tisk-hlavicka

Nuda

24.3.2004 Nejanka 6 názorů

Kdybyste se mně ještě před pár týdny zeptali, co je to nuda, odpovím "neznám", případně možná zavzpomínám na dětská léta. Naštěstí nám život čas od času připomene, co je potřeba.

A protože nudu v podstatě neuznávám, připravila jsem pro vás pro všechny případy pár rad, jak ji co nejrychleji zase zahnat.

Nejdřív ze všeho je důležité si uvědomit, že se nudíte a zjistit proč nuda vlastně přišla. V mém případě to bylo tak - na pracovní cestě jsem skončila připravenou práci mnohem dřív než jsem čekala. A protože zdánlivě, na první pohled, nebylo čím zbývající čas vyplnit začala jsem se pomalu, nenápadně, nudit. Činnosti, kterými jsem se snažila zabavit, mě bavily několik minut, byla jsem ochotna sledovat i padesátý dál seriálu o kterém jsem ani nevěděla, že existuje, případně dokonce "koukat do blba". Sami mě nejspíš doplníte, jak se nuda projevuje u vás ...

První a nejdůležitější krok je tedy za námi - víme že se nudíme a chceme to změnit. Pojďme tedy prozkoumat pár nápadů, jak s vlezlou tetou nudou zatočit.

Pokud zrovna neprší či nezuří sněhová či písečná bouře, oblékněte se a vyražte na procházku. I kdybyste vaše okolí už znali jako svoje boty, vzdy najdete něco co vás může překvapit a potěšit. Může to být první jarní sněženka vykukující z jarního sněhu či napučelé pupence stromů, které by vám tím mohly připomenout, jak jste se cítili stejně plní života jako to poupě, když vám bylo -náct a prožívali jste vaši první lásku. Může to být motýl poletující z květu na květ, který jako by se vám tím snažil připomenout, jak je život krásný a jak si i vy zasloužíte jen to nejsladší. Vaším rozptýlením může být i nádherně zbarvený list, který k vám přiletěl na větru babího léta. Možná by vám rád řekl, jak někdy člověk nemusí dělat mnoho, ale pokud si to užívá a soustředí se na to, přinese každá činnost radost a potěšení. Nebo vám radost může přistát na řase v podobě sněhové vločky. Ostatně kdo říkal, že sněhuláky stavějí jen děti a že koulovat se musí alespoň dva ? Taková dobře zasažená šiška může udělat divy - vzpomeňte jen na Popelku, malou holku, pískle jedno ...

Zkontrolujte, co máte ke čtení - někdy může dokonce i (nebo právě) starý časopis obsahovat zajímavý článek, či nás přivést na nový nápad. Občas najdeme informaci pro zasmání i v časopise, který je z úplně jiného oboru než běžně čteme. A upřímně - jste si jistí, že si tu knihu na poličce nechcete přečíst potřicáté ? I kdybyste řekli, že ji znáte zpaměti, co tak si zkusit zopakovat větný rozbor, případně hodnocení slohu ?

Zkuste "people watching", tedy sledování, pozorování, lidí. Nemá to nic společného s praktikami filmových domovnic a roznášením drbů. Jde naopak o rozptýlení, které častokrát může přinést i poučení. Pokud jste v cizí zemi, sledujte jak se liší místní lidé od vašich místních. Najdete dvojníka některého ze svých kamarádů ? Můžete se inspirovat jejich šatníkem ? Kdyby vás tak kde jste někdo postavil z čista jasna, bez cestování, podle čeho byste poznali, že nejste doma ? A kdo ví, možná se s někým z pozorovaných (zvlášť pokud své výzkumy děláte v místní kavárně) dáte do řeči a poznáte o místních mnohem více. Pokud jste doma, zkuste si ve svém vlastním městě položit stejné otázky očima cizince.

Najděte papír a tužku a napište dopis někomu, koho už jste dlouho neviděli. Většina z nás má kamaráda či známou se kterým jsme si tak dobře rozuměli, ale pak se jeden z nás odstěhoval nebo vdala či oženil nebo kvůli práci nezbyl čas na to se znovu sejít. Napište ten dopis i pokud už dávno nemáte adresu - kdo ví, co na vás vypadne při přístím jarním úklidu.

Zazpívejte si. Schválně - kolik třeba lidových písniček si pamatujete celých ? Na kolik si vzpomenete písniček o dešti ? A o sluníčku ? Nebo o lese ? Pokud se nudíte jste nejspíš sám, takže nemusíte mt starost, zda zpíváte falešně či ne. Ale pokud se nudíte ve společnosti, zazpívejte si klidně také - třeba se někdo přidá ... nebo tím začnete alespoň nějak zajímavé dění.

Upřímně doufám, že vás nuda nezastihla doma či v práci. Ne, že by se to nemohlo stát, ale nuda ve vlastním domě je jako nuda ve vlastním životě. Asi by to chtělo nějakou změnu či nový koníček. Pro inspiraci zajděte třeba do diskuse Návody pro šikovné ruce tady na Rodině.

Ale i kdyby na vás nuda skočila kdekoli - máte-li přístup k internetu, stoprocentně zabrouzdejte na rodinu. Jen co zabrousíte do některých diskusí, zapomenete jak se ten pocit vůbec jmenuje. Nuda ? A to je co ?

P.S. - a jak řešíte nudu Vy ? Podělte se s námi v diskusi pod článkem :-)))

Názory k článku (6 názorů)
Nuda? Raketka 24.3.2004 10:54
*Re: O com? zuzana 24.3.2004 12:55
*Re: Nuda? Yukona 30.3.2004 15:57
Ach ta nudaaaa. Alena + mimi 25.3.2004 0:23
chapu Kristyna  28.3.2004 14:42
Nuda - ach jo! deda 28.3.2004 22:40
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.