tisk-hlavicka

Vytáhněte do boje proti dětské osteoporóze!

26.3.2004

Dostatečný přísun vápníku zabraňuje řídnutí kostí.

Vápník je pro lidský organizmus jedním z nejdůležitějších prvků, jelikož zajišťuje zdravý vývoj kostí a skeletu. Jeho nedostatek v mládí, vyvolává v pozdějším věku velmi vážné onemocnění, tzv. osteoporózu, nebo-li řídnutí kostí. To má za následek jejich zvýšenou lámavost. Proto je velmi důležité, aby byl vápník v dostatečné míře podáván zejména dětem v kojeneckém a batolecím věku.

Kosti jako ze skla...

"Nejpřirozenějším zdrojem vápníku je mléko. Podle průzkumů však právě spotřeba mléka klesá již v batolecím věku. Proto se začínají projevovat trendy navyšování obsahu vápníku v mléce a mléčných výrobcích, určených zejména pro děti. Zvýšený přívod vápníku v pozdějším věku již totiž nedokáže kompenzovat jeho nedostatečný přísun v dětství. To si však rodiče stále neuvědomují. V důsledku toho je v České republice každoročně evidováno zhruba 10 tisíc zlomenin krčku stehenní kosti, což je nejpřesvědčivějším důkazem nárůstu osteoporózy u nás," tvrdí odborník na dětskou výživu Doc. Ing. Miroslav Dědek, DrSc.

Vegetariánská strava dětem vápník nezajistí

Osteoporózou trpí často děti, jejichž rodiče dávají přednost vegetariánské stravě. Hladina vápníku v ovoci a zelenině je totiž velmi nízká. U mrkve, jablka, banánu či hrušky je množství vápníku prakticky zanedbatelné a jeho využitelnost v důsledku antinutričních faktorů je dále snižována. To potvrzují i klinické studie o měření hladiny vápníku, železa a zinku u dětí při vegetariánském způsobu stravování, provedené Ústavem preventivní a klinické medicíny.

Největší nároky mají kojenci a batolata

Tvorba kostní hmoty probíhá zejména během prvních dvou dekád života, tedy během dětství a dospívání. Nejdůležitější fází pro základ tvorby kostní hmoty, vývoj skeletu a pozdější vývoj zubů je kojenecký a batolecí věk. Kostra novorozence obsahuje asi 25 g vápníku. Během dalších let je do kostí uloženo 1000 - 1400 g vápníku. Rostoucí organizmus musí být proto v pozitivní vápníkové bilanci, což znamená, že přívod vápníku musí převyšovat jeho ztráty.

Pokud je příjem vápníku nedostatečný, odebírá jej organizmus z kostí. Denní doporučená dávka vápníku pro kojenecký a batolecí věk je 400 mg. Dle údajů Kliniky dorostového a dětského lékařství v Praze je však přívod vápníku u dětí stále nedostatečný. K obdobným závěrům dospěl i Ústav preventivního lékařství v Brně. Epidemiologické studie přitom ukazují, že přibývá osteoporózy (řídnutí kostí), osteomalacie (měknutí kostí) a jejich negativních projevů.

Denní doporučená hladina vápníku pro předškolní mládež - populační skupinu od 3 do 6 let, stejně jako pro další věkové skupiny a adolescenty činí podle Vyhlášky ministerstva zdravotnictví 800 mg/den.

Vápník je nezbytný:

  • pro tvorbu, zrání a metabolismus kostní tkáně
  • pro funkci nervového a svalového aparátu
  • pro metabolismus řady hormonů
Vyhledávání článků podle věku