:33
*****Re: ty kameny (zapečené) Saša 9.4.2004 23:41
******Re: ty kameny (zapečené) perdita 17.4.2004 10:9
*******Re: ty kameny (zapečené) perdita 17.4.2004 13:42
***Re: Prstové barvy Zlatka Jakubšová 25.6.2007 15:42
**Re: Prstové barvy Dáša,4kluci 9.4.2004 21:19
***Re: Prstové barvy evullenka 10.4.2004 16:31
**Re: Prstové barvy Kopretin@ 10.4.2004 20:13
**Re: Prstové barvy Utopýr 10.4.2004 21:16
***Re: Prstové barvy Jitka+dvojčata 3r. 10.4.2004 21:56
**Re: Prstové barvy Mirka 28, Maruška 04/02 12.4.2004 21:33
**Re: Prstové barvy rain 13.4.2004 10:14
**Re: Prstové barvy Eva,Kika(8.2002) 13.4.2004 13:0
**Re: Prstové barvy Šárka 13.4.2004 18:23
**Re: Prstové barvy Jana 14.4.2004 21:50
***Re: Prstové barvy perdita 17.4.2004 14:57
**Re: Prstové barvy Petra Slavíčková 16.11.2004 14:5
**Re: Prstové barvy SNEHULIENKA 4.2.2008 12:15
**Re: Prstové barvy Klára, roční dcera 13.10.2008 11:44
**Re: Prstové barvy Míša 6.4.2009 18:55
**Re: Prstové barvy Anna Nováková, 1 dcera, kojenec 19.10.2009 12:10
**Re: Prstové barvy Wenny 28.11.2009 13:48
**Re: Prstové barvy Veronika Bezděková 14.9.2010 18:55
prstovky Jana + Pavlík (21 m) 13.4.2004 12:6
prstovky jana+ Pavlík (21 m) 13.4.2004 12:16
prstovky jana+ Pavlík (21 m) 13.4.2004 12:16
Prstovky Eva,Kika(8.2002) 13.4.2004 15:6
Prstovky Eva,Kika(8.2002) 13.4.2004 15:7
Asi 20. žadatelka... Petra, Martin 05/01 13.4.2004 15:29
*Re: Asi 20. žadatelka... H a n k a 13.4.2004 19:49
**Prstové barvy - nevyzkoušeno Saša 13.4.2004 20:46
***Re: Prstové barvy - nevyzkoušeno Lucie, klouček 03, holčička 07 14.4.2004 10:54
*Re: Asi 20. žadatelka... perdita 17.4.2004 13:40
**PRSTOVKY JEDLÉ a pod, recepty Jitka 23.6.2006 10:36
***Re: PRSTOVKY JEDLÉ a pod, recepty lida  14.9.2007 14:32
***Re: PRSTOVKY JEDLÉ a pod, recepty lida  14.9.2007 14:32
Pane jo :o) Jirka, bezdětný 1.2.2006 15:22
Pane jo :o) Jirka, bezdětný 1.2.2006 15:22
Pane jo :o) Jirka, bezdětný 1.2.2006 15:23
Pane jo :o) Jirka, bezdětný 1.2.2006 15:38
Omluva Jirka 1.2.2006 15:41
Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.