tisk-hlavicka

Nadbytek kalorií a tuků, nikoliv nadbytek cukru, je příčinou obezity

13.4.2003 Countrylife 3 názory

Dr. Keast s kolegy z Michigan State University zjišťoval u téměř 16 000 dospělých jejich spotřebu cukru, tuků, uhlohydrátů a celkový kalorický příjem.

Současně měřili BMI index (váha v kg dělená dvojmocí výšky v metrech). Vědci (pro mnohé asi překvapivě) zjistili, že obézní lidé konzumovali celkově méně kalorií než lidé, kteří obézní nebyli - obézní však přijímali percentuálně více kalorií z tuku a méně kalorií z uhlohydrátů a cukru než neobézní.

Výsledky platily jak pro muže, tak pro ženy. Ukázalo se, že se stoupajícím příjmem tuku se zvyšoval i index tělesné hmotnosti (lidé byli tlustší), naopak se stoupajícím příjmem cukru, BMI index klesal (lidé byli štíhlejší).

Dr. Storeyová a dr. Forshee z Georgetown University ve Washingtonu zase studovali data z výzkumu provedeného americkým Ministerstvem zemědělství a vypracovali model, který postihoval, do jaké míry byly plněny doporučené denní dávky vybraných živin v závislosti na množství cukru, uhlohydrátů, bílkovin, tuků a alkoholu, které zkoumané osoby zkonzumovaly. Podle modelu měl přídavek cukrů velmi malý negativní účinek na spotřebu většiny živin. Výzkumníci však zaznamenali, že alkohol měl mnohem větší negativní účinek.

Z výročního zasedání Severoamerické společnosti pro studium obezity

Názory k článku (3 názorů)
Holky, už mám dole 4 kila! Juchů! Darina Karbulová 19.2.2005 9:36
Kdo chce zhubnout musí snížit příjem kal... Helejna (kluk a holka) 3.6.2005 21:28
Snížit hmotnost znamená jíst méně a kval... Fišerová 3.6.2005 21:30
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.