tisk-hlavicka

Nedostatek jódu ohrožuje zdravý vývoj dětí

17.3.2004 PR

...Snížené IQ, zpomalené reflexy, opoždění vývoje....

Zdraví je to nejcennější, co v životě máme. Nedá se měřit penězi ani drahým kamením, je zkrátka k nezaplacení. Že už jste tuto větu milé maminky slyšely? A mnohokrát? Právě na tato slova si však bohužel často vzpomeneme až ve chvíli, kdy se k nám to naše zdraví začíná otáčet zády. S prevencí bychom proto měly začínat hned a myslet bychom měly především na své děti. Správným složením kojenecké a dětské stravy totiž do budoucna můžete předejít vzniku zdravotních potíží či vážných chorob. Zvláštní péči by výběru vhodné stravy měly věnovat zejména maminky, které nemohou své děťátko kojit. Děti odkázané na náhradní dětskou výživu jsou ohroženy zejména nedostatečným přísunem jódu. Proto je třeba dbát na to, aby náhradní mléka jód obsahovala.

Co u dětí způsobuje nedostatek jódu?

Nedostatek jódu může u dětí způsobovat poškození mozku, duševní retardaci, snížení IQ či poruchy tělesného růstu a vývoje. K nejvíce ohroženým skupinám populace patří těhotné ženy, kojící matky, děti do 1 roku života, děti v batolecím věku a následném období.

Jak nemocem předcházet?

"Chtějí-li rodiče u svých dětí předejít zdravotním komplikacím, je nezbytné, aby matky dbaly o dostatečný přísun jódu již během těhotenství a kojení. Není-li matka schopna své dítě kojit, je nutné, aby bylo dítěti podáváno náhradní kojenecké mléko s dostatečnou hladinou jódu. Garancí může být pro rodiče jodové logo uvedené na obalu, udělované Státním zdravotním ústavem v Praze. To dává rodičům dostatečnou záruku, že množství jódu v produktu odpovídá jeho deficitu v našem prostředí," upozorňuje prof. MUDr. Václav Zamrazil, DrSc z Endokrinologického ústavu v Praze.

DOPORUČENÁ DENNÍ DÁVKA JÓDU

Děti 0 - 12 měsíců90 µg
Děti 1 - 6 roků120 µg
Těhotné ženy200-250 µg
Kojící ženy200-250 µg
Vyhledávání článků podle věku