tisk-hlavicka

Holkám z Lidovek

9.10.2003 Jirka 7 názorů

Za těch bezmála už 5 let, co internetovou Rodinu vydáváme, jsem s českými médii udělal lecjaké zkušenosti.

Napsal jsem několik článků do časopisů, udělal pár rozhovorů pro Český rozhlas s báječnou paní Zdenou Tomášovou i Markétou Kaclovou, v našem miniaturním bytě 1+1 jsem pohostil štáb natáčející Zprávy České televize a občas novinářům něco odpověděl po e-mailu. Zde však končí zkušenosti pozitivní.

Zažil jsem totiž také, když MF Dnes uveřejnila bez udání zdroje rozsáhlý článek, který den předtím vyšel na Rodině, našel jsem v (jinak znamenitých) dětských novinách Moje1Noviny dva články podepsané mým jménem, aniž jsem předtím tušil, že takové noviny vůbec existují.

Česká média se prostě naučila s internetem pracovat velmi chytře a vysoko, převysoko, v této zručnosti vynikají zejména Lidové noviny. Pár (mně známých) případů z poslední doby:

1. Je tomu již rok, co psali Katce Chrobákové do kanadského Montrealu přátelé a chválili ji, že napsala moc hezký článek o vícejazyčné výchově do tištěných Lidovek. Ta se podivila, stejně jako já - zejména když se ukázalo, že Lidovky prostě metodou copy-paste tajně a doslovně přebraly článek z Rodiny, samozřejmě bez uvedení zdroje (to by přece byla bezplatná reklama!)

2. V srpnu byla Ester rozčarovaná, jak v Lidovkách vyznělo zpracování jejího článku Zpověď eko-kacíře - článku, k jehož použití jsme sice dali souhlas, ale který byl opět uveden bez uvedení zdroje (což byla podmínka) a bez autorizace a který po úpravách vyzněl jinak než Ester zamýšlela. Ke cti příslušné redaktorky sluší říct, že se sama omluvila.

3. Dnes mne Sarah upozornila na další pozoruhodné dílko z per redaktorů Lidových novin, které bylo "uplacáno" z diskuzních příspěvků pod naším článkem o osmiletých gymnáziích. Jak jinak - bez uvedení zdroje.

Tento příspěvek posílám (opět) vedení redakce Lidových novin a jejim redaktorkám, co nás tak rády čtou, píšu pár vět na závěr:

Holky,

pište o nás, citujte naše články a čerpejte z Rodiny - potřebujeme to!

Nestyďte se ale zeptat, jestli vám to dovolíme, uvádějte zdroj, odkud čerpáte a nikdy nezapomínejte na novinářskou etiku, o které jste se na škole určitě učily.

Názory k článku (7 názorů)
Díky Sára64 9.10.2003 8:35
Díky pabakuku 9.10.2003 15:16
Hmmmmmmmm...... irena (Míša5/00+Maruš3/03) 9.10.2003 20:43
Díky za "Rodinu" Štěpka 10.10.2003 14:12
Díky za "Rodinu" Štěpka 10.10.2003 14:14
Citace Holka z internetu 11.10.2003 21:41
*Re: Citace Jirka Sirka 13.10.2003 0:34
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.