tisk-hlavicka

Placatý Stanley

24.2.2004 Souradová Věra 2 názory

Pomáhám zase u Clarissky ve škole, a tak mi neušlo, že se chystá nějaké veselé dobrodružství s panáčky, kteří leželi na stole, kde se suší umělecká dílka dětí.

Byli všichni stejně velcí a vystřihnutí podle stejné formy, ale každý vypadal trošku jinak. Byli mezi nimi černovlasí i zrzaví chlapečci, blonďáci, s krátkým střihem a delšími vlásky, v kraťasech i v džínách.

Jedno odpoledne řekla paní učitelka, že jim ještě musime udělat jídlo na cestu. Clarisska řekla, že mu udělala horký čaj , polévku do termosky a velký sendvič.

"Dneska přijde Stanley domů", řekla jednoho dne Clarisska. "Který Stanley", na to já. "No PLACATÝ", řeklo mé dítě a kroutilo očima, jako že mám zase dlouhé vedení. A tak jsem poznala STANLEYHO...Opravdu placatého, protože na něj v noci, když spal, spadla nástěnka na vyměňování rodinných zpráv, kterou měl nad postelí.

"Chudák", řekla jsem. Clarisska ale odpověděla, že to má i své výhody. On se teď může vypravit do světa za cenu poštovní známky a bez pasů a jiných problémů...A to taky udělá! My ho pošleme do světa. "Dáme mu na cestu jídlo, průvodní dopis ode mně a od paní učitelky a pošleme ho Kačence do Čech", řekla Clarisska..."Ona mu ukáže, jaké to u nich je. Vyfotí ho u ní ve škole nebo na výletě a pošle mi ho zpátky. Může mu dát i nějakou hračku nebo něco zajímavého a on mi potom o tom bude vyprávět. To mu musi Kačenka napsat", pravila Clarisska. "Ostatní děti je budou taky posílat..Čím dál, tím líp. Tak já ho pošlu Kačence ."

Namítla jsem, že to možná bude dlouho trvat, než od Kačenky přijde...Tak uděláme ještě jednoho a toho pošleme Lejčince do Texasu... Už tam dorazil, jak vidíte na fotce. Nakonec jsme udělali ješte jednoho a ten šel k mému panu profesorovi Karlu Pechovi do Prahy, který sem k nám na jih Ameriky nedávno poslal knihu, která má také obejít kus světa se vzkazy a poznámkami těch, kdo ji četli... Nápad se Stanley se jeho moudrému nápadu s knihou velmi podobal...

Přiložili jsme k tomu fotku Clarissčiny třídy a dopis paní učitelky, co tehle nápad vlastně znamená a jak mají rodiče dětem pomoci.


Náš Marco a Stanley

Flat Stanley je knížka amerického novináře, nakladatele, producenta a autora Jeffa BROWNA z celé série knížek o Stanley a jeho cestách po světě i ve vesmíru. Dětem se jeho příběhy moc líbí.

Jak vyprávěla Clarisska, Stanley je placatej a tak může v obálce objet třeba celý svět. A jestli máte chuť, podivejte se na: www.flatstanleyproject.net , kde všude už byl. Tohoto vtipného výchovného projektu se ujali učitelé v kanadském státě Ontario, ale dnes už se na něm podílejí děti na celém světě, tak jako Clarissčina třída.

Vlastní webovou stránku pro Stanley má dokonce i Bílý Dům, některé jiné organisace, několik veterinárních klinik, existuje speciálni program pro děti, které jsou dlouhodobě nemocné (mohou udělat svého dvojníka a poslat ho, kam se jim zachce, aby se jim vrátil a přinesl jim kus světa na nemocniční lůžko).

Je to vynikající nápad, jak učit děti prakticky zeměpisu vlastní země i světovému. Učit děti velmi názorně o tom, jak to tam někde vypadá, ale i co lidé jedí, co maji rádi atd. Každý zkušený pedagog si hned umí představit, co všechno takový projekt může dětem dát.

Nejdříve musí Stanleyho vytvořit. Může být kopií toho, kterého si mohou stáhnout z internetu,ale mohou udělat i sebe, mohou mu dát i své jméno a postat sebe do světa.

Program rozvíjí čtení, podporuje jazykovou výuku, učí děti pracovat na počítači, zpracovávat fotky, vyhledávat místa a adresy, kam chtějí Stanley poslat. Atd.

Mohou ho využít pro biologii a poslat ho do některé ze zvířecích klinik, které se na programu podílejí, do nemocnic, které jsou v adresáři. Mohou ho vypravit do Francie, do Německa, kamkoliv v Americe, do Maďarska, Japonska, jen si řeknete kam...Jen do Čech ho ještě nikdo neposlal...až teď my s Clarisskou dětem do Mnichova Hradiště a vám všem...

Myslím si, že v Čechách by to byl vynikající nápad třeba pro učitele angličtiny ( a francoužštiny, program je kanadský - proto existuje v obou jazycích)...Mohou se do něj přihlásit školy a jakékoliv jiné instituce pro výchovu dětí. Jednotlivci jen pod záštitou nějaké organizace (je to kvůli ochraně dětí před zneužitím internetu). Jakmile jste zaregistrováni (program je zdarma), budou se na vás obracet jiné školy, zda vám mohou svého Stanley poslat...Jednoho nebo i dvacet jako naše třída...

Vzít si něco z toho vynikajícícho nápadu můžete i bez registrování. Když se vám ten nápad líbí, můžete si Stanley okopírovat a poslat ho tak říkajíc i na vlastní pěst...

Můžete mu dát svou tvář a jméno a poslat ho strýčkovi na Moravu, ať vám Stanley přiveze krojovanou panenku z Moravy nebo lahvičku vína pro tátu a mámu...

Jak už to tak chodí, dostala jsem včera dopis od desetileté čtenářky RODINY Vendulky z Prostějova, že by si ráda s někým z Ameriky dopisovala. Tak na něco takového je tenhle projekt s Placatým Stanleym vynikající. Je na něm speciální mezinárnodní chat pro děti, spousta adres škol a institucí po celém světě, kam se se svými dětmi můžete obrátit, když mají zájem si dopisovat nebo najít nějakou školu, se kterou se ta vaše může přátelit. Dětské nemocnice se mohou přihlásit do programu s nemocnými dětmi na: dalehube@enoreo.on.ca.

Na stránkách projektu můžete najít fotky, kde byl, nové příběhy o Stanleym, které napsaly děti, hry a nápady, jak ho využít při výuce...

Zkrátka nepřeberná studnice nápadů a spojení se světem. Pokud se vám nepodaří otevřít projekty přímo ze stránky www.flatstanleyproject.com , je na ní uvedena další adresa www.enoreo.on.ca, kde ho snadno najdete. Odtud se dají otevřít všechny informace, hry, dá se i zaregistrovat…

Přeju vám i vašim dětem veselé poznávaní světa. My vám s Clarisskou napíšeme, jak se měli v Čechách ti naši…

Aktuálně: Placatý Stanley na Tý Tý! Podívejte se!

Z mailu, který mezitím přišel z Česka: pan Pech moc pozdravuje, za panáka ještě jednou moc děkuje - nechal ho vyřezat z překližky a podlepit a pak ho vzal s sebou na Tý Tý, což je u nás roční udělování televizních cen. Tam měl panák Stanley velký úspěch, byl mnohokrát fotografován...TV ČT 1 tento pořad reprízuje zítra, tj. 24.2. ve 23.40 našeho času, tak kdyby čironáhodně byla nějaká možnost, můžete spatřit pana Pecha v první řadě, sedí vedle manželky Marka Ebena..

Názory k článku (2 názorů)
Stanley Snezulka - Danny, 2r. 24.2.2004 13:43
. Edita Dvořáková 2.3.2007 17:40
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.