tisk-hlavicka

Máte doma muzikanta?

8.4.2003 Růžena Beránková Děti a my 1 názor

Nadané dítě reaguje již v poměrně raném věku (asi od stáří 10 měsíců) vstřícně na hudbu – rytmickým pohybem, spokojeným broukáním.

„Zhruba od dvou let je pak hudebně nadané dítě schopno čistě intonovat jednoduché písničky (např. Skákal pes apod.). Důležitým znakem hudebně nadaného dítěte je také vrozený cit pro rytmus. Ten se projevuje schopností dítěte pravidelně se pohupovat (nebo v pozdějším věku tleskat) přesně do rytmu slyšené písně,“ konstatuje Lenka Grešová, která vyučuje hru na klavír v ZUŠ v Nymburku. S prvními hudebními nástroji, jako jsou např. bubínek, xylofon, rumbakoule nebo zvonky se podle ní může dítě seznamovat již od nejrannějšího období (od šesti měsíců). U opravdu nadprůměrně hudebně nadaných dětí pak lze začít se systematickou výukou hře na zvolený hudební nástroj již od čtyř let. Běžná výuka však na základních uměleckých školách (ZUŠ) začíná mezi šestým a sedmým rokem.

Drahý koníček?
Starší hudební nástroje lze sehnat na inzerát v nejrůznějších cenových kategoriích: například kvalitní pianino se dnes většinou prodává za cenu kolem 30 000 Kč. Nový tovární výrobek je však ke koupi od 80 000 Kč výše.
Průměrná nová kytara se dá pořídit v ceně od 2000 Kč a například umělohmotná zobcová flétna je k dostání už od 200 Kč.
Většina ZUŠ nabízí (zpravidla za mírný poplatek) i zápůjčku některých hudebních nástrojů. Týká se to především houslí, kytar, violoncell, příčné flétny atd.
Roční výuka v běžné ZUŠ vyjde na 2000 až 3000 korun. Cena jedné privátní hodiny se dnes u všech běžných nástrojů pohybuje kolem 100 Kč.
Jak vybírat

Při výběru hudebního nástroje je třeba, aby právě ten dítě chtělo. Je velmi prospěšné, když se dítě seznámí se všemi hudebními nástroji. Ideální jsou návštěvy koncertů a předehrávek v hudební škole. Děti se rády orientují na jiné děti, a tak je pro výběr konkrétního nástroje může nadchnout chlapec hrající v první řadě na housle, kterého navíc potkává váš syn pravidelně na školním hřišti. „Nejvhodnější hudební nástroj je vždycky ten, který si dítě vybere samo. Nejsnáze však děti dosahují uspokojujících výsledků (schopnosti zahrát jednoduchou písničku) u klavíru a flétny. Obtížnější je kytara a k nejnáročnějším hudebním nástrojům, vyžadujícím největší míru trpělivosti, patří housle,“ říká Lenka Grešová.

Aby dítě „vytrvalo“

Důležitá je také osobnost učitele. Učitel musí u dítěte probouzet především radost z hudby. Jsou případy, kdy si učitelé mezi dětmi vybírají jen ty nejnadanější a ty pak drezúrují spíš pro radost svou a lepší pověst školy. V těchto případech je lepší dítěti zajistit jiného učitele. Většinou jsou ale dětské nářky nad nároky výuky běžnou reakcí na nové těžší skladby.

Pokud se ukazuje, že nechuť cvičit není žádný momentální jev, pokuste se nalézt, co za tím vězí. Pokud je zádrhel ve druhu hraných skladeb, pohovořte s učitelem o doplnění výběru skladeb i jiným žánrem. Je-li problém v hudebním nástroji, poraďte se s učitelem o jiném vhodnějším. Nachází-li se vaše dítě v kritické vývojové fázi, snižte na nějakou dobu požadavky.

Pokud je však pro vaše dítě mnohem pohodlnější a příjemnější sledování televize, hraní počítačových her nebo poflakování se, nenechte se umluvit, aby vaše ratolest s hraním přestala. (U menších dětí je možné v kritických obdobích za týden pravidelného hraní udělovat menší odměny.) V každém případě zkušenosti potvrzují, že i když hraní zůstane pouze koníčkem, pomáhá dětem prohlubovat sebekázeň, emocionální stabilitu i sebedůvěru.

Názory k článku (1 názorů)
dva a více nástrojů Dana - 3 děti 25.6.2007 11:27




Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.