tisk-hlavicka

Sušičky mají letos zelenou

5.1.2004 2 názory

Sušička prádla byla až donedávna věcí, kterou si pořizovali lidé znalí zahraničních trendů. Tam je v domácnosti sušička prádla stejně samozřejmá jako pro nás třeba pračka či televize. Postupem času i naše hospodyňky zjišťují výhody tohoto přístroje.

Povědomí je však stále nízké. Co bychom tedy o sušení prádla v sušičce měli určitě vědět?

Čistota především

Jedním z hlavních výhod sušení prádla je bezesporu hygiena. Můžete se spolehnout, že žádný smog či popílek, který se občas v ovzduší přece jen objeví, se neobjeví také na vašem jemném prádle. O miminkovském oblečení ani nemluvě. Žádný jarní vánek prádlo nevysuší s individuální péčí o textilie jako sušička prádla se speciálními programy.

Úspora prostoru

Máte malý byt a myslíte si, že i pračka zabírá prostoru ažaž? Počítali jste, kolik místa a jak často vám zabere sušák s prádlem? Prakticky na všechny novější modely praček s předním plněním lze pomocí montážního rámu snadno nainstalovat sušičku prádla. Pro majitele extrémně malých koupelen se na trhu objevily sušičky hluboké 45 cm, které lze jednoduše připevnit na "úzkou" pračku nebo na zeď. Toto je řešení i pro majitele oblíbených praček s horním plněním.

Úspora času

Říkáte si, na co kupovat sušičku, když "svěží" vítr usuší prádlo také? Zkuste spočítat, kolik "tradiční" sušení prádla zabere času: prádlo musíme nejprve pověsit

  • na pověšení 5 kg prádla potřebujeme alespoň 15 minut,
  • poté sundat - opět potřebujeme cca 10 minut,
  • složit - 15 minut a
  • vyžehlit - tato činnost nám zabere asi 20 minut.

Celkem tedy potřebujeme na ošetření 5 kg vypraného prádla necelou hodinu, a to nebereme v úvahu možnost, že se prádlo na venkovní šňůře díky nestálému počasí znečistí a je třeba jej vyprat znova.

Máme-li doma sušičku prádla, která nabízí program pro snadné žehlení, strávíme s vypraným prádlem jen 15 minut potřebných k jeho složení, žehlit v mnoha případech již nemusíte. Zbývající hodinu tak můžete věnovat sami sobě, partnerovi nebo dětem. Vezmeme-li v úvahu, že průměrná rodina vypere v průběhu jednoho týdne 3-5 dávek prádla, zjistíme, že sušička se skutečně vyplatí - partner a děti jistě ocení, že svůj čas věnujeme jim a ne domácnosti.

Měkčí ručníky

Nespornou výhodou sušiček prádla je jejich působení na měkkost prádla. Každá hospodyňka, která někdy vyzkoušela usušit v sušičce froté ručníky nebo oblíbené tričko, dá jistě za pravdu tvrzení, že prádlo sušené s šetrnou péčí v sušičce je na dotek opravdu příjemně hebké. Proudění teplého vzduchu totiž vlákna tkanin "rozfouká" a prádlo je tak již na první pohled viditelně nadýchanější a hebčí.

Typy sušiček

Sušičky jsou vyráběny jak s odvětrávacím, tak i kondenzačním sušením. Oba typy nasávají vzduch, který se zahřívá a prochází sušeným prádlem. Jaký je mezi těmito systémy rozdíl? Odvětrávací sušička, která je vhodnější do rodinného domu, vyfukuje vlhký vzduch prostřednictvím odvětrávacího potrubí ven z místnosti. Kondenzační sušička, vhodnější do bytu, odvětrání nepotřebuje, protože má uzavřený vzduchový oběh. Přesněji: teplý vlhký vzduch se ochlazuje a sráží vlhkost. Voda, která kondenzací páry vzniká, se shromažďuje v nádobě, umístěné uvnitř sušičky nebo se odčerpává do odpadového potrubí. Kondenzovanou vodu lze také použít do napařovací žehličky.

Jak je vidět ze všech výše uvedených informací, sušička se v domácnosti hodí. Ostatně - hospodyňky v zahraničí už na to přišly. Některé české ženy stále váhají a potýkají se s řadou zažitých předsudků. Přesvědčete se sami.
Vyhledávání článků podle věku