tisk-hlavicka

Boj se zákeřným invazivním meningokokovým onemocněním

16.5.2003

Invazivní meningokokové onemocnění probíhá ve formě zánětu mozkových blan nebo jako horečnaté onemocnění vedoucí k sepsi.

Mezi závažné komplikace invazivního meningokokového onemocnění patří ztráta sluchu, slepota, epilepsie či trvalé poškození mozku a v nejhorších případech může tato nemoc vést dokonce k úmrtí. Ve věkové kategorii 15-19 let je smrtnost až 25 % (Data NRL pro meningokokové nákazy SZÚ Praha).

Nemoc ohrožuje především malé děti v předškolním věku a dospívající mládež. Příznivé podmínky pro šíření nákazy představuje pobyt v rámci velkého kolektivu v uzavřeném prostoru, kde může bacilonosič nakazit najednou více lidí (např. během vojenské služby, na diskotéce, ve školní třídě, na vysokoškolských kolejích apod.).

Invazivnímu meningokokovému onemocnění sérologické skupiny skupiny C je možno předcházet očkováním novou konjugovanou vakcínou NeisVac-C, jež je účinnější než doposud používaná polysacharidová vakcína. K vytvoření dlouhodobé ochrany postačuje pouze jedna dávka konjugované vakcíny NeisVac-C .
Vyhledávání článků podle věku