tisk-hlavicka

Na co se mne nikdo neptal...

27.11.2003 Sylva 253 názorů

...aneb proč se Anička narodila doma (a také pár citátů).

Tak jsem měla bláhovou a naivní představu, jak řeknu: "Chci porodit doma. (příp. Porodila jsem doma.") a protistrana řekne: "Ano? To je ovšem velmi zajímavé, a proč ses tak rozhodla?" A já budu mít možnost předložit veškeré důvody, argumenty, zkušenosti atd.

Jak to dopadlo, to už myslím víte. Byla jsem shledána nezodpovědnou, bezohlednou, bezcitnou, hledící jen na své pohodlí atd. Bez jakékoliv diskuze. Tedy - diskuze probíhala převážně v tom duchu, že se rozšiřoval počet negativních přívlastků, snášených na moji hlavu. Zajímavé na tom ovšem je, že málokterý kritik si mé články přečetl, takže mě pak docela legračně leckdo napadal za názor, který mám sice úplně jiný, ale on si myslí, že já si myslím něco jiného…občas jsem se fakt dost bavila. A pokud jsem napsala svůj názor, svůj (snad rozumný) důvod, rázem byl konec diskuze.

Nevadí, já jsem tvrdohlavá a své názory bych si ráda obhájila, takže bych ráda vysvětlila to, za co jste mě (a ostatní mámy rodící doma) nejčastěji napadali.

1. - jsme NEZODPOVĚDNÉ.

A cože to ta zodpovědnost vlastně je? Je to to, že se sama rozhoduji a ručím sama za následky svých rozhodnutí? Ale vždyť přesně to jsem udělala - rozhodla jsem se a nechtěla jsem případné průšvihy přehrávat na někoho jiného. Na koho taky, že. I když by mnohem pohodlnější (zodpovědnější?) bylo jít poslušně do té porodnice a kdyby nedejbože něco nevyšlo úplně nejlíp, svést to na lékaře, sestry, porodní asistentky, prostředí…

2. - děláme to kvůli svému pohodlí.

A to je pravda. Bylo pro mě mnohem pohodlnější nenervovat se, jestli už porod začal (a jestli už kvapit do porodnice). Taky pro mě bylo mnohem pohodlnější dělat to, co chci, jak to chci, nemusela jsem se žinýrovat, co si asi personál bude myslet, když budu hekat nebo skučet. A spát ve vlastní posteli…a sprchovat se ve své milé ošklivé oprýskané vaně…a pít svůj oblíbený čaj ze svého oblíbeného hrnečku…a jíst své oblíbené jídlo…a s čerstvým miminkem na břiše si zalézt pod svoji starou dobrou peřinu…

3. - jsme BEZOHLEDNÉ.

Částečně jo - určitě jsme bezohledné k porodnicím, protože jim ubíráme body.

Ale jinak rodíme doma většinou právě kvůli tomu, že bereme ohled na dítě, na sebe, na tátu… Chceme, aby do narození dítěte nikdo nezasahoval, aby miminko nikdo nepošťuchoval, nehonil ho umělým oxytocinem, po narození ho hned neodnášel od mámy, neměřil a nevážil, když chce ještě odpočívat. Bereme ohled na dítě a na prostředí, ve kterém celý svůj dosavadní život žilo. Bereme ohled na to, že po narození ještě nějakou dobu chce zůstat spojené s mámou pupečníkem. Bereme ohled na to, že je po narození unavené a ocitlo se v naprosto neznámém prostředí. Bereme ohled na tátu, který se chce hned od prvních okamžiků o své dítě také starat.

4. - nedbáme na zdraví svého dítěte.

Ale dbáme. Jen asi jinak, než bývá zvykem (a kde je psáno, co je dobře a co je špatně? Anička neměla po porodu vykapaná očička a neměla vůbec žádné problémy, synovi kamarádky po porodu očička vykapali a měl pořádný zánět). K pediatrům chodíme, jen se možná víc vyptáváme. Taky většinou chceme víc vědět třeba o očkování - což ovšem neznamená, že ho šmahem zavrhujeme.

5. - odsuzujeme porodnice a lékaře

No to je fakt řádná pitomost… Proč bychom to dělali? Nikdo nemůže vědět, kdy se objeví nějaká komplikace, problém, nemoc. Ale pokud jsme zdravé a komplikace se nepředpokládá, proč bychom nemohly porodit na místě, které si svobodně zvolíme (aniž upíráme jiným ženám možnost rozhodnout se pro jiné místo)? Když bude u porodu zkušená porodní asistentka, dokáže poznat, že porod nepostupuje tak, jak by měl a zavelí k přesunu do porodnice. Ale jinak? Porod je přece naprosto přirozený proces, stejně jako těhotenství, proč s ním tedy chodit do nemocnice - tj. k lékařům, kteří jsou vzděláni spíše pro patologické děje? (NE, opravdu tím nechci říct, že během těhotenství se k lékařům chodit nemá…i když - chodit k porodní asistentce, se kterou pak i porodím, to by vůbec nemuselo být špatné!)

6. - jsme líné si zjistit informace

Nad tímhle výrokem asi taky někdo moc nepřemýšlel. Málokterá máma, která rodí v porodnici, si zjistila tolik informací (Sylvie zcela jistě :). Jen vypátrat porodní asistentku stojí zato. Taky musíme dost vědět o průběhu porodu, Apgar skóre taky většinou máme nastudované, s pomocí s dítětem taky nemůžeme spoléhat na dětskou sestru…

7. - riskujeme zdraví dítěte, neboť se narodí v nehygienickém prostředí

Anička opět budiž důkazem, že tohle tvrzení žádný reálný podklad nemá.

A když si vzpomenu na návštěvu porodnice, kde na chodbě na koženkových lavicích posedávali smrkající, kýchající tátové, dědové, babičky, strýčkové…mezi nimi postávaly unavené maminky v nočních košilích, před sebou postýlku s pár hodin starým miminkem…mezi nimi pobíhaly malé děti…případně návštěvy na pokoji, kde jedna maminka kojí, další spí, a k třetí posteli se hrne halasící dav příbuzných…kde je ta úzkostlivá hygiena? Já jsem mohla případné prskající návštěvy odchytit a vyhodit, což maminky v porodnici bohužel nemohou (pokud nemají nadstandardní pokoj, kterých ovšem moc není). Stejně jako si nemohou vybrat spoluležící maminku na pokoji, a to je taky dost důležité - že bych první hodiny a dny se svým dítětem chtěla mít zpestřené neustálou přítomností někoho, kdo mi třeba není nijak moc sympatický…hmm….

8. - sobecky nepřemýšlíme o tom, že by se mohlo NĚCO stát

Ale to víte, že přemýšlíme. Taky si každý den říkám, že to starší dítě může přejet auto, a přesto ho do školy posílám. Spíš jsme optimistky a věříme, že se nic nestane, věříme, že to zvládneme, věříme svému tělu, svým instinktům. A i lékaři říkají, že porod je z 90% psychická záležitost. Pokud budu nervózní, ustrašená a denně budu myslet na nějaké komplikace, tak asi porod nebude úplně v pohodě - pak ovšem ochotně do porodnice pošupajdím a na porod doma ani nepomyslím.

A já jsem přemýšlela ještě o jednom, pro mě nikoliv nedůležitém hledisku: jsme savci, a pokud někdo vyruší rodící fenu, kočku…jakoukoliv samičku jakéhokoliv savce, porod se dočasně zastaví. (Což je ověřená informace, způsobuje to adrenalin - NE, opravdu to není můj výmysl). A já jsem také savec…takže co se stane, až se budu v průběhu 1.doby porodní přesouvat do nemocnice, převlékat, vyplňovat dotazník (ANO, v naší porodnici se dotazník vyplňuje při nástupu), dohadovat se, že nechci klystýr ani oholit…? Hmmm - můj porod se nezastaví? A když se tedy zastaví, co se bude dít dál? A nemohlo by se NĚCO stát, když se tedy porod zastaví?

Ona všechna pro mají i svá proti.

9. - odvoláváme se na porody našich babiček, ale ony byly jinak stavěné

A jak jinak? Už jsem se na to ptala nejednou, a nedostala jsem žádnou odpověď. Náhodou, moje babičky vypadaly úplně, ale úplně normálně. Měly dvě ruce, dvě nohy, jednu hlavu…vaše ne? Jak jinak byly stavěné? Proč mi na tuhle otázku nechce nikdo odpovědět, fňuk fňuk?!

Následující citáty pocházejí z knihy Matka Země od Michela Odenta a z mého pohledu jsou tak úžasné, že je nebudu nijak komentovat:

"Podíl porodů doma je v Holandsku zhruba 30%. Epidurální anestézii při porodu potřebuje necelých 5% holandských žen a podíl císařských řezů (v celé zemi 10%) je nejnižší v západní Evropě.

V Japonsku, v zemi, v níž je mnoho porodních asistentek, nikdy nevznikly velké porodnice s tisícovkami porodů ročně, což je jeden z hlavních rysů industrializovaného porodu. Průměrný počet porodů v jedné porodnici je zde pět set ročně. Japonsko má nejnižší kvótu perinatální úmrtnosti na světě, s tím, že počet císařských řezů je zde nevelký a počet epidurálních anestézií dokonce ještě nižší než v Holandsku.

Tato srovnání mezi jednotlivými zeměmi nás inspirují k mnoha komentářům a otázkám. Zjevně naznačují, že všeobecně platí, že v zemích, kde se lékaři obvykle drží v pozadí, bývají porody snazší. Jestliže jsou v otázce porodu takovéto rozdíly mezi zeměmi se stejně vysokými životními standardy, pak budou v blízké budoucnosti pravděpodobně vzneseny některé nevyhnutelné otázky. Vědci budou muset brát v úvahu vývoj kulturních charakteristik té které země ve vztahu k tomu, jak se tam rodí děti.

Můžeme se jen divit, proč jsou například ulice v Amsterodamu bezpečnější než ulice v Paříži, a proč má Holandsko nejnižší procento potratů, věznění a těhotenství mladistvých ze všech západních zemí, a k tomu srovnatelně nízké procento drogově závislých osob, přestože se tam volně prodává marihuana a hašiš."

Názory k článku (253 názorů)
NOVOROZENECKÁ ÚMRTNOST A PRABABIČKY IVA 27.11.2003 10:8
*Re: NOVOROZENECKÁ ÚMRTNOST A PRABABIČK... Kiwi 27.11.2003 10:31
*Re: NOVOROZENECKÁ ÚMRTNOST A PRABABIČK... Lída, 3 kluci a holka 27.11.2003 12:13
*Re: NOVOROZENECKÁ ÚMRTNOST A PRABABIČK... 16.5Salám&Lajka14 27.11.2003 18:19
**Re: NOVOROZENECKÁ ÚMRTNOST A PRABABI... Renítko 28.11.2003 10:42
***Re: NOVOROZENECKÁ ÚMRTNOST A PRABA... Hanča 1.12.2003 19:1
**Re: NOVOROZENECKÁ ÚMRTNOST A PRABABI... Iva 4.12.2003 15:9
*Re: NOVOROZENECKÁ ÚMRTNOST A PRABABIČK... Gábi, 2 děti 28.11.2003 8:42
**Re: NOVOROZENECKÁ ÚMRTNOST A PRABABI... Kahlan+4 28.11.2003 11:49
*Re: NOVOROZENECKÁ ÚMRTNOST A PRABABIČK... Zdenule 28.11.2003 14:50
**Re: NOVOROZENECKÁ ÚMRTNOST A PRABABI... Tooshy 28.11.2003 15:16
**Re: NOVOROZENECKÁ ÚMRTNOST A PRABABI... Sylva 28.11.2003 18:51
**Re: NOVOROZENECKÁ ÚMRTNOST A PRABABI... Sylvie 28.11.2003 19:10
**Re: NOVOROZENECKÁ ÚMRTNOST A PRABABI... Toci 28.11.2003 22:42
***Re: NOVOROZENECKÁ ÚMRTNOST A PRABA... Sylva 28.11.2003 23:19
***Re: NOVOROZENECKÁ ÚMRTNOST A PRABA... Sylvie 28.11.2003 23:37
*Re: NOVOROZENECKÁ ÚMRTNOST A PRABABIČK... Sylva 28.11.2003 23:17
**Re: NOVOROZENECKÁ ÚMRTNOST A PRABABI... Emina 29.11.2003 17:41
***Re: NOVOROZENECKÁ ÚMRTNOST A PRABA... Sylva 29.11.2003 21:1
**Re: NOVOROZENECKÁ ÚMRTNOST A PRABABI... Marťuša,Kryštof 16,Emma 15 4.12.2003 22:25
***Re: NOVOROZENECKÁ ÚMRTNOST A PRABA... Sylvie 4.12.2003 22:46
****Re: NOVOROZENECKÁ ÚMRTNOST A PRA... Marťuša,Kryštof 16,Emma 15 4.12.2003 23:5
*****Re: NOVOROZENECKÁ ÚMRTNOST A P... Sylvie 4.12.2003 23:59
******Re: NOVOROZENECKÁ ÚMRTNOST A... Sylvie 5.12.2003 0:14
*****Re: NOVOROZENECKÁ ÚMRTNOST A P... Sylvie 5.12.2003 0:17
******Re: NOVOROZENECKÁ ÚMRTNOST A... Marťuša,Kryštof 16,Emma 15 7.12.2003 20:2
*afrika vera, dve otcem porozene dcery 29.11.2003 3:29
*Pochvala Markéta,2 30.11.2003 19:58
**Re: Pochvala Jana 30.11.2003 21:6
*Re: NOVOROZENECKÁ ÚMRTNOST A PRABABIČK... Wednesday, 1kluk 1.12.2003 22:48
*Re: NOVOROZENECKÁ ÚMRTNOST A PRABABIČK... Mariana Svobodova 4.12.2003 20:48
*Re: NOVOROZENECKÁ ÚMRTNOST A PRABABIČK... Tes 6.4.2004 9:21
**Re: NOVOROZENECKÁ ÚMRTNOST A PRABABI... Sylva 6.4.2004 9:36
Jak na to? Eva, 1 syn 27.11.2003 12:12
*Re: Jak na to? Sylva 28.11.2003 18:59
*prirozene vera, dve dcery porozene otcem 29.11.2003 4:20
**Re: prirozene Soňa 29.11.2003 12:52
***Re: prirozene Sylvie 29.11.2003 13:28
****Re: prirozene Soňa 29.11.2003 13:52
*****Re: prirozene Sylvie 29.11.2003 14:21
******Re: prirozene JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 29.11.2003 14:35
***Re: prirozene Klara, 2 deti 22.12.2003 20:15
Není to už pořád dokolečka to samé? Jarma 27.11.2003 12:14
*Není to už pořád dokolečka to samé? - ... Pavel 27.11.2003 12:59
**Re: Není to už pořád dokolečka to sa... Jarma 27.11.2003 14:10
***Re: Není to už pořád dokolečka to ... Moni+2 27.11.2003 20:52
****Moniko, Fořtka 27.11.2003 21:25
*****Re: Moniko, Moni+2 2.12.2003 21:52
****Re: Není to už pořád dokolečka t... Zdenule 28.11.2003 14:58
****Re: Není to už pořád dokolečka t... Sylva 5.12.2003 0:9
**Je to dokolečka, ale kde je zakopaný... Mirka 27.11.2003 22:37
***Re: Je to dokolečka, ale kde je za... Sylvie 27.11.2003 23:34
****zakopany pes je v kazde z vas vera, dve otcem porozene dcery 29.11.2003 4:31
****spatne osloveni vera, dve otcem porozene dcery 29.11.2003 4:36
*****Re: spatne osloveni Sylva 29.11.2003 10:24
******ta politika vera, dve dcery porozene otcem 30.11.2003 1:33
*Re: Není to už pořád dokolečka to samé... kathy 27.11.2003 14:28
*Re: Není to už pořád dokolečka to samé... Sylva 28.11.2003 19:4
**Re: Není to už pořád dokolečka to sa... Sylvie 28.11.2003 19:17
*Re: Není to už pořád dokolečka to samé... Sylva 30.11.2003 20:53
Sylva Fořtka 27.11.2003 14:19
*Re: Sylva Marketa, dcera 4 mesice 27.11.2003 15:52
**Re: Sylva Lionka 27.11.2003 19:18
***Porod doma ve Svedsku Dani + Tobi, Mabel, Sebastian 27.11.2003 19:35
***Lionko, Fořtka 27.11.2003 20:27
**Markéto, Fořtka 27.11.2003 20:3
*Re: Sylva pindruše 28.11.2003 13:41
Proč raději nevolit přirozený porod v ne... Klára, Zuzka 9 měsíců 27.11.2003 15:26
*Re: Proč raději nevolit přirozený poro... zen 27.11.2003 22:19
*Protest!!! Johanka 4.12.2003 3:27
**Re: Protest!!! I 4.12.2003 13:13
**Re: Protest!!! Fořtka 4.12.2003 14:20
Proč raději nevolit přirozený porod v ne... Klára, Zuzka 9 měsíců 27.11.2003 15:26
*Re: Proč raději nevolit přirozený poro... Marketa. dcera 4 mesice 27.11.2003 16:24
*Co máte všichni proti těm klyastýrům? jana 27.11.2003 17:29
**Re: Co máte všichni proti těm klystý... Věra 27.11.2003 17:47
***Re: Co máte všichni proti těm klys... Kamca 27.11.2003 18:8
***Re: Co máte všichni proti těm klys... Sylvie 27.11.2003 18:21
****Re: Co máte všichni proti těm kl... Tooshy 28.11.2003 0:32
*****Re: Co máte všichni proti těm ... Marketa 28.11.2003 7:38
******Re: Co máte všichni proti tě... Tooshy 28.11.2003 9:17
*******Re: Co máte všichni proti ... Marketa 28.11.2003 10:38
********Re: Co máte všichni prot... Tooshy 28.11.2003 11:4
*****setrny klistyr Mirka 30.11.2003 23:43
******Re: setrny klistyr Sylvie 30.11.2003 23:59
**Re: Co máte všichni proti těm klyast... Klara, 2 deti 22.12.2003 20:39
Vite co me nejvic mrzi? Ja a 22m syn 27.11.2003 23:21
*Re: Vite co me nejvic mrzi? sedamyska 27.11.2003 23:45
Je to zbytečné ... Gábi, 2 děti 28.11.2003 8:37
Dámy pokračujte Jaroslav 28.11.2003 8:55
*Přemýšlíme Bezdětná, 24 let 28.11.2003 10:25
**Jak to bylo u nás Věrka, holčička 6 let 28.11.2003 12:47
**Jak to bylo u nás Věrka, holčička 6 let 28.11.2003 12:47
**Re: Přemýšlíme Martina 4.12.2003 22:59
prosim o radu magda 28.11.2003 18:17
*Re: prosim o radu Kamca 28.11.2003 18:42
*Re: prosim o radu Sylvie 28.11.2003 18:45
*Re: prosim o radu Sylva 28.11.2003 18:46
*Re: prosim o radu magda 28.11.2003 19:20
Síla myšlenky Věrka čekatelka 1.12.2003 12:41
Pro maminky co rodite doma Misa 3.12.2003 20:56
*Re: Pro maminky co rodite doma Sylva 4.12.2003 0:32
**Re: přirozený porod Markéta, 26 let 4.12.2003 16:10
**Re: Pro maminky co rodite doma Misa 5.12.2003 0:16
***Re: Pro maminky co rodite doma Sylva 5.12.2003 10:9
****Re: Pro maminky co rodite doma Anna,2děti 6.12.2003 13:24
*****Re: Pro maminky co rodite doma Sylva 6.12.2003 14:12
******Re: Pro maminky co rodite do... Anna,2děti 6.12.2003 14:25
*******Re: Pro maminky co rodite ... Sylva 6.12.2003 16:7
*****porod je zivot vera, dve otcem porozene dcery 8.12.2003 4:37
****Pro Sylvu Misa 7.12.2003 0:25
*****Re: Pro Sylvu Sylva 7.12.2003 14:13
Pro Sylvu od Sylvy Sysyna 7.12.2003 11:30
*Re: Pro Sylvu a Sylvu od Misi Misa 7.12.2003 20:39
**Re: Pro Sylvu a Sylvu od Misi Sylvie 7.12.2003 21:48
***Re: Pro Sylvu a Sylvu od Misi........ Sysyna 7.12.2003 21:56
**Re: Pro Sylvu a Sylvu od Misi Sylva 8.12.2003 12:7
*Dodatek od Misi Misa 7.12.2003 20:48
**Re: velmi trefné Markéta, 26 let 8.12.2003 14:58
***Re: velmi trefné Miška, 3 děti 8.12.2003 20:33
****Re: velmi trefné Sylva 8.12.2003 21:37
*****Re: velmi trefné Miška, 3 děti 10.12.2003 7:1
******Re: velmi trefné Sylva 10.12.2003 18:22
****Re: velmi trefné kaMyš 8.12.2003 21:41
*****Re: přesně Markéta, 26 let 12.12.2003 15:55
******Re: přesně Sylva 13.12.2003 11:43
****Re: velmi trefné Markéta 16.12.2003 14:36
*****Re: velmi trefné Miška, 3 děti 17.12.2003 12:31
******Re: velmi trefné Miška, 3 děti 17.12.2003 12:37
*******Re: velmi trefné Sylva 17.12.2003 14:55
********Re: velmi trefné Miška, 3 děti 17.12.2003 14:59
*********Re: velmi trefné Sylva 17.12.2003 18:17
**********Re: velmi trefné Miška, 3 děti 17.12.2003 18:43
***********Re: velmi trefné Sylva 18.12.2003 9:6
***Re: velmi trefné Kamca 8.12.2003 20:52
****Re: velmi trefné kaMyš 8.12.2003 21:38
*****Re: velmi trefné Sylva 8.12.2003 22:14
******od Misi Misa 9.12.2003 0:19
*******Re: od Misi Sylva 9.12.2003 10:4
*******Re: od Misi Sylva 9.12.2003 10:10
********Re: od Misi Hela 9.12.2003 10:28
*********Re: od Misi Sylva 9.12.2003 10:43
**********Re: od Misi Hela 9.12.2003 21:31
*********Re: od Misi Sylva 9.12.2003 12:29
***Re: velmi trefné Blanka 8.12.2003 21:50
****Re: velmi trefné Sylvie 8.12.2003 22:12
*****Re: velmi trefné Kamca 8.12.2003 23:45
******Re: velmi trefné Sylvie 8.12.2003 23:59
****Uz jsem se nechtela vyjadrovat, ... Sysyna 9.12.2003 0:31
*****Re: Uz jsem se.... [dobre ze j... Hana, 2 synove 10.12.2003 23:49
****Re: velmi trefné Lenka 10.12.2003 20:0
*****Re: kdo chce to nejlepší Markéta 16.12.2003 14:10
****Re: bylo to jinak Štěpánka 16.12.2003 13:57
*****Re: bylo to jinak Sylva 16.12.2003 20:35
****Re: hlavně nebuďte sticha Markéta 16.12.2003 14:28
*****Re: hlavně nebuďte sticha Anna 19.12.2003 16:44
*****Re: hlavně nebuďte sticha Anna 19.12.2003 16:44
Moje úvaha o porodu doma Terreza 23.12.2003 21:18
*Re: Moje úvaha o porodu doma Pavla 28 Vojta 10/02, Tom 6/04 23.12.2003 23:39
**Re: Moje úvaha o porodu doma Lukáš 23.12.2003 23:44
***Re: Moje úvaha o porodu doma Jana CAM 24.12.2003 0:31
***Re: Moje úvaha o porodu doma Sysyna 24.12.2003 0:46
***Re: Moje úvaha o porodu doma Sylva 24.12.2003 1:5
****Re: Moje úvaha o porodu doma Sylva 24.12.2003 9:33
***Re: Moje úvaha o porodu doma Markéta 6.1.2004 10:33
**Re: jen jediná otázka.. Věra. 24.12.2003 10:4
***Re: jen jediná otázka.. Lubylu 24.12.2003 13:51
****Re: jen jediná otázka.. Věra. 24.12.2003 14:18
*****Re: jen jediná otázka.. *Aida* 24.12.2003 15:10
*****Re: jen jediná otázka.. Lubylu 24.12.2003 15:21
******Re: jen jediná otázka.. *Aida* 24.12.2003 15:28
******Re: jen jediná otázka.. Karolina&dcera 8 let, mimís 35tt 24.12.2003 17:33
*****Re: jen jediná otázka.. Sylva 24.12.2003 22:8
******Re: jen jediná otázka.. Miška, 3 děti 25.12.2003 8:20
*******Re: jen jediná otázka.. Sylva 25.12.2003 10:41
*****Re: jen jediná otázka.. Markéta 6.1.2004 10:45
****Re: jen jediná otázka.. Lukáš 25.12.2003 16:10
*****Lukáši, Lubylu 25.12.2003 19:26
******Re: Lukáši, Lukáš 25.12.2003 20:16
*******Re: Lukáši, Lubylu 26.12.2003 13:6
********Re: Lukáši, Keira, Julie 10 měsíců 26.12.2003 16:28
********* VŠEM CO VEDOU KAMPANˇ Věra. 26.12.2003 17:8
**********Re: VŠEM CO VEDOU K... Sylvie 26.12.2003 17:20
***********Re: VŠEM CO VEDOU... Věra. 26.12.2003 17:38
************Re: VŠEM CO VED... Sylva 26.12.2003 18:15
*************Re: VŠEM CO V... Jeanne, Matěj 6m 26.12.2003 18:27
************Re: VŠEM CO VED... Jana Z. 26.12.2003 18:36
************Re: VŠEM CO VED... Sylvie 27.12.2003 0:46
************Re: ¨pro Věru Markéta 6.1.2004 11:12
**********Re: VŠEM CO VEDOU K... Keira, Julie 10 měsíců 26.12.2003 21:53
********Re: Lukáši, petr 26.12.2003 18:49
*********Petře Lubylu 26.12.2003 19:57
**********Re: Petře Miška, 3 děti 27.12.2003 8:51
***********Re: Petře Lubylu 27.12.2003 10:8
*********Re: Lukáši, Jana, dva synové 5.1.2004 19:53
********Re: Lukáši, Lukáš 29.12.2003 18:46
********Re: Lukáši, Lukáš 29.12.2003 18:47
*********Nikdy jsem netvrdil,že... Lukáš 29.12.2003 23:54
**********PRO LUKASE Renda a Jonas 2roky-narozen doma 30.12.2003 1:19
**********Lukáši, já zase netv... Lubylu 30.12.2003 3:22
**********Jsou PA hloupé? JaninaH 30.12.2003 11:45
***********Re: Jsou PA hloupé... Lukáš 2.1.2004 16:43
************Lukáši, Lukáši .... Lubylu 2.1.2004 19:48
*************Re: Lukáši, Lu... Lukáš 2.1.2004 19:59
**************Re: Lukáši, ... Lubylu 2.1.2004 20:14
***************Ale ED... Lukáš 2.1.2004 20:24
****************Ale Luká... Lubylu 2.1.2004 22:45
*****************Re: Al... Lukáš 3.1.2004 10:49
******************Lukáš... Věra. 3.1.2004 10:58
*******************Re: L... ...neviditelná... 3.1.2004 12:29
*******************Re: L... Sylvie 3.1.2004 13:3
********************Re: L... ...neviditelná... 3.1.2004 13:6
********************Re: L... Ťuťajs 5.1.2004 19:39
*********************Re: L... Sylvie 5.1.2004 21:19
*******************Do lé... JaninaH 3.1.2004 14:42
*******************Re: L... Sylva 3.1.2004 20:44
******************Re: A... Lubylu 3.1.2004 11:46
****************Re: Ale ... Emina 3.1.2004 19:35
****************Re: Ale ... Markéta 6.1.2004 11:20
******Re: Lukáši, Anna 26.12.2003 19:11
*******Re: Lukáši, Keira, Julie 10 měsíců 26.12.2003 22:0
*******Re: Lukáši, Miška, 3 děti 27.12.2003 9:15
*******Re: Lukáši, Sylva 27.12.2003 17:21
*****Re: jen jediná otázka.. Filoména 27.12.2003 21:10
*Re: Moje úvaha o porodu doma Lukáš 23.12.2003 23:40
**Re: pro Lukáše Markéta 6.1.2004 10:58
*Re: Moje úvaha o porodu doma Jana 24.12.2003 10:46
**Re: Moje úvaha o porodu doma *Aida* 24.12.2003 13:1
*Re: Moje úvaha o porodu doma - několik... Terreza 24.12.2003 22:26
*Re: moc držím palce!!! Markéta 6.1.2004 10:28
Sylvie, tleskám! Zuzana 1.2.2004 22:25
*Re: Sylvie, tleskám! Sylva 2.2.2004 0:8
**Re: Sylvie, tleskám! Zuzana 17.2.2004 0:5
***Re: Sylvie, tleskám! Marie 20.2.2004 17:58
****Re: Sylvie, tleskám! Sylva 20.2.2004 21:4
*****Re: Sylvie, tleskám! Marie 21.2.2004 9:37
******Re: Sylvie, tleskám! Sylva 21.2.2004 10:25
*******Re: Sylvie, tleskám! Marie 21.2.2004 16:21
********Re: Sylvie, tleskám! Sylva 29.2.2004 18:54
Na co se mne nikdo neptal ... Jarča, Kubík 10 měsíců 10.3.2004 21:26
*Re: Na co se mne nikdo neptal ... Sylva 10.3.2004 23:3
**Re: Na co se mne nikdo neptal ... Anna 2.4.2004 16:59
***Re: Na co se mne nikdo neptal ... Sylva 5.4.2004 22:37
****Poděkování Martina+F+H+L 24.5.2004 0:21
***Re: Na co se mne nikdo neptal ... Raluca 26.12.2004 15:32
Zdraví obou především Jíťa, dva kluci 28.5.2004 20:36
*Re: Zdravi obou predevsim Majka 29.5.2004 19:47
**Re: Zdravi obou predevsim Jarka 29.5.2004 20:23
***Re: Zdravi obou predevsim Majka 29.5.2004 23:19
****Re: Zdravi obou predevsim ...neviditelná... 29.5.2004 23:48
*****Re: Zdravi obou predevsim Corra 30.5.2004 0:43
******Re: Zdravi obou predevsim Majka 30.5.2004 22:47
*******Re: Zdravi obou predevsim Sylva 31.5.2004 20:41
Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.