tisk-hlavicka

Správná výživa ve správný čas

24.9.2003

Každé dítě hned od svého narození prochází bouřlivým vývojem růstu a pro každého rodiče je nezapomenutelným dobrodružstvím sledování každého pokroku, kterého dosáhne. A je to růst opravdu rychlý. Vždyť již v šesti měsících kojenec zdvojnásobí svou hmotnost, kterou měl při narození. V prvním roce života už je 1,5 x tak velký, než byl při narození a do tří let se naučí chodit, běhat, mluvit a ještě mnoho dalších věcí …zkrátka stát se sám sebou.

Hned po narození po dobu prvních měsíců těmto nárokům plně odpovídá mateřské mléko, které je pro dítě ideální a nejvhodnější stravou nejméně do 6 měsíců věku.

Od šesti měsíců však již mnoho dětí přestává být kojeno buď úplně nebo částečně a součástí jídelníčku se stávají nemléčné příkrmy. Každá maminka v tomto období chce dát svému dítěti to nejlepší, aby dobře a zdravě rostlo a prospívalo. Proto odborníci na dětskou výživu z Nestlé připravili tzv. Nestlé nutriční plán. Ten slouží jako průvodce vývojem dítěte a pomáhá při výběru správné stravy v každém období věku dítěte. Jen tak dostane Vaše děťátko přesně to, co právě potřebuje, a může plně využít všech možností svého růstu. Správná výživa v ranném dětství je nezbytný základ pro pevné zdraví v pozdějším věku.

Příslušné období vývoje je vždy symbolizováno označením ve spodní části výrobku - barevným obloukem a IKONOU s medvídkem, jehož poloha je odpovídající danému stupni vývoje dítěte.

Nestlé nutriční plán tvoří čtyři stupně vývoje

  • Stupeň 1 - pro věk 4 - 6 měsíců, výrobky označeny modrým pruhem a ikonou s ležícím medvídkem
  • Stupeň 2 - pro věk 6 - 8 měsíců, výrobky jsou označeny ve spodní části oranžovým pruhem a ikonkou s sedícím medvídkem
  • Stupeň 3 - pro věk 8 - 12 měsíců, výrobky jsou označeny ve spodní části zeleným pruhem a ikonkou s lezoucím medvídkem
  • Stupeň JUNIOR - pro věk 1- 3 roky, výrobky jsou označeny ve spodní části pruhem červeným a ikonkou s medvídkem, který již umí chodit


Obr. 1

Výběr jídel se rozšiřuje s každou etapou vývoje. Výrobek určený pro jednu fázi vývoje odpovídá plně potřebám dítěte, i když již vstoupí do fáze následující. Proto v druhé fázi vývoje je možné podávat dítěti výrobek určený jak pro druhou fázi (stupeň 2) tak i pro fázi první (stupeň 1), a tak podobně až do stupně Junior.

Stupeň 1 - První jemný příkrm

V tomto věku začíná dítě přijímat kromě mléčné stravy (mateřského mléka) i první pokrmy nemléčného charakteru. Stupeň 1 je velmi důležitý, neboť trávicí systém dítěte teprve vyzrává, a proto je nutné zavádět každou novou složku potravy velmi opatrně a postupně, aby se snížilo riziko vyvolání alergie na danou potravinu. Dětské příkrmy patřící do této skupiny se vyznačují obzvláštní jemností, takže je lze snadno polykat a zároveň učí dítě přijímat potravu ze lžičky. Pro toto období jsou připraveny Nestlé rýžová kaše s mlékem, Rýžová kaše bez mléka a Dětská rýžová krupička.

Stupeň 2 - Nové chutě

Dítě se již naučilo úspěšně přijímat nemléčnou stravu a je připraveno objevovat nové chutě. V tomto stupni jsou pro rozšíření jídelníčku připraveny kromě jemných rýžových kaší také kaše obilné ochucené ovocem - Nestlé mléčná kaše banánová nebo medem Nestlé mléčná kaše medová, nebo obilné kaše z více druhů obilné mouky rozvíjející chuťové vnímání dítěte - Nestlé kaše pětizrnná bez mléka a jedinečná Osmizrnná kaše BIFIDUS s probiotickými bakteriemi.

Stupeň 3 - Různorodost chutí a konzistencí

Dítě již umí velmi dobře polykat i žvýkat, a tak mu nečiní obtíže přijímat potravu nejen nových chutí, ale i hrubší konzistence. Pro období 3. stupně jsou vybrána jídla, která poskytují ještě vyšší bohatost různých chutí a mohou obsahovat již větší kousky masa a zeleniny. Kousky jsou tak velké, že nutí dítě ke žvýkání avšak bez nebezpečí jejich vdechnutí. Nestlé kaše ovocná s třemi druhy ovoce je ideálním příkrmem pro toto období, podobně jako hotové masozeleninové příkrmy Nestlé P´tit menu.

Stupeň Junior - základ zdraví

je posledním stupněm Nestlé nutričního plánu. Je určen pro věk, kdy dítě uskuteční velký přechod z kojeneckého období do dětství. V tomto období je proto obzvláště důležité, aby veškerá strava podávaná dítěti byla po výživové stránce vysoce hodnotná. Juniorské produkty - JUNIOR mléko BIFIDUS, JUNIOR mléko Vanilkové a JUNIOR mléko Rýžové jsou z tohoto hlediska ideální. Poskytují všechny důležité živiny, takže dítě může plně využít svého růstového potenciálu, a velmi často i tzv. aktivní složky potravy, tj. takové, které nějakým způsobem podporují dobrou funkčnost organismu. Sem patří např. i probiotické bakterie, které mají prokazatelně pozitivní vliv na dětské zdraví.

Odborníci z Nestlé si uvědomují, že správná výživa ve správný čas pomáhá dětem zdravě růst, což se řadí mezi jedny z největších odpovědností v životě každého rodiče. Proto chtějí nejenom vyvíjet nejkvalitnější dětskou výživu, ale chtějí být rovněž nápomocni svými zkušenostmi a znalostmi z oblasti dětské výživy tak, aby každé dítě mohlo zdravě růst, a každá maminka mohla být spokojená. Součástí tohoto poslání je i tento nový Nestlé nutriční plán.

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.